genetyka - epigenetyka
żeby nie było że tylko po angielsku Oczko

artykuły nie wiążą się bezpośrednio z pszczelarstwem, ale myślę, że można znaleźć analogie i tematy do przemyśleń.

skan artykułu o znaczeniu epigenetyki - TU
w nim mała "nieścisłość" dotycząca pszczół Uśmiech

skan artykułu o ewolucji człowieka, genetyce i eugenice - TU

(jakby coś nie działało to piszcie)
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Epigenetyka jest to oddziaływanie środowiska , świadomości człowieka na geny, w genach zapisuje się informacja  epigenów. Człowiek potem funkcjonuje  według zapisu epigenu w genach a nie tej właściwej informacji którą zawiera gen.
 Różnego typu problemy pokoleniowe-rodzinne ciągną się przez pokolenia w ludziach, często słyszy się że jakieś choroby mają podłoże genetyczne.
Nie przypadkiem tak mało mówi się o szyszynce i jej wpływie na genotyp człowieka.
Trzy substancje wytwarzane przez szyszynke tj. melatonina, serotonina i dimetylotryptamina uwalniają człowieka od epigenów, które nieustannie niszczą percepcję człowieka i wbijają go w stany tzw.problemu ciągnącego się przez pokolenia.
 Nie jest to genetyka, ale epigenetyka,bo genetyka nie jest w stanie wpływać na człowieka z pokolenia na pokolenie a epigenetyka tak, ponieważ, aby jakiś gen mógł się przetransformować to potrzeba tysięcy, czy milionów lat, a epigeny działają od razu.
O znaczeniu szyszynki wiedziano już tysiące lat temu,np. Egipcjanie bardzo dobrze wiedzieli o szyszynce i o jej funkcji, przedstawiali ją jako oko Horusa, czyli oko wszechwidzące.
Jeśli chodzi o pszczoły to duże zagrożenie może stanowić sztuczna inseminacja oraz różnego rodzaju manipulacje genami. Świat jest wielowymiarowy, w naturalnym- Boskim akcie stworzenia biorą udział wszystkie wymiary natomiast człowiek może stworzyć tylko tę część  do jakiej ma dostęp.
Z poziomu fizycznego to można powiedzieć że te nowe rasy są wartościowsze od starych standardowych ale one nie zawierają tej części niewidocznej, duchowej i takie pszczoły narażone są  zaraz na ataki wirusów, grzybów czy bakterii bo tam jest brak równowagi, brak głębi duchowej w organiźmie, oczywiście jest na to sposób, coraz większe zużycie chemii dla ochrony tych pszczół. Podobna sytuacja jest z roślinami.
 Wirus też jest wielowymiarowy i doskonale odnajduje wszelkie manipulacje i defekty w danym organiźmie i zaraz atakuje poprzez różnego rodzaju pośredników np. waroze czy innych nosicieli ale to są tylko nośniki wirusów, jak jednego zwalczymy to inny przyniesie wirusa. Dzięki wirusowi jest transformacja, zdrowych wzmacnia a słabych zabija.
 Wirus zawsze będzie obecny, walka z nim to walka z wiatrakami.
Można powiedzieć że teraz ludzie żyją dłużej niż wcześniej żywiąc się zdrową żywnością ale nie dlatego żyją dłużej że obecne warunki w których żyją i jedzenie jest zdrowsze ale  są uzależnieni od leków i medycyny, aktualnie większość chorób to choroby tzw. przewlekłe gdzie leki cały czas trzeba brać.
Może warto sobie zadać pytanie.
Skąd jestem i dokąd zmierzam?
Pozdrawiam
and777
Cytuj ten post
Chyba za głupi jestem na to forum. Wstyd się odezwać :)
Cytuj ten post
Szymon hahaha załóż swój temat na poziomie
Cytuj ten post
W tym momencie muszę zrobić mały off top.
http://www.kwantowo.pl/2015/11/28/metodologiczny-dekalog-naukowca/
Bardzo proszę wszystkich o przeczytanie a dopiero potem o dyskusje. Łatwiej będzie odróżnić naukę od pseudonauki i nie chodzić w chaszcze skoro jest wygodna droga obok.
Cytuj ten post
(30.11.2015, 20:01)emzarek napisał(a): W tym momencie muszę zrobić mały off top.
Bardzo proszę wszystkich o przeczytanie a dopiero potem o dyskusje. Łatwiej będzie odróżnić naukę od pseudonauki i nie chodzić w chaszcze skoro jest wygodna droga obok.

W teorii może i dobre ale w praktyce to utopia.

