Przygotowania zimowe
(22.09.2016, 09:18)MN napisał(a): Uważam jednak, że ma to głównie związek z linią pszczół. Tam, gdzie były buckfasty i ich mieszańce ramki w większości są wybudowane, krainki miały budowanie o tej porze sezonu w nosie. Wszystkie rodziny stały na tych samych pasieczyskach, w podobnych ulach, różnice były tylko w rasach, więc kolejny mały punkcik dla BFaOczko

???
kolejny punkt dla Bf? że nie wie że zbliża się zima czy że lepiej reaguje na mieszanie?
Michał, my tu szukamy pszczoły samodzielnej, myślącej, zdolnej wiedzieć o tym, że jest coś takiego jak zima. 
Owszem sam widzę, że niektóre nie uzupełniły po moim mieszaniu im w ulu, ale nie mówię, że ta pszczoła ma minus, że nie buduje jak jest głód, tylko ja mam minus, że za bardzo jej mieszam.

Ja rozumiem, że dla Twojej pasieki towarowej na pszczole towarowej to Bf ma same plusy, ale nie łącz proszę plusów reagowania na mieszanie i psucie przez pszczelarza z gospodarką naturalną (bo rozumiem, że o takiej tu na tym forum dyskutujemy).
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(22.09.2016, 09:32)MrDrone napisał(a): ...Michał, my tu szukamy pszczoły samodzielnej, myślącej...

Fajnie by było. Oby tylko po kilku latach nie założyły związków zawodowych i nie zaczęły się domagać płacy minimalnej w miodzieOczko
Cytuj ten post
(22.09.2016, 09:32)MrDrone napisał(a):
(22.09.2016, 09:18)MN napisał(a): Uważam jednak, że ma to głównie związek z linią pszczół. Tam, gdzie były buckfasty i ich mieszańce ramki w większości są wybudowane, krainki miały budowanie o tej porze sezonu w nosie. Wszystkie rodziny stały na tych samych pasieczyskach, w podobnych ulach, różnice były tylko w rasach, więc kolejny mały punkcik dla BFaOczko

???
kolejny punkt dla Bf? że nie wie że zbliża się zima czy że lepiej reaguje na mieszanie?
Michał, my tu szukamy pszczoły samodzielnej, myślącej, zdolnej wiedzieć o tym, że jest coś takiego jak zima. 
Owszem sam widzę, że niektóre nie uzupełniły po moim mieszaniu im w ulu, ale nie mówię, że ta pszczoła ma minus, że nie buduje jak jest głód, tylko ja mam minus, że za bardzo jej mieszam.

Ja rozumiem, że dla Twojej pasieki towarowej na pszczole towarowej to Bf ma same plusy, ale nie łącz proszę plusów reagowania na mieszanie i psucie przez pszczelarza z gospodarką naturalną (bo rozumiem, że o takiej tu na tym forum dyskutujemy).

Bardziej chodziło mi, że BF potrafi reagować i łatać dziury w gnieździe, ale spoko.
Cytuj ten post
(22.09.2016, 10:05)MN napisał(a): Bardziej chodziło mi, że BF potrafi reagować i łatać dziury w gnieździe, ale spoko.

każda potrafi reagować i łatać dziury, ale nie każda robi to w czasie złych warunków (np. w jesieni, czy w okresach głodu).
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Pewnie tak. U mnie głodu nie miały.
Cytuj ten post
Dzięki Panowie, z Waszym wsparciem dużo łatwiej jest się lenić i zajmować czym innym niż zabieranie pszczołom tego czego nie trzeba.
Przyglądam się temu i ciekaw jestem co to będzie na wiosnę, ale z pełnym spokojem.
"Mądry nie jest uczony, uczony nie jest mądry" Lao - Tse
Cytuj ten post
Cytat:1. Szczególnie w leżakach może być taka sytuacja, że zabieram jednak ramki (no, chyba 17 sztuk na zimę nie ma co zostawiać?) i

bo?

Cytat:ja też tak miałem z tymi ramkami. Ale ja nie ukrywam, że im mieszałem na różne sposoby przy tych wszystkich podziałach.

Z tego powodu. Przy niemieszaniu jeszcze nigdy nie miałem sytuacji aby pszczoły pociągnęły w środku jakiś plaster krócej niż dalszy. Nie ma opcji. Rozbudowują gniazdo w kształcie fragmentu kuli bądź elipsy dostosowując do kubatury.
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
(22.09.2016, 15:12)Borówka napisał(a):
Cytat:ja też tak miałem z tymi ramkami. Ale ja nie ukrywam, że im mieszałem na różne sposoby przy tych wszystkich podziałach.

