Bez węzy, na dziko
Mogłem wcześniej na Ciebie trafić. Więc trzeba zacząć bojkotować inne fora i młodym pszczelazom przekazywać nasze racjeDuży uśmiech
Żeby mieli wybór. Bo na ambrozji nikt ich nie skieruje do tego aby poszli w pnOczko
Cytuj ten post
(26.01.2016, 13:17)Naturalny Maniek napisał(a): Żeby mieli wybór. Bo na ambrozji nikt ich nie skieruje do tego aby poszli w pnOczko

jak to? oni tam wiedzą wszystko o pszczelarstwie naturalnym!! Oczko
wiedzą, że to pszczelarstwo w kószkach lub kłodach/barciach z użyciem kwasów do leczenia! Uśmiech
czyż to nie oświecona wiedza? Oczko

ja na przykład próbowałem coś pisać na innych forach, ale na Miodku mnie ostatecznie dobił MN i się wycofałem haha Duży uśmiech a z ambrozją to już wiadomo. teraz CarIvan krzewi tam wiedzę o pszczelarstwie naturalnym Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Haa, właśnie czytałem Twój temat na Miodku "Trzymacze" Uśmiech
Widzisz, nie dalej jak rok temu wychwalałeś Lundena, który chciał dojść do zdrowej pszczoły podobnie jak ja, a teraz krytykujesz...
A tak serio, to dziwię się, że zrezygnowałeś z forum TM. Tam, mimo wszystko da się fajnie i rzeczowo pogadać. Myślę, że Bonluk, Krzyżak i Pastaga potwierdzą. Teraz znalazłbyś może więcej popleczników Uśmiech
Cytuj ten post
Michał, nigdy nie "wychwalałem" Lundena. ale też nigdy nie twierdziłem, że to co robi jest całkowicie niewłaściwe. Zrobił bardzo wiele dobrego.
podawałem go za wzór zaprzestania leczenia (i dalej to robię). Twierdziłem, że daje nadzieje na to, że można to robić również w Europie. zawsze natomiast nie zgadzałem się z jego podejściem do selekcji "ręcznej" i tym samym mocnego ograniczenia bioróżnorodności.
tu masz 2 posty z mojego bloga na ten temat - jeden jest trochę sprzed roku:
http://pantruten.blogspot.com/2014/12/juhani-lunden-i-znaczenie.html
http://pantruten.blogspot.com/2015/10/ciekawy-przypadek-juhaniego-lundena.html

Co do Forum Miodka.
Michał - ja pisałem tam praktycznie tylko w dziale : "bio pszczelarz", pod którym w tytule jest jak byk napisane, że jest to miejsce do dyskusji o pszczelarstwie "bez stosowania leków". Nie próbowałem nigdy (z tego co pamiętam) przekonywać kogoś do zaprzestania leczenia w wątkach o amitrazie, o reinwazji. mogłem krytykować tam te konkretne metody, ale nie pisałem tam, że nie należy leczyć. Natomiast sam wiesz co działo się w tym dziale w którym odbywały się dyskusje o pszczelarstwie "bez stosowania leków". nikt tam o takim pszczelarstwie nie pisał, a czułem się zahukany przez mędrców. również przez Ciebie Oczko, wychwalającego doskonałość pszczoły hodowlanej, która wymaga tylko trochę amitrazy, żeby mocniej uwypuklić tą doskonałość Oczko Ci ludzie chodzą po omacku i mają zamknięte oczy w tym temacie. i nikt im nie każe uprawiać pszczelarstwa naturalnego, ale jak się wypowiadają w temacie o którym nie mają pojęcia to mnie zęby bolały (i dalej bolą).

dyskusja o leczeniu w miejscu które powinno być do dyskusji o pszczelarstwie "bez stosowania leków" nie miała sensu. Ludzie na Miodku nie mają pojęcia o tym co to jest pszczelarstwo naturalne i nie chcą się tego dowiedzieć. to tak jakbyś chciał żyda zaciągnąć do kościoła katolickiego, albo muzumanina do synagogi (poprawiłem Oczko ). To nie ma sensu kiedy są tam praktycznie same zakute łby, którymi rządzą słoiki miodu... z całym szacunkiem Oczko

