Wkładka dennicowa
Mam do zrobienia w zimę z 60-80 dennic osiatkowanych i zastanawiam się nad wkładkami dennicowymi.
Do tej pory dawałem pcv spienione ale kosztuje z 6-7 zł/szt i mocno się brudzi co mnie drażni.
Używam tych wkładek z 3 miesiące w roku więc zastanawiam się nad jakąś tańszą alternatywą dla PCV.
Myślałem nad zastosowaniem blachy offsetowej, bo to koszt około 1,7zł/szt i łatwo się czyści.
Stosował ktoś ? Jakieś inne pomysły ?
Cytuj ten post
ja mam z OSB ale nie polecam hahaha ;-)
a w czym przeszkadza Ci brudzenie - to siedlisko naturalnej mikroflory ;-)). z tego co kojarzę to PCV na wkładki jest bardzo dobre (kolega to miał i bardzo chwalił). myślę że offset szybciej się zniszczy i nie daje takich właściwości izolacyjnych - jeżeli tego min. we wkładkach szukasz. cena 7 zł chyba też nie jest zabójcza??
Cytuj ten post
No wszystko się zgadza tylko drażni mnie, że połowa kosztu dennicy to jakaś wkładka używana sporadycznie.
Cytuj ten post
"a w czym przeszkadza Ci brudzenie - to siedlisko naturalnej mikroflory ;-))."

Pytanie tylko czy optymalna mikroflora rozwinie się na PCV.
Cytuj ten post
(20.09.2015, 09:13)Krzyżak napisał(a): No wszystko się zgadza tylko drażni mnie, że połowa kosztu dennicy to jakaś wkładka używana sporadycznie.

to mam pomysł ;-) używaj jej stale, albo nie używaj wcale ;-) to powinno rozwiązać ten problem ;-)

mnie na przykład wkurza że muszę kupować spodnie, choć nie używam ich do spania, mycia i innych czynności o których nie śmiem tu pisać :-)
Cytuj ten post
(20.09.2015, 10:21)MrDrone napisał(a):
(20.09.2015, 09:13)Krzyżak napisał(a): No wszystko się zgadza tylko drażni mnie, że połowa kosztu dennicy to jakaś wkładka używana sporadycznie.

to mam pomysł ;-) używaj jej stale, albo nie używaj wcale ;-) to powinno rozwiązać ten problem ;-)

mnie na przykład wkurza że muszę kupować spodnie, choć nie używam ich do spania, mycia i innych czynności o których nie śmiem tu pisać :-)

Nie nie to nie tak :) To jest tak jak byś kupował samochód za 50 000zł a hak holowniczy do niego kosztował drugie tyle :)
Cytuj ten post
(20.09.2015, 12:46)Krzyżak napisał(a):

Nie nie to nie tak Uśmiech To jest tak jak byś kupował samochód za 50 000zł a hak holowniczy do niego kosztował drugie tyle Uśmiech

Chcesz napisać, że Twoje ule kosztuja 7 zł? 
Cytuj ten post
(20.09.2015, 12:46)Krzyżak napisał(a):

Nie nie to nie tak Uśmiech To jest tak jak byś kupował samochód za 50 000zł a hak holowniczy do niego kosztował drugie tyle Uśmiech

masz rację, można by to też porównać do bandery za 100 mln. zł na żaglowcu za 100 mln. zł.... ale z drugiej strony ja bym nie przesadzał bo to tylko 7 zł... hehe ;-)
Cytuj ten post
(20.09.2015, 13:01)Borówka napisał(a): Chcesz napisać, że Twoje ule kosztuja 7 zł? 

Moja osiatkowana dennica tyle kosztuje. Niestety wkładka dennicowa podwaja tą wartość Uśmiech

(20.09.2015, 14:02)MrDrone napisał(a): masz rację, można by to też porównać do bandery za 100 mln. zł na żaglowcu za 100 mln. zł.... ale z drugiej strony ja bym nie przesadzał bo to tylko 7 zł... hehe ;-)

7zł x 80szt = 560 zł Uśmiech
Cytuj ten post
Szymon, to odpuść te wkładki, albo kup max z 20.