Cytat:Nie będziesz miał żadnych autorytetów przed faktem"
Niestety puste słowa.

Ciekawe, że w bibliografii artykułu widnieją dwa dzieła sceptyka pozytywizmu i nauki jako jedynej słusznej drogi do wiedzy.

Karl Propper:

"Filozofia Poppera wyrosła w dużym stopniu pod wpływem, ale i jednocześnie w opozycji do pozytywizmu logicznego. Zdaniem Poppera pozytywiści logiczni popełniali dwa „kardynalne błędy”:
  • chcieli sprowadzić wszelkie naukowe poznanie do postaci logiczno-matematyczno-fizycznej, odrzucając niemal całkowicie wszelkie inne sposoby myślenia,
  • całkowicie odrzucali metafizykę, której jednak w praktyce nie sposób odrzucić, gdyż jest ona stałym elementem myślenia ludzkiego i jest także „wszyta” w poglądy pozytywistów logicznych."
wiki

kontrlink: 

Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
Tu trochę o mikroflorze.
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/bies.201400071/pdf

Według mnie też można to sobie analogizować do pszczół.
Cytuj ten post
Chodzi o myszy ale gdyby tak sobie wyobrazić jak niedobory odżywcze witaminowe i trucizny w ulu wpływają na jakość nasienie trutnia co w konsekwencji wpływa na epigenom (czyli potencjalnie dziedziczną ekspresję DNA) matecznika i przyszłej matki.

Dowiedziałem się z pierwszej ręki, że u pewnym znanym instytucie produkowania sztucznie unasiennianych matek pszczoły są non-stop karmione syropem od wiosny do jesieni bez względu na wszystko. Smutny

Low paternal dietary folate alters the mouse sperm epigenome and is associated with negative pregnancy outcomes

http://www.nature.com/articles/ncomms3889

Dietary components serve to modulate the availability of methyl donors for methylation reactions. The B vitamins serve as coenzymes of one carbon (C1) metabolism, which is a network of biochemical reactions in which a C1 unit is received from methyl donor nutrients and used in the methylation of DNA, RNA and proteins. Thus, agents that modulate C1 metabolism directly or indirectly affect levels of S-adenosyl methionine, the principal methyl donor for the methylation of DNA. Thus, dietary folate levels can directly influence levels of cellular DNA methylation and consequently affect gene expression6.

Here we hypothesize that the availability of folate will alter the levels of DNA methylation in spermatogenesis with consequences for the sperm epigenome and pregnancy outcomes. Using an inbred C57BL/6 mouse model that was exposed to low dietary folate beginning in utero and throughout life, we show that paternal diet alters sperm DNA methylation and is associated with negative reproductive outcomes including birth defects in offspring. Remarkably, the sites of the sperm epigenome bearing changes in DNA methylation are associated to genes implicated in development and chronic disease. This study is the first to show that the folate status of the father, not just the mother, may be of equal importance in determining reproductive success in terms of healthy pregnancy outcomes.
Cytuj ten post
kolejny tekst o znaczeniu epigenetyki - skan z gazetki do pobrania TU
Jak dla mnie to coraz bardziej układa się to w całość świadczącą o tym, że geny to nie wszystko, bo równie ważne (a może i ważniejsze) są metody prowadzenia pszczół - "zdrowe" bodźce, naturalna dieta, głód w okresach głodu itp itd.
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(30.11.2015, 19:51)Krzyżak napisał(a): Chyba za głupi jestem na to forum. Wstyd się odezwać Uśmiech

Ale jak pszczoły żyją w większości to wystarczy Duży uśmiech
Cytuj ten post
(09.11.2016, 10:34)marbert napisał(a):
(30.11.2015, 19:51)Krzyżak napisał(a): Chyba za głupi jestem na to forum. Wstyd się odezwać Uśmiech

A nie wystarczy?
Cytuj ten post
(09.11.2016, 11:24)Borówka napisał(a):

A nie wystarczy?

Wystarczy.
Cytuj ten post
(09.11.2016, 11:27)marbert napisał(a):

A nie wystarczy?

Wystarczy.

To pytanie co dla Ciebie znaczy zyją w większości. Czy z perspektywą na najbliższą wiosnę (tak sądzę po tym co piszesz i odgrażasz się, że jak spadnie większość nieleczonych to opuścisz forum) czy może okres 3-10 letni długofalowy z tolerowaniem 1-3 dużych spadków w okresie readaptacyjnym.
Cytuj ten post
(09.11.2016, 12:29)Borówka napisał(a):

A nie wystarczy?

Wystarczy.

