Kompostowanie - temat rzeka

Jakubieniec (Bartku dzięki, Twoja nazwa się przyjęła w domostwie Uśmiech ) po 10 miesiącach-roku. Dolne warstwy dwuletnie. Górny oceniam już jako w pełni gotowy wermikompost. Czy to nie piękne. Kompletny brak marnotrwastwa. Pszczelnik tym się będzie żywił w pierwszym okresie no chyba, że lubi gleby ubogie.

Jakby co polecam książkę i całą stronę:
http://humanurehandbook.com/downloads/Humanure_Handbook_all.pdf

oraz kanał YT:
https://www.youtube.com/view_play_list?p=FD5D0CE103FD3A56

Mogę podesłać w wersji elektronicznej jakby co.
Cytuj ten post
hahaha ;-) pszczelnik nie mógłby znaleźć lepszego podłoża! ;-))
Cytuj ten post
a ja bym tam zasiał rzeżuchę bo bardzo lubię rzeżuchę... Uśmiech
Cytuj ten post
(30.07.2015, 18:55)bonluk napisał(a): a ja bym tam zasiał rzeżuchę bo bardzo lubię rzeżuchę... Uśmiech

Rzeżuchę już mam ale na wale Hugelkultur z pomidorami winogronowymi, miętą i truskawkami. Choć dopiero ma rok. Pełnią witalności pokaże za rok pewno.

Cytuj ten post
Kuba, a co myślisz o takim Jakubieńcu po MacDonaldzie czy KFC? ;-))
Cytuj ten post
(30.07.2015, 19:02)MrDrone napisał(a): Kuba, a co myślisz o takim Jakubieńcu po MacDonaldzie czy KFC? ;-))

Dużo gorzej ale i tak się opłaca w porównaniu do bezsensownego beztlenowego powolnego nienaturalnego rozkładu lub zalegania nierozłożonym wręcz w ciekach czy zbiornikach wodnych, szambach czy dołach nieprzepuszczalnych w latrynach etc (kopałem w takiej średniowiecznej latrynie to wiem, praktycznie nierozłożone śmierdzące gówno i niech Cię nie zdziwi, ze ludzkie bardziej niż świńskie bo pewno lepiej się żywiły) i innych głupich pomysłach ludzkich.

W książce jest wszystko wyjaśnione. Jak ktoś się żywi śmieciami to wiadomo, ze kompost będzie dużo gorszy i może zawierać jakieś tam toksyny ale bakterie i grzyby kompostujące naprawdę wiele mogą. Termofilne są wstanie rozłożyć benzynę i wiele innych organicznych zanieczyszczeń takich jak amitraza. Jak rozkładamy chemiczną organikę toksyczną wtedy trzeba to robić na ciepło przerzucając. Wtedy to się robi w 2-3 tyg. Goście robili eksperyment i cała padlina lisa zniknęła łącznie z koścmi w 3 tyg. Duży uśmiech
A przy okazji można sobie darmowo podgrzewać wodę przez ten okres.

Był już taki eksperyment o którym piszesz. Koty dostawały różne jedzenie a później na ich kompoście rosły rośliny. Wyniki były proporcjonalne do wartości żywienia:

Cytuj ten post
A mówią ,że do tej permakultury to mało roboty trzeba. A tam tyle luda musiało być żeby jakiś wałek zrobić Oczko
Cytuj ten post
(30.07.2015, 19:10)Krzyżak napisał(a): A mówią ,że do tej permakultury to mało roboty trzeba. A tam tyle luda musiało być żeby jakiś wałek zrobić Oczko

No tak ale raz na 10 lat. A jak dasz grube pniaki i głęboki to i na 15-20 może Duży uśmiech
Cytuj ten post
Jakie fantastyczne kwiatki znajdują się w głębszych czeluściach tego forum Oczko
Sam jestem wielkim fanem kompostowania. Jako zwykły obywatel nie zwracałem uwagi, ale zieleń miejska w magistracie, mega dziwię się, że bez myślenia wywożą skoszoną trawę i opadłe liście, a nic w zamian do ziemi nie przywożą. Nic dziwnego, że przejdzie po trawniku pięciu ludzi na krzyż i pojawia się taki ciemny piasek. To się pustynia robi i tak jest wszędzie w miastach.

Wymieniony na tym forum Igor Bokun pisał, że na swoje grządki robił objazd jesienią po mieście i zbierał worki z "uprzątniętymi" liśćmi.

Tym niemniej pewnych rzeczy nie odważyłem się jeszcze kompostować.
Cytuj ten post
(16.05.2018, 11:58)michal79 napisał(a): Tym niemniej pewnych rzeczy nie odważyłem się jeszcze kompostować.

My od 10 lat kompostujemy wszelką organikę, łącznie z pono niezniszczalnymi skórkami od bananów. Szczury co roku ślą nam na Wigilię życzenia Oczko
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
Temat odchodów jest mi bliski, bo mam ograniczone zasoby wody - patrz mało wydajną studnię, i nie mogę patrzeć jak woda płynie w toalecie.
W Krakowie jest taka firma, która sprzedaje toalety kompostujące i separująco-kompostujące. Jak się ogląda amerykańskie filmy o małych domach, tak dawno już te toalety stosują. W kamperach także.
Fajna sprawa. Ponoć nie śmierdzi. Wygląda jak normalny kibel - można postawić w łazience. Jeden problem to cena. Najtańsza toaleta kosztuje 2.5 tys. Do takiego kibla kupuje się kompostownik za kolejne 3 tys i problem odchodów mamy z głowy. Chyba sobie kupię Duży uśmiech
Cytuj ten post
(16.05.2018, 11:58)michal79 napisał(a): Jakie fantastyczne kwiatki znajdują się w głębszych czeluściach tego forum Oczko
Sam jestem wielkim fanem kompostowania. Jako zwykły obywatel nie zwracałem uwagi, ale zieleń miejska w magistracie, mega dziwię się, że bez myślenia wywożą skoszoną trawę i opadłe liście, a nic w zamian do ziemi nie przywożą. Nic dziwnego, że przejdzie po trawniku pięciu ludzi na krzyż i pojawia się taki ciemny piasek. To się pustynia robi i tak jest wszędzie w miastach.