Z tego powodu. Przy niemieszaniu jeszcze nigdy nie miałem sytuacji aby pszczoły pociągnęły w środku jakiś plaster krócej niż dalszy. Nie ma opcji. Rozbudowują gniazdo w kształcie fragmentu kuli bądź elipsy dostosowując do kubatury.

ale to żadne odkrycie Oczko
Cytuj ten post
(22.09.2016, 16:16)MrDrone napisał(a):
(22.09.2016, 15:12)Borówka napisał(a):

ale to żadne odkrycie Oczko

Toż nie mówię o odkryciu a jeno o obserwacji. 
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
Pozwolę sobie zadać kolejne z moich banalnych pytań w tym miejscu, bo Wasza wiedza może się przydać komuś jeszcze.

Otóż, pszczelarz,od którego brałam odkłady w lipcu, polecił mi na zimę odsunięcie gniazda od ściany . Tymczasem przy ostatnim "podglądzie" zauważyłam, że wszystkie ramki są przywoskowane do ula, więc ich nie ruszałam i ruszać nie chcę. Nie mam w związku z tym pojęcia ile pszczół jest rzeczywiście w ulu. Polecił mi również zdjąć jedną skrajną beleczkę na zimę - i to mogę zrobić. No i teraz się zastanawiam czy dobrze postępuję Uśmiech. Ule są ustawione w dość niekorzystnym (wg wiedzy książkowej) kierunku - gniazda są przy ścianie północnej ,a wylotki od strony zachodniej. Co prawda zamawiając ule poprosiłam o docieplenie krótkiej ściany, więc jest ona grubsza (ta północna).
Zostawić, czy jednak odsunąć gniazdo ??? Ja wychodzę z założenia, że pszczoły sobie same zorganizowały (wyregulowały) wentylację , a ruszanie ich o tę porę może im niepotrzebnie dodać pracy.

Uśmiech
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
Możesz stopniowo przesuwać całym ulem z dnia na dzień do odpowiedniego kierunku wylota. Ja mam wszystkie na południe lub południowy-wschód. gniazda przysunięte na ciepło do ściany południowej.
Ciężko jest dymić pszczoły amitrazą Uśmiech
Cytuj ten post
Taki manewr jest niemożliwy do wykonania - ule stoją wzdłuż wschodniego ogrodzenia działki, za którym jest ścieżka uczęszczana przez ludzi (sporadycznie na szczęście, ale jest) .Działka za ścieżką jest niezamieszkana, ale czyjaś. Kiedyś może ktoś zechce się na niej pobudować ... Jedynie możliwe i chyba gorsze ustawienie jest wylotkami na północ a gniazdem na wschód, ale wtedy ule stałyby "gesiego" w odległości 40 cm wylotek od sciany poprzedniego ula.
Jola
Cytuj ten post
przy ulu izolowanym prawdopodobnie nie będzie efektu ustawiania przez pszczoły kłębu od południa czy południowego wschodu. One to robią ze względu na to, że te ścianki są cieplejsze - w ulu "termosie" pewnie wszystkie ścianki mają tą samą temperaturę niezależnie od ułożenia.

ramek bym nie ruszał i zostawił jak są ułożone. Pszczoły pierwszą ramkę od ściany potraktują jako dodatkową izolację. Jak sobie ją już 'dokleiły' to tym bardziej jej nie odrywaj.

co do tej beleczki. teoretycznie nawet jak zakitują to to powietrze jakoś powinno przenikać przez niedokładności do góry więc jakaś forma wentylacji będzie. Jeżeli przez całe lato i teraz miały beleczki włożone to ja bym prawdopodobnie nie ruszał tych beleczek, żeby im teraz nie zmieniać układu przepływu powietrza. No chyba że widzisz, że już zaczynają się jakieś problemy z nadmierną wilgocią w ulu (ale pewnie za wcześnie, żeby to ocenić). nie wiem jaki tam masz układ, ale możesz najwyżej zrobić jakiś tego typu zabieg za zatworem czy gdzieś zupełnie z daleka od gniazda.

