Bez węzy, na dziko
Ja będę mierzył tym co przeżyją zimę. W ogóle uznałem, że będę dalej się zastanawiał nad konkretnymi rodzinami jeżeli przeżyją same pierwszą zimę. To będzie u mnie pierwszy odsiew po którym się będę zastanawiał co robić z rodziną i jej potencjałem genetycznym.
Cytuj ten post
Łukasz, wczoraj mierzyłem w 2 rodzinach zewnętrzną ramkę (niedokończoną) w pakietach od Ciebie. Komórka około 5.4.
ale domniemywam, że to były plastry ostatnie w sezonie budowane przed zakarmieniem zimowym jako plaster zewnętrzny, więc pszczoły budowały pod miód. takaż to moja hipoteza :-) W centrum gniazda nie mierzyłem...
generalnie pszczółka jest mała wzrokowo.
Cytuj ten post
Zastanawia mnie co pszczoły zrobiły by gdyby poddać im zamiast węzy same płaskie plastry wosku bez walcowania. Co o tym sądzicie?
Cytuj ten post
A po co ?
Kiedyś czytałem, że płaskich nie odbudowują. Ostatnio na Ambrozji ktoś sugerował żeby tak robić i zdaje się pisał, że odbudowują. Więc nie wiem jak to jest.
Ja będę jechał na starterach z węzy w odkładach a normalnych rodzinach będę chyba dawał puste ramki między już odbudowane.
Cytuj ten post
Jestem zwyczajnie ciekawy co pszczoły by zrobiły i czy było by im łatwiej czy trudniej przerobić taki plaster wosku niż zbudować od nowa.
Cytuj ten post
Tak z ludzkiego punktu widzenia, to poprawienie po kimś, naprawa, przeróbka czy remont jest przeważnie trudniejszy i bardziej pracochłonny niż zbudowanie od początku.
Cytuj ten post
Niektórzy już mieli takie pomysły ale raz, że to strata czasu, dwa że trzeba ramkę drutować i wtapiać taki arkusz... Pszczoły będą musiały to zgryzać i odbudowywać po swojemu...
Cytuj ten post
(17.11.2015, 07:32)slawekmalec1992 napisał(a): Jestem zwyczajnie ciekawy co pszczoły by zrobiły i czy było by im łatwiej czy trudniej przerobić taki plaster wosku niż zbudować od nowa.

obserwując od dwóch lat z jaką łatwością budują od nowa, to zakładam, że to by im tylko utrudniło ;-)
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(16.11.2015, 22:00)slawekmalec1992 napisał(a): Zastanawia mnie co pszczoły zrobiły by  gdyby poddać im zamiast węzy same płaskie plastry wosku bez walcowania. Co o tym sądzicie?

Wydaje mi się to niekorzystne.
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
(17.11.2015, 07:32)slawekmalec1992 napisał(a): Jestem zwyczajnie ciekawy co pszczoły by zrobiły i czy było by im łatwiej czy trudniej przerobić taki plaster wosku niż zbudować od nowa.

Co zrobiłyby pszczoły?
Odbudowałyby ten płaski plaster wosku tak, jak im potrzeba, ale byłyby to komórki.
To już było przerabiane przez wielu ludzi, w tym przez mojego ojca, który - podobnie, jak inni pszczelarze - nie mógł nigdzie kupić węzy, bo to było tuż po wojnie, a trzeba było jakoś pomóc pszczołom. I właśnie wtedy korzystano z tych dawno już znanych pomysłów robienia takich płaskich plastrów na desce. 
Domyślam się, że to gdzieś tam oglądałeś?
Cytuj ten post
Właśnie sam na to wpadłem bo przypomniało mi się jak pszczoły lubią robić dziurki wszędzie w wosku gdzie się da tzn. wystarczy zostawić im jakąś kulkę ulepioną z wosku a te od razu zaczynają ja "miętolić" Język
Cytuj ten post
https://www.youtube.com/watch?v=X76YHpFboe4
Cytuj ten post
Właśnie o taki coś mi chodziło. Szkoda że nie ma drugiej części jak pszczoły sobie z tym radzą.
Cytuj ten post
(17.11.2015, 17:48)slawekmalec1992 napisał(a): Właśnie o taki coś mi chodziło. Szkoda że nie ma drugiej części jak pszczoły sobie z tym radzą.

W drugiej części Pan bierze te plastry i przepuszcza przez walce robiąc węzę Oczko
Cytuj ten post
(17.11.2015, 17:58)Krzyżak napisał(a):
(17.11.2015, 17:48)slawekmalec1992 napisał(a): Właśnie o taki coś mi chodziło. Szkoda że nie ma drugiej części jak pszczoły sobie z tym radzą.

W drugiej części Pan bierze te plastry i przepuszcza przez walce robiąc węzę Oczko

hahaha ;-) 
ale o tym dowiecie się w kolejnym odcinku ;-)
ta węza to jest dla mnie zagadka ;-) ale może kiedyś pojmę skąd ten patent się tak przyjął.... 
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(17.11.2015, 18:08)MrDrone napisał(a):
(17.11.2015, 17:58)Krzyżak napisał(a):

W drugiej części Pan bierze te plastry i przepuszcza przez walce robiąc węzę ;)

hahaha ;-) 
ale o tym dowiecie się w kolejnym odcinku ;-)
ta węza to jest dla mnie zagadka ;-) ale może kiedyś pojmę skąd ten patent się tak przyjął.... 

