Jednościenne czy termosy
Zdaje się, jak dobrze pamiętam, że 12 ramkowy Dadant jednościenny.
Cytuj ten post
2000 Kazimierz Radomski "80 lat wśród pszczół"

"Im cieńsze ścianki ula, tym ul jest zimniejszy - świadczą o tym wilgotne i zielonkawe plastry po przebytej zimowli. Dawniej budowano ule o ściankach grubości 70 mm....

Deski na ule powinny być grubości 12 mm, jest to wystarczające. Im deski są grubsze tym jest cięższy i droższy. Można zastosować izolację ścianek, tylko nie taką, która z czasem osiada jak np. trociny czy sieczka. Dobrą izolacją są suche liście paproci, suche liście drzew liściastych, słoma tylko jęczmienna lub owsiana, suchy mech i pakuły lniane (te ostatnie są trochę za ciężkie).

Styropian może nadawać się na wierzch gniazda jako poduszka ale nigdy jako izolacja ścianek uli, dlatego, że przepuszcza wilgoć. Ul powinien być ocieplony ze wszystkich sześciu stron. Jeżeli dennica będzie wykonana z desek pojedynczych to cały ul będzie zimny. Szczególnie z góry ul powinien być dobrze ocieplony tak przed zimnem jak i przed upałami.
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
Styropian przepuszcza wilgoć?
Cytuj ten post
(23.07.2017, 09:35)emzarek napisał(a): Styropian przepuszcza wilgoć?

Może dawniej przepuszczal?
Chyba wkradł się jakiś błąd 
Cytuj ten post
(23.07.2017, 09:38)bonluk napisał(a):
(23.07.2017, 09:35)emzarek napisał(a): Styropian przepuszcza wilgoć?

Może dawniej przepuszczal?
Chyba wkradł się jakiś błąd 

Też myślę, że to jakiś chochlik. Być może chodziło o to, że nie wchłania wilgoci tak jak wymienione materiały naturalne.
Może na to wskazywać, że pisze też: "Ule ze sklejki i płyt pilśniowych twardych są lekkie, tanie ale nie są przewiewne, utrzymuje się w nich stale wilgoć i są nietrwałe."

Pewnie dlatego do takich nieprzepuszczających uli praktyczna będzie osiatkowana dennica czy dobra duża wentylacja no tylko, że wtedy nici z ciepłego gniazda (termosu) więc to już inny system.
Cytuj ten post
Żeby Łukasz mnie nie zrugał, że tylko teoretycznie się wymądrzam. ale żeby też jednocześnie Szymon nie wyśmiał, że więcej niż jeden rodzaj ramki na pasiece.

Do borówkowego partacza pasiecznego zawitał kolejny ul WZ ale tym razem nowoczesny. Z odejmowanym dennicą osiatkowaną. Z szerokim wylotkiem z wkładką wylotkową.  Zobaczymy jak w im pszczoły będą się miały i czy mi podpasuje. Niestety już nie w tym sezonie.

Załączone pliki Miniatury

Cytuj ten post
Kuba ja też dzisiaj zrobiłem WZ z deski 3 cm. Taki szarpany projektu Bartka. Zrobiłem na ciepłą zabudowę i jutro przekładka ze skrzynki OSB na ten ul z drewna.
Już sie nie mogę doczekać bo do tej odkładówki od połowy czerwca nie zaglądałem i nawet nie wiem czy jest tam matka. Oceniam tylko po lotach z pyłkiem że jest...
Cytuj ten post
(25.07.2017, 17:28)bonluk napisał(a): Kuba ja też dzisiaj zrobiłem WZ z deski 3 cm. Taki szarpany projektu Bartka. Zrobiłem na ciepłą zabudowę i jutro przekładka ze skrzynki OSB na ten ul z drewna.
Już sie nie mogę doczekać bo do tej odkładówki od połowy czerwca nie zaglądałem i nawet nie wiem czy jest tam matka. Oceniam tylko po lotach z pyłkiem że jest...

Jednościenny? Dennica jaka?
Cytuj ten post
Tak jednościenny... dennica stała z siatką na 1/2
Cytuj ten post
A ktoś mi kiedyś pisał, że WP jednościenny będzie "zimny" - prawdę pisał. Przetestowałem. To czy WZ jednościenny nie będzie jeszcze zimniejszy ? Uśmiech Ale...zobaczymy.
Cytuj ten post
A co ma piernik do wiatraka?
Cytuj ten post
Wiatrak robi mąkę na piernik, który składa się też z miodu z ula WZ Uśmiech
Cytuj ten post
a słoń ma trąbę jak dżdżownica która żyje w ziemi a w ziemi żyją krety itd.
Cytuj ten post
Ul jednościenny czy ocieplony

