Oscar Perone i jego gospodarka
Jeszcze jak startowałem z pszczołami wpadł mi jakiś artykuł o Peronie w ręce i wtedy nie bardzo mi to jakoś wszystko pasowało ale już dzisiaj wygląda to znacznie lepiej...

Na starym forum Zagajnika można zobaczyć jak w 2010 roku jakiś "oszołom" próbował przekonać do tej gospodarki innych pszczelarzy... warto przeczytać, żeby zobaczyć czy coś się do dzisiaj zmieniło
http://free4web.pl/3/2,52530,79670,7996613,0,Thread.html#7998795

Tutaj link do ściągnięcia pdf. o ulu Perona Pobierz PDF
Cytuj ten post
rzuciłem tylko okiem na to forum, ale widzę,że to mniej więcej to co proponują amerykańscy organicznicy. tyle, że jakiś tam ma ul, który jest ponoć lepszy :-)
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Nie wiem czy lepszy ale warto poczytać o jego założeniach
Cytuj ten post
Zasada złotego podziału, złotej spirali, phi. Normalnie w naturze bardzo często występująca proporcja, ale w tym wypadku budowa ula nie jest poparta jakimikolwiek pomiarami plastrów. Raczej jedynie uniwersalnym pięknem proporcji i jej uniwersalnością w naturze. Ale fajna demonstracja jak budować korpusy z mniejszych desek, może się komuś przydać.
Cytuj ten post
(06.11.2015, 17:45)bonluk napisał(a): Nie wiem czy lepszy ale warto poczytać o jego założeniach

Kiedyś jeszcze zanim powstało to forum o nim czytałem. Do mnie ta koncepcja przemawia.
Różnice są. Choćby takie, ze kompletnie nie ingeruje się w rodnie i rodziny co jest bardzo pociągające. Konstrukcja ula prawie to uniemożliwia więc nie ma pokus aby coś tam grzebać i dzielić.

Podobały mi się też założenia ula.
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
No założenia teoretyczne czy raczej światopoglądowe prawie takie sam jak u nas. Miał chłop łeb na karku.
Może się do nas kiedyś przyłączy Oczko
Sam ul masz przecież bardzo podobny. Wywal ramki daj snozy i masz ul Perona Uśmiech

Polemika na forum jak wszędzie, nie da się , nie u nas, po co, wielkopolski lepszy; taka demagogia się nigdy nie zmieni. U nas to trzeba o nowych rzeczach pisać po np. 10 latach ich stosowania tj. np. stosować przez 10 lat gospodarkę bez węzową a potem dopiero pisać, że się tak da, bo inaczej Cię zakrzyczą.
Polska to taki specyficzny kraj a w internecie to się jeszcze potęguje. Takiego poziomu hejtu jak jest na polskich forach, blogach to nie ma nigdzie.
Cytuj ten post
Szymon, nie byłbym taki pewny.
Bush (np. w wywiadzie z Salomonem Parkerem) też narzeka na fora amerykańskie. wmawiają mu prosto w twarz, że nie da się robić tego co on robi itp. ;-) choć robi to od 2002 czy 2001. Więc to chyba nie jest tylko polska przypadłość.
po prostu się nie da na całym świecie i tyle :-)
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Bartek podejrzewam, że na forach Amerykańskich macza palce polonia Uśmiech
Cytuj ten post
(06.11.2015, 18:26)Krzyżak napisał(a): Bartek podejrzewam, że na forach Amerykańskich macza palce polonia Uśmiech

Oj tam oj tam, pewnie siedzi tam jakiś pan truteń i sieje ferment Oczko
Cytuj ten post
te trutnie są najgorsze... nie dość, że darmozjady, to jeszcze mieszają ile mogą! ;-)
Cytuj ten post
(06.11.2015, 18:09)Krzyżak napisał(a): No założenia teoretyczne czy raczej światopoglądowe prawie takie sam jak u nas. Miał chłop łeb na karku.
Może się do nas kiedyś przyłączy Oczko
Sam ul masz przecież bardzo podobny. Wywal ramki daj snozy i masz ul Perona Uśmiech

