Pszczelarze TF w Europie
Good job Cwaniak
Cytuj ten post
No fajnie to wyszło z tymi napisami... ja chciałbym więcej jeśli można...
Cytuj ten post
więcej napisów ? Oczko Ja też poproszę o więcej filmów z napisami Uśmiech
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
Lactobacillusy dodawałem do karmy na zimę i w cieście ciekawe jakie dadzą korzyści w zimowaniu
Ciężko jest dymić pszczoły amitrazą Uśmiech
Cytuj ten post
(02.12.2016, 13:06)myku napisał(a): Lactobacillusy dodawałem do karmy na zimę i w cieście ciekawe jakie dadzą korzyści w zimowaniu

myku czy to dobry temat? 
Cytuj ten post
ja tylko tak w nawiązaniu do filmu może ktoś stosował to?
Cytuj ten post
Wątek probiotyki w pszczołach bez leczenia jest.
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
Jonathan Powell UK.

tłumaczenie na polski. Częstujcie się.

"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
Fajny pomysł z tym tłumaczeniem dla takich prawdziwych Polaków jak ja.
Cytuj ten post
uchwycony moment przylatujacego roju robi wrażenie... widziałem wychodzące, przelatujace, wieszajace się na drzewie ale nalatujacego roju na ul jeszcze nie widziałem...
Cytuj ten post
(02.12.2016, 15:28)Popszczelony napisał(a): Fajny pomysł z tym tłumaczeniem dla takich prawdziwych Polaków jak ja.

Masz na myśli to, że bimbuchy nie wylewasz za kołnierz? Oczko
Cytuj ten post
(02.12.2016, 15:43)Borówka napisał(a):
(02.12.2016, 15:28)Popszczelony napisał(a): Fajny pomysł z tym tłumaczeniem dla takich prawdziwych Polaków jak ja.

Masz na myśli to, że bimbuchy nie wylewasz za kołnierz? Oczko

I takiego co zna tylko jeden słuszny język Oczko
Cytuj ten post
dobra robota
Cytuj ten post
dziękuję i ja Duży uśmiech
Jola
Cytuj ten post
Jonathan Powell (Wlk. Brytania)
Ron Hoskins (Wlk. Brytania) nie leczy od co najmniej 1990 prawdopodobnie nigdy nie leczył.
Gareth John (Wlk. Brytania) nie leczy od 2010

Ostatniego tu jest świetny artykuł wart przetłumaczenia przez naszych specjalistów myślę.
http://media.wix.com/ugd/42a31e_8316e24022e64819a0dc33a2808aa525.pdf
To jest UK więc bliżej więc może zrobi inne wrażenie.

Gareth John tam pisze, ze przestał leczyć pod wpływem Rona Hoskinsa który robił badania jak leki osłabiają generalnie matkę a także płodność matki i trutni (szkodą nasieniu trutni). On robił skrupulatnie badania w instytucie i zliczał osyp Varroa, badał zachowania pszczół. Co ciekawe Gareth twierdzi, że liczenie osypu i badania w tym kierunku w warunkach amatorskich kompletnie nie mają sensu. Nie są miarodajne i liczy się to co wiemy czy dobre warunki i przeżywalność. On akurat miał spadki porównywalne do pszczelarzy leczących w tamtym rejonie. Z powodu V. uważa, że padło mu kilka kolonii tylko. Zaczął TF od złapanych rójek. Teraz ma ok. 20 pni. Jest też tam ustęp o wyższości rójek nad odkładami. Podobnie jak twierdzą panowie David Heaf i kolega TF z Walii.

