Apis Mellifera Mellifera. Ciemna pszczoła dla ciemniaków?
Ale nie chodzi ci o języczki, prawda?
Jeszcze tak nie było, żeby jakoś nie było.
Cytuj ten post
Trutnie AMM od pasa w dół są czarne Język
Cytuj ten post
Coś ściemniasz.
Cytuj ten post
(19.06.2018, 18:47)michal79 napisał(a): Trutnie AMM od pasa w dół są czarne Język

A tyłki mają włochate. TO jest jedna z cech charakterystycznych. Duży uśmiech
Ale Dobre też.
Cytuj ten post
Dzisiaj wlasnie odebralem paczke kampinosów od lutzaUśmiech
10 nieunasienionych oraz
1 reproduktorka 2-letniaUśmiech
Jak ja podac by nie stracic? Jakies porady?Uśmiech Za rok byly by nieunasienione amm po mateczce...
Cytuj ten post
(17.07.2018, 11:10)Naturalny Maniek napisał(a): Dzisiaj wlasnie odebralem paczke kampinosów od lutzaUśmiech
10 nieunasienionych oraz
1 reproduktorka 2-letniaUśmiech
Jak ja podac by nie stracic? Jakies porady?Uśmiech Za rok byly by nieunasienione amm po mateczce...

Instrukcja ustna od pana od którego masz matki, jak rozczerwiać matki UN, z reproduktorką powinno być łatwiej. Skopiowane od Kuby, który podesłał mi tą metodę. To raczej nie tajemnica, trzeba się wymieniać metodami. Trzymałem się jej dość luźno (bo nie miałem odpowiednich ramek i nie mogłem podkarmiać syropem codziennie, więc dałem też ciasto) i matkę przyjęły bez problemu. Ważne by nie było larw i jajek.

Cytat: 1. Rodzinka ma być zrobiona dokładnie tak na Warszawiakach: Pierwsza ramka tylko czerw kryty, zero czerwiu otwartego i jajek, druga ramka całkowicie pusta, trzecia ramka znów tylko kryty, zero czerwiu otwartego i jajek. W środku ma być ten całkowicie pusty susz do którego wmontować należy klateczkę jakoś wyżej. Z boku zatwory szczelne aby nie można było wchodzić z boku i rabować. Rodzinka ma być trzyramkowa czyli słaba. Wylotek zwężony na jedną pszczołę

2. Codziennie karmić syropem małymi dawkami.

3. Po dokładnie 8 dniach (nie mniej, nie więcej) odbezpiecza się klateczkę. Pszczoła nie ma feromonów.

4. Po dokładnie 8 dniach (nie mniej, nie więcej) patrzy się czy czerwi. Jeżeli czerwi to dalej się traktuje jak zwykłą pszczołę i można zasilić.

5. Jeżeli nie czerwi to wsadza się w sam środek gniazda ramkę tylko i wyłącznie z jajkami i po tym powinna już ruszyć jak pszczoły wyprodukują mleczko i przy okazji ją podkarmią.

Jeśli to jest matka 2-letnia, to ma feromony i powinny ją przyjąć bez większych problemów, jeśli nie będzie czerwiu otwartego i jajek. Warto podać syropu, żeby były łagodniejsze, bo nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie brak pożytku.
Cytuj ten post
NU jak nie masz krajowych robotnic, to jak masz możliwość to najpewniej albo do podwójnie osieroconej, albo do słabego odkładu z czerwiem krytym i pokarmem bez wywożenia po 24h. Później po unasiennieniu karmić i zasilać czerwiem na wygryzieniu z silnych rodzin. Ale jak będą uparte, to i tak zetną mocno odmienne geny i nic nie poradzisz. Rozczerwioną chętniej przyjmują.

Tutaj jest filmik o przyjmowaniu wartościowych NU.
https://www.youtube.com/watch?v=oG2nZCtb3KU
Pszczoły miodne nie wymierają w Polsce i w USA.
Polska Czerwona Księga Zwierząt - Bezkręgowce, PAN
Cytuj ten post
A wiec tak. Zrobilem sierotki jednoramkowe. Poszly do piwnicy. Jutro podam matki w klatkach. Zobaczymy co i ile sie unasieni i bede myslal jak je powzmacniec do zimy. Oczko
Cytuj ten post
Polecam matki od Lutza, super materiał. Wprawdzie procent przyjęć u mnie nie był zadowalający, ale tam, gdzie zaakceptowały matkę tempo pracy rodziny wręcz szalone. Niby te same robotnice, ale wygląda na to, że matka pędzi rodzinę do roboty na maksymalnych obrotach.
Cytuj ten post
No właśnie z tym unasiennianiem matek w tym roku u mnie jest kiepsko. Kupiłem 8 Ast NU z Kocierzowych i w ulikach unasienniły się tylko 2. Niemniej są już w odkładach i czerwią ładnie. Także życzę powodzenia i obyś miał z tydzień dobrej pogody...
Uzależniony od zapachu z ula...
Cytuj ten post
W starszych postach tego forum są przytoczone badania, że matki AMM raczej wybredne są...
Cytuj ten post
U mnie też z unasiennianiem AMM same niepowodzenia. Trutowieją, zarówno Asty (zeszły rok) jak i Kampinosy (ten rok). Nauczony błędami czyham na unasiennione Oczko Droższe, ale efekt pewniejszy, a potrzebuje chyba trutni AMM najpierw, żeby mieć matki NU. Albo skorzystam z uprzejmości Kuby i unasiennię u niego, ale będę się musiał dorobić mobilnych uli (transportówek), bo z tym co mam, to nie da się jeździć.

Ostatnio czytałem na jakimś forum o unasiennianiu wieczornym, że podobno AMM latają się unasienniać na innej wysokości (niższej), ale nie przytoczyli żadnej pracy naukowej, więc to pewnie gdybanie.

Inna sprawa że zarówno w tym jak i w zeszłym roku trafiły na stosunkowo kiepską pogodę. Jeden kampinos co prawda składa jajka i pociągnęły z tego matecznik, ale nie wróżę im sukcesów, bo resztę sprzątają lub robią czerw garbaty. W zeszłym roku było podobnie i nic nie wskórały, mateczniki zamierały.
Cytuj ten post
Hm. Z unasieniania powiem jak wyszlo jak za jakies 2 tygodnie pewnieJęzyk
Cytuj ten post
(18.07.2018, 09:37)michal79 napisał(a): W starszych postach tego forum są przytoczone badania, że matki AMM raczej wybredne są...

Na razie jest chyba jedno badanie. Z tymże hipoteza jest raczej dotycząca preferencji przy dostępnym wyborze. Konkretnie dr. hab. Andrzeja Oleksy. Sam twórca twierdzi, że ta intrygująca ciekawostka wymaga kolejnych badań. Jest coś więcejz badań w tym temacie?

Natomiast z tendencją AMM do lepszego unasienniania w niekorzystnych warunkach pogodowych oraz hipotezą, też A. Oleksego, o większej letalności kundli w dzikich warunkach Augustowskich na skutek odległej genetycznie hybrydyzacji (AMM + AMC czy AMM + AML) tworzy się już ciekawa mieszanka potencjalnych możliwości. Poruszamy się jednak wciąż w obszarze hipotez.

Natomiast nie trafiłem jeszcze na informację, ze w razie braku trutni AMM, jakoby matka AMM NU, wolała zostać dziewicą niż być zapłodniona przez jakiekolwiek trutnie. Inna sprawa, że nawet w obrębie hipotezy o preferencjach kopulacyjnych, nie jest domniemane, czy ta preferencja (i jednocześnie dyskryminacja), występuje ze strony matki czy trutni (a może ich obojga).

Natomiast w przypadku braku dużych możliwości występuje raczej to:

The effect of this local type of mating behaviour is that a queen is likely to mate with one or more drones from her own hive, which in the case of strains with non-migratory drones, are likely to be her own "brothers". Alternatively she may well be fertilised by drones from other hives in the apiary, whose bees are, more likely than not, related to her. Thus we have here a powerful mechanism for securing some degree of inbreeding, with all its consequent advantages and disadvantages

"
http://www.dave-cushman.net/bee/avm.html
Cytuj ten post
Jak zidentyfikować poprawnie AMM. Dyskusje były. Tutaj szybka instrukcja:

http://www.snhbs.scot/wp-content/uploads/2017/05/Identifying-native-honey-bees.pdf

Cytuj ten post