Wiki Pszczelarstwa naturalnego
Co myślicie o wiki PN?
Bo szczerze, to brakuje miejsca gdzie można by znaleźć opis naturalnej gospodarki, metody radzenia sobie z warrozą bez chemii, spis pasiek oferujących odkłady, czy pakiety z wyższą przeżywalnością, czy hodująca pszczoły w zbliżony do PN sposób.
Brakuje spisu linków do pszczelarzy opisujących PN.

Dzięki takiemu bankowi wiedzy, pszczelarze mogliby powiekszyć swoją wiedzę i dowiedzieć się czemu PN jest lepsze, czy chociażby co można a co nie można robić w PN. Szczególnie początkujący pszczelarze i amatorzy, którzy nie koniecznie ogarniają różnice miedzy olejkiem eukaliptusowymi, thymolem, czym apiwarolem, mogliby wyrobić sobie o nich zdanie.

Artykuły są fajne i dobrze, ze są. Ale czasem warto dzielić się surowa wiedza bez zbędnego gadania.

Opisywać można by rożne metody i nadawać im skale mniej i bardziej naturalnych, bardziej mniej ingerujących w rodzinę. Nie podnoście odrazu larum, ze PN to zostawianie pszczół na pastwę samym sobie i selekcji naturalnej, bo to nie prawda. Zwykła metoda sztucznego dzielenia rodziny to już jest ingerencja i nie jest naturalna, jest metoda dopuszczana (w przeciwieństwie dla niektórych do sztucznej inseminacji).

Pisze o tym bo sam znajduje drobne sztuczki i triki po całej sieci, a to olejek migdałowy (powałka nim nasączona) stosowany jako Przegonka (podpatrzone u polbarta), a to olejki eukaliptusowy i anyżowy na noseme i warroze, a to gałązka przed wylotkiem w celu zmuszenia pszczół do reorientacji po przestawieniu Ula kilka metrów obok.
To realna wiedza i radzenie sobie z problemami, która nigdzie nie jest spisana. Nie wspomnę o takich rzeczach, jak co robić gdy rójka nie zaakceptuje ula, czy wiedza o ziołach, które dodaje się przy zakarmianiu.

Dużo takiej wiedzy, a nie pomnę o ilu rzeczach już zapomniałem, lub nigdy się nie dowiem Oczko
Cytuj ten post
Powiem tak. Dla swiezaka to będzie przydatna wiedza ale dla mnie już nie bo na wszystkich forach pszczelarskich można o tym poczytać... przydatne linki są na stronie SPN WP. Oczywiście jak ma ktoś ochotę i czas aby to wszystko zbierać i ładnie przedstawić to czemu nie...tylko, że forum po to jest aby zadawać pytania i na nie odpowiadać na bieżąco.
Zostaje forma artykułu ale wtedy wyjdzie kolos
Cytuj ten post
Może i warto, żeby takie coś było. Tylko, że sucha informacja o "czymś" w kilku zdaniach niewiele daje.
Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Nawet taka prosta sprawa jak aromat migdałowy do spędzania pszczół zapewniam Cię, że za pierwszym razem Ci nie zadziała.
W pszczelarstwie nie można dowolnie mieszać metod czy tricków. System musi być spójny. Koncepcja musi być z góry ustalona i wszystkie elementy muszą do siebie pasować np. mając ule termosy dając nieocieplony daszek zamiast pomóc pszczołom, jak by to było w ulu jednościennym, podniesiemy punkt rosy pod daszek i zawilgocenie gniazda wzrośnie. Takich rzeczy nie da się wyjaśnić w dwóch zdaniach na wiki. Musi być artykuł lub wymiana zdań na forum.
Zgadzam się, że dla początkujących wiki byłoby przydatne w jakimś stopniu ale trzeba sobie uświadomić, że stworzenie takiej bazy wiedzy/encyklopedii to masa pracy. Jak masz ochotę stworzyć coś takiego to nikt Ci nie odmówi pomocy ale przygotuj się na całą zimę pisania Uśmiech
Cytuj ten post
(11.10.2015, 06:23)bonluk napisał(a): Powiem tak. Dla swiezaka to będzie przydatna wiedza ale dla mnie już nie bo na wszystkich forach pszczelarskich można o tym poczytać... przydatne linki są na stronie SPN WP. Oczywiście jak ma ktoś ochotę i czas aby to wszystko zbierać i ładnie przedstawić to czemu nie...tylko, że forum po to jest aby zadawać pytania i na nie odpowiadać na bieżąco.