Podobnie było na ambrozji. praktycznie pisałem tylko w dziale o małej komórce, które było miejscem ogólnie o dyskusji o pszczelarstwie naturalnym i w dziale "pszczelarstwo naturalne". i tam są jeszcze bardziej zakute łby, które też nie mają pojęcia o tym co to jest pszczelarstwo naturalne i nie interesuje ich to. ale mędrkują i mędrkują. Aktualnie z tego co wiem w dziale "pszczelarstwo naturalne" jest sonda kto ma jaką komórkę... to jest rozmowa głuchego ze ślepym o kolorach. dyskusja tam też nie ma sensu Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Przeczytałem cały wątek... sam wiesz ile razy się zapaliłeś podczas dyskusji. Owszem tutaj jesteś "wśród swoich", ale PN dla mnie i wielu innych to nie tylko pszczoły bez leczenia, czy zajadanie się przeczerwionymi plastrami Oczko Musisz myśleć również w szerszym spektrum a zaręczam Ci, że wiele z tego co piszesz - jeżeli nie w całości, to chociaż w ułamku - trafi do większej liczby odbiorców. Jest, a raczej było na różnych forach kilku wyznawców JEDNEJ I NAJLEPSZEJ drogi, ale oni znikają... Ty też zniknąłeś, bo nie proponowałeś, tylko zmuszałeś i krytykowałeś. Nie za dobrze wychodziło tobie zawracanie Wisły kijem, bo źle podszedłeś do tematu.
Zobacz, że świetnie na forum radzi sobie Łukasz, który też pokazuje coś nietypowego - olejki, lang 3/4 - podobnie Szymon.
Zobacz na dudiego, który wyskoczył ze styrodurem, ale nie mówił, że wszyscy muszą mieć takie ule.
Zobacz posty Zdzisława - najlepiej na ekopszczoly.pl - super kombinuje z PN a i sam prowadzi selekcję pszczół wzbogacając je tymi najlepszymi z Europy.

Patrz na Bienenhaltera, który zrobił mnóstwo dobrego dla poszerzenia wiedzy pszczelarskiej. Wszyscy, włącznie ze mną! na niego jednak najeżdżaliśmy bo też widział tylko jedną drogę a reszta to partacze, którzy guzik wiedzą. Jak do odbiorcy będziemy tak podchodzić to zawsze zrodzi się konflikt. Wolnoć Tomku w swoim domku, Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie... rozumiesz? Nie cierpię jak ktoś mi coś każe, a widelec w oko temu kto powie, żem partacz i coś skiepściłem.

Wystarczy pokazać jak to działa u mnie (u Ciebie, u Borówki, czy Krzyżaka) i każdy coś sobie wybierze.
Cytuj ten post
Michał, a co to ma do rzeczy? co ma jedno z drugim wspólnego?
Mam Cię głaskać i mówić, że kwasem robisz kawał dobrej roboty? Oczko od dziś mogę jeżeli lepiej się poczujesz Oczko otóż: robisz kawał dobrej roboty! Oczko