To pytanie co dla Ciebie znaczy zyją w większości. Czy z perspektywą na najbliższą wiosnę (tak sądzę po tym co piszesz i odgrażasz się, że jak spadnie większość nieleczonych to opuścisz forum) czy może okres 3-10 letni długofalowy z tolerowaniem 1-3 dużych spadków w okresie readaptacyjnym.

Kuba, nie drąż bo się zacznie Oczko
Cytuj ten post
(09.11.2016, 12:29)Borówka napisał(a):

A nie wystarczy?

Wystarczy.

Chyba jasno i logicznie się wyraziłem i nie ma potrzeby dorabiać gęby jak macie w zwyczaju ( księciuniu z tołdim).

Jak mi nie przeżyje 50 % to się na forum nie będę wypowiadał. I już, koniec kropka. Co tu można interpretować? A Ty możesz, wiesz lepiej i już. Jak zwykle zresztą. ( mam dwa dni wolnego to mogę bzdety na forum czytać, tobie ktoś płaci za pisanie bzdur na forum?)
Cytuj ten post
no i się zaczęło ... Oczko
Cytuj ten post
(09.11.2016, 13:04)MrDrone napisał(a): no i się zaczęło ... Oczko

hehe
mam pszczoły abcd 
i za rok mam pszczoły ax bx cx i dx a za rok mam pszczoły axx bxx cxx i dxx i to cała wykładnia. Duży uśmiech
Cytuj ten post
(09.11.2016, 13:26)marbert napisał(a):

hehe
mam pszczoły abcd 
i za rok mam pszczoły ax bx cx i dx a za rok mam pszczoły axx bxx cxx i dxx i to cała wykładnia. Duży uśmiech

Której nie potrafisz ani zrozumieć ani uargumentować krytyki. Duży uśmiech
Cytuj ten post
(09.11.2016, 13:52)Borówka napisał(a):

hehe
mam pszczoły abcd 

hehehe
Na głupoty i bzdety nie odpowiadam Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiechDuży uśmiech Język
Cytuj ten post
(09.11.2016, 14:39)marbert napisał(a):

hehe
mam pszczoły abcd 

hehehe
Na głupoty i bzdety nie odpowiadam Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiechDuży uśmiech Język

Popatrz a na swoje odpowiadasz.
Cytuj ten post
(09.11.2016, 14:40)Borówka napisał(a):
(09.11.2016, 14:39)marbert napisał(a):

hehe
mam pszczoły abcd 

hehehe

Popatrz a na swoje odpowiadasz.

j/w
Cytuj ten post
Cytat:To answer that question, I reached out to Dr. Ryszard Maleszka at Australian National University. Maleszka, who is not an author of the new research, works specifically on honey bee epigenetics.

Epigenetics is the study of how environments affect gene expression. “With our current knowledge we only scratch the surface of biological systems, and honey bee biology is no exception,” Maleszka says. “We are dealing with 500 million years of animal evolution so there is much to discover.”

https://www.wired.com/2015/09/royal-jelly-isnt-makes-queen-bee-queen-bee/
Cytuj ten post
Research ArticleENTOMOLOGY
A dietary phytochemical alters caste-associated gene expression in honey bees

Cytat:In the eusocial honey bee Apis mellifera, with reproductive queens and sterile workers, a female larva’s developmental fate depends on its diet; nurse bees feed queen-destined larvae exclusively royal jelly, a glandular secretion, but worker-destined larvae receive royal jelly for 3 days and subsequently jelly to which honey and beebread are added. RNA-Seq analysis demonstrated that p-coumaric acid, which is ubiquitous in honey and beebread, differentially regulates genes involved in caste determination. Rearing larvae in vitro on a royal jelly diet to which p-coumaric acid has been added produces adults with reduced ovary development. Thus, consuming royal jelly exclusively not only enriches the diet of queen-destined larvae but also may protect them from inhibitory effects of phytochemicals present in the honey and beebread fed to worker-destined larvae.

http://advances.sciencemag.org/content/1/7/e1500795
Cytuj ten post
Honey Bee Toxicology
Annual Review of Entomology
Vol. 60: 415-434 (Volume publication date January 2015)
First published online as a Review in Advance on October 17, 2014
DOI: 10.1146/annurev-ento-011613-162005

Cytat:Quercetin affects energy production through the inhibition of mitochondrial ATP synthase (62). Bees tolerate high levels of dietary quercetin through metabolism by CYP6AS subfamily cytochrome P450 monooxygenases (84). Moreover, bees may benefit from the presence of quercetin and other flavonoids in food because of their antioxidant or antimicrobial activity (140). Additionally, exposure to p-coumaric acid, pinobanksin 5-methyl ether, and pinocembrin—phenolics present in honey—increased the expression of detoxification genes (86).