U mnie w warszawiakach są powałki "składane" z desek (jedna obok drugiej) i one mają szpary między sobą - ale tak pszczoły miały praktycznie cały sezon. Niektóre to kleją i kitują, inne wciąż mają te szpary.
Generalnie ja jestem zdania, że wszelkie takie zmiany to raczej max do końca sierpnia, a im wcześniej skończysz tym lepiej.
Cytuj ten post
Zostaw jak jest. Jak pszczoły zakitowały górę to nie potrzebują żeby im zrobić dziurę i wyciągać beleczkę.
Cytuj ten post
Ja tylko mogę powiedzieć, że tak nie robię.
Wolne pszczoły w wolnym gnieździe same wiedzą gdzie najlepiej zawiązać kłąb o ile konstrukcja techniczna ula im nie przeszkadza. Moje wiążą na plastrach blisko wylotków zarówno w WZ na zimną zabudowę jak i na ciepłą. W ciepłej zabudowie na 2--3-4 plastrze. Pierwszy przestrzennie ostatni sezonowo wygryzający się czerw zaczyna się od od wewnętrznej strony drugiego plastra. W zimnej zabudowie wiążą na przeciwko wylotków ale z tyłu przy tylnej ścianie. Więc z mojej perspektywy niepożądane byłyby jakikolwiek przeszkadzanie im w wolności.

Z tymże ja cały rok prowadzę wolne gniazdo. Przy manipulacjach wcześniej i stosowaniu niepotrzebnych rzeczy jak jakieś izolatory może pożądane byłoby im pomóc w innych przypadkach jako uboczny skutek działań pszczelarza.

Beleczek ostatnich też nie rozsuwam. Wychodzę z założenia, że pszczoły TF powinny mieć zblizone warunki techniczne gniazda przez cały sezon podobne.
Cytuj ten post
Tak mi podpowiadała intuicja i rozum, ale doświadczenia nie posiadam, więc wolę się upewnić Uśmiech Dzięki.
Jola
Cytuj ten post
Cholerka moje dodatkowo mają zasypane wylotki i muszą oddychać powietrzem wydychanym ... Uśmiech
Jola
Cytuj ten post
(30.11.2016, 20:30)Modliszqa napisał(a): Cholerka  moje dodatkowo mają zasypane wylotki  i muszą oddychać powietrzem wydychanym ... Uśmiech

Zimowla na 2-3 korpusach z dodatkowym górnym korpusowym wylotkiem i dobrą wentylacją załatwia sprawę.
Cytuj ten post
Śnieg na wylotkach nie stanowi problemu. Wiele zwierząt dobrze żyje pod śniegiem. Przynajmniej dopóki jest puszysty. Gorzej jak się nadtopi i zamarznie w skorupę lodu, wtedy nie zaszkodzi zainterweniować.
U mnie zauważyłem warstwa 5 cm jest roztapiana przez powietrze ulowe i/lub przez nagrzewającą się od Słońca ścianę ula.

Jak nie ma śniegu, a mróz już trzyma lepiej w ogóle nie chodzić po pasieczysku, bo zmarznięta gleba przenosi drgania i pszczoły mogą się stresować, co zwiększa zużycie powietrza, pokarmu, zwiększa wilgotność itd. itp.

Ale to takie mityczne przesądy, wyobrażam sobie jak trzęsie na wietrze barcią, dziuplą lub kłodą na najgrubszej nawet sośnie czy dębie. No ale ludzie wiedzą lepiej co dla pszczół dobrze.
"Mądry nie jest uczony, uczony nie jest mądry" Lao - Tse
Cytuj ten post
Mam pytanie Rodziny, które o tej porze obsiadaja na czarno wszystkie ramki WZ (u mnie w tej chwili od 3 do 8 w zależności od siły rodziny ale w większości na 5), na brzegowych ramkach nie ma czerwiu ale jest trochę już posklepionego pokarmu na górze (ale niewiele) i częściowo zalany plaster ale nie tak, że nie ma jeszcze miejsca. Mam dylemat czy poszerzaczać im gniazda jeszcze przez zimą wstawiając ramkę. Nie mam już suszu. Mógłbym dać pustą ramkę tylko. Ewentualnie węzę.

Pytanie kompatybilne z systemem ramki wąsko-wysokiej i leżaka bez nadstawki.
Cytuj ten post
(12.08.2017, 18:30)Borówka napisał(a): częściowo zalany plaster ale nie tak, że nie ma jeszcze miejsca

Częściowo to znaczy ile? Połowa? Nawłoć Ci uderzyła do ula? Przecież dopóki nie zaleją Ci 4/5 ramki to tylko się ciesz, że nie musisz podkarmiać, co nie?
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(12.08.2017, 19:18)flamenco108 napisał(a):
(12.08.2017, 18:30)Borówka napisał(a): częściowo zalany plaster ale nie tak, że nie ma jeszcze miejsca

Częściowo to znaczy ile? Połowa? Nawłoć Ci uderzyła do ula? Przecież dopóki nie zaleją Ci 4/5 ramki to tylko się ciesz, że nie musisz podkarmiać, co nie?

