Pasieka dzikusów w lesie
Gratulacje, niech sie chowają zdrowo. Piękne ule. Ode mnie dostaniesz strunę od gitary Uśmiech
Cytuj ten post
Koszu, w przyszłym roku łączymy siły i stawiamy ule w mieście Oczko
Cytuj ten post
(17.04.2016, 12:54)kosz85 napisał(a): Chemii od początku mówię nie, więc możecie mi co najwyżej cukier puder podrzucić Język albo trochę robali z ula.

Co do żądła, ja nie dostałem Duży uśmiech Ale dostał pszczelarz, który mi je sprzedawał więc są to pszczoły - takie to niewdzięczne pożegnanie Uśmiech

Mateczkę buckfastów mogę przyjąć o ile sama się ogranicza z czerwieniem, bo moja gospodarka będzie mieć więcej wspólnego z rezerwatem i barciami niż niejeden rezerwat Oczko Zostawiłem je w lesie i niech sobie radzą.

Trochę mnie martwi pogoda, chłodny kwiecień zapowiadają, a one tam nie mają jakichś strasznych ilości zapasów, mają trochę resztek ciasta od pszczelarza.

A to obiecane zdjęcie:
[Obrazek: G4-vAUdWu_xgsmtIa9cYi4uTHYKOkFXdcDzmbv41...29-h971-no]

Koszu masz tam pole do popisu.... stawiałbym co 100-200 m jeden ul i tylko spacerował w maju, czerwcu heheh...
Cytuj ten post
(17.04.2016, 19:25)bonluk napisał(a): Koszu masz tam pole do popisu.... stawiałbym co 100-200 m jeden ul i tylko spacerował w maju, czerwcu heheh...

Teraz są dokładnie 3 ule. Dwa z pszczołami i jeden techniczny z pierdołami i próchnem - niech sobie schnie pod daszkiem, przynajmniej o paliwo do podkurzacza martwić się nie muszę, bo potykam się o nie co kilka metrów.  Ule są w odległościach na oko 4-10m od siebie. Miało być więcej przerwy, ale chciałem by mi kamera obejmowała wszystkie ule Uśmiech Strzeżonego Pan Bóg strzeże Uśmiech Jakby były co 100-200m, to więcej wydałbym na kamery niż na ule i pszczoły Oczko Zobaczę kiedy lokalsi wyczają pasiekę i zobaczymy ich reakcję. Na pewno chce budek dla rojów pobudować, bo z pewnością w przyszłości sporo mi ucieknie Język 

W tym roku rodziny są młode, mają dużo wolnego miejsca na budowę i jeśli tylko nie natrafią na problem fałszywej podłogi, to liczę że się jeszcze nie wyroją.

Mariusz co do struny, to mam fajną żyłkę, powinna się nadać Uśmiech Ale po cichu liczę, że malowanie powierzchni ramek olejem lnianym rzeczywiście ułatwi sprawę jeśli chodzi o przyklejanie plastra. Wyczytałem to u Davida Heaf'a w jego książce o Warre.

Kubi, jasne. Logistykę mam już za sobą Duży uśmiech Mogę pożyczyć 2 transportówki WZ/WP. 
Cytuj ten post
Nie wiem czy nie taniej byłoby zawiesić tabliczki na ulach: "obiekt monitorowany"... Wtedy i bez kamerki można by się obejść.
Cytuj ten post
Myślisz ,że "fachowcy" nie znają się na takich wybiegach? W przypadku kamery masz zawsze monitoring, wszystko zależy jakie są one czułe.
Cytuj ten post
Ja zawsze jak widzę taki tekst to się rozglądam i zastanawiam jak daleko poszła miniaturyzacja
Cytuj ten post
(17.04.2016, 21:42)grzegor41 napisał(a): Myślisz ,że "fachowcy" nie znają się na takich wybiegach? W przypadku kamery masz zawsze monitoring, wszystko zależy jakie są one czułe.

Czułe Duży uśmiech W innym miejscu wyłapałem wszystkich sąsiadów, joggerów, motocyklistów, sarny, a nawet i dzięcioła, co było szczególnie wkurzające, bo wyczerpywał mi baterie skacząc po drzewie Język
Cytuj ten post
(17.04.2016, 21:42)grzegor41 napisał(a): Myślisz ,że "fachowcy" nie znają się na takich wybiegach? W przypadku kamery masz zawsze monitoring, wszystko zależy jakie są one czułe.

