wylotki górny vs. dolny, wentylacja zimowa
Ja nie wiem co Ci doradzić. Osobiście jeśli używam starych wylotków w ulach Warszawiakach uzywanych to zostawiam takie jakie są. Jeśli używam nowych to robię (wzorem Phila Chandlera i mojej znajomej pszczelarki) z wywierconych dziur wielkości takiej aby wszedł korek od wina. To jest bardzo praktyczne bo można zrobić i 3-6 wylotków obok siebie. Wylotki w każdym korpusie z każdej strony. Jak kto chce. A w razie zmiany planów, rozmyślenia się czy dozowania ilości wylotków małym rodzinom czy podczas rabunków zatykać je korkami. W zeszłym roku przy rabowaniu przy podkarmianiu z japończyka używałem nawet korków przeciętych na pół z wlotem na dwie pszczoły.

Słyszałem opinię, że okrągłe wylotki są lepiej pilnowane przed rabusiami i drapieżnikami. Nie wiem czy to prawda.

W KTBH zamierzam zrobić wylotki z 3 dziur na korek.
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post

Nie moglem sie powstrzymac, by nie zdublowac i jednoczesnie zapytac, czy taki wylotek jest konieczny na calej szerokosci korpusu ?

Jak sadzicie, na ile mozna by go skrocic, przy wysokosci (na pszczole )- 7,5 mm, dla rami WP, tak, by byl wystarczajacy zaluzmy dla 7 ramek WP w ukladzie cieplym ?

Bo jak dla mnie, przy takim rozwiazaniu, to i 1,5-metrowe ocieple sianek ula, praktycznie bezdzie bezzasadne. Pszczoly maja zdecydowanie lepsza wentylacje, niz przy pelnej powalce, osiatkowanej i w pelni otwartej dennicy.
Cytuj ten post
(23.11.2015, 23:11)markus napisał(a): Nie moglem sie powstrzymac, by nie zdublowac i jednoczesnie zapytac, czy taki wylotek jest konieczny na calej szerokosci korpusu ?

Jak sadzicie, na ile mozna by go skrocic, przy wysokosci (na pszczole )- 7,5 mm, dla rami WP, tak, by byl wystarczajacy zaluzmy dla 7 ramek WP w ukladzie cieplym ?

Bo jak dla mnie, przy takim rozwiazaniu, to i 1,5-metrowe ocieple sianek ula, praktycznie bezdzie bezzasadne. Pszczoly maja zdecydowanie lepsza wentylacje, niz przy pelnej powalce, osiatkowanej i w pelni otwartej dennicy.

I Bush to tak trzyma bez blachy? To na górze to jakaś sklejka chyba. Nie wypaczy się od wilgoci? Według mnie to szybko się poskręca chyba, ze tam jest jakiś patent na to o którym nic nie wiem?
Cytuj ten post
Patent jest chyba w cenie sklejki. Jak oglądam amerykańskich "majsterkowiczów" to sklejkę wykorzystują na potęgę. Nie wiem po ile u nich jest ale chyba tanio.
Ten daszek Busha pewnie z 10 lat wytrzyma i do pica. Zrobi się nowy.
Cytuj ten post
(23.11.2015, 23:53)Krzyżak napisał(a): Patent jest chyba w cenie sklejki. Jak oglądam amerykańskich "majsterkowiczów" to sklejkę wykorzystują na potęgę. Nie wiem po ile u nich jest ale chyba tanio.

Acha. No ale jak ja jakąś sklejkę zostawię na dworze to roku nie przypomina pierwowzoru. No nic. Może to jakaś ich hamerykańska.
Cytuj ten post
Jak klejona klejem klasy D4 to powinna trochę wytrzymać.
Cytuj ten post
(23.11.2015, 23:53)Krzyżak napisał(a): Patent jest chyba w cenie sklejki. Jak oglądam amerykańskich "majsterkowiczów" to sklejkę wykorzystują na potęgę. Nie wiem po ile u nich jest ale chyba tanio.