z miodka zniknąłem, bo nie chciałem tam być. Czy ja zmuszałem Cię do czytania "bio pszczelarza - miejsce do dyskusji o pszczelarstwie bez stosowania leków"? nie przypominam sobie, żebym Cię związał i wsadził zapałki w powieki, żebyś nie mrugał Oczko nie przypominam sobie, żebym zmuszał Cię do pisania w dziale "bio pszczelarz" o tym, że tylko leczenie ma sens. To nie ja wybrałem tam złe miejsce na swoje poglądy, tylko Ty... jak się zastanowisz to też dojdziesz do tego wniosku Oczko mogłem krytykować (i dalej to robię), ale nikogo nie zmuszałem (bo ciężko by mi było... ).
a kto wie...? może dzięki temu zacząłeś myśleć? Jeszcze raz to piszę: udzielałem się w bio-pszczelarzu. Jeżeli piszę o innym podejściu i chcę rozpocząć dyskusję, a ktoś mi wyjeżdża: "ile lat trzymasz pszczoły"? to nie ma sensu gadać.
to tak jak dyskusja z adamjaku na ambrozji. ja mu: nie będę stosował węzy bo nie widzę potrzeby dawania starego wosku do ula. a on: zastosuj, zobaczysz jakie to fajne. a ja : nie będę. na to on: to choć sobie arkusz wosku bez wytłoczonych komórek daj. sam powiedz czy taka rozmowa ma sens?
to jest ten sam rodzaj dyskusji. i dokładnie tak było w temacie założonym niedawno przez Piotrka. On pisze: nie podoba mi się leczenie kwasem i amitrazą. A Ty mu na to: ale kwas jest wspaniały, lecz, bo będziesz barbarzyńcą (oczywiście upraszczam)...

I choć nic mnie tak nie denerwuje jak ignorancja i jak to określiłeś "zapalam się" - idę w miejsce gdzie jak byk jest to napisane, że to właśnie dla takich jak ja. dlatego na miodku nie ma dla mnie miejsca i na ambrozji też. bo w działach "bio pszczelarz" i "pszczelarstwo naturalne" oni o tym nie rozmawiają.
Cytuj ten post
Po co założyłeś to forum? Po to by głosić jedyną i wspaniałą prawdę, czy żeby zbierać doświadczenia? Bawię się pszczołami chyba od 2009r i myślisz, że zjadłem wszystkie rozumy? Ty mi nie otworzyłeś oczu, bo nie miałem ich zamkniętych. Jak wielu pszczelarzy chcę się uczyć i dowiadywać nowych rzeczy, wymieniać doświadczeniem. Nie będę tutaj przytaczał Twoich postów, ale wiele, wiele razy twierdziłeś, że coś musimy, czegoś nie możemy, albo tak trzeba.
Rozmawiając z Tobą nie piszę Ci, że musisz leczyć. Nie piszę tak nikomu. Piszę, że ja tak robię / robić zamierzam. Co z tego weźmiesz dla siebie to Twoje. Uważam, że z takim podejściem nie wyrzucili mnie jeszcze ani z Miodka, ani z Wolnych Pszczół. Na Ambrozji mnie nie ma bo tam nie ma wymiany zdań, tylko przytakiwanie carowi, a takie coś mnie nie jara.

Głaskać mnie nie trzeba. Odparowałem kwas mrówkowy latem. Zadziałało tym, że mam silne rodziny na zimę. Amen
W tym roku spróbuję z tymolem. Jak zadziała super.
Za dwa, trzy lata zmniejszę dawki. Jak zadziała super.
Może za 4 lata część rodzin będzie bez leków. Zadziała? Się okaże.
Po drodze spróbuję innego ula, żeby można gładko przejść na gospodarkę bez węzy. Mała komórka, ciekawa pszczoła i inne eksperymenty... Myślę nad całym systemem i może kiedyś dojdę do czegoś na kształt kompromisu między Twoim pojmowaniem PN a moim.
Nie wolno Ci jednak mi zabraniać leczenia. Dla Ciebie to może nie jest Pszczelarstwo Naturalne, ale zakładam, że dla 95% innych pszczelarzy będzie.
Cytuj ten post
(26.01.2016, 15:27)MN napisał(a): (...) bo nie miałem ich zamkniętych. (...)

tym mnie ubawiłeś  Oczko 
Michał, nie będę się powtarzał. napisałem "kto wie" i "może"... bo pamiętam Twoje wypowiedzi z tamtego okresu. i nie napisałem, że dzięki mnie, tylko "dzięki temu" - w domyśle dzięki dyskusjom tam prowadzonym po rozpoczęciu tych tematów. 