Myślisz, że złodziej, nawet pszczelarz, to tytan intelektu? 
Kupić, nie kupić, potargować warto.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
Gratuluje i...i cała naprzód ! Uśmiech
Cytuj ten post
Kosz85 - ja z innej beczki - mógłbyś mi podesłać link do takiej kamerki - sklepu znaczy - bo mam na pobliskim terenie notorycznych śmieciarzy (sąsiadów niestety ale i przejezdnych) i SM bez dokumentacji nie chce ich ścigać ...
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
(18.04.2016, 17:41)Modliszqa napisał(a): Kosz85 - ja z innej beczki - mógłbyś mi podesłać link do takiej kamerki - sklepu znaczy - bo mam na pobliskim terenie notorycznych śmieciarzy (sąsiadów niestety ale i  przejezdnych) i SM bez dokumentacji nie chce ich ścigać ...

Generalnie ja  mam np. chińską HC-300M z modułem GSM/GRPS itd. W Polsce to koszt 660zł, jak kupisz z ebay lub z aliexpress i celnicy nie każą Ci zapłacić akcyzy to zapłacisz 400-480zł. Do tego antenka samochodowa GSM ze złączem SMA na magnesie za 36zł i kątownik metalowy przykręcony lekko do drzewa, bo u mnie z zasięgiem słabo, ale ogólnie polecam antenę, bo ta chińska to istna pomyłka Oczko 
Obsługa tego nie jest najprostsza, jestem informatykiem, a chwilę mi zajęła  konfiguracja tego ustrojstwa, musiałem dodać wpis  dla sieci Plus GSM bo był tylko Orange. Ale ze zwykłą fotopułapką bez bajerów typu zdjęcia na komórkę, powinno być łatwiej.
Cytuj ten post
(18.04.2016, 19:16)kosz85 napisał(a):
(18.04.2016, 17:41)Modliszqa napisał(a): Kosz85 - ja z innej beczki - mógłbyś mi podesłać link do takiej kamerki - sklepu znaczy - bo mam na pobliskim terenie notorycznych śmieciarzy (sąsiadów niestety ale i  przejezdnych) i SM bez dokumentacji nie chce ich ścigać ...

Generalnie ja  mam np. chińską HC-300M z modułem GSM/GRPS itd. W Polsce to koszt 660zł, jak kupisz z ebay lub z aliexpress i celnicy nie każą Ci zapłacić akcyzy to zapłacisz 400-480zł. Do tego antenka samochodowa GSM ze złączem SMA na magnesie za 36zł i kątownik metalowy przykręcony lekko do drzewa, bo u mnie z zasięgiem słabo, ale ogólnie polecam antenę, bo ta chińska to istna pomyłka Oczko 
Obsługa tego nie jest najprostsza, jestem informatykiem, a chwilę mi zajęła  konfiguracja tego ustrojstwa, musiałem dodać wpis  dla sieci Plus GSM bo był tylko Orange. Ale ze zwykłą fotopułapką bez bajerów typu zdjęcia na komórkę, powinno być łatwiej.

Przez ręce przeszły mi dwa modele fotopułapek ale tych droższych, o obsłudze można wiele powiedzieć tylko nie to, że jest intuicyjna. Tak więc przed zakupem radzę dobrze pooglądać, nie opierać się tylko na opisie "wspaniałych" parametrów.
Cytuj ten post
Koszu a jak sobie załatwiłeś pszczoły. Odkładami na ramce WP czy zsypałeś do ula? Skoro mają trochę pokarmu to chyba odkłady?

Ciekawe jak później usuniesz te ramki jak pokleją na dziko szczególnie, ze one zajmują dwa korpusy no nie?
Cytuj ten post
Tak, te 2 rodzinki to 6 ramek WP ale 35,5cm wysokosci. Mieszczą się dobrze w 2 korpusy nawet z nadbudową. Ramki będę wycofywać robiąc z nich odkłady lub zabierając miód. Wrzucę je potem do warszawiaka, tylko muszę jakiegoś skombinować.
Cytuj ten post
(22.04.2016, 20:30)kosz85 napisał(a): Tak, te 2 rodzinki to 6 ramek WP ale 35,5cm wysokosci. Mieszczą się dobrze w 2 korpusy nawet z nadbudową. Ramki będę wycofywać robiąc z nich odkłady lub zabierając miód. Wrzucę je potem do warszawiaka, tylko muszę jakiegoś skombinować.

a jednak
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
Tak, warszawiak raczej stanie, tylko nie koniecznie tam i możliwe że sam go zrobię Oczko
Cytuj ten post
(17.04.2016, 12:54)kosz85 napisał(a): Chemii od początku mówię nie, więc możecie mi co najwyżej cukier puder podrzucićalbo trochę robali z ula.