Materiały są na tyle tanie, że oni mogą sobie pozwolić na takie marnotrawstwo, bo z naszego punktu widzenia tak to wygląda.
Cytuj ten post
Na taki daszek możemy zastosować styrodur. Też tani a co najmniej 10 lat wytrzyma. Chyba, że się dzięcioł dobierze.
Cytuj ten post
Tu, tzn. na tym forum, z racji zalozeni PN, nie powinno sie pisac o styrodurze. Uśmiech
Cytuj ten post
(24.11.2015, 16:26)markus napisał(a): Tu, tzn. na tym forum, z racji zalozeni PN, nie powinno sie pisac o styrodurze. Uśmiech

Więc MN, musimy Ci pogrozić palcem! ;-P
Markus, nie przesadzaj Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Bartek, Ty jestes jak wirus, gorszy jak ebola. Uśmiech Zarazasz wokol swoimi iedeami.
Wczoraj, a raczej minionej nocy, czytalem nowy wpis na Twoim blogu, w ktorym zamiesciles linka do prztlumaczonego artykulu Busha, ktory jest na stronie Stowarzyszenia Wolne Pszczoly.
I znowu musze "przerabiac" swoj ul, bo mnie te glebokie "niehigieniczne" dennice przekonuja. Uśmiech

Wczesniej gorny wylotek, a teraz glebokie dennice - z resztkami...
Cytuj ten post
no cóż Markus,
musisz się zaszczepić na "tę ebolę" Oczko

wiesz, to są domniemania, koncepcje, hipotezy... ale dla mnie są spójne z pewnymi założeniami PN. trzeba je testować, próbować, oceniać... ale na wnioski za wcześnie...
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
 Na mnie slowo styropian, styrodur, poli...cos tam, dziala bardziej niz czrwona plachta na byka. Wiec,chociaz pokiwanie palcem, jest wskazane. Uśmiech W przciwnym razie, za rok, moze bede czytal reklame ulow styropianowych na tym forum - to bym sie chyba zalamal.

A teraz przejdzmy do wylotkow gornych. Ma ktos jakies ciekawe info lub filmiki ze ston obcojezycznych na temat gornych wylotkow ?
Cytuj ten post
(24.11.2015, 16:39)markus napisał(a):  Na mnie slowo styropian, styrodur, poli...cos tam, dziala bardziej niz czrwona plachta na byka. Wiec,chociaz pokiwanie palcem, jest wskazane. Uśmiech W przciwnym razie, za rok, moze bede czytal reklame ulow styropianowych na tym forum - to bym sie chyba zalamal.

A teraz przejdzmy do wylotkow gornych. Ma ktos jakies ciekawe info lub filmiki ze ston obcojezycznych na temat gornych wylotkow ?

Markus, zgodnie z moją wiedzą z górnych wylotków - jako jedynych wylotków w ulu(!) - korzysta znikoma ilość pszczelarzy. Ja przyznam, że wiem tylko o Bushu. jestem drugim o którym wiem hehe Oczko Zapewne jest tych osób znacząco więcej, ale ja na takie informacje nigdzie nie trafiłem.
Z takich wylotków korzystają często pszczelarze w pełni sezonu jako z wylotków uzupełniających (poprawiających wentylację i dających dodatkowe wejście pszczół bezpośrednio do miodni) - i w tym przypadku jest to dość powszechna sprawa, ale chyba nikt nie likwiduje wylotków dolnych. 
Jeżeli chcesz coś poczytać o tych wylotkach to ja mogę Ci polecić tylko Bush'a.

Ja nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie czy nie. Mnie przekonała jego prostota (prosta dennica, prosty daszek) i uznałem (słusznie czy nie to nie wiem? przyjąłem to za Bush'em) że górny wylotek załatwia mi problemy wilgoci i wentylacji. 

Z moich doświadczeń wynika, że w sezonie pszczoły świetnie sobie radzą - ze wszystkim. Nie zauważyłem absolutnie żadnych problemów w tym rozwiązaniu (może są, ale dla mnie niewidoczne). dodatkowo świetnie to rozwiązanie komponuje się z dennicami z próchnem. Więcej na dziś nie mogę Ci powiedzieć. 
Wiosną powiem Ci jak wygląda to po zimie (ale nie oczekuj "obserwacji porównawczych", bo u mnie każda pszczoła praktycznie z innej parafii, każda rodzina innej wielkości itp itd ... mogę Ci opisać tendencje). 
Cytuj ten post
Cytat:"Markus, zgodnie z moją wiedzą z górnych wylotków - jako jedynych wylotków w ulu(!) - korzysta znikoma ilość pszczelarzy. Ja przyznam, że wiem tylko o Bushu. jestem drugim o którym wiem hehe Oczko Zapewne jest tych osób znacząco więcej, ale ja na takie informacje nigdzie nie trafiłem."

