Apis Mellifera Mellifera. Ciemna pszczoła dla ciemniaków?
To napisz coś więcej, chętnie posłuchamy Uśmiech
Cytuj ten post
Proszę bardzo
https://www.youtube.com/watch?v=qRTfErofjCE

Proszę właczyć napisy jeśli się nie pojawiają....ikonka na dole ekranu.
Można krytykować...krytykę przyjmę z pokorą.
HB
Cytuj ten post
Spod piosenki przebijają się czasem jakby komentarze. Ma je być słychać czy ma grać piosenka.
Cytuj ten post
(15.08.2017, 11:43)emzarek napisał(a): Spod piosenki przebijają się czasem jakby komentarze. Ma je być słychać czy ma grać piosenka.
Piosenka miala być w tle ale youtube coś szwankuje. Zaraz usunę piosenkę.
HB
Cytuj ten post
Pozwolisz im dokończyć wymianę matki czy odłowisz oryginał Skandynawski?

Co do obronności. W rodzinie z Astą mam już tylko córki Asty, w rodzinie z Kampinosami już też, z Augustowską jeszcze pół na pół.
Jak jest ładna pogodna w tym roku pracuję bez dymu. Jak jest brzydka pogoda lub wieczór całkiem to Astowe trochę wzlatują do góry ale nadal można bez dymu. Dobra w brzydką pogodą jednak bardziej. Z tymże nadal można pracować bez dymu. Dym używam w tym roku do zmuszania do uciekania pszczół jak coś robię a spryskiwacz już jest za mało skuteczny.

Bez porównania np. z tym co widziałem przy jednej u Łukasza. Z tymże wtedy była paskudna pogoda.
Cytuj ten post
Chłopaki...wieczorem trochę poprawię ten film i pogadamy.
A teraz lecę połazić po góreckach.
HB
Cytuj ten post
muzyka zdjęta...wszystko słychać.
HB
Cytuj ten post
(15.08.2017, 20:22)Harnaś Beskidzki napisał(a): muzyka zdjęta...wszystko słychać.
HB

Pozwolisz im dokończyć wymianę matki czy odłowisz oryginał skandynawski?
Cytuj ten post
oryginał odłowię i chyba do odkładu na przezimowanie
Cytuj ten post
(15.08.2017, 20:52)Harnaś Beskidzki napisał(a): oryginał odłowię i chyba do odkładu na przezimowanie

Harnasiu a te pszczółki mają nie za mało zapasu... rodzinka dość szwarna.. chyba że jest bo do końca nie oglądałem
Cytuj ten post
Piękna pszczoła, cieszę się, że ktoś propaguje AMM w Polsce Uśmiech Kiedyś do Ciebie dołączę, na razie się uczę. Ale AMM już mam Uśmiech
Cytuj ten post
Przypominam jeszcze raz....to jest odklad 3 ramkowy z maja potraktowany bardzo brutalnie...zero pomagania i dokarmiania.....taki test na wytrzymałość.
One ten test zdały....o to mi chodziło.
Nie chodziło mi o 3 korpusy mięsa i puste ramki albo osypane z glodu pszczoły po lipie.
Wiem, że to nie wygląda rewelacyjnie, ale chcę pokazać prawdę....prawdę
Chcę pokazać prawdziwe pszczoły, prawdziwy brak pożytku, trochę puste ramki....a one żyją i powiększają się.
O to chodzi.....a nie o pszczołę zdechlaka, której nawet wodę do ula trza podawać.
A na dobitkę dodam, że chyba wiele rasowych pszczół mogłoby takiej próby nie wytrzymać i albo by się osypaly z głodu w środku lata albo zostałyby zrabowane na śmierć.
HB
Cytuj ten post
(15.08.2017, 21:29)Harnaś Beskidzki napisał(a): Przypominam jeszcze raz....to jest odklad 3 ramkowy z maja potraktowany bardzo brutalnie...zero pomagania i dokarmiania.....taki test na wytrzymałość.
One ten test zdały....o to mi chodziło.
Nie chodziło mi o 3 korpusy mięsa i puste ramki albo osypane z glodu pszczoły po lipie.
Wiem, że to nie wygląda rewelacyjnie, ale chcę pokazać prawdę....prawdę
Chcę pokazać prawdziwe pszczoły, prawdziwy brak pożytku, trochę puste ramki....a one żyją i powiększają się.
O to chodzi.....a nie o pszczołę zdechlaka, której nawet wodę do ula trza podawać.
A na dobitkę dodam, że chyba wiele rasowych pszczół mogłoby takiej próby nie wytrzymać i albo by się osypaly z głodu w środku lata albo zostałyby zrabowane na śmierć.
HB

ale to nie zmienia faktu, że one nie mają zapasów.... a słoiczek też tam chyba zdejmowałeś więc prawdopodobnie nie stał tam bez powodu...
Mnie nie interesuje reszta rzeczy bo to o czym piszesz weryfikuje zima a nie 3 miesiące letnie...
Cytuj ten post
Na samym początku dostały ten sloiczek rzadkiej syty na dobry poczatek i potem do teraz nic.
Przeżyły i jestem pewien, że przezimują.
Mam trochę Buckfastów i co......ule pełne pszczół, imponująca siła, a miodu ani komórki.
Z pustego i Salomon nie naleje....biedniuśki ten rok.
HB
Cytuj ten post
(15.08.2017, 21:52)Harnaś Beskidzki napisał(a): Na samym początku dostały ten sloiczek rzadkiej syty na dobry poczatek i potem do teraz nic.
Przeżyły i jestem pewien, że przezimują.
Mam trochę Buckfastów i co......ule pełne pszczół, imponująca siła, a miodu ani komórki.
Z pustego i Salomon nie naleje....biedniuśki ten rok.
HB