Co do żądła, ja nie dostałem Duży uśmiech Ale dostał pszczelarz, który mi je sprzedawał więc są to pszczoły - takie to niewdzięczne pożegnanie Uśmiech

Mateczkę buckfastów mogę przyjąć o ile sama się ogranicza z czerwieniem, bo moja gospodarka będzie mieć więcej wspólnego z rezerwatem i barciami niż niejeden rezerwat Oczko Zostawiłem je w lesie i niech sobie radzą.

Trochę mnie martwi pogoda, chłodny kwiecień zapowiadają, a one tam nie mają jakichś strasznych ilości zapasów, mają trochę resztek ciasta od pszczelarza.

A to obiecane zdjęcie:
[Obrazek: G4-vAUdWu_xgsmtIa9cYi4uTHYKOkFXdcDzmbv41...29-h971-no]
Pytanie do zdjęcia. Może gdzieś o tym było ale nie chce mi się przekopywać przez wątek. Masz ten las jakoś ogrodzony? Jeżeli nie to jak z niepokojeniem pszczół przez zwierzęta leśne?
Cytuj ten post
Mam tam czujkę, póki co nic nie podeszło od 3tyg. W innym miejscu tez tylko raz na 3 miesiące złapały się sarny. Raz złapał się dzięcioł, i to pewnie największe zagrożenie.
Cytuj ten post
No i nie mam czujki. Ale na ule się nikt nie połasił. Miałem wieszać druga by pilnowały się wzajemnie no i się spóźniłem. Eh... realia na wsi.

Pszczoły dochodzą do siły, siedzą na pełnych 2óch korpusach, a woszczarki ciągną kolejne plastry. Ramki z wklejonymi drewienkami jako przewodnik plastra się sprawdzają, są proste i tam gdzie maja być.
Kawałek plastra podkleiły do boku ula ale delikatnie, nie było problemu go wyciągnąć, ale pewnie warto mieć ten nożyko pogrzebacz na przyszłość Oczko
Cytuj ten post
(07.05.2016, 19:46)kosz85 napisał(a): No i nie mam czujki. Ale na ule się nikt nie połasił. Miałem wieszać druga by pilnowały się wzajemnie no i się spóźniłem. Eh... realia na wsi.

A co byś zrobił gdybyś miał bo i tak nie zdążył byś przyjechać? Da się rozpoznać twarz, cechy charakterystyczne aby w ogóle dało się później złapać złodzieja?
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
(07.05.2016, 19:51)Borówka napisał(a):
(07.05.2016, 19:46)kosz85 napisał(a): No i nie mam czujki. Ale na ule się nikt nie połasił. Miałem wieszać druga by pilnowały się wzajemnie no i się spóźniłem. Eh... realia na wsi.

A co byś zrobił gdybyś miał bo i tak nie zdążył byś przyjechać? Da się rozpoznać twarz, cechy charakterystyczne aby w ogóle dało się później złapać złodzieja?

Da się, jak była w innym miejscu to sąsiada rozpoznałem Uśmiech Ale akurat  ten model ma słabe parametry, chyba że to kwestia chińszczyzny.
Nie zdążyłbym przyjechać, ale na policje mogę zgłosić, a i później mają z czym szukać. Bo co zgłoszę kradzież uli i co? Szukaj wiatru w polu, a tak są przynajmniej jakieś poszlaki, kolor samochodu, ubrania, twarz.
Cytuj ten post
(07.05.2016, 20:54)kosz85 napisał(a):
(07.05.2016, 19:51)Borówka napisał(a):

Da się, jak była w innym miejscu to sąsiada rozpoznałem Uśmiech Ale akurat  ten model ma słabe parametry, chyba że to kwestia chińszczyzny.
Nie zdążyłbym przyjechać, ale na policje mogę zgłosić, a i później mają z czym szukać. Bo co zgłoszę kradzież uli i co? Szukaj wiatru w polu, a tak są przynajmniej jakieś poszlaki, kolor samochodu, ubrania, twarz.