Na forum Treatment Free Beekeeping jest kilku ludzi.

Cytat:Z moich doświadczeń wynika, że w sezonie pszczoły świetnie sobie radzą - ze wszystkim. Nie zauważyłem absolutnie żadnych problemów w tym rozwiązaniu (może są, ale dla mnie niewidoczne). dodatkowo świetnie to rozwiązanie komponuje się z dennicami z próchnem. Więcej na dziś nie mogę Ci powiedzieć. 

To tylko luźne przemyślenie. Jeśli pszczoła by wchodziła po próchnie w dolnym wylotku do ula i miała varroa to być może drapieżnniki varroa mogły by się od razu pożywić. To nie znaczy, ze neguję górne wylotki. Sam zamierzam takie potestować. Na razie w wersji KTBH w wersji Busha, w wersji Chandlera i w wersji dolnej standardowo u mnie z dziurami na korek.

Chandler ma swój patent na KTBH i górne wylotki jako środek przeciwko varroa choć uważa, że pszczoły wolą dolny.
Każdy ma swoje teorie hehe. Choć najważniejsze, ze pszczoły mu żyją bez leczenia jak u innych.

Cytuj ten post
(24.11.2015, 16:33)markus napisał(a): Bartek, Ty jestes jak wirus, gorszy jak ebola. Uśmiech Zarazasz wokol swoimi iedeami.

Pisałem, że wirusy są pożyteczne to nikt mi nie wierzył.  Szczerbol
Cytuj ten post
Hmmm, uwazam, ze dennica z prochnem bedzie funkcjonowala, kiedy pszczoly nie bede mialy mozliwosci chodzenia po prochnie, a to dlatego, ze maja tendencje do sprzatania, i chodzac po nim, wszystko wyniosa. Mozna by ja zastosowac przy dolnym wylotku, ktory moglby byc umiejscowiony, np na wysokosci dolej beleczki ramki, ale moim zdaniem, musialby byc jednoczesnie okolo np 9 cm powyzej gornej powierzchni masy prochniczej. Mysle, ze pszczolom wtedy taka masa nie bedzie przeszkadzac i jej nie wyniosa z ula, oczywiscie zakladajac, ze ul jest na tyle pojemny, by pszczoly nie budowaly dzikiej zabudowy ponizej ramek gniazdowych, bo najprawdopodobniej wtedy tez wyniosa wszystko, robiac sobie miejsce, w przypadku ciasnoty w ulu. Teoretyzuje oczywiscie.
Cytuj ten post
(25.11.2015, 01:08)markus napisał(a): Hmmm, uwazam, ze dennica z prochnem bedzie funkcjonowala, kiedy pszczoly nie bede mialy mozliwosci chodzenia po prochnie, a to dlatego, ze maja tendencje do sprzatania, i chodzac po nim, wszystko wyniosa. Mozna by ja zastosowac przy dolnym wylotku, ktory moglby byc umiejscowiony, np na wysokosci dolej beleczki ramki, ale moim zdaniem, musialby byc jednoczesnie okolo np 9 cm powyzej gornej powierzchni masy prochniczej. Mysle, ze pszczolom wtedy taka masa nie bedzie przeszkadzac i jej nie wyniosa z ula, oczywiscie zakladajac, ze ul jest na tyle pojemny, by pszczoly nie budowaly dzikiej zabudowy ponizej ramek gniazdowych, bo najprawdopodobniej wtedy tez wyniosa wszystko, robiac sobie miejsce, w przypadku ciasnoty w ulu. Teoretyzuje oczywiscie.