dyskusja w Warszawskim Klubie Pszczelarskim

1979 / 07 Pszczelarstwo

Załączone pliki Miniatury

Cytuj ten post
trzeba by zbadać ilu w tym klubie dyskusyjnym miało ule jednościenne ale obstawiam po częstych wizytach Pana Tombachera że większość miała WP lub WZ lub ocieplane wlk hehehe
Cytuj ten post
Hehehe. "Nie ma za bardzo ocieplonego ula. Nie istnieje granica górna". Pod koniec polecał chyba nawet 7 cm izolacji. Uśmiech
Cytuj ten post
(28.07.2017, 19:55)bonluk napisał(a): trzeba by zbadać ilu w tym klubie dyskusyjnym miało ule jednościenne ale obstawiam po częstych wizytach Pana Tombachera że większość miała WP lub WZ lub ocieplane wlk hehehe

Ale na temat pochłaniania zimowego pokarmu robili kilkuletnie badania w Puławach i wychodziło im, że według danych wychodziło, że zimą w zimnych ulach zjadają więcej.

Przydatność uli systemu Langstrotha o ścianach pojedynczych

1979 / 02 Pszczelarstwo
Cytuj ten post
Możliwe, tylko jeszcze pewnie zależy to od siły rodziny...
Cytuj ten post
Polecali generalnie silniejsze rodziny do zimowli w zimnych jednościennych uli.

A do badania jeśli miałoby być rzetelne należało porównywać myślę podobne w sile rodziny.
Cytuj ten post
Wpływ izolacji ula na temperatury w rodzinie. Codziennie
sprawdzano wpływ zewnętrznej izolacji ula na temperaturę kłę­
bów pszczelich w grupie 4. rodzin. Zanim ule zestawiono razem i
okryto izolacją z włókna szklanego (początek października) trzy
rodziny miały na powierzchni kłębów temperaturę co najmniej
30°C. Po założeniu izolacji we wszystkich 4. rodzinach powstały
duże kłęby z temperaturą powyżej 30°C. Temperatura w tych

ulach pozostawała wysoka przez następne 24 godziny. (Ameri-
can Bee Journal (1989) 129 (5): 338-339; A. A. 210(90), Kana-
da).

Wpływ usunięcia izolacji na temperatury w rodzinie. Tempera-
turę w każdym z uli w 4-rodzinnych grupach zimowych spraw-
dzano przed i po usunięciu (na 6 godzin) izolacji z włókna szkla-
nego od 17 do 19 maja 1983 r. Przed usunięciem izolacji (18

maja) temperatury wewnątrz kłębów pszczelich były prawie stałe.

W czasie 3-24. godzin po usunięciu izolacji we wszystkich rodzi-
nach temperatura spadła w zewnętrznej warstwie kłębów. (Ame-
rican Bee Journal (1989) 129 (6): 405-406; A. A. 211(90), Kana-
da)

Pszczelarstwo 1991/ 5
Cytuj ten post
Wpływ ocieplenia rodzin na ich zimowlę i rozwój warrozy

(Artykuł dyskusyjny)

Józef Nalepa

Pszczelarstwo 1987 / 10
Cytuj ten post
Pan K. Radomski i nie tylko on, może mieć sporo racji.
Zrobiłem eksperymentalnie jakiś czas temu ulik odkładowy WZ na 5 ramek plus podkarmiaczka ramkowa. Ulik z porządnej grubszej sklejki zaizolowany styropianem i obity sklejką i deseczkami. Chodziło o to aby był w miarę lekki do przenoszenia też w razie co. I co?

Rodzina weselna jako tako dochodzi, zajmuje 3,5 ramki i wilgoć jest mocna. Na wszystkich ściankach jest skondensowana para wodna pokryta białym nalotem czy czegoś innego. We wszystkich normalnych Warszawiakach zaizolowanych słomą i z desek zero takich objawów. We reszcie 10 rodzinach. Nic a nic. Zresztą jak zwykle. Przypadek? Nie sądzę. Przytomnie zrobiłem w tym uliku odkładowym otwieraną osiatkowaną wentylację w dennicy, którą właśnie uruchomiłem.

Cytuj ten post
(15.08.2017, 14:58)Borówka napisał(a): ...Rodzina weselna jako tako dochodzi, zajmuje 3,5 ramki i wilgoć jest mocna. Na wszystkich ściankach jest skondensowana para wodna pokryta białym nalotem czy czegoś innego....Przytomnie zrobiłem w tym uliku odkładowym otwieraną osiatkowaną wentylację w dennicy, którą właśnie uruchomiłem.
Więc, w tej odkładówne ocieplonej styropianem, mimo otwartej siatki w dennicy była wilgoć i biały nalot na ściankach ? Czy kiedy była wkładka zasunieta ?
Cytuj ten post
(15.08.2017, 14:58)Borówka napisał(a): Przypadek? Nie sądzę. 

