wylotki górny vs. dolny, wentylacja zimowa
Powoli zastanawiam się na zimową i wylotkami. Ja w swoich WZ mam dwa wylotki. Zwykle jeden dolny na poziomie dennicy a drugi górny w 2/3 plastrach licząc od dołu. W zeszłym roku ich niczym na zimę nie zakrywałem. Tylko dolne zasuwką przed myszami. W jednym ulu przerobionym z WP na WZ oryginalny dolny wylotek jest nieczynny. Dorobiłem więc całkiem górny w postaci 3 dziur ale pszczoły z niego nie korzystają. Chyba, ze inne owady chcące dokonać rabunku.

Ogólnie: dwie rodziny korzystają z górnych, dwie z dolnych a jedna z obydwu. Uśmiech

W internecie i pośród opinii znajomych pszczelarzy są zdania oczywiście podzielone.

Proszę o rady i propozycję. Sam skłaniam się do zimowania przy całkiem otwartych wylotkach dwóch.

Załączone pliki Miniatury

Cytuj ten post
Ja zostawiam wszystkie otwarte, pszczoły przed zimą kitują które chcą. Trzeba tylko zabezpieczyć przed zwierzętami.
Cytuj ten post
Nie boisz się przeciągu? Masz wlotek w każdym korpusie o jakiej średnicy?
Cytuj ten post
Średnica 1-3 cm, różnie - nie ma to wielkiego znaczenia, pszczoły regulują.
W tym momencie niektóre wylotki już są nieźle pokitowane.
Cytuj ten post
Pytam bo u mnie żadna z rodzin nie kituje wlotków a też mam w każdym korpusie. Myślę żeby im na zimę zostawić otwarty tylko jeden na dole.
Cytuj ten post
(31.08.2015, 14:35)Przemek napisał(a): Średnica 1-3 cm, różnie - nie ma to wielkiego znaczenia, pszczoły regulują.
W tym momencie niektóre wylotki już są nieźle pokitowane.

Ale szpary takie jak WZ raczej nie pokitują.
Cytuj ten post
Dlaczego miałyby nie pokitować? Z takimi wylotkami radzą sobie równie dobrze:

[Obrazek: pjc6wxp1TAuLVterAnhQ8MP-ea3_eHAZsEkBEzi1WQ=w906-h679-no]

Zakitują też bez problemu wylotek podłużny pionowy, o ile ktoś takie ma Duży uśmiech.
Cytuj ten post
U mnie na noc kitują pszczołami
Cytuj ten post
(01.09.2015, 13:16)Przemek napisał(a): Dlaczego miałyby nie pokitować? Z takimi wylotkami radzą sobie równie dobrze:

[Obrazek: pjc6wxp1TAuLVterAnhQ8MP-ea3_eHAZsEkBEzi1WQ=w906-h679-no]

Zakitują też bez problemu wylotek podłużny pionowy, o ile ktoś takie ma Duży uśmiech.

No jakoś u mnie szerszych nie chcą kitować ale może ma za mało w nie wiary. Uśmiech
Cytuj ten post
Ja również mam podobny problem nie wiem które wylotki zostawić otwarte . Mam do dyspozycji 3 wylotki , dolny środkowy i górny oraz dennica osiatkowana . Dodam że wylotek górny i środkowy to 17mm średnicy a dolny szczelinowy to 18cm szerokości.
Cytuj ten post
jak jest dennica osiatkowana to ja zostawiłbym dolny. albo zostawiłbym to pszczołom :-)
Cytuj ten post
Zapytam największych radykałów, skoro dennica pełna, to z siatką czy nie ?
Cytuj ten post
ale w jakim sensie... bo to się chyba wyklucza...?
Cytuj ten post
(02.09.2015, 17:18)MrDrone napisał(a): ale w jakim sensie... bo to się chyba wyklucza...?

jak wyklucza? Ktoś już pisał o 20 słupkach i 50 mb siatki Oczko
Cytuj ten post
ale nie jestem pewny czy chodziło o dennice...;-))
Cytuj ten post
Czy dennica pełna nie może mieć siatki ? Musie mieć "dziury" ? Bo ja uważam, że nie musi. Licząc od spodu - deska-  ocieplenie - deska - szuflada - siatka. Siatka, tylko po to by zbierać spadającą warozę.
Cytuj ten post
(02.09.2015, 17:52)markus napisał(a): Czy dennica pełna nie może mieć siatki ? Musie mieć "dziury" ? Bo ja uważam, że nie musi. Licząc od spodu - deska-  ocieplenie - deska - szuflada - siatka. Siatka, tylko po to by zbierać spadającą warozę.