Markus tak to bardzo naciagana teoria 
Cytuj ten post
Niech tylko żuczek zawita do Polski to piersi będzie palić te dennice z próchnem :)
Cytuj ten post
hehe ;-)
zobaczymy.
badam pewną hipotezę kierując się pewną historyczną "oceną inwentarza" naturalnego ula. Czy to przyniesie jakieś korzyści tego nie wiem.
Nie twierdzę, że zarówno wylotki górne jak i dennica z próchnem są koniecznym czy nawet właściwym kierunkiem. Są to pewne elementy, które mnie przekonują i uznaję, że jestem w stanie znaleźć argumenty "za".
pożyjemy zobaczymy. w przeciwieństwie do tego, że "da się trzymać pszczoły bez leczenia" (co uważam za pewnik, jest tylko kwestia kilku zmiennych, które już pewne nie są), to dennice z próchnem są tylko moim "pobożnym życzeniem".

Markus, nie teoretyzuj, że coś czyszczą czy nie czyszczą. Ja mam te dennice od paru miesięcy i zapewniam Cię, że nie dosypuję tam nic co tydzień, bo nie wynoszą gałązek i kawałków próchna. Nie mam kopczyków przed ulami Oczko
Cytuj ten post
Nie uwierze, jak nie zobacze. Uśmiech
Cytuj ten post
A co ma dennica do zuczka ? Jak wlezie do gnizada, to dennica bedzie tylko formalnoscia. Wtedy to juz wszystko jedno, i tak wszystko zje.

A poza tym, przy gornym wylotku bedzie mial gorzej, bo zawsze mozna zastosowac jakies "urzadzenia"...jest wyzej. Uśmiech
Cytuj ten post
jak się żuczek pojawia to atakuje też tych co mają siatki. wręcz uznałbym, że w obecności innych żyjątek będzie mu trudniej, bo wchodzi w wykształcony ekosystem. ale niech Szymon wierzy, że siatką powstrzyma żuczka Oczko
Cytuj ten post
(25.11.2015, 06:49)bonluk napisał(a):
(25.11.2015, 01:08)markus napisał(a): Hmmm, uwazam, ze dennica z prochnem bedzie funkcjonowala, kiedy pszczoly nie bede mialy mozliwosci chodzenia po prochnie, a to dlatego, ze maja tendencje do sprzatania, i chodzac po nim, wszystko wyniosa. Mozna by ja zastosowac przy dolnym wylotku, ktory moglby byc umiejscowiony, np na wysokosci dolej beleczki ramki, ale moim zdaniem, musialby byc jednoczesnie okolo np 9 cm powyzej gornej powierzchni masy prochniczej. Mysle, ze pszczolom wtedy taka masa nie bedzie przeszkadzac i jej nie wyniosa z ula, oczywiscie zakladajac, ze ul jest na tyle pojemny, by pszczoly nie budowaly dzikiej zabudowy ponizej ramek gniazdowych, bo najprawdopodobniej wtedy tez wyniosa wszystko, robiac sobie miejsce, w przypadku ciasnoty w ulu. Teoretyzuje oczywiscie.

Markus tak to bardzo naciagana teoria 

Markus mam całkiem dolne wylotki na równi z podłogą w ulu i na tym próchno a przy wylotku pozostawione trochę miejsca aby nie zatkać próchna. Pszczoły nie wyniosły. Zresztą nie były by wstanie.
Cytuj ten post
(25.11.2015, 08:21)Krzyżak napisał(a): Niech tylko żuczek zawita do Polski to piersi będzie palić te dennice z próchnem Uśmiech

To wtedy zmienię nazwę swojej pasieki na "żuczek" Duży uśmiech
Cytuj ten post
(25.11.2015, 08:21)Krzyżak napisał(a): Niech tylko żuczek zawita do Polski to piersi będzie palić te dennice z próchnem Uśmiech

Bo ...żuczek lubi akurat takie próchno, to dla niego raj.
Przecież już to pokazałem na fotce czym się kończą eksperymenty takich uczonych. I też nie dotarło.
Cytuj ten post
(25.11.2015, 10:15)Franciszek napisał(a):

Bo ...żuczek lubi akurat takie próchno, to dla niego raj.
Przecież już to pokazałem na fotce czym się kończą eksperymenty takich uczonych. I też nie dotarło.