Różnie w różnych rodzinach. Częściowo to częściowo. Nawłoć u mnie jeszcze nie leje. Jeszcze trochę za wcześnie. Na razie muchy na niej siedzą.
Kolego ja przecież pisałem, że podkarmiam od 2,5 tygodnia 1:1 z dodatkami co dwa-trzy dni.
Zależy mi aby się rozwijały się, kiedy to do 25 sierpnia jest najbardziej optymalny podręcznikowo wyliczony czas na zaczerwienie na zimową pszczołę. Ale czy wybudują plaster jeszcze o tej porze. Z drugiej strony zamierzam zimować na ciasnych obsiadanych tylko na końcu sierpnia gniazdach jak prawił Radomski częściowo, Seeley i Tombacher. A może nawet zacieśniać te dwie najsilniejsze rodziny. Tego się jednak trochę obawiam, że jak Nawłoć dopisze (co u mnie jest prawdopodobne) to zaleją całe gniazda co jest niekorzystne.
Cytuj ten post
(12.08.2017, 19:25)Borówka napisał(a): Ale czy wybudują plaster jeszcze o tej porze.

Bez problemu, wstaw ramkę w środek gniazda a przy pożytku lub podczas podkarmiania na bank wybudują.
Cytuj ten post
(13.08.2017, 11:13)Krzyżak napisał(a):
(12.08.2017, 19:25)Borówka napisał(a): Ale czy wybudują plaster jeszcze o tej porze.

Bez problemu, wstaw ramkę w środek gniazda a przy pożytku lub podczas podkarmiania na bank wybudują.

Dzięki Szymonie. A mogę prosić Twą poradę dla wersji włożenia ramki na skraj gniazda a nie w środek?

Niezależnie od udzielonej rady czy nie uważasz, że robienie dziury pustą ramka pomiędzy czerwiem o tej porze nie jest najlepszym pomysłem? Może z węzą to co innego. Dwa to pisze się to tym, że do zimowli lepiej aby plaster był ze dwa razy przeczerwiony a tu będzie pewnie raz. Czy nowy plaster w samym środku gniazda ze starszych plastrów nie będzie przeszkodą dla zimowania 5-6 plastrowego odkładu? Czy nie uważasz, że pszczoły już szykują się do zimy i robienie i teraz takich manipulacji zaburzy ten święty Oczko porządek? hehe
Cytuj ten post
(13.08.2017, 12:51)Borówka napisał(a): Dzięki Szymonie. A mogę prosić Twą poradę dla wersji włożenia ramki na skraj gniazda a nie w środek?

Jak będzie w środku to odbudują, jak na skraju to już nie koniecznie.

(13.08.2017, 12:51)Borówka napisał(a): Niezależnie od udzielonej rady czy nie uważasz, że robienie dziury pustą ramka pomiędzy czerwiem o tej porze nie jest najlepszym pomysłem? Może z węzą to co innego.

Nie wiem czy to najlepszy pomysł czy nie Uśmiech Ale jak chcesz mieć odbudowaną kolejną ramkę to jest to właściwy pomysł.

(13.08.2017, 12:51)Borówka napisał(a): Dwa to pisze się to tym, że do zimowli lepiej aby plaster był ze dwa razy przeczerwiony a tu będzie pewnie raz.

Słyszałem ten mit. Możesz go czymś uzasadnić  ?

(13.08.2017, 12:51)Borówka napisał(a): Czy nowy plaster w samym środku gniazda ze starszych plastrów nie będzie przeszkodą dla zimowania 5-6 plastrowego odkładu?

Nie.

(13.08.2017, 12:51)Borówka napisał(a): Czy nie uważasz, że pszczoły już szykują się do zimy i robienie teraz takich manipulacji zaburzy ten święty Oczko porządek? hehe

Tak i tak ale cel uświęca środki Oczko
Cytuj ten post
(13.08.2017, 14:29)Krzyżak napisał(a):
(13.08.2017, 12:51)Borówka napisał(a): Dwa to pisze się to tym, że do zimowli lepiej aby plaster był ze dwa razy przeczerwiony a tu będzie pewnie raz.

Zdaje się, ze są dwa argumenty zwolenników:

1. Powód pierwszy: przewodnictwo ciepła

Oraz współczynnik przewodnictwa cieplnego dla plastrów według G.F. Taranowa (1947)

jasne - 5,61
jasnobrązowe - 3,44
ciemnobrązowe - 2,16
czarne - 1,31

2. Powód drugi kruchość.

Sam widziałem jak zmiany temp. np. duży mróz i odwilż potrafi skruszyć komórki w świeżej woszczynie w ogóle nie przeczerwionej, bez zapasów i nie obsiadanej przez kłąb. Kosz to też może potwierdzić bo widział w moim Warre.