Można poczytać na forum, tylko trzeba mieć czas i ochotę na odsiewanie ziarna od plew. A plew jest tam co nie miara.
Taka baza wiedzy byłaby autopromocją SPN WP, u młodych pszczelarzy , a na tych wam zależeć powinno najbardziej.
Cytuj ten post
(11.10.2015, 11:55)kosz85 napisał(a):
(11.10.2015, 06:23)bonluk napisał(a): Powiem tak. Dla swiezaka to będzie przydatna wiedza ale dla mnie już nie bo na wszystkich forach pszczelarskich można o tym poczytać... przydatne linki są na stronie SPN WP. Oczywiście jak ma ktoś ochotę i czas aby to wszystko zbierać i ładnie przedstawić to czemu nie...tylko, że forum po to jest aby zadawać pytania i na nie odpowiadać na bieżąco.

Można poczytać na forum, tylko trzeba mieć czas i ochotę na odsiewanie ziarna od plew. A plew jest tam co nie miara.
Taka baza wiedzy byłaby autopromocją SPN WP, u młodych pszczelarzy , a na tych wam zależeć powinno najbardziej.

Przyznam, że nie znam się dokładnie na wiki. Chodzi Ci o coś analogicznego do tego?
http://www.wiki.piwo.org/Strona_g%C5%82%C3%B3wna
Cytuj ten post
(11.10.2015, 11:55)kosz85 napisał(a):

Czy ja wiem...?
To o czym mówisz to bardzo szczegółowe zagadnienia i niestety wszystko musi działać na zasadzie pytania i odpowiedzi na konkretny temat. Widzisz, że to forum nie jest typowe czyli tu nie ma prowadzenia za rączkę, odpowiedzi w stylu kiedy podkarmiać, kiedy kłaść węzę i kiedy robić miodobranie... Takie sprawy można znaleźć na innych forach bardziej komercyjnych.

Możemy zrobić wiki typowo PN ale czy zadowoli to przyszłego pszczelarza wątpię. Z doświadczenia wiem, że PN interesują się ludzie którzy najpierw sami coś wyszykują a później dopiero zadają pytania.
Cytuj ten post
(11.10.2015, 12:00)Borówka napisał(a): Przyznam, że nie znam się dokładnie na wiki. Chodzi Ci o coś analogicznego do tego?

Tak, piękny przykład wiki, ale to nie musi mieć dokładnie takiej formy. Może być to pojedyncza strona edytowalna w githubie, podobnie jak dokumentuje się kod.
Cytuj ten post
(11.10.2015, 12:25)kosz85 napisał(a):
(11.10.2015, 12:00)Borówka napisał(a): Przyznam, że nie znam się dokładnie na wiki. Chodzi Ci o coś analogicznego do tego?

Tak, piękny przykład wiki, ale to nie musi mieć dokładnie takiej formy. Może być to pojedyncza strona edytowalna w githubie, podobnie jak dokumentuje się kod.

To co piszesz to nic kompletnie mi nic nie mówi. Moje pytanie bardziej odnosiło się do strony wizualnej i segregacji. Czy miałoby tak jak w tym przypadku promować wyraźnie SPNWP i naszą stronę.

Problemy  jakie przewiduję (z racji tego, ze dopiero jesteśmy na wstępnym etapie rozwoju)  to dochodzenie do konsensusu w przypadku wielu opisów co do których istnieją spore rozbieżności indywidualne (w dodatku jeszcze niesprawdzone). Pewno przy niejednej rzeczy konsensus nie byłby możliwy a trzeba by zdać się "rację" większości, która mogłaby w wielu miejscach się mylić bo nieraz rację ma jedna osoba w kontrze do reszty. Oczko

Nie wiem czy nie lepiej poczekać z taką encyklopedią kilka lat jak pewne sprawy się wyklarują.
Cytuj ten post
Przesadzacie z tymi stwierdzeniami, że to takie trudne i nic ogólnego nie da się napisać Oczko Że wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Rodzaje ramek od niczego nie zależą, metody pozyskiwania miodu, czy etapy rozwoju czerwiu tez nie Oczko
Ja się nie nadaje do tworzenia takiej bazy bo mam tylko wiedzę teoretyczną. Ale w przyszłości kto wie.