odświeżyłem sobie też fragmenty wątku - i tam nalegasz w dziale "bio pszczelarz" o instrukcję dezynfekcji rapicidem. tego nie mówi ktoś kto ma oczy otwarte... tego nie mówi ktoś kto pisze na temat i we właściwym miejscu... (na co zresztą tam zwracałem uwagę i prosiłem, żeby tego tam nie robić) 

(26.01.2016, 15:27)MN napisał(a):  Nie będę tutaj przytaczał Twoich postów, ale wiele, wiele razy twierdziłeś, że coś musimy, czegoś nie możemy, albo tak trzeba. 

cóż. może mam taki niefajny styl wypowiedzi. Nie będę zaprzeczał, bo skoro ludzie tak mi piszą, to pewnie mają rację... ale jak zapewne się domyślasz nie mam władzy zmuszania ludzi do czegokolwiek. Uśmiech
może były to wypowiedzi typu: "jeżeli chcemy A to musimy B"... Nie wiem nie będę zgadywał. jeżeli znajdziesz mi takie wypowiedzi to wytłumaczę się z tego co miałem na myśli, o ile to nie jest tam jasne.

(26.01.2016, 15:27)MN napisał(a): Nie wolno Ci jednak mi zabraniać leczenia. Dla Ciebie to może nie jest Pszczelarstwo Naturalne, ale zakładam, że dla 95% innych pszczelarzy będzie.

nigdy Ci tego nie zabraniałem. Oczko a nawet gdybym to zrobił to nie oczekuję spełnienia tego zakazu Uśmiech

to że coś jest dla kogoś białe czy czarne nie znaczy, że takie jest w istocie. jak ktoś pisze, że "naturalna komórka" to komórka 5.1 to nie znaczy, że ta komórka staje się "naturalną"... chyba jesteś tego świadom, że tak jest?

Wielokrotnie pisałem tu na forum, że jak piszę o czymś to reprezentuję własny pogląd i nie zamierzam za każdym razem tego powtarzać, że piszę za siebie. Mam sobie dopisać w "stopce"? Uśmiech

ps. Nie ja założyłem to forum. ale oczekuję tu wymiany informacji na temat pszczelarstwa naturalnego, a nie przekonywania, że leczenie jest jedyną drogą do celu, a nieleczenie jest barbarzyńskie. Dlatego to forum powstało, bo gdzie indziej nie można normalnie o tym rozmawiać.
Cytuj ten post
Mam tylko chwilę, więc odnośnie rapicudu... nigdy nie stosowałem i na ten moment nie zamierzam, ale nie znaczy to, że nie chcę wiedzieć jak go użyć Uśmiech właśnie taki mam styl, lubię dużo wiedzieć, ale nie wszystko pakuję do pasieki Oczko
Cytuj ten post
(26.01.2016, 15:55)MN napisał(a): Mam tylko chwilę, więc odnośnie rapicudu... nigdy nie stosowałem i na ten moment nie zamierzam, ale nie znaczy to, że nie chcę wiedzieć jak go użyć Uśmiech właśnie taki mam styl, lubię dużo wiedzieć, ale nie wszystko pakuję do pasieki Oczko

Uśmiech
Michał, ale ja nie kwestionuję tego co Ty robisz i co chcesz wiedzieć. Mówiłem o offtopie w dziale, który nie wiele ma do czynienia z rapicidem Oczko
Cytuj ten post
Eh, nie możecie se założyć nowego tematu na takie dyskusje?
Niedługo ktoś nowy założy kolejny (trzeci czy czwarty) temat o dzikiej zabudowie, bo tu nie będzie mógł nic znaleźć.

(25.01.2016, 23:42)MirusB napisał(a): A gdyby wklejać takie 2-3 centymetrowe paseczki zamiast listewki górnej tej z garbem?
Chodzi mi o wklejanie na wosk nie wtapianie na druty.