To proste. Był to towar drogi i trudno dostępny :)
Więc popyt na niego sam się tworzył :)
"Delikatesy" zawsze mają branie :)
Cytuj ten post
Nie chodzi tyle o tę drugą część, jak o to, w jaki sposób radzono sobie z brakiem węzy na rynku, nie wspominając już, że ktoś miał walce, bo w tamtym czasie wynajdywano je najwyżej u Niemca na strychu.
Takie plastry wosku wklejano w ramkę i do ula.
Cytuj ten post
Odświeżę temat bo Borówka mnie natchnął...
Jakie macie obawy przed pójściem w zabudowę naturalną, dziką bez węzy?

Ja zawsze obawiałem się, że pszczoły bez węzy odbudują mniej ramek, odbudowa będzie nie pełna co będzie przeszkadzać podczas zimowli, pszczoły będą sklejać plastry jak się da, odwirowanie miodu będzie niemożliwe itd.

Po w sumie jednym sezonie takiej większej ilości dzikich zabudów większość tych obawa była na wyrost i wiem, że bardziej to były wygodne wymówki i narzucone opinie ludzi którzy nigdy nie stosowali takich naturalnych odbudowań plastrów w ramkach.
Cytuj ten post
W tym sezonie spróbuję. Tylko zastanawiam się jak bym chcial wywirowac ramke warszawska zwykla bez drutuDuży uśmiech Czy poleci razem z miodem czy jednak jest szansą na to ze będzie się dała wywirowacDuży uśmiech Mówię o świeżej ramce jednorocznejOczko
A nie chce wyciskać w pierwszym roku. Bo mam nadzieję z uda mi się coś przezimowac i w tym roku i w następnym. A wtedy bym chcial pakiet im dawać też odbudowanie ramki. Aby miały łatwiej ruszyć z rozwojemOczko
Cytuj ten post
(25.01.2016, 21:39)Naturalny Maniek napisał(a): W tym sezonie spróbuję. Tylko zastanawiam się jak bym chcial wywirowac ramke warszawska zwykla bez drutuDuży uśmiech Czy poleci razem z miodem czy jednak jest szansą na to ze będzie się dała wywirowacDuży uśmiech Mówię o świeżej ramce jednorocznejOczko
A nie chce wyciskać w pierwszym roku. Bo mam nadzieję z uda mi się coś przezimowac i w tym roku i w następnym. A wtedy bym chcial pakiet im dawać też odbudowanie ramki. Aby miały łatwiej ruszyć z rozwojemOczko

Z Warszawską Zwykłą bez drutu może być ciężej. Ja nie wiem bo nie wirowałem. Ale może też to tylko moje uprzedzenia. Jeśli plaster jest dobrze doklejony do dwóch bocznych listewek to może da radę. Ja nie wiem bo odziedziczyłem aluminiową wirówkę ze starymi ulami więc rdzewieje w ogrodzie jako rzeźba. Uśmiech A nowej jakoś nie chce mi się kupować. Pewnie wolne obroty to podstawa aby zacząć próby przy wysokich ramkach.
Cytuj ten post
Ja jak będzie do czego to może się skuszę i kupię kiedysDuży uśmiech A tak to pozyczalem w tym roku do mojego siedmiosloikowego urobkuDuży uśmiech
Cytuj ten post
(25.01.2016, 21:30)bonluk napisał(a): Odświeżę temat bo Borówka mnie natchnął...
Jakie macie obawy przed pójściem w zabudowę naturalną, dziką bez węzy?

Ja głównie obawiałem się szybkości odbudowy i nie trzymania się osiowości plastrów względem ramki.
Cytuj ten post
A gdyby wklejać takie 2-3 centymetrowe paseczki zamiast listewki górnej tej z garbem?
Chodzi mi o wklejanie na wosk nie wtapianie na druty.
Cytuj ten post
Można wszystkiego próbować. Czy paski węży czy paski plastrów czy paski z drewna czy szpic. Wskazuje to pszczolom podobno kierunek. Efektów jeszcze nie znamOczko
Cytuj ten post
No wskazuje kierunek ale jest mniej pracochłonne i wydaje się lepszym rozwiązaniem dla nas i dla pszczół w końcu dostają jakieś 90% ramki tylko na swoją zabudowę.
Cytuj ten post
Czy mniej pracochłonne to bym polemizował. Ale na pewno pomaga człowiekowi w pracy z pszczolamiOczko
Cytuj ten post
a ja nie mam obaw hahaha Oczko
Cytuj ten post
(26.01.2016, 08:07)MrDrone napisał(a): a ja nie mam obaw hahaha Oczko

hahah... bo Ty nie zostałeś naświetlony ogólnie narzuconą wiedzą pszczelarską...
Przecież wiesz jak to działa wiec co się śmiejesz... Spróbuj zrozumieć innych np. Michała który już przez ten okres z pszczołami utwierdził się w pewnych przekonaniach i uznał, że taka wiedza jest ok.
Cytuj ten post
(26.01.2016, 11:22)bonluk napisał(a):

hahah... bo Ty nie zostałeś naświetlony ogólnie narzuconą wiedzą pszczelarską...
Przecież wiesz jak to działa wiec co się śmiejesz... Spróbuj zrozumieć innych np. Michała który już przez ten okres z pszczołami utwierdził się w pewnych przekonaniach i uznał, że taka wiedza jest ok.

Zgadzam się. Dla wielu po prostu gospodarka bez węzy i bez leczenia jest po prostu nie do wyobrażenia. To tak jakby proponować aby jeździł po drodze samochodem tyłem. 
Cytuj ten post
(26.01.2016, 11:22)bonluk napisał(a):

ależ zostałem naświetlony Oczko i od samego początku mi się to nie podobało dlatego szukałem jak to robić inaczej. Oczko
po prostu nie przyjąłem do wiadomości, że tak trzeba Oczko
Cytuj ten post