DASZEK
Co powiecie na taki daszek? Bardzo łatwo będzie mi taki zrobić ty co mam do dyspozycji, dodatkowo oczywiście blacha offsetowa

[Obrazek: daszek1.jpg]
Cytuj ten post
A ile masz wpuszczone ramki względem góry korpusu ?
Cytuj ten post
ramki nie będzie - snoza, 13 mm jest felc, a ramka (snoza) będzie na 10 mm
Cytuj ten post
(23.11.2015, 12:27)Popszczelony napisał(a): ramki nie będzie - snoza, 13 mm jest felc, a ramka (snoza) będzie na 10 mm

Po pierwsze: będą kitować między snozą a daszkiem i przy podnoszeniu daszka będziesz wyciągał snozy z plastrami robiąc raban, rozrywając plastry i drażniąc pszczoły.
Po drugie: dobrze jak pszczoły mają górą przejście i mogą utworzyć "czapę" do grzania.
Po trzecie: decha przemarznie i będzie chłodzić od góry gniazdo na przedwiośniu
Po czwarate: w lato decha się nagrzeje od blachy i będzie grzać za mocno  w lato

Reasumując, ja bym to zrobił inaczej Uśmiech
TU pisałem jak jest wg mnie odpowiednio, prosto i tanio.
Cytuj ten post
(23.11.2015, 12:27)Popszczelony napisał(a): ramki nie będzie - snoza, 13 mm jest felc, a ramka (snoza) będzie na 10 mm

wg mnie powinno być minimum 0,5 - 0,7 mm przerwy, albo bez przerwy ale jako pełny "strop" (np. z beleczkami). przy przerwie 3 mm, będą się zgniatać pszczoły, które wyjdą na snozy, a nie będziesz w stanie ich wszystkich przepłoszyć...
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(23.11.2015, 12:37)Krzyżak napisał(a): Po trzecie: decha przemarznie i będzie chłodzić od góry gniazdo na przedwiośniu
Po czwarate: w lato decha się nagrzeje od blachy i będzie grzać za mocno  w lato

Szymon, a decha 3.2 cm z przerwą ok 1 cm nad ramkami i górnym wylotkiem - czy wg Ciebie będzie nadal grzać za mocno na plastry? teoretycznie powietrze będzie tam uchodzić otworem więc nie będzie aż takiej warstwy ciepłego powietrza pod dachem, jak w przypadku szczelnej izolacji...

Bush ma TAKIE daszki i jakoś działa... 

ja chciałem zrobić bardzo podobne daszki jak na tym zdjęciu, tylko z deski 3.2 (no i kryte offsetem - mam jasny od niejakiego Krzyżaka)

zimy się nie boję ;-) niech je chłodzi... i tak wszystko ciepłe ucieknie wylotkiem...
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Ja uważam, że daszek powinien zachodzić na korpus. Dlatego, że
- nie trzeba wtedy go niczym przyciskać, jak ma powiedzmy 4kg to sam się trzyma i żaden wiatr mu nie straszny
- na łączeniu daszku i korpusu nie zacieka woda i nic nie gniję
- woda nie cieknie tak po korpusach /no chyba że zacina deszcz/
- nie trzeba się bać że przy jakiś ruchach ulem np. w transporcie, że daszek nam spadnie

Zrobiłem kilka takich daszków (na próbę) na "równo" z korpusami i idą do pieca.

Bartek powinno być ok ale ze względu na powyższe plus jeszcze kilka innych czynników moje rozwiązanie wydaje mi się lepsze.
Cytuj ten post
(23.11.2015, 12:37)Krzyżak napisał(a):

Po pierwsze: będą kitować między snozą a daszkiem i przy podnoszeniu daszka będziesz wyciągał snozy z plastrami robiąc raban, rozrywając plastry i drażniąc pszczoły.
Po drugie: dobrze jak pszczoły mają górą przejście i mogą utworzyć "czapę" do grzania.
Po trzecie: decha przemarznie i będzie chłodzić od góry gniazdo na przedwiośniu

Reasumując, ja bym to zrobił inaczej Uśmiech
TU pisałem jak jest wg mnie odpowiednio, prosto i tanio.

Trzeba mieć frezarkę, ale może wytnę felc
[Obrazek: daszek2.jpg]
Cytuj ten post
Mariusz zrób daszek szerszy niż korpus. Tak żeby daszek przestawał za korpus i opierał się felcem na korpusie.
A dechy pokrycia muszą wejść w ramę i być na takiej wysokości żeby między ramkami a sufitem było 7-8 mm
Cytuj ten post
OK. Dzięki za info.
Cytuj ten post
(23.11.2015, 13:08)Krzyżak napisał(a): Ja uważam, że daszek powinien zachodzić na korpus. Dlatego, że
- nie trzeba wtedy go niczym przyciskać, jak ma powiedzmy 4kg to sam się trzyma i żaden wiatr mu nie straszny
- na łączeniu daszku i korpusu nie zacieka woda i nic nie gniję
- woda nie cieknie tak po korpusach /no chyba że zacina deszcz/
- nie trzeba się bać że przy jakiś ruchach ulem np. w  transporcie, że daszek nam spadnie

Zrobiłem kilka takich daszków (na próbę) na "równo" z korpusami i idą do pieca.