Some of the phenolics present in honey may be derived from the propolis bees use to seal and line the hive (86). Research on propolis has focused on the activity of caffeic acid phenethyl ester, which has demonstrable antibiotic, antifungal, antiviral, and antitumor activity (135). Whole propolis extracts also extend the life of bees exposed to naturally occurring aflatoxins (98).

[quote]

http://www.annualreviews.org/eprint/JNCiwDc63RIR3bDDRRqi/full/10.1146/annurev-ento-011613-162005
Cytuj ten post
(30.11.2015, 20:38)Borówka napisał(a):
(30.11.2015, 20:01)emzarek napisał(a): W tym momencie muszę zrobić mały off top.

W teorii może i dobre ale w praktyce to utopia.

Cytat:Nie będziesz miał żadnych autorytetów przed faktem"
Niestety puste słowa.

Ciekawe, że w bibliografii artykułu widnieją dwa dzieła sceptyka pozytywizmu i nauki jako jedynej słusznej drogi do wiedzy.

Karl Propper:

"Filozofia Poppera wyrosła w dużym stopniu pod wpływem, ale i jednocześnie w opozycji do pozytywizmu logicznego. Zdaniem Poppera pozytywiści logiczni popełniali dwa „kardynalne błędy”:
  • chcieli sprowadzić wszelkie naukowe poznanie do postaci logiczno-matematyczno-fizycznej, odrzucając niemal całkowicie wszelkie inne sposoby myślenia,
  • całkowicie odrzucali metafizykę, której jednak w praktyce nie sposób odrzucić, gdyż jest ona stałym elementem myślenia ludzkiego i jest także „wszyta” w poglądy pozytywistów logicznych."
wiki

kontrlink: 

I z nauką dalej spierać się zamierzasz ?
Cytuj ten post
(12.11.2016, 17:46)marbert napisał(a): I z nauką dalej spierać się zamierzasz ?
marbert jesteś potrzebny w temacie o Forcie Knox
Cytuj ten post
(12.11.2016, 17:50)emzarek napisał(a):
marbert jesteś potrzebny w temacie o Forcie Knox

Jestem do dyspozycji .
Cytuj ten post

Jak mam jakieś argumenty to się spieram z teoriami a nawet paradygmatami. Jak potrzeba.
Poważam naukę a to nie znaczy, ze to jedyne moje źródło wiedzy i jedyny warty sposób zdobywania mądrości i umiejętności na świecie. Według mnie to Ty do niej częściej stajesz okoniem. W dość dziecinny sposób z uporem jakby ktoś zabierał ulubione zabawki.

Dzisiaj wrzuciłem linki do kilkunastu badań i analiz, podałem i wyłuszczyłem cytaty. Więc może się zapoznasz? Same naukowe źródła. Masz ułatwione zadnie. Nie musisz szukać. Masz podane na tacy. Jak miło poprosisz, to pewnie jak czegoś nie rozumiesz, to ja albo ktoś przetłumaczy jakieś zdanie.

Więc jak widzisz korzystam i nie stronię od nauki.
Cytuj ten post
Mikrobiom reguluje procesy korowej mielinizacji
Celem badania była: Ocena wpływu mikrobiota na poziom neuronalnej transkrypcji w modelu mysim.
Grupę badaną stanowiły myszy :
Germ free (GF) – bez mikrobiota,
CON - naturalnie skolonizowane,
exGF – myszy sterylne do czasu zakończenia karmienia piersią (21 dzień), następnie hodowane wspólnie z CON w celu naturalnej kolonizacji.
Myszy wszystkich grup karmiono pozbawionym mikroorganizmów (autoklawowanym) pożywieniem. Zwierzęta hodowano do 10 tygodnia.

W badaniu wykorzystano następujące metody badawcze:
Analiza transkyptomu/poziomu ekspresji – sekwencjonowanie RNA
Analiza ontologiczna transkryptomu – moduł bioinformatyczny GENE ONTOLOGY (GO)*
Ocena ekspresji na poziomie mRNA– real time PCR
Ocena ekspresji na poziomie białka – Western Blot
Ocena strukturalna komórek mózgowia – mikroskopia elektronowa