Z tego co niektórzy pisali to silniejsze rodziny w ogóle nie "zauważają" braku zasunięcia wkładek na jesień czy wiosnę, a tych słabszych wiele mieć nie będziesz.

poza tym nie musisz mieć od razu tyle ;-) łapczywy się zrobiłeś hehe ;-)
80 uli do ogarnięcia przy pracy i rodzinie nie jest łatwe :-)
Cytuj ten post
(20.09.2015, 15:46)MrDrone napisał(a): poza tym nie musisz mieć od razu tyle ;-) łapczywy się zrobiłeś hehe ;-)

80 uli do ogarnięcia przy pracy i rodzinie nie jest łatwe :-)

Nigdzie nie pisałem o 80 rodzinach :)
Póki co chce mieć 80 dennic ;)
Cytuj ten post
(20.09.2015, 14:29)Krzyżak napisał(a):
(20.09.2015, 13:01)Borówka napisał(a): Chcesz napisać, że Twoje ule kosztuja 7 zł? 

Moja osiatkowana dennica tyle kosztuje. Niestety wkładka dennicowa podwaja tą wartość Uśmiech

(20.09.2015, 14:02)MrDrone napisał(a): masz rację, można by to też porównać do bandery za 100 mln. zł na żaglowcu za 100 mln. zł.... ale z drugiej strony ja bym nie przesadzał bo to tylko 7 zł... hehe ;-)

7zł x 80szt = 560 zł Uśmiech

Szymonie wkładek będziesz potrzebował połowę stanu pasieki. Będziesz miał 100 uli to wystarczy Ci 50 wkładek...
Wkładki są przydatne dla słabych, odkładów i innych mniejszych rodzin...
Rodziny na trzech korpusach mogą cały rok być na siatce a wiem, że Ty do takich dążysz więc szkoda Twojej kasy...
Lepiej kup za to dobrego wosku na węzę i wymień u Adam czy Podkarpackich

Ewentualnie zasyp dennice ziemią z próchnem i ciesz się nią cały rok tylko pamiętaj o zraszaniu i wysianiu rzeżuchy wiosną Oczko
Cytuj ten post
(20.09.2015, 18:17)bonluk napisał(a): Ewentualnie zasyp dennice ziemią z próchnem i ciesz się nią cały rok tylko pamiętaj o zraszaniu i wysianiu rzeżuchy wiosną Oczko

hehe ;-)
miałem to samo proponować, ale myślałem, że znów uznalibyście, że kogoś do czegoś namawiam ;-) niemniej jednak nie ma to jak rzeżucha w dennicach ;-)

w dennicy kłody wyrósł mi piękny grzybek (Kuba widział) - może halucynogenny? ;-) pszczoły lubią takie rzeczy  ;-)
Cytuj ten post
(20.09.2015, 18:36)MrDrone napisał(a):
(20.09.2015, 18:17)bonluk napisał(a): Ewentualnie zasyp dennice ziemią z próchnem i ciesz się nią cały rok tylko pamiętaj o zraszaniu i wysianiu rzeżuchy wiosną Oczko

hehe ;-)
miałem to samo proponować, ale myślałem, że znów uznalibyście, że kogoś do czegoś namawiam ;-) niemniej jednak nie ma to jak rzeżucha w dennicach ;-)

w dennicy kłody wyrósł mi piękny grzybek (Kuba widział) - może halucynogenny? ;-)

Chyba nie. Oczko
Cytuj ten post
Rzeżuchę to ja już na Wielkanoc potrzebuję Oczko
Cytuj ten post
I ja robię ule przez zimę, wkładki zrobię z 4 mm sklejki, odpad z fabryki mebli szkolnych na siedziska krzesełek. Akurat 40 x 40 cm, jedna strona pomalowana akrylem na biało. Koszt jednej sztuki 2 zł. A blacha offsetowa to kiszka do daszków się nadaje, i drogo 5 zł za sztukę. Cienka jak papier, kiedyś to był grubości normalnej blachy 1 mm, bez usztywnienia nawet sie nie utrzyma.
Cytuj ten post
(21.09.2015, 09:34)Popszczelony napisał(a): A blacha offsetowa to kiszka do daszków się nadaje, i drogo 5 zł za sztukę. Cienka jak papier, kiedyś to był grubości normalnej blachy 1 mm, bez usztywnienia nawet sie nie utrzyma.