Polemika na forum jak wszędzie, nie da się , nie u nas, po co, wielkopolski lepszy; taka demagogia się nigdy nie zmieni. U nas to trzeba o nowych rzeczach pisać po np. 10 latach ich stosowania tj. np. stosować przez 10 lat gospodarkę bez węzową a potem dopiero pisać, że się tak da, bo inaczej Cię zakrzyczą.
Polska to taki specyficzny kraj a w internecie to się jeszcze potęguje. Takiego poziomu hejtu jak jest na polskich forach, blogach to nie ma nigdzie.

No tak ula gabarytowo podobny. Trochę inny klimat ale u nas też nie jest źle dla pszczół.
Cytuj ten post
W tej chwili za oknem pada śnieg, ale szykuje się jakieś małe ocieplenie. Póki jest czas to napiszę o moim ulu Perone.

W tamtym roku zbiłem jedną taką skrzynkę, z drobnymi modyfikacjami:
- miałem krótsze deski, więc przestrzeń wewnętrzna wyszła mi około 50 cmx 50cm
- aby zachować złotą geometrię, zamiast kraty ze snoz, przybiłem snozy bezpośrednio do wewnętrznej, górnej krawędzi korpusu gniazdowego,
- na dole zrobiłem małą (7 cm wys.) otwieraną deskę z przybitą płytą, pokrywającą dennicę (taka szuflada)

Zasiedliłem ul rójką na początku czerwca, na jesień podkarmiłem rodzinę 10l syropu i odymiłem raz apiwarolem, trochę warrozy się posypało. Do jesieni zbudowały kulę plastrów o średnicy około 35 cm, w tym roku rozbudowały gniazdo w dół i zostało im już tylko 10 cm do podłogi, ale kula jest "przyklejona" do południowo zachodniego narożnika raczej, na razie nie idą w bok.
Będę je dalej spontanicznie obserwował, myślę że krótko przed akacją, dodam im korpus na miód (wysokość plastrów max 7,5 cm bo tam też nie chciało mi się robić ramy z listewek, więc są wewnątrz korpusu).

Ostatnio częściej wysuwam tę dennicową szufladę i jak na razie znalazłem 1 szt. warrozy, choć sprawdzam i rano i wieczorem, gdy ciepło i zimno. Raz po krótkim ociepleniu, wzrosła aktywność pszczół, a potem zrobiło się chłodno - wtedy znalazłem na dennicy, 4 poczwarki trutniowe, ze skrzydełkami, bez warrozy, ale niewątpliwie wyrzucone. A ostatnio przy przekopywaniu ogródka zauważyłem lądującą ciężko pszczołę (30 m od uli) i okazało się że wyniosła ona z ula bladą, ale żywą poczwarkę robotnicy, wyglądała na zdrową, ruszała głową i czułkami, ale miała wywalony język na długość połowy swojego ciała.

Po obejrzeniu filmu o rosyjskim pszczelarzeniu i doświadczeniach z topolowymi kłodami zaczynam się zastanawiać, jak to gniazdo pszczele powinno naprawdę wyglądać.
Planuję zbudować w tym roku jeszcze dwa podobne ule, jeden mniejszy o 10 cm i jeden większy o 10 cm.
Wszystko w fazie eksperymentów naturalnie. A chciałbym dostosować wielkość ula do lokalnych warunków.

Bush na jakimś forum amerykańskim napisał, że przyczyną niepowodzeń hodowli w ulu Perone, jest zasiedlanie ich pszczołami przyzwyczajonymi do dużej komórki, podczas gdy w Argentynie, pszczoły żyją ponoć na małej (normalnej) komórce.
Pozostaje więc zasiedlenie ula Perone rojem pierwakiem z rodziny żyjącej od roku na naturalnej komórce.
"Mądry nie jest uczony, uczony nie jest mądry" Lao - Tse
Cytuj ten post

"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post