W końcu jak rodzina idzie naturalnie w dół w gnieździe wąsko-wysokim to nad głową będzie miała poczerwione plastry kiedy zimą idzie z powrotem w górę.
Ale np. Grzesiu (i nie tylko on) zimuje na odbudowanej węzie po zaizolowaniu matek i sobie chwali. Może to kwestia użycia węzy i drutów która powoduje mniejszą kruchość oraz lepszą izolację tam gdzie wosk jest przetopiony?
Cytuj ten post
A jakie znaczenie ma przewodność cieplna plastrów ?
Kłąb się grzeję po przez "drgania" pszczół i przewodność nie ma tu nic do rzeczy. Niby co ? pszczoły po jednej stronie plastra mają grzać te po drugiej ? Uśmiech Banialuki starego ruska Oczko

Zdaje się w gnieździe nie ma mrozu tylko minimum kilkanaście stopni więc nic nie skruszeje, szczególnie zalane pokarmem.

Jedyny minus białej ramki w środku gniazda w sierpniu to niechęć niektórych matek do zaczerwiania ich.
Niektóre matki omijają takie ramki.
Cytuj ten post
(13.08.2017, 12:51)Borówka napisał(a): Niezależnie od udzielonej rady czy nie uważasz, że robienie dziury pustą ramka pomiędzy czerwiem o tej porze nie jest najlepszym pomysłem? Może z węzą to co innego.

Nie wiem czy to najlepszy pomysł czy nie Uśmiech Ale jak chcesz mieć odbudowaną kolejną ramkę to jest to właściwy pomysł.

W tym problem, ze ja nie wiem czy ja chcę. Gdybym wiedział to tak bym postąpił pewnie bez pytania. Zadaję jak zwykle dziwne pytanie z perspektywy pszczół. Należy je rozumieć tak: Czy pszczoły chcą aby im poszerzył gniazdo?
Bo jak wybudują plaster wsadzony w środek a później i tak nie będą obsiadały 6 ramek tylko 5 to im ścieśnię we wrześniu do 5 więc tak jakby na darmo się namęczą. Oczko  Nie zamierzam odbierać już ani żadnego miodu czy ziołomiodu w tym roku.

Ostatecznie wsadziłem tylko jednej jako skrajną ramkę bo gęsto obsiadały. Reszta rodzin nawet jak obsiada wszystkie ramki to ma jeszcze miejsce to zalewania pokarmem. 
Cytuj ten post
(13.08.2017, 16:38)Borówka napisał(a):

W tym problem, ze ja nie wiem czy ja chcę. Gdybym wiedział to tak bym postąpił pewnie bez pytania. Zadaję jak zwykle dziwne pytanie z perspektywy pszczół. Należy je rozumieć tak: Czy pszczoły chcą aby im poszerzył gniazdo?

Oczywiście, że nie chcą. One chcą, abyś się od nich odczepił, a nie pracował dla ich dobra Oczko

Kuba, jesteś jednym najoczytańszych na tym forum. Toż doskonale wiesz, że napisali już wszelkie wersje poprawnej zimowli: na starych plastrach, na nowych plastrach, na średnich plastrach. I wszyscy mają doskonałe i logiczne, praktyczne argumenty.
Tego lata w Kotlinie Kłodzkiej znaleźli rodzinę pszczelą, która w zeszłym roku (ewidentnie) zbudowała sobie gniazdo podwieszone na gałęzi. Przetrwała zimę. Leśniczy wezwał pobliskiego pszczelarza, który strząchnął je z gałęzi do rojnicy i pewnie potem odymił i zmienił im matkę. Zapomniałem, czemu miała służyć ta dygresja Oczko
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(13.08.2017, 18:47)flamenco108 napisał(a):
(13.08.2017, 16:38)Borówka napisał(a): W tym problem, ze ja nie wiem czy ja chcę. Gdybym wiedział to tak bym postąpił pewnie bez pytania. Zadaję jak zwykle dziwne pytanie z perspektywy pszczół. Należy je rozumieć tak: Czy pszczoły chcą aby im poszerzył gniazdo?

Oczywiście, że nie chcą. One chcą, abyś się od nich odczepił, a nie pracował dla ich dobra Oczko

A co z teorią "kto tu kogo hoduje" versus "populacja zwierząt hodowlanych (choćby podświadomie zbiorowo) godzi na proces hodowlany dla własnych korzyści".
Cytuj ten post