Podczas objazdu w niedzielę w wielu ulach widziałem skropliny na foliowej powałce. Chyba tym razem wyrwałeś obserwację z kontekstu. Taki moment, pewnie odparowują.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(15.08.2017, 19:15)flamenco108 napisał(a):
(15.08.2017, 14:58)Borówka napisał(a): Przypadek? Nie sądzę. 

Podczas objazdu w niedzielę w wielu ulach widziałem skropliny na foliowej powałce. Chyba tym razem wyrwałeś obserwację z kontekstu. Taki moment, pewnie odparowują.

Krople na folii czy szybach w zatworach mogą być. U mnie na szybach w zatworach też bywają. To nie to. Co cały mokry ul od środka z nalotem i widocznymi śladami pleśni gdzieniegdzie. Tak nigdy nie było w normalnych Warszawiakach na których gospodarzę 4 lata.

Powtórzę: 1 ul na 11 rodzin? Przypadek nie sądzę. W reszcie też odparowują, bywa, że odparowują więcej, jest w nich więcej pszczół  a nie ma takich historii. Sądzę jednak, że mój wniosek jest prawdopodobny.
Cytuj ten post
(15.08.2017, 16:29)markus napisał(a):
(15.08.2017, 14:58)Borówka napisał(a): ...Rodzina weselna jako tako dochodzi, zajmuje 3,5 ramki i wilgoć jest mocna. Na wszystkich ściankach jest skondensowana para wodna pokryta białym nalotem czy czegoś innego....Przytomnie zrobiłem w tym uliku odkładowym otwieraną osiatkowaną wentylację w dennicy, którą właśnie uruchomiłem.
Więc, w tej odkładówne ocieplonej styropianem, mimo otwartej siatki w dennicy była wilgoć i biały nalot na ściankach ? Czy kiedy była wkładka zasunieta ?

Czytaj uważnie.

Najpierw zaobserwowałem zjawisko i wyjąłem zatwór w dennicy jak to zobaczyłem. Dopiero zobaczę czy się poprawiło.
Cytuj ten post
(15.08.2017, 20:12)Borówka napisał(a):
(15.08.2017, 16:29)markus napisał(a):

Czytaj uważnie.

Najpierw zaobserwowałem zjawisko i wyjąłem zatwór w dennicy jak to zobaczyłem. Dopiero zobaczę czy się poprawiło.

aj Kuba i znowu popsułeś Markusowi całą przemyślaną teorię... i znowu będzie musiał zmienić koncepcję ula który może kiedyś powstanie...
Cytuj ten post
Do ocieplenia lepsza od styropianu byłaby pianka poliuretanowa otwartokomórkowa, ma podobne właściwości izolacyjne a jest paroprzepuszczalna i jak się okazuje jest neutralna chemicznie dla środowiska. W sumie dużo lepsze wyjście niż styropian czy wełna mineralna.
Inne ciekawe ocieplenie, oprócz sieczki, która z czasem się ubija, to ocieplenie z włókien konopii, wersja eko jest sporządzana jedynie z włókien konopi i krochmalu kukurydzianego, w pełni paroprzepuszczalna.
Cytuj ten post
(15.08.2017, 20:46)kosz85 napisał(a): Do ocieplenia lepsza od styropianu byłaby pianka poliuretanowa otwartokomórkowa, ma podobne właściwości izolacyjne a jest paroprzepuszczalna i jak się okazuje jest neutralna chemicznie dla środowiska. W sumie dużo lepsze wyjście niż styropian czy wełna mineralna.
Inne ciekawe ocieplenie, oprócz sieczki, która z czasem się ubija, to ocieplenie z włókien konopii, wersja eko jest sporządzana jedynie z włókien konopi i krochmalu kukurydzianego, w pełni paroprzepuszczalna.

Dlatego nie sieczka a prosta słoma, najlepiej wiązana w warkocze. Najlepiej żytnia lub owsiana. Tak jest w moich ulach. Wiem bo dzięcioł wydziobał w lutych i odsłonił trochę. Oczko Pewnie trzcina i paproć byłaby też dobra. I może to co piszesz. Choć czy ktoś to sprawdził w ulach?
Cytuj ten post
(15.08.2017, 20:32)bonluk napisał(a): aj Kuba i znowu popsułeś Markusowi całą przemyślaną teorię... i znowu będzie musiał zmienić koncepcję ula który może kiedyś powstanie...

Nic mi nie popsuł, bo nie miał co popsuć. Może...mój ul kiedyś powstanie - wszak to mój problem.
Jestem tylko człowiekiem, mam prawo popełniać błędy, mam też prawo pytać, by ich nie popełniać. Nie wszyscy są aż tak inteligentni. Póki moja głupota nikomu nie szkodzi, jest mi z nią dobrze.
Cytuj ten post