Nie wiem gdzie kupujesz ale przepłacasz srogo Uśmiech Ja płacę po 1,8 zł/szt.
Cienka jest to fakt ale jak zagnę boki na dwa razy do się powinna zesztywnić odpowiednio. Przetestuję. PCV zresztą też nie jest zbyt sztywna. Robi się balon jak się jej nie podbije listewką.
Jako wkładki do sprawdzania osypu offset starczy a na wiosnę to najwyżej nie będę zabierał dolnego korpusu /poduszki powietrznej/ tylko dam między nim a gniazdem folię z małą przerwą wentylacyjną i będzie git.
Cytuj ten post
Kupuje w drukarni nie ma innego sposobu. Pszczelarze podnieśli popyt na blaszki, bo przedtem sprzedawało się na złom aluminium. Wiem bo pracowałem w drukarni.
Cytuj ten post
(22.09.2015, 09:28)Popszczelony napisał(a): Kupuje w drukarni nie ma innego sposobu. Pszczelarze podnieśli popyt na blaszki, bo przedtem sprzedawało się na złom aluminium. Wiem bo pracowałem w drukarni.

Będziesz potrzebował to pisz Uśmiech
Cytuj ten post
Dzięki ale nie mam zapas tych dużych B1 - 70 x 100.
Cytuj ten post
Panowie właśnie zakończyły się wybory więc na ulicach wisi sporo wkładek dennicowych z przyklejonymi gębami kandydatów. Spieszyć się, bo pościągają Uśmiech
Większość jest na pilśni lub zza grubego tworzywa ale niektóre nadają się do pszczelarstwa Uśmiech
Cytuj ten post
Dziś udało mi się nabyć w atrakcyjnej cenie płyty z PVC spienionego na wkładki dennicowe.
Jedna strona biała, druga kolorowa /jakaś reklama/.
Jak by ktoś potrzebował to mogę się podzielić.
Cytuj ten post
na reklamy raczej stosuje się spienione pcv ale mogę się mylić - ważne, że tanio i będzie robiło Uśmiech
ja mam ze sklejki - trafiło mi się trochę z rozbiórki jakichś skrzynek - używam krótko
Cytuj ten post
(16.12.2015, 13:21)MINI GiG napisał(a): na reklamy raczej stosuje się spienione pcv ale mogę się mylić - ważne, że tanio i będzie robiło Uśmiech
ja mam ze sklejki - trafiło mi się trochę z rozbiórki jakichś skrzynek -  używam krótko

Masz rację, mój błąd Uśmiech Poprawiłem.
Uważaj na sklejkę, żeby nie napuchła i się nie zaklinowała.
Cytuj ten post
ma luz, a poza tym jak już jest włożona to raczej nie wystaje Uśmiech
Cytuj ten post
Kto podpowie kiedy dokladnie stosuje sie wkladke i do jakich rodzin? Wczesniej była mowa ze do słabych rodzin ale dla mnie to za malo szczegolowo..
Rojkom tez należy wsunac czy nie?
Cytuj ten post
(06.06.2017, 22:11)kubi napisał(a): Kto podpowie kiedy dokladnie stosuje sie wkladke i do jakich rodzin? Wczesniej była mowa ze do słabych rodzin ale dla mnie to za malo szczegolowo..
Rojkom tez należy wsunac czy nie?

Jak nie zrobisz to będzie dobrze. Co pszczelarz to inna teoria.
Przy osadzaniu roju warto zasunąć żeby pszczoły nie uwiązały się pod siatką przez przypadek.
Cytuj ten post