Franciszku. z całym szacunkiem dla Ciebie, ale te zdjęcia, które przesłałeś obrazują ewidentnie standardową pasiekę, a nie "eksperymenty uczonych".
Mamy tam na tych przesłanych przez Ciebie zdjęciach zwykły ul ramkowy z odrutowanymi ramkami (zakładam więc, że z węzą) i zwykłe dennice bez grama próchna... Mimo tego żuczek jest! o dziwo! 

Oczywiście ja nie łączę węzy z żuczkiem - widzę tylko po zdjęciach, że to żadne eksperymenty, a zwykła pasieka jakich tysiące - taka jakich jest 90 %.
Czy mógłbyś podać źródło tych zdjęć? czy to faktycznie aby na pewno jest "eksperymentalna pasieka takiego naukowca", o jakim mówisz??
Cytuj ten post
(25.11.2015, 09:39)MrDrone napisał(a): jak się żuczek pojawia to atakuje też tych co mają siatki. wręcz uznałbym, że w obecności innych żyjątek będzie mu trudniej, bo wchodzi w wykształcony ekosystem. ale niech Szymon wierzy, że siatką powstrzyma żuczka Oczko

Siatka żuczka nie powstrzyma, to wiem ale próchno z kompostem ułatwi mu rozmnażanie.
Żuczek to taki badziew, który przylatuję sobie do ula i tam plądruje co mu w łapy wpadnie ale jak chce się rozmnożyć to musi z ula wylecieć, złożyć jaja w ziemi, tam się rozwija potomstwo i potem wraca lub nie do ula.
U was nie będzie musiał nigdzie wylatywać, bo złoży sobie jaja w dennicy i całe jego potomstwo będzie od razu w ulu.
U mnie jest jakieś tam prawdopodobieństwo, że potomstwo tego żuczka poleci do sąsiada w u was 100% zostaje u w ulu  Duży uśmiech
Cytuj ten post
(25.11.2015, 10:58)Krzyżak napisał(a):
(25.11.2015, 09:39)MrDrone napisał(a): jak się żuczek pojawia to atakuje też tych co mają siatki. wręcz uznałbym, że w obecności innych żyjątek będzie mu trudniej, bo wchodzi w wykształcony ekosystem. ale niech Szymon wierzy, że siatką powstrzyma żuczka Oczko

Siatka żuczka nie powstrzyma, to wiem ale próchno z kompostem ułatwi mu rozmnażanie.
Żuczek to taki badziew, który przylatuję sobie do ula i tam plądruje co mu w łapy wpadnie ale jak chce się rozmnożyć to musi z ula wylecieć, złożyć jaja w ziemi, tam się rozwija potomstwo i potem wraca lub nie do ula.
U was nie będzie musiał nigdzie wylatywać, bo złoży sobie jaja w dennicy i całe jego potomstwo będzie od razu w ulu.
U mnie jest jakieś tam prawdopodobieństwo, że potomstwo tego żuczka poleci do sąsiada w u was 100% zostaje u w ulu  Duży uśmiech

Szymon, proszę Cię nie gadaj głupot...
żuczek potrzebuje warunków jakie ma w ziemi, a nie w paru cm "ziemistej" materii organicznej. żadna siatka go nie powstrzyma i żadne próchno nie ułatwi mu życia. wkopie się przed Twoim ulem,a potem jak będzie chciał wejdzie do innych uli jak Ty wchodzisz do swojego domu. 
cały świat ma problem z żuczkiem bez dennic z próchnem, ale teraz w Polsce to będzie wina 3 czy 4 osób, które mają dennice z próchnem Oczko 
ech, jak chcesz, żebym był Twoim kozłem ofiarnym, to zrobię to dla Ciebie Oczko
Cytuj ten post
Pszczelarz który podaje hypoaspis w tym filmiku przesłanym przez Kosza twierdzi, ze ma blisko pasiekę z żuczkiem a jego pasieka mieści się spokojnie z promieniu lotu żuczka a jednak nie notuje problemu.

W takiej sytuacji dalej będę konsekwentny w twierdzeniu, że bardziej chorobotwórcza jest wykrochmalona pościel niż ściółka leśna pełna różnego życia.
Cytuj ten post