Borówka, w takich przypadkach umieszcza się obie wersje, nie umniejszając żadnej "słusznej prawdzie" i obie argumentując linkami.
Cytuj ten post
(11.10.2015, 12:46)kosz85 napisał(a): Przesadzacie z tymi stwierdzeniami, że to takie trudne i nic ogólnego nie da się napisać Oczko Że wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Rodzaje ramek od niczego nie zależą, metody pozyskiwania miodu, czy etapy rozwoju czerwiu tez nie Oczko
Ja się nie nadaje do tworzenia takiej bazy bo mam tylko wiedzę teoretyczną. Ale w przyszłości kto wie.

Borówka, w takich przypadkach umieszcza się obie wersje, nie umniejszając żadnej "słusznej prawdzie" i obie argumentując linkami.

Ja np. niewiele się od Ciebie różnię bo z wiedzy praktycznej stricte pszczelarskiej wiele nie mam. Ale w przyszłości to kto wie.
Cytuj ten post
niezależnie od sensu czy braku sensu takiej strony nie mamy na to mocy przerobowych.
Cytuj ten post
Oki rozumiem, ja notatki tak czy siak robię, może pomyślę o jakiejś formie digitalizacji online, może kiedyś się przyda.
Cytuj ten post
(12.10.2015, 06:46)kosz85 napisał(a): Oki rozumiem, ja notatki tak czy siak robię, może pomyślę o jakiejś formie digitalizacji online, może kiedyś się przyda.

Kolego kosz85, nie daj się zniechęcić. My jesteśmy po prostu leniwi i nam się nie chce :) Jak masz zapał i chęć to stwórz to online. Daj linka i każdy w wolnej chwili będzie poprawiał. Pisać od nowa definicji to pewnie nikomu się chce ale poprawiać czyjeś błędy czy niedomówienia to już łatwiej :) Teraz idzie zima, czasu trochę więcej więc łatwiej.
Cytuj ten post
Ja mam pytanie jakby to Wiki PN miało wyglądać?

Bo nie wyobrażam sobie opisywania rodzaju ula, ramek itp.
W PN to mało istotna sprawa dlatego zastanawiam się jakie hasła byś tam widział?
Cytuj ten post
Hasła (sorki za laickość):

Walka z warrozą według PN:
  • Cukier puder
  • Cola
  • Zioła
  • Temperatura
  • Ramka pracy
  • Olejki eteryczne
  • ...
Walka z warrozą niedopuszczalna w PN:
  • Amitraza
  • ...
Rozmnażanie rodzin pszczelich (strategie):
  • rójka i rojołapki
  • sztuczny podział (jest co najmniej kilka)
  • wieczorne unasiennianie
  • zalewanie okolicy własnymi dronami (strategia z black bee)
  • ...

I tak można wymieniać, nosema, zakarmianie, zioła do zakarmiania, czy podstawowe ściągi dla amatorów jak okres rozwoju czerwiu i oznaczenia matek. Jest co opisywać, ale sądzę, że należałoby się skupić wpierw na tych najistotniejszych od strony PN, nawet powtarzając n-ty raz czemu warto bawić się w PN.
Znajduje dużo informacji o naturalnych metodach leczenia, ale to wszystko jest strasznie porozrzucane i wcale nie koniecznie na stronach wskazanych na stronie Wolnych Pszczół. Znaleźć coś co się kiedyś widziało, gdzieś, to jak szukać igły w stogu blogo postów Oczko

Jak opisze się najważniejsze tematy, nie widzę problemu opisać rodzaje uli z linkami do ich szczegółowej konstrukcji. Niektóre plany uli są ciężkie do znalezienia. Tak samo rodzaje i plany przegonek do samodzielnej budowy, które jak wiemy wcale nie muszą być z plastiku.