Tu jest też blog krótki Mike Cox TF od 2015 i artykuł o Ronie Hoskinsie. Jest też tam o modelu ekspansji.
http://treatmentfreebeekeepers.co.uk/index.php/ron-hoskins-swindon-honeybee-conservation-group/
Cytuj ten post
Wypadałoby co jakiś czas.... tych wszystkich pszczelarzy grupować razem czyli co 5 stron np. wstawić posta ze wszystkimi nazwiskami od początku... było by to fajne dość liczne zestawienie...
Cytuj ten post
(03.12.2016, 11:49)bonluk napisał(a): Wypadałoby co jakiś czas.... tych wszystkich pszczelarzy grupować razem czyli co 5 stron np. wstawić posta ze wszystkimi nazwiskami od początku... było by to fajne dość liczne zestawienie...

Łukasz a przejedź na początek wątku Uśmiech co robię z modami od początku.
Cytuj ten post
Pete Haywood (Walia) wet były inspektor pasiek
Cytuj ten post
(03.12.2016, 11:41)Borówka napisał(a): Ostatniego tu jest świetny artykuł wart przetłumaczenia przez naszych specjalistów myślę.

Kuba załóż taki wątek z tekstami do przetłumaczenia i wrzucaj tam. Może "tłumacze" się nad tym pochylą w wolnej chwili.
Cytuj ten post
Z artykułu Garetha Johna myślę, że dla niektórych ważna powinna był puenta.

"Jako hobbysta mam wolność eksperymentowania. Z pewnością Ci z nas którzy mają taką wolność powinni jej użyć aby dać możliwość się wykazać pszczołom w rozwijaniu ich naturalnej obrony przed Varroa. Dowody wskazują, że równowaga, o której pisałem na początku artykułu, nie jest wcale tak daleko"
w wolnym tłumaczeniu: jest na wyciągnięcie ręki.

Czy to nie jest wspaniała puenta korelująca z hasłem Wolne Pszczoły. Miało by to zachęcić hobbystów, którzy IMO będą siłą napędową TF a jednocześnie dać do zrozumienia agresywnym oponentom chętnym zakazywać tego typu działalności, że nie tylko wyizolowane instytuty w badaniach za mnóstwo pieniędzy w izolowanych sztucznych warunkach mogą się tym zajmować, a także, a może przede wszystkim hobbyści eksperymentatorzy.

Artykuł ukazał się w żurnalu British Beekeepers’ Association więc oficjalne wydawnictwo głównego nurtu.
Cytuj ten post
ERRATA:

jest: Ron Hoskins (Wlk. Brytania) nie leczy od co najmniej 1990 prawdopodobnie nigdy nie leczył.
powinno być: Ron Hoskins (Wlk. Brytania) nie leczy od 1995

Wybacz. Małe problemy z odejmowaniem. Gdzieś mi wcięło 10 lat.

Tu strona tego Pana.

http://www.swindonhoneybeeconservation.org.uk/for-sale/

IT’s TWENTY CHEMICAL-FREE YEARS 1995/2015
Since I stopped using chemicals to control Varroa my bees survive — No winter losses for many years.

To dwadzieścia lat 1995-2015 odkąd przesłałem używać chemię to kontroli Varroa moich przeżywających rodzin. Żadnych strat zimowych już wiele lat.

Tutaj występuje Ron Hoskins

Cytuj ten post
Jeszcze w sprawie J.Kefusa....
Kuba ostatnio mi przypomniał znowu o nim i z ciekawości wysłałem podobnego maila... jak za pierwszym razem.. Zadałem mu pytanie czy dalej produkują królowe i jakie, opisałem, że i u mnie test Bonda zebrał żniwo... itd.

Część wiadomości od Keffusa

At the present we do not produce mated queens but  ship only virgin queens. I suggest that you continue to select in your own bees. Attached is an article explaining how we do it.
Yours truly,

John Kefuss

Czyli wysyłają Matki NU... Sugeruje aby dalej kontynuować to co zrobiłem czyli test bonda... i przesyła przydatne artykuły na ten temat.

https://issuu.com/llapka/docs/2016-11-06koenigerviethochheim11
https://issuu.com/llapka/docs/2016kefuss_varroa_resistanceanercea
https://issuu.com/llapka/docs/2016kefuss_vanpoucke_bolt_kefuss
Cytuj ten post
Ba dodatkowo sugeruje, ze Twoje pszczoły przeselekcjonowane u Ciebie na terenie lepsze niż jego z zagranicy.
Według mnie to go jakoś tam uwiarygadnia. To taki test jak mój z jajkami czy mlekiem na bazarze na uczciwość sprzedawcy.
Chyba, że aż tak się zraził do Polaków, że woli napisać cokolwiek abyś się odczepił ale wątpię.