W wyniku przeprowadzonych badań uzyskano następujące wyniki:
Eksperymenty wykonane na materiale pobranym z rejonów kory przedczołowej (ang. prefrontal cortex, PFC) samców:
Ekspresja
- różnica w ekspresji 221 genów u CON w porównaniu do exGF i GF (107 wzrost ekspresji, 114 spadek ekspresji)
- różnica w ekspresji 190 genów pomiędzy CON a GF (94 wzrost ekspresji, 96 spadek ekspresji)
- różnica w ekspresji 15 genów pomiędzy GF a exGF (8 wzrost ekspresji, 7 spadek ekspresji)
Analiza ontologiczna genów o wyższej ekspresji PF u myszy GF w porównaniu do CON
- nadekspresja genów związanych z procesami mielinizacji i regulacji transkrypcji (w kategorii biologicznej GO: osłona neuronów, regulacja potencjału czynnościowego komórek nerwowych, regulacja potencjału błonowego, homeostaza chemiczna w komórce, równowaga jonowa; w kategorii komórkowej GO: osłona neuronów; w kategorii molekularnej GO: składnik strukturalny osłonki mielinowej, aktywność czynnika transkrypcyjnego, aktywność regulatora transkrypcji, sekwencyjno-zależne wiązanie DNA)
- analiza związków funkcjonalnych genów o wyższej ekspresji u GF w porównaniu do CON - kluczowy gen czynnika neurotropowego pochodzenia mózgowego (ang. brain derived neurothropic factor, BDNF) oraz kinaz aktywowanych mitogenami MAPk (ang. mitogen-activated protein kinases)
- wyższa ekspresja u GF w porównaniu do CON w ponad 40% dotyczyła genów bezpośrednio związanych z mielinizacją oraz aktywnością neuronalną. Co istotne zauważono, że żaden z tych genów NIE ulegał odmiennej ekspresji u myszy exGF
Analiza ontologiczna genów o niższej ekspresji PF u myszy GF w porównaniu do CON
- obniżona ekspresja genów związanych z procesami ochrony immunologicznej (w kategorii biologicznej GO: odpowiedź immunologiczna, odpowiedź obronna; w kategorii komórkowej GO: rejony/matrix pozakomórkowe, błona komórkowa; w kategorii molekularnej GO: wiązanie jonów wapnia)

Eksperymenty wykonane na całym materiale pobranym z mózgowia samców: ciało migdałowate, kora przedczołowa i czołowa, prążkowie, móżdżek oraz hipokamp. - Ekspresja mRNA 5 kluczowych dla mielinizacji genów (Mag, Mbp, Mobp, Mog, Plp1)
- wzrost ekspresji mRNA dla każdego z genów w obrębie kory przedczołowej u myszy GF w porównaniu zarówno do CON jak i exGF. Brak różnić w pozostałych rejonach mózgowia. Jedynie w móżdżku ekspresja Mog istotnie wyższa u kontroli w porównaniu do exGF
Ekspresja genów oligodendrocytów (Olig1, Olig2, Qk) oraz genów-regulatorów mielinizacji (Egr2, Sox10, Sox2)
- istotny statystycznie wzrost ekspresji genów Sox10 oraz Olig1 (kodujących czynnik transkrypcyjne-aktywatory transkrypcji genów mielinizacji zaangażowane w terminalne dojrzewanie oligodendrocytów) u myszy GF w porównaniu do CON i exGF. Jednocześnie wzrost poziomu ekspresji mRNA genu Egr2 odpowiedzialnego z kontrolę mielinizacji.
Brak w/w zmian u myszy samic!!!!
Stopień mielinizacji aksonów PFC istotnie wyższy u myszy GF bez zmian w grubości samego aksonu w porównaniu do myszy CON oraz exGF.
Tendencja do większej liczby blaszek mielinowych w neuronach myszy GF w porównaniu do myszy CON oraz exGF.
Istotny wzrost ekspresji białka 1 z genów mielogenezy (Mog) w PFC u myszy GF w porównaniu do myszy CON oraz exGF.

Wyniki przeprowadzonych badań pozwalają wnioskować, że mikrobiota jest niezbędna w procesie mielinizacji neuronów, zwłaszcza kory przedczołowej, u osobników płci męskiej, szczególnie w krytycznych okresach neurorozwoju

https://dietetica.com.pl/blog/mikrobiota-dla-zaawansowanych-cz1-mikrobiom-reguluje-procesy-korowej-mielinizacji.html
Cytuj ten post
https://www.crcpress.com/Fetal-and-Early-Postnatal-Programming-and-its-Influence-on-Adult-Health/Patel-Nielsen/p/book/9781498770644

Fetal and Early Postnatal Programming and its Influence on Adult Health
Mulchand S. Patel, Jens H. Nielsen

Sporo informacji na temat wpływu substancji toksycznych, diety (m.in. metabolizmu glukozy) i chorób u rodziców na późniejsze zdrowie dziecka.
Cytuj ten post