Wiem, że ule dla PN to nie istotna sprawa, ale jeśli myśleć z pkt wiedzenia promocji PN, czyli czysto marketingowo, to taka baza wiedzy przyciąga ludzi. Więcej odsłon = większa świadomość ludzi o toksynach w miodzie = więcej naturalnych pszczelarzy, to wszystko się ze sobą wiążę. Gdybym nie był dociekliwy, o PN nigdy bym nie usłyszał.
Cytuj ten post
a kolega Kosz wybiera się na zjazd do Bud Grabskich? :-)
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Na cały zjazd nie, za dużo roboty, za mało czasu Smutny Omawiam opcjonalny przyjazd na kilka godzin z kolegą Bonlukiem Oczko Ale dużo zależy od tego co się będzie działo u mnie na tydzień przed zjazdem.
Cytuj ten post
(12.10.2015, 10:31)kosz85 napisał(a): Hasła (sorki za laickość):

Walka z warrozą według PN:
  • Cukier puder
  • Cola
  • Zioła
  • Temperatura
  • Ramka pracy
  • Olejki eteryczne
  • ...
Walka z warrozą niedopuszczalna w PN:
  • Amitraza
  • ...

No i tu się zacznie dyskusja i potrzeba jakiś kompromisów wymuszonych. Bo moim zdaniem np. amitraza jest tak naturalna dla walki z warrozą jak cola. I w ogóle nie nazywałbym tego walką z warrozą.

Można, jak dla mnie, gdybać cola jest części pszczelarstwa ekologicznego ale czy cola ale też wątpię czy da się zakwalifikować tak.
Cytuj ten post
(12.10.2015, 13:50)Borówka napisał(a): No i tu się zacznie dyskusja i potrzeba jakiś kompromisów wymuszonych. Bo moim zdaniem np. amitraza jest tak naturalna dla walki z warrozą jak cola. I w ogóle nie nazywałbym tego walką z warrozą.

Można, jak dla mnie, gdybać cola jest części pszczelarstwa ekologicznego ale czy cola ale też wątpię czy da się zakwalifikować tak.

Napisałem "walka z warrozą", bo to najpopularniejszy temat w pszczelarstwie Oczko
Zgoda, że cola nie jest naturalna i takie dyskusje można i należy prowadzić na forum, za to na wiki przenieść do metod "walka z warrozą z poza PN" i dopisać, że cola nie jest naturalną metodą, ale za to nie jest mega toksyczna, więc przykładowo częściowo dopuszczalna (dla ludzi, którzy nie stosują ściśle PN). Dzięki temu, taki ja, będzie wiedział czy PN akceptuje taką formę czy nie. Rozumiesz? Bo teraz sam nawet nie wiesz czy np cukier puder należy do PN czy nie Uśmiech bądź w jakim stopniu jest dopuszczalny.
Każdy robi po swojemu jak mu wygodnie, nie zawsze zastanawiając się czy dobrze czy nie, czy są może jakieś alternatywy.
Cytuj ten post
(12.10.2015, 14:12)kosz85 napisał(a):
(12.10.2015, 13:50)Borówka napisał(a): No i tu się zacznie dyskusja i potrzeba jakiś kompromisów wymuszonych. Bo moim zdaniem np. amitraza jest tak naturalna dla walki z warrozą jak cola. I w ogóle nie nazywałbym tego walką z warrozą.

Napisałem "walka z warrozą", bo to najpopularniejszy temat w pszczelarstwie Oczko
Zgoda, że cola nie jest naturalna i takie dyskusje można i należy prowadzić na forum, za to na wiki przenieść do metod "walka z warrozą z poza PN" i dopisać, że cola nie jest naturalną metodą, ale za to nie jest mega toksyczna, więc przykładowo częściowo dopuszczalna (dla ludzi, którzy nie stosują ściśle PN). Dzięki temu, taki ja, będzie wiedział czy PN akceptuje taką formę czy nie. Rozumiesz? Bo teraz sam nawet nie wiesz czy np cukier puder należy do PN czy nie Uśmiech bądź w jakim stopniu jest dopuszczalny.
Każdy robi po swojemu jak mu wygodnie, nie zawsze zastanawiając się czy dobrze czy nie, czy są może jakieś alternatywy.