Bartek powinno być ok ale ze względu na powyższe plus jeszcze kilka innych czynników moje rozwiązanie wydaje mi się lepsze.

ja mam kilkanaście takich daszków. one są "na równo z korpusami" i nie zauważyłem takich wad. 
Pszczoły ładnie je przykitowały do korpusu (u Ciebie może leżały na folii?), woda i tak leje się po ulu choć sporo daszków u mnie zachodzi na ul (tak jak widać tu). 
w transporcie daszek nie spadnie, bo sam go ściągam ;-)  a do transportu i tak się nie nadaje z uwagi na wylot ;-) mam do tego powałki z wentylacją. 

wady tego daszka związane są z tym, że nie można podkarmiać w górnym korpusie, a tylko w podkarmiaczkach ramkowych. no ale chcę odejść od tego patentu z OSB bo mi się to nie podoba ;-) i myślałem, żeby zrobić po prostu 1 dechę 3.2...
ale trochę zaciemniam wątek Popszczelonemu za co przepraszam... 
Cytuj ten post
(23.11.2015, 13:29)Krzyżak napisał(a): Mariusz zrób daszek szerszy niż korpus. Tak żeby daszek przestawał za korpus i opierał się na felcem na korpusie.

moje daszki zachodzą całe poza korpus, a podbiłem je od spodu listewkami po obwodzie. dzięki temu daszek jest ciut wyżej niż korpus (nie gniotę pszczół), a zachodzi cały więc trzyma się lepiej i nie muszę robić żadnych felców. 
Cytuj ten post
Ja też wszystkie mam podbite listwami,i daszek jest wyżej, ale to takie nieelganckie rozwiązanie, teraz jak robię od nowa to chciałem zrobić to porządnie.
Cytuj ten post
(23.11.2015, 13:34)Popszczelony napisał(a): OK. Dzięki za info.

Mariusz masz na szybko szkic w sketchupie wedle Twoich preferencji Uśmiech
Może pomoże. Wszystko da się zrobić na pilarce.

Cytuj ten post
(23.11.2015, 18:46)Krzyżak napisał(a):

Co inżynier to jednak inżynier Oczko
Cytuj ten post
jeszcze byś tam pszczołę wkomponował ;-) ... choć to bardziej zadanie dla Mariusza ;-)
Cytuj ten post
(23.11.2015, 18:46)Krzyżak napisał(a):

No Szymon, szacun Uśmiech, dzięki, w sobotę działam, pokaże co wyszło, tylko tak myślę że tylko boczne (dwie równoległe) listwy będą miały rant, a prostopadłe nie, będa dobite od czoła, żeby montować na kontach prostych, bo żeby każda listwa miała rant i nie było dziur to musiałbym ciąć do 45 stopni a tego bym nie chciał.
Cytuj ten post
(23.11.2015, 19:15)Popszczelony napisał(a): No Szymon, szacun Uśmiech, dzięki, w sobotę działam, pokaże co wyszło, tylko tak myślę że tylko boczne (dwie równoległe) listwy będą miały rant, a prostopadłe nie, będa dobite od czoła, żeby montować na kontach prostych, bo żeby każda listwa miała rant i nie było dziur to musiałbym ciąć do 45 stopni a tego bym nie chciał.

Narysuję Ci wieczorem jak się to robi Uśmiech
Cytuj ten post
Jak nie chcesz zacinać konta 45 stopni to trzeba zrobić tak:

Cytuj ten post
Ha, takie proste Uśmiech.
Cytuj ten post
(23.11.2015, 21:32)Popszczelony napisał(a): Ha, takie proste Uśmiech.

ano. to jest fajny patent. ja mam tak zrobione korpusy - tak
Cytuj ten post
(23.11.2015, 12:58)MrDrone napisał(a): ...Bush ma TAKIE daszki i jakoś działa... 

Prostszego nie tylko daszka ale i calego ula to jeszcze nie widzalem, i chyba juz nie zobacze.
Cytuj ten post
(23.11.2015, 21:57)markus napisał(a):
(23.11.2015, 12:58)MrDrone napisał(a): ...Bush ma TAKIE daszki i jakoś działa... 