Przypadkiem nie trzeba mieć zgłoszonego gdzieś nagrywania żeby później móc użyć tego materiału jako dowód w sprawie?
Cytuj ten post
Z tego co się orientuję, to problemy prawne tyczą jedynie nagrywania miejsc publicznych i osób tego nieświadomych. Prywatna działka nie jest miejscem publicznym, szczególnie środek prywatnego lasu. Dodatkowe tabliczki "Wstęp wzbroniony, teren monitorowany" powinny kompletnie rozwiać czyjekolwiek wątpliwości co do tego czy osoba nagrywana jest świadoma takiej możliwości, co dodatkowo to legalizuje.
Cytuj ten post
A jeśli ktoś ma kamerkę w samochodzie to musi gdzieś to zgłosić?
Cytuj ten post
Czytałem, że taka kamerka (samochodowa) jest po części nielegalna i może być zakwestionowana jako dowód w sprawie, bo filmujesz miejsca publiczne i osoby prywatne bez ich zgody i bez należytej ochrony ich bezpieczeństwa, więc GIODO się do tego czepia. Poszukaj na forach Uśmiech Forum pszczelarskie, to raczej nie miejsce na takie rozważania. Ewentualnie pytaj na Hydepark, jakiś rok temu było głośniej o tym w sieci, więc powinieneś bez problemu coś znaleźć. Generalnie główny problem jest taki, że prawo nie nadąża za postępem technologicznym.
Cytuj ten post
Szkoda sprzętu, to nie realia wsi tylko Polski. Ja wczoraj objeździłem skrzynki w lesie i jednej nie ma, liczyłem się z tym ale i tak wkurza jacy ludzie są.
Cytuj ten post
(09.05.2016, 07:21)kosz85 napisał(a): Czytałem, że taka kamerka (samochodowa) jest po części nielegalna i może być zakwestionowana jako dowód w sprawie, bo filmujesz miejsca publiczne i osoby prywatne bez ich zgody i bez należytej ochrony ich bezpieczeństwa, więc GIODO się do tego czepia. Poszukaj na forach Uśmiech Forum pszczelarskie, to raczej nie miejsce na takie rozważania. Ewentualnie pytaj na Hydepark, jakiś rok temu było głośniej o tym w sieci, więc powinieneś bez problemu coś znaleźć. Generalnie główny problem jest taki, że prawo nie nadąża za postępem technologicznym.

ale najlepsze jest to że jak prześlesz na policje nagranie z takiej kamerki jak ktoś łamie przepisy to mu mandat wystawią Język
Cytuj ten post
Kolejna wizyta w pasiece, tym razem z rójką przedwojennych. Miało być 5 uli, ale kupiłem 7 daszków Oczko chyba dokupię daszków, to wciąga Oczko

Nie wszystko poszło po mojej myśli. Języczki przedwojennych oderwały się na leśnych wybojach, ale nie dziwie się bo wisiało na nich kilka kg pszczół. Udało mi się je jednak przytwierdzić z powrotem sznurkiem bawełnianym i szydełkiem. Pomimo ich opinni, obyło się bez żądła.

Jeden ul Dobra, poszedł tak w siłę, że się wylewał z ula, zrobiłem mocno prowizoryczny lecz silny odkład z tego co mi spadło w wyniku nieporadnych działań i błędnych wcześniejszych decyzji, ale bez matki.
Trzeba było mi od początku skrócić ramki do 20cm i podwiązać resztę, miałbym teraz dużo mniej problemów Uśmiech Ale są tak mocne, że i tak miodek pierwszy odebrałem, cały posklepiony.

W drugim słabszym kortówka, okazało się że mam matecznik na mateczniku. Chyba mam farta, bo już zasklepione. I 4 miseczki z mleczkiem i larwą. Przesypałem trochę pszczoły, zrobiłem im przestrzeń w gnieździe do odbudowy i wyrwałem mateczniki (nieporadnie), 2 przeżyły operację i wrzuciłem je do odkładu pomiędzy ramki, skierowane w dół. Mam nadzieję, że dobrze??? Działałem instynktownie.

Wizyta pełna wrażeń. Z 2 uli zrobiło się 4 Uśmiech
Cytuj ten post
Koszu wszystko ok i fajnie że idziesz w rozwój ale te kilka kg pszczoły mnie wprawilo w zakłopotanie... skąd taka siła.
Cytuj ten post