Dlaczego uważasz, że cola jest mniej toksyczna? Dla kogo? Dla pszczół? Dla warrozy? Ja np. tak nie uważam.
Cytuj ten post
Kuba nie zaczynaj zmieniać tematu i znowu dyskutować o czymś innym.
Cytuj ten post
(12.10.2015, 14:31)bonluk napisał(a): Kuba nie zaczynaj zmieniać tematu i znowu dyskutować o czymś innym.

Po prostu wskazuje, że trudno nam będzie wypracować jak na razie jakieś jednobrzmiące definicje. Ale jak ktoś chce się w bawić. Droga wolna.
Co do definicji PN to już tutaj o nim dyskutowaliśmy: więc można przejrzeć jak ktoś chce:
http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=35
Cytuj ten post
Nie wszystko musi być czarno białe Uśmiech są też odcienie szarości. Nie musimy wszystkiego określać dokładnie. Można to głosować, albo wrzucać średnią opinnie członków PN. w skali 0-10.
Czepiasz się tej coli Oczko to był przykład.
Cytuj ten post
Wiki wydaje się dobrym pomysłem, jak się zdecydujesz to z chęcią pomogę w tworzeniu.
Cytuj ten post
Ok, moje spaczenie zawodowe spowodowało że zsetupowałem Wiki na githubie, natomiast nie powinno stanowić to problemu aby w przyszłości zmienić to na jakikolwiek inny system wiki, wspierający tekst w Markdown.

Generalnie edytować mogą osoby będące w orgniazacji, więc każdy zainteresowany musi stworzyć konto na github (jest darmowe) i wysłać mi nicka, wtedy te osoby dołączę do organizacji.

Repozytorium skryptów wiki + krótki wstęp i instrukcja obłsugi:
https://github.com/wolnepszczoly/wikipn

Wiki i możliwość jej edycji online:
https://github.com/wolnepszczoly/wikipn/wiki

Wersja generowana statycznie, którą można hostować gdziekolwiek chcemy, generowana z wiki githubowej na rządanie(później mogę dodać automat, który będzie generował ją co ileś minut) znajduję się tutaj:
http://wolnepszczoly.github.io

Templatka (wygląd) jest standardowy jak lao dokumentacji technicznej, układ książkowy, jak coś, można ją zmieniać i dostosowywać.

Tekst na wiki i rozdziały to również szkic, można rozpocząć dyskutować. Jeśli coś z mojego opisu jest nie jasne, pytajcie, nieświadomie mogę tworzyć barierę językową ze względu na techniczny temat.
Cytuj ten post
Ok jak tylko będę miał trochę wolnego czasu to zacznę działać w tym kierunku...
Cytuj ten post
Rewelacja
Cytuj ten post
No to teraz panowie pisać, edytować, uzupełniać, bo to ogrom pracy napisać "encyklopedię".
Samo się nie zrobi.
Cytuj ten post
Ja tam na razie testuje i uczę się wpisywać... na pierwszy rzut oka mało przyjemnie się to robi ale może trzeba więcej w tym siedzieć a ja jestem totalny laik w tym temacie...

Dobrze by było aby te hasła nie były przepisywane tylko bardziej na luzie w potocznym pszczelarskim języku
Cytuj ten post
Może takie pierwsze wrażenie, jak coś służę pomocą.
Zwykle operowanie samym żywym tekstem, jest lepsze niż te wszystkie edytory WYSWIG, a Markdown nie jest trudny do opanowania, jeden dzień i piszesz bez zastanawiania nad składnią.

To co jest do tej pory pisałem sam z głowy, część tematu nie uniknie powtarzalności, unikałbym jednak nadto lania wody luźnym językiem, jeśli zdecydujemy inaczej to ewentualnie dodawałbym pod koniec sekcje podsumowującą kwintesencję tematu.
Cytuj ten post