Tak właśnie robię. Paski plastrów przynajmniej 2,5 cm. Lepsze od wyprofilowanych listewek i innych patentów.
Cytuj ten post
(26.01.2016, 16:04)Przemek napisał(a): Eh, nie możecie se założyć nowego tematu na takie dyskusje?

Admin posprząta. on się ostatnio nudzi ... Oczko
Cytuj ten post
(26.01.2016, 16:04)Przemek napisał(a): Eh, nie możecie se założyć nowego tematu na takie dyskusje?
Niedługo ktoś nowy założy kolejny (trzeci czy czwarty) temat o dzikiej zabudowie, bo tu nie będzie mógł nic znaleźć.

(25.01.2016, 23:42)MirusB napisał(a): A gdyby wklejać takie 2-3 centymetrowe paseczki zamiast listewki górnej tej z garbem?

Tak właśnie robię. Paski plastrów przynajmniej 2,5 cm. Lepsze od wyprofilowanych listewek i innych patentów.

Przemek też się skłaniam do takich działań. Mam stary plaster do przetopu to wycinam od góry pozostawiając rząd 2-3 komórek i pszczoły mają już punkt zaczepienia. Widziałem już gdzieś taką gospodarkę na filmie i tam pszczelarze robili tak w miodni. Wycinali plastry z miodem dość niechlujnie można powiedzieć i zostawiali te górne zaczątki plastra... Było to bardzo proste i szybkie... Kwestia wystartować na początku aby mieć już jakąś pulę plastrów które można wyciąć chodź można by jeden ładniejszy plaster ciąć na takie rzędy i przyklejać od góry i też będzie dobrze. Zachowamy kierunek osiowy a pszczoły zrobią resztę...
Cytuj ten post
To dobry patent. Na początku coś wkleić, a potem nie wycinać całości. Myślę, że prościej i skuteczniej się już nie da.
Dobrze jest mieć zapas w miarę równych plastrów do wklejania.
Cytuj ten post
tu Bush o tym pisze: http://wolnepszczoly.org/cztery-proste-kroki-do-poprawienia-zdrowia-pszczol/#more-970

"z ramek odbudowanych można wyciąć środek plastra, pozostawiając rząd odbudowanych komórek;"
Cytuj ten post
(26.01.2016, 16:37)MrDrone napisał(a): tu Bush o tym pisze: http://wolnepszczoly.org/cztery-proste-kroki-do-poprawienia-zdrowia-pszczol/#more-970

"z ramek odbudowanych można wyciąć środek plastra, pozostawiając rząd odbudowanych komórek;"

Bartek Ty wszystko musisz popsuć chcieliśmy sami do tego dojść hahaha...
Cytuj ten post
przepraszam Nieśmiały

ps. bo nie czytacie strony!!! Duży uśmiech
Cytuj ten post
Muszę poszukać tego filmiku...
Cytuj ten post
O tym sposobie to już pisał Mikołaj Witwicki w 1829 roku...
Cudze chwalicie, swojego nie znacie.
Cytuj ten post
(26.01.2016, 17:45)Przemek napisał(a): O tym sposobie to już pisał Mikołaj Witwicki w 1829 roku...
Cudze chwalicie, swojego nie znacie.

Przemek większość rzeczy zwłaszcza w PN jest już gdzieś odkryte a w starych podręcznikach tym bardziej... Znajdź teraz współczesne opracowania na ten temat zwłaszcza Polskie... Potrzebujesz świeczki?
Cytuj ten post
Też właśnie to gdzieś widziałem i to chyba na filmie u jakiegoś Czecha fajnie to wygląda tylko że on zostawiał takie paski na jakieś 5cm
Cytuj ten post
Za świeczkę dziękuję, jak trafnie zauważyłeś nie ma czegoś takiego.
Cytuj ten post
(26.01.2016, 17:56)bonluk napisał(a): Przemek większość rzeczy zwłaszcza w PN jest już gdzieś odkryