Ankieta: Leczyć czy nie leczyć? Jaką drogę preferujesz?
Radykalną
Metodę małych kroczków lub drogę środka
[Wyniki ankiety]

leczyć czy nie leczyć?
(05.12.2018, 09:51)flamenco108 napisał(a):
(05.12.2018, 09:18)Borówka napisał(a): ale jak ktoś ma tylko dostęp do pszczół od "Piechowskiego" to też byś mu to polecał?

Ale przecież w ankiecie nie ma takich zastrzeżeń. Zatem każdy uczestnik ankiety składa deklarację najprostszą z możliwych. Może uważać to za deklarację stale stosowanych technik, lub w okresie przejściowym. Może też deklarować, co by chciał robić, ale nie robi, ponieważ, a może tylko wybrać opcję, która mu się po prostu bardziej podoba. Ankieta tego nie precyzuje.

Krzysztofie ależ oczywiście. Nie próbuję przecież sugerować zmiany wyboru. Podnoszę tylko, w moim przekonaniu, ciekawą dyskusję, stawiając argumenty i jestem ciekawy odpowiedzi autora, który wszak osiągnął sukces, jak pisze. To jest ciekawość przy okazji ankiety.

Mogę zbudować bardziej szczegółową ankietę, jeśli będą chętni do wzięcia w niej udziału. Bardziej szczegółowa i rozbudowana ankieta też ma swoje wady, bo w sumie konkretne odpowiedzi, rozpraszają się. Trudniej ją też ją przygotować, aby była łatwa intuicyjnie zrozumiała np. dla kogoś kto pierwszy raz wchodzi na forum. A tu w sumie chodzi o odpowiedź o opinię, w gruncie rzeczy na końcu, konkretną.
Pszczoły miodne nie wymierają w Polsce i w USA.
Polska Czerwona Księga Zwierząt - Bezkręgowce, PAN
Cytuj ten post
(05.12.2018, 09:51)flamenco108 napisał(a):  Może też deklarować, co by chciał robić, ale nie robi, ... Ankieta tego nie precyzuje.

To jest kolejna trudność ankiety. Pytanie sugeruje, że chodzi o preferencje, a nie czyny. Osobiście, odruchowo mam chęć odpowiadać zgodnie ze swoją praktyką, a nie tym co uważam za najlepsze wyjście dla globalnego pszczelarstwa.
I jak teraz w odpowiedziach oddzielić tych co chcą od tych co robią?
"od wiedzy, ważniejsza jest wyobraźnia"
Cytuj ten post
(05.12.2018, 10:59)alexader napisał(a):
(05.12.2018, 09:51)flamenco108 napisał(a):  Może też deklarować, co by chciał robić, ale nie robi, ... Ankieta tego nie precyzuje.

To jest kolejna trudność ankiety. Pytanie sugeruje, że chodzi o preferencje, a nie czyny. Osobiście, odruchowo mam chęć odpowiadać zgodnie ze swoją praktyką, a nie tym co uważam za najlepsze wyjście dla globalnego pszczelarstwa.
I jak teraz w odpowiedziach oddzielić tych co chcą od tych co robią?

Mi się wydaje, że tekst, który rozpoczynał ankietę to precyzował, że chodzi o względy praktyczne. Tam gdzie linkowałem do odpowiednich artykułów, jeśli ktoś by miał wątpliwości, o co chodzi.

Zaproponujcie coś konkretnie to poprawię. Jedną już propozycję mam. Pamiętajcie tylko, że nie da się w ankiecie zawrzeć pytania będącego rozbudowanym zdaniem. Podobnie przy odpowiedziach.
Cytuj ten post
Trudno jest zrobić ankietę, żeby była wiarygodna. Trzeba by napisać szczegółową instrukcję pojęć w niej zawartych, żeby nie było różnych interpretacji. Prosty przykład: czy wrotycz w podkurzaczu to jest leczenie? Czy ścieśnianie gniazda przy wystąpieniu grzybicy czerwiu to leczenie? Co z karmieniem na zimę? itd.
Komu będzie się chciało czytać tę instrukcję (nie mówiąc o odnośnikach Oczko )?
Według mnie bardziej wiarygodny byłby roczny raport działań w pasiece wysyłany na priv do ankietera w którym wypisane byłyby substancje obce wprowadzone do pasieki, ilość zrobionych odkładów, wymiana matek, stosowanie izolatorów (jakich?) i co tam kto sobie wymyśli. I na tej podstawie można coś wnioskować.
Wiem, że się czepiam, ale na pasiece śnieg, więc skoro nie mogę "męczyć" pszczół to mieszam na forum (mam nadzieję pozytywnie). Uśmiech
Cytuj ten post
Dobre uwagi. Ale czy czytał Pan instrukcję do ankiety do którą Panu zaproponowałem: http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=36&pid=53137#pid53137
W niej jest podana definicja leku, jak również artykuły które opisują te różne drogi zaproponowane w ankiecie.

Pozdrawiam.

P.S. Zachęcam do stworzenia własnej ankiety jako użytkownik tego forum, skoro mam Pan dobre pomysły.
Cytuj ten post
(07.12.2018, 12:15)Borówka napisał(a): Dobre uwagi. Ale czy czytał Pan instrukcję do ankiety do którą Panu 

Borówka: w Internecie się nie panuje Oczko
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
Racja. Przepraszam.
Cytuj ten post
To chyba ja muszę przeprosić. Miało być głośne myślenie jak zrobić ankietę, żeby nie było żadnych "ale", a wyszło krytykanctwo i zrzędzenie starego zgreda.

Czytałem instrukcję, a nawet odnośniki, ale żeby to uczciwie ogarnąć musiałbym to wszystko wydrukować i podkreślić flamastrem istotne elementy. I pewnie zawsze znalazłbym jakieś "ale".
Lubię szukać dziury w całym. Robię to bez osobistych urazów i negatywnych emocji.
Niestety na piśmie zamiast "burzy mózgów", wyszło, że się "czepiam". Dlatego, przepraszam.

Pozdrawiam
Cytuj ten post