ul bartny
Bardzo pracochłonna alternatywa :-)
Cytuj ten post
Bardzo pracochłonne, ale niedługo kłód nie będzie i zostanie robić takie
Cytuj ten post
(20.07.2016, 08:54)Popszczelony napisał(a): Bardzo pracochłonne, ale niedługo kłód nie będzie i zostanie robić takie

Myślisz, że wytną wszystkie stare drzewa?
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
To już naprawdę prościej zbić skrzynkę. Pszczołom chyba wszystko jedno czy przekrój okrągły czy kwadratowy...
Cytuj ten post
(20.07.2016, 10:11)emzarek napisał(a): To już naprawdę prościej zbić skrzynkę. Pszczołom chyba wszystko jedno czy przekrój okrągły czy kwadratowy...

Otóż niektórzy (np. Ci co tworzą heksagonalne ule a'la Warre) twierdzą, że nie wszystko jedno.
http://warre.biobees.com/hexagon.htm
Cytuj ten post
(20.07.2016, 10:14)Borówka napisał(a):
(20.07.2016, 10:11)emzarek napisał(a): To już naprawdę prościej zbić skrzynkę. Pszczołom chyba wszystko jedno czy przekrój okrągły czy kwadratowy...

Otóż niektórzy (np. Ci co tworzą heksagonalne ule a'la Warre) twierdzą, że nie wszystko jedno.
im napewno nie, pszczołom tak Oczko
zawsze można zrobić wśród pszczół ankietę... Moje odpowiedziały, że im to lata Oczko
Cytuj ten post
(20.07.2016, 10:18)emzarek napisał(a):
(20.07.2016, 10:14)Borówka napisał(a):

im napewno nie, pszczołom tak Oczko

Tego nie wiesz.
Oni twierdzą, że pszczołom też i powołują się na jakieś badania tyż. Oczko Argumenty są sensowne.
Nie mogę tego wykluczyć ale nie zakładam, że nie musi być to na tyle istotny czynnik dla sukcesu w PN TF wobec innych wprowadzonych czynników prozdrowotnych aby trzeba było tak robić.

Jednak sądzę, że generalnie spróchniała dziupla, stara barć i podwieszona stara kłoda będzie najlepsza dla pszczół. Więc wszystko w elementach co ją udaje ma sens. Pytanie na ile ten element jest istotny dla całości mych celów.
Cytuj ten post
(20.07.2016, 09:01)Borówka napisał(a):
(20.07.2016, 08:54)Popszczelony napisał(a): Bardzo pracochłonne, ale niedługo kłód nie będzie i zostanie robić takie

Myślisz, że wytną wszystkie stare drzewa?

Wtedy byłoby duużo kłód. Mam nadzieje że tak się nie stanie i szyszka odejdzie w niepamięć.
Cytuj ten post
(20.07.2016, 10:22)Borówka napisał(a): Jednak sądzę, że generalnie spróchniała dziupla, stara barć i podwieszona stara kłoda będzie najlepsza dla pszczół. 

A dla człowieka wilgotna pieczara, skórzany namiot na ciosach mamuta, czy ziemianka kryta strzechą?
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(20.07.2016, 11:40)flamenco108 napisał(a):
(20.07.2016, 10:22)Borówka napisał(a): Jednak sądzę, że generalnie spróchniała dziupla, stara barć i podwieszona stara kłoda będzie najlepsza dla pszczół. 

A dla człowieka wilgotna pieczara, skórzany namiot na ciosach mamuta, czy ziemianka kryta strzechą?

Wszystko zależy pod jakim kątem (optymalnego zdrowia czy czegoś innego) i jaki człowiek z jakimi genami, fenotypem i gdzie.

Miejsce gdzie nie musi zakładać klimatyzacji (ubrania) i nocować na hamaku bez ogrzewania przykładowo.

offtotop kontynuować można w hydeparku
Cytuj ten post
Na zimę znalazłem sobie robotę... widać na zdjęciu...
Potrzebuję pomocy jak się do tego zabrać aby ze środka wydłubać próchno aby powstała ładna dziurka...
Może ma ktoś pożyczyć jakieś narzędzie przeznaczone do tego celu?

[Obrazek: image_0.jpg]
Cytuj ten post
Podpal i haczką do pielenie wybierz spaleniznę.
Cytuj ten post
(10.10.2016, 14:19)Krzyżak napisał(a): Podpal i haczką do pielenie wybierz spaleniznę.

ja bym wolał nie wypalać szczerze mówiąc. myślę, że im zdrowiej będzie w surowym próchnie niż w opalonej kłodzie. 
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Piłą (spalinową lub elektryczną) z długą końcówką ponacinać do samego środka a później solidnym dłutem na długiej rączce (zapomniałem teraz bartniczej nazwy na to) powydłubywać.

EDIT: przypomniałem sobie. To piesznia

https://pl.wikipedia.org/wiki/Piesznia
Cytuj ten post
(10.10.2016, 14:58)Borówka napisał(a): Piłą (spalinową lub elektryczną) z długą końcówką ponacinać do samego środka a później długim dłutem (zapomniałem teraz bartniczej nazwy na to) powydłubywać.

no tak tylko że to 125 cm dlugosci i trzebaby prowadnice z 60 hehe...