Jeśli masz siatkę ale pod spodem zamknięte to masz dennicę pełną. Od litej w kwestii wentylacji niczym się nie różni.
Cytuj ten post
Wiem o tym, ale siatka warozę przystopuje. Więc, może być ta siatka, czy to już zbyt duża ingerencja w PN o odłamie radykalnym ? Uśmiech
Cytuj ten post
(02.09.2015, 17:58)markus napisał(a): Wiem o tym, ale siatka warozę przystopuje. Więc, może być ta siatka, czy to już zbyt duża ingerencja w PN o odłamie radykalnym ? Uśmiech

Ale w jaki sposób siatka przystopuje Warrozę? 
Cytuj ten post
siatkę namacza się w taktiku - ot tak! ;-)
Cytuj ten post
No Koledzy, co się z miernotą pszczelarską droczycie. Uśmiech Przystopuje, by z powrotem nie wlazła na pszczoły i padła z głodu przyklejona na wkładce posmarowanej wazeliną, np.
Cytuj ten post
(02.09.2015, 18:34)markus napisał(a): No Koledzy, co się z miernotą pszczelarską droczycie. Uśmiech Przystopuje, by z powrotem nie wlazła na pszczoły i padła z głodu przyklejona na wkładce posmarowanej wazeliną, np.

No ale to litą dennicę też można posmarować przeca.
Cytuj ten post
A smarowałeś wazyliną ? I jak pszczoły, nie ulepiły się ? Chyba zadaje niemądre pytania, skoro nie uzyskuje odpowiedzi.
Cytuj ten post
(02.09.2015, 18:46)markus napisał(a): A smarowałeś wazyliną ? I jak pszczoły, nie ulepiły się ? Chyba zadaje niemądre pytania, skoro nie uzyskuje odpowiedzi.

Nie smarowałem i unikałbym rafinowanych produktów ropy naftowej. Jeśli już to tłuszcz jadalny najlepiej jakiś niepłynny bym zastosował jak kokosowy czy łój.
Ale nie smarowałem dlatego, ze się nie da tylko nie czuję potrzeby monitorowania warrozy. To tak apropo LAZY. Interesuje mnie głównie przeżywalnośc w tym zakresie.
Cytuj ten post
(02.09.2015, 17:58)markus napisał(a): Wiem o tym, ale siatka warozę przystopuje. Więc, może być ta siatka, czy to już zbyt duża ingerencja w PN o odłamie radykalnym ? Uśmiech

Odłam radykalny (Jakub np.) w ogóle się warrozą nie interesuje, a co dopiero jakimiś wkładkami.

Jak chcesz to w ulu z litą dennicą możesz zastosować wkładki . Uważaj, żeby nie dać za dużo oleju (ja używałem słonecznikowego), bo parę pszczół zginie.
Ta metoda bez osiatkowanej dennicy jest dobra jak chcesz walczyć z warrozą, ale nie nadaje się do monitoringu - pszczoły sprzątają.
Cytuj ten post
Czyli, jak chcę się mienić radykalnym radykałem, to zero siatki ? Hmm, no tak, ale jeszcze jest we mnie nutka kwazi-badacza. Skąd mam cokolwiek wiedzieć, jeśli nie będę miał możliwości monitoringu ? A siatka jakąś możliwość daje.
Cytuj ten post
po pierwsze mienić się to jedno a robić to drugie ;-) o ile pamiętam chciałeś reagować jak Marcinowe pszczoły dostały biegunki... radykalni radykałowie wtedy nie reagują ;-)
po drugie siatka niczemu nie wadzi - wg mnie.
po trzecie po co monitorować jak się chce być radykalnym radykałem?
Cytuj ten post
Po czwarte znajdź teorię która pasuje do Twoich poglądów i dopasuj ją do swoich potrzeb. Inni tak robią i działa
Cytuj ten post
hehe ;-)
Cytuj ten post
(02.09.2015, 17:52)markus napisał(a): Czy dennica pełna nie może mieć siatki ? Musie mieć "dziury" ? Bo ja uważam, że nie musi. Licząc od spodu - deska-  ocieplenie - deska - szuflada - siatka. Siatka, tylko po to by zbierać spadającą warozę.
To juz za argumentami Kuby i Bartka staje sie nieaktualne.

Tak, jak pisalem w temacie ula WP, zamierzam zrobic korpus na 12 ramek WP z dennica pelna, raczej stala z dwoma gornymi wylotkami na wysokosci od okolo 3,5 do 7 cm ponizej gornej krawedzi ramki, tuz pod rama, w zaleznosci, od jej grubosci i wysokosci zewnetrznej "oblamowki". Jeden bedzie usytulowany symetrycznie, dla zabudowy cieplej, drugi z boku, dla zabudowy zimnej i bedzie sie zaczynal, od 8-ej ramki, tak, by przy zimowli na 7, bo na wiekszej ilosci nie przewiduje zimowac, "nie funkcjonowal". Uwazam, ze w zimi sa zbedne dwa gorne wylotki.

Gdybym robil korpusy jednoscienne, tak, jak zamierzalem, wielce tematem bym sie nie przejmowal, bo - wylotek za maly, nie ma problemu z powiekszeniem, za duzy - co za problem listewke zamocowac.
Przy ulu oceplamym, problem wyglada nieco inaczej. Bedzie panel, okolo 22mm, 62mm ubita zytnia sloma, i 36 mm wewnetrzna lipowa deska. Jesli zaprojeltuje za male wkladki wylotowe, potem, ciezko mi bedzie cos zmienic.

Zatem, mam pytanie do praktykow i teoretykow.
Czy gorne wylotki, jeden o wysokosci 7-8 mm i dlugosci 90mm - okolo 6 cm2 i drugi tej samej wysokosci i dlugosci okolo 6 cm- okolo 5 cm2 wystarcza ?
Cytuj ten post