Wymieniony na tym forum Igor Bokun pisał, że na swoje grządki robił objazd jesienią po mieście i zbierał worki z "uprzątniętymi" liśćmi.

Tym niemniej pewnych rzeczy nie odważyłem się jeszcze kompostować.

Ja zbieram liście od wszystkich sąsiadów we wsi, łącznie z dębowymi. Wyrzucam je na grządki jesienią, na tekturę, tak jak to robił Igor. Jak jest mokra zima, wszystko na wiosnę jest przekompostowane. I chwasty nie rosną. Pomysł wzięłam z bloga "Przez rok nie kupię jedzenia"
Cytuj ten post
(16.05.2018, 19:33)Bączek napisał(a): Temat odchodów jest mi bliski, bo mam ograniczone zasoby wody - patrz mało wydajną studnię, i nie mogę patrzeć jak woda płynie w toalecie.
W Krakowie jest taka firma, która sprzedaje toalety kompostujące i separująco-kompostujące. Jak się ogląda amerykańskie filmy o małych domach, tak dawno już te toalety stosują. W kamperach także.
Fajna sprawa. Ponoć nie śmierdzi. Wygląda jak normalny kibel - można postawić w łazience. Jeden problem to cena. Najtańsza toaleta kosztuje 2.5 tys. Do takiego kibla kupuje się kompostownik za kolejne 3 tys i problem odchodów mamy z głowy. Chyba sobie kupię Duży uśmiech

Litości. Oczko
Zajrzyj do pierwszego postu. Ściągnij sobie za 10 dolarów trzecią edycję książki i zrób to za 50-100 zł. No może 120-150 ja się kupuje trociny i słomę.
Cytuj ten post
Wybacz, ale nie chce mi się mrozić tyłka w zimie w zewnętrznym kiblu. Chcę mieć kibel w domu, więc sławojka odpada.
Cytuj ten post
(17.05.2018, 04:43)Bączek napisał(a): Wybacz, ale nie chce mi się mrozić tyłka w zimie w zewnętrznym kiblu. Chcę mieć kibel w domu, więc sławojka odpada.

Widać, że nie zapoznałaś się, ale już wiesz co tam jest. Uśmiech Tam jest mowa o toaletach wewnątrz domu, ale nie jest to główne zagadnienie, bo w toalecie załatwia się tylko chwilową potrzebę, a główny etap całej produkcji czyli kompost robi się na zewnątrz. A gdzie i jakim kosztem ktoś sobie zrobi toaletę sprawa zupełnie drugoplanowa i niezależna. Równie dobrze może to wyglądać jak super nowoczesna, higieniczna okafelkowana łazienka z pozłacaniami klamkami, srebrną deską klozetową i grzejnikami na podczerwień, albo jak buda dla psa. Nie ma to żadnego znaczenia dla procesu. Różnica jest tylko taka w porównaniu ze standardem, że ekskrementy nie są spłukiwane do kanalizacji.
Cytuj ten post
Też zastanawiałem się nad mulczowaniem grządek, ale przy naślimaczeniu i nastonogowaniu mojej działki (te stonogi przesiadają się niestety na świeże rośliny) nie mogę dawać im dodatkowych kryjówek. Stosuję tylko permanentną agrowłókninę pod poziomkami.
A propos ślimaków, wypróbowuję krążki z kabla miedzianego i po pierwszych obserwacjach wydaje się zniechęcać je do zbliżania do kiełkujących ogórków.
Cytuj ten post
(17.05.2018, 08:14)Borówka napisał(a):
(17.05.2018, 04:43)Bączek napisał(a): Wybacz, ale nie chce mi się mrozić tyłka w zimie w zewnętrznym kiblu. Chcę mieć kibel w domu, więc sławojka odpada.

Widać, że nie zapoznałaś się, ale już wiesz co tam jest. Uśmiech

Nie mam 10 dolarów Oczko A tak na serio, to czytam po angielsku wyłącznie z translatorem. I to z trudem. Jakbyś coś więcej napisał, byłabym wdzięczna. I po polsku, jeżeli można prosić.
Cytuj ten post
(18.05.2018, 16:40)Bączek napisał(a):
(17.05.2018, 08:14)Borówka napisał(a):

Widać, że nie zapoznałaś się, ale już wiesz co tam jest. Uśmiech

Nie mam 10 dolarów Oczko  A tak na serio, to czytam po angielsku wyłącznie z translatorem. I to z trudem. Jakbyś coś więcej napisał, byłabym wdzięczna. I po polsku, jeżeli można prosić.

Czy administrator może chociaż zmienić temat wątku, bo się poniesie po necie?
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
jakieś propozycje? Uśmiech
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
Bez względu na tytuł się poniesie, że o kupie dyskutujemy Uśmiech Ot sama ekologia.
Cytuj ten post
Proponuję tytuł "Temat rzeka".
Sam też będę drążył temat, bo wkrótce zechcę zrobić kompostową toaletę.
"Mądry nie jest uczony, uczony nie jest mądry" Lao - Tse
Cytuj ten post