Szymona sposób ok tylko trzeba się przebić na wylot aby płomień miał gdzie wyjść... 

ogólnie jestem zadowolony z nabytku... 
Cytuj ten post
(10.10.2016, 15:04)bonluk napisał(a): no tak tylko że to 125 cm dlugosci i trzebaby prowadnice z 60 hehe...

Chyba są takie nie?
Cytuj ten post
pewnie są i dłuższe ale ja takiej nie mam a inwestować w sprzęt też mi się nie chce... pewnie wymodze jakieś przedłużone dluto...
Cytuj ten post
(10.10.2016, 15:13)bonluk napisał(a): pewnie są i dłuższe ale ja takiej nie mam a inwestować w sprzęt też mi się nie chce... pewnie wymodze jakieś przedłużone dluto...

A nie ma tak, że można do samej pilarki zamontować inną dokupioną prowadnicę z łańcuchem?
Cytuj ten post
(10.10.2016, 15:15)Borówka napisał(a):
(10.10.2016, 15:13)bonluk napisał(a): pewnie są i dłuższe ale ja takiej nie mam a inwestować w sprzęt też mi się nie chce... pewnie wymodze jakieś przedłużone dluto...

A nie ma tak, że można do samej pilarki zamontować inną dokupioną prowadnicę z łańcuchem?

można jasne że tak... ale to też nie są tanie rzeczy...hehe... a kupować na 3 klody? 
Cytuj ten post
Nie macie tam w straży togo co potrzeba ? Chyba powinny być różniaste pilarki.
Cytuj ten post
(10.10.2016, 15:23)Popszczelony napisał(a): Nie macie tam w straży togo co potrzeba ? Chyba powinny być różniaste pilarki.

no niestety to panstwowe... wypożyczyć się nie da...
Cytuj ten post
(10.10.2016, 15:20)bonluk napisał(a):
(10.10.2016, 15:15)Borówka napisał(a):

można jasne że tak... ale to też nie są tanie rzeczy...hehe... a kupować na 3 klody? 

A tanią chińszczyznę. Przyznam, że ja zaryzykowałem i kupiłem tanią pilarkę elektryczną za ok. 350 zł z ciut lepszą prowadnicą Oregon niż w tych zupełnie najtańszych.  Na razie drewno do kotła pocięła na całą zimę. Zauważona wada to cieknie minimalnie olej jak stoi ale nie przeszkadza w pracy. Trzymam w "kurniku" na złożonym starym dywaniku i jest ok.

Tu jest za ok. 225 zł prowadnica 60 cm.
https://www.oregon.pl/9-prowadnice#/dlugosc_prowadnicy-24_60cm

Może moglibyśmy kupić na spółkę w kilka osób i sobie wysyłać w razie potrzeby? Ja też pewno będę jeszcze robił kłody.
Czy to jest uniwersalne mocowanie do różnych pił?
Cytuj ten post
(10.10.2016, 15:27)bonluk napisał(a):
(10.10.2016, 15:23)Popszczelony napisał(a): Nie macie tam w straży togo co potrzeba ? Chyba powinny być różniaste pilarki.

no niestety to panstwowe... wypożyczyć się nie da...

ale może da się przetrasportować kłodę do jednostki i zrobić na miejscu Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Przetnij wzdłuż, wydłub i sklej Uśmiech
Cytuj ten post
(10.10.2016, 16:51)Krzyżak napisał(a): Przetnij wzdłuż, wydłub i sklej Uśmiech

no ale klej musi być eko..
Cytuj ten post
(10.10.2016, 17:00)bonluk napisał(a):
(10.10.2016, 16:51)Krzyżak napisał(a): Przetnij wzdłuż, wydłub i sklej Uśmiech

no ale klej musi być eko..

To skręć ekoblachą.
Cytuj ten post
ogólnie chce jak najmniej tam kombinować... zasiedle co się da i może pszczoły same wygryza...
Cytuj ten post
(10.10.2016, 17:21)bonluk napisał(a): ogólnie chce jak najmniej tam kombinować... zasiedle co się da i może pszczoły same wygryza...

Ekolina też świetnie się sprawdzi... Sklej mąką żytnią. Oczko Bo ekoklej jest pracochłonny: http://www.domex.sklep.pl/index.php?a=opis&k=37&id=125
Cytuj ten post
A czy tak sklejona wytrzyma dziesięciolecia?
Cytuj ten post
(10.10.2016, 17:25)flamenco108 napisał(a):
(10.10.2016, 17:21)bonluk napisał(a): ogólnie chce jak najmniej tam kombinować... zasiedle co się da i może pszczoły same wygryza...

Ekolina też świetnie się sprawdzi... Sklej mąką żytnią. Oczko Bo ekoklej jest pracochłonny: http://www.domex.sklep.pl/index.php?a=opis&k=37&id=125

Krzysku to nie dla mnie. wydzierzgam co się da i niech pszczoły decydują...
Cytuj ten post