Prostszego nie tylko daszka ale i calego ula to jeszcze nie widzalem, i chyba juz nie zobacze.

hahaha ;-)
no to teraz już wiesz czemu Szymon się zachwyca i czemu nie chce patrzyć na ocieplony WZ ? ;-)
tylko z tymi felcami w daszku kombinuje... Oczko a u Bush'a na dennicy prosta decha, na daszku prosta decha z "klinami". ot cały ul... Ale Szymon się jeszcze przekona do takiego rozwiązania Oczko Oczko wierzę w to głęboko. 
Cytuj ten post
(23.11.2015, 22:00)MrDrone napisał(a):
(23.11.2015, 21:57)markus napisał(a):

hahaha ;-)
no to teraz już wiesz czemu Szymon się zachwyca i czemu nie chce patrzyć na ocieplony WZ ? ;-)
tylko z tymi felcami w daszku kombinuje... Oczko a u Bush'a na dennicy prosta decha, na daszku prosta decha z "klinami". ot cały ul... Ale Szymon się jeszcze przekona do takiego rozwiązania Oczko Oczko wierzę w to głęboko. 

Jest prostszy daszek. 
[Obrazek: handson-LC.jpg]

a pod spodem po prostu grube snozy bez odstępów. Oczywiście nierówne.

[Obrazek: les-and-his-top-bar-hive.jpg]

Pszczoły żyją bez leczenia. Bez siatki i nie w ulu LN. Duży uśmiech
Cytuj ten post
Bartku, bo my faceci, w swoja nature mamy wpisane kombinowanie. W zaleznosci od cech osobowosci charakteru, jedni z nas kombinuja wiecej a drudzy mniej. Uśmiech To naturalne !

Ale przyznaje, Szymon fajna prezentacje zrobil. Poza tym, ma co robic na swojej pilarce. Facet musi miec zajecie, inaczej nie jest facetem.

Szymonie, moze jakies fotki tych daszkow bys zamiescil, albo linki, gdzie je mozna zobaczyc...
Cytuj ten post
Jakubie, ten pszczelarz chyba musi prowadzic "gospodarke odzyskowa". Zapewne mieszka przy oceanie, i robi ule ze wszystkiego, co woda przyniesie. Uśmiech Tak tez mozna. Uśmiech
Cytuj ten post
(23.11.2015, 22:29)markus napisał(a): Szymonie, moze jakies fotki tych daszkow bys zamiescil, albo linki, gdzie je mozna zobaczyc...

Te rysunki to rozwiązania techniczne dla Mariusza. On chce robić coś w tym stylu.
Moje nowe daszki będą podobne ale trochę inne. Jak zrobię w zimę to pokaże.
TU pisałem jak chce je wykonać.
Cytuj ten post
(23.11.2015, 22:32)markus napisał(a): Jakubie, ten pszczelarz chyba musi prowadzic "gospodarke odzyskowa". Zapewne mieszka przy oceanie, i robi ule ze wszystkiego, co woda przyniesie. Uśmiech Tak tez mozna. Uśmiech

Nie. Robi ule z porządnych desek cedrowych. Dopiero snozy robi z czego popadnie. Zwykle ze ścinek.
Cytuj ten post
(23.11.2015, 22:36)Borówka napisał(a):
(23.11.2015, 22:32)markus napisał(a): Jakubie, ten pszczelarz chyba musi prowadzic "gospodarke odzyskowa". Zapewne mieszka przy oceanie, i robi ule ze wszystkiego, co woda przyniesie. Uśmiech Tak tez mozna. Uśmiech

Nie. Robi ule z porządnych desek cedrowych. Dopiero snozy robi z czego popadnie. Zwykle ze ścinek.

Notabene właśnie taki ul zamierzam sobie zrobić z porządnych desek podarowanych przez Łukasza (dziękuję) i z kilku innych mniej porządnych które mam. Jeden zrobię ocieplany a drugi nie i zobaczymy co będzie. A trzeci może słomiany. Będą snozy grube i cokolwiek nieprzemakalnego położonego na snozach i na tym kamień. Według mnie starczy. Mam akurat trochę blach dachowych.

Nie wiem po co jak na razie (poza ładnym wyglądem) jakieś większe daszki do TBH przy założeniu, że pszczoły nie mają przerw między snozami / ramkami.
Cytuj ten post
(23.11.2015, 13:29)Krzyżak napisał(a): Mariusz zrób daszek szerszy niż korpus. Tak żeby daszek przestawał za korpus i opierał się  felcem na korpusie.
A dechy pokrycia muszą wejść w ramę i być na takiej wysokości żeby między ramkami a sufitem było 7-8 mm

A czemu dechy wpuszczone w ramę a nie nabite od góry?
Cytuj ten post