Pszczoła to pszczoła, wszystko to co przyjdzie obce w pierwszych latach musi okrzepnąć lub zginąć...
Ja jestem ciekaw ile masz matek własnego chowu?
Cytuj ten post
Wszystkie mam z własnego chowu...nabytki obce po jakimś czasie kasuję.
Pszczoły ''ulokalnione'' z nowymi genami to jest to.
Cytuj ten post
(15.08.2017, 21:29)Harnaś Beskidzki napisał(a): ... Nie chodziło mi o 3 korpusy mięsa i puste ramki ...

(15.08.2017, 21:52)Harnaś Beskidzki napisał(a): ... Mam trochę Buckfastów i co......ule pełne pszczół, imponująca siła, a miodu ani komórki...

Nie żebym się czepiał ale Ty masz tu pół korpusu pszczół i też zero miodu Uśmiech
To jak mam mieć i tak zero zapasów to już wole mieć 3 korpusy pszczół a nie pół Oczko
Cytuj ten post
Zdjęcia czystych AMM.

[Obrazek: bi-P4300748.jpg]
[Obrazek: 210.6.1.jpg]
[Obrazek: dunkle-biene-27-03-2011-991.jpg]

Na forum poświęconym tylko AMM (http://imkerforum.nordbiene.de/) piszą, że jak pszczoły w rodzinie mają wyraźne żółte obrączki albo są szczupłe i szarawe to sobie można zbadać dla zabawy przynależność ale i tak wyjdzie znaczy udział innych podgatunków, zwykle Krainki. Oczko
Cytuj ten post
Dla zwolenników pszczoły środkowoeuropejskiej, drugie źródło potwierdzające, że ta pszczoła nie jest skrajnie obronna ani rojliwa, a tak w ogóle to jest super:

==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(21.09.2017, 13:00)flamenco108 napisał(a): Dla zwolenników pszczoły środkowoeuropejskiej, drugie źródło potwierdzające, że ta pszczoła nie jest skrajnie obronna ani rojliwa, a tak w ogóle to jest super:

Niestety bardzo żałuję ale najwyżej mi opowiesz na zjeździe co oni mówią.
Cytuj ten post

Cytuj ten post
(03.10.2017, 12:04)Borówka napisał(a): https://www.youtube.com/watch?v=TcCrgoWNXOM
No, wzruszyłem się, normalnie Oczko
Cytuj ten post
Uśmiech, czy nie byłeś sceptycznie nastawiony do badań na skrzydełkach?
Cytuj ten post
(04.10.2017, 09:02)Popszczelony napisał(a): Uśmiech, czy nie byłeś sceptycznie nastawiony do badań na skrzydełkach?

Twarde naukowe dowody przekonają każdego Uśmiech Jest korelacja badań skrzydełek i dna mitochondrialnego. Większe, niż nawet dla dna jądrowego.
Cytuj ten post
(04.10.2017, 09:33)kosz85 napisał(a):
(04.10.2017, 09:02)Popszczelony napisał(a): Uśmiech, czy nie byłeś sceptycznie nastawiony do badań na skrzydełkach?

Twarde naukowe dowody przekonają każdego Uśmiech Jest korelacja badań skrzydełek i dna mitochondrialnego. Większe, niż nawet dla dna jądrowego.

A czo to je "dno mitochondrialne"??? O_o Oczko
Cytuj ten post
(03.10.2017, 12:04)Borówka napisał(a):

Zdjałem czapkę, gdy zobaczyłem ten film i fragment zapisków Aleksandra Stasińskiego, twórcy Asty.
Pełny szacun za ten film...rozpylajcie go gdzie się da.
HB
Cytuj ten post
O tym filmie komuś mówiłem na zjeździe.
Ciemna pszczoła z wyspy Man (Isle of Man). Tam zachowała się w nienaruszonym stanie lokalna populacja AMM.

Cytuj ten post
Drzewko genetyczne pszczoły miodnej... można sobie zobaczyć która ma do której najbliżej

a tu jeszcze dodatkowy schemacik pokrewieństwa innych pszczołowatych i droga wędrówek pszczoły do Europy

Cytuj ten post
(05.10.2017, 13:28)bonluk napisał(a): Drzewko genetyczne pszczoły miodnej... można sobie zobaczyć która ma do której najbliżej

a tu jeszcze dodatkowy schemacik pokrewieństwa innych pszczołowatych i droga wędrówek pszczoły do Europy

Różne opcje wędrówki to rozumiem różne hipotezy?

Heh widzę, że niektóre hipotezy wskazują, że wędrówki też się przy żyznym półksiężycu zaczęły. Tak aby dochować tradycji antropomorfizacji. Oczko
Cytuj ten post
tak prawdopodobnie hipotezy czy warianty...
Cytuj ten post