Czyli znów potwierdzenie, ze tylko lokalnie skundlona zaadaptowana pszczoła na sens w TF i nie da się jej niczym zastąpić.
Cytuj ten post
(05.12.2016, 09:48)Borówka napisał(a): Ba dodatkowo sugeruje, ze Twoje pszczoły przeselekcjonowane u Ciebie na terenie lepsze niż jego z zagranicy.
Według mnie to go jakoś tam uwiarygadnia. To taki test jak mój z jajkami czy mlekiem na bazarze na uczciwość sprzedawcy.
Chyba, że aż tak się zraził do Polaków, że woli napisać cokolwiek aby się odczepił ale wątpię.

Czyli znów potwierdzenie, ze tylko lokalnie skundlona zaadaptowana pszczoła na sens w TF i nie da się jej niczym zastąpić.

Jakby się zraził to nic by nie napisał ale tak jak piszesz.... ewidentnie sugeruje... chłopie nie kupuj u mnie rób to co robisz...
Cytuj ten post
Sukces pszczelarstwa bez leczenia w hrabstwie Gwynedd w Wali.
Fragment filmu: "Z otwartą głową"

Występują:
David Heaf nie leczy od 2007
Pete Haywood były inspektor pasiek nie leczy od 2009

Zapraszam do degustacji tłumaczenia. Dla mnie ten film jest cholernie mocny. Czarno na białym pokazuje, że się da jak się chce, ma otwartą głowę i są sprzyjające okoliczności.

Były dwa problemy:

Bee inspector. To człowiek odpowiedzialny za kontrolę populacji pszczół w pasiekach na swoim obszarze w UK. Zazwyczaj doświadczony pszczelarz. Czyli nie musi być to chyba weterynarz. Zostało to jednak przetłumaczone po konsultacji z Mr. Dronem dosłownie i najprościej.

Feral bees
. Feral z tego co się zorientowałem to nie to samo co dzikie. Oznacza zwierzęta, które były udomowione i zdziczały powtórnie albo udomowione, które żyją samodzielnie. Np. zdziczałe psy podmiejskie. Konsultowałem się na forum TF m.in. z Michaelem Bushem, który twierdzi, że wszystkie zdziczałe pszczoły w USA są FERAL bo usamodzielniły się z przywiezionych uli przez człowieka. Niby tak ale np. z dingo jest taka sama sytuacja a na wiki jest, że jest to WILD dog tak samo jak wilk. Oczko Więc pewnie nie do końca to dobrze rozumiem jak oni to używają. W każdym razie zdecydowałem się różnie do przetłumaczyć w zależności od kontekstu. Czasem zdziczałe. Czasem samodzielne. Czasem kundelki.

p.s. Ciekawe czy zamieszczą wersję z tłumaczeniem na Miodku, gdyż komentarze pod poprzednim zamieszczeniem, bez tłumaczenia, wskazywały, że nie zrozumieli o co w nim chodzi do końca. Oczko
Cytuj ten post
Kawał dobrej roboty Kuba.
Cytuj ten post
Dziękuję za to i poprzednie tłumaczenia.
Cytuj ten post
Udostępnij więc na naszej grupie - proszę i dziękuję zarazem Uśmiech
Jola
Cytuj ten post
No Kuba dawaj dalej masz doping...
Cytuj ten post
To ja też się dołączę do braw. Dobra robota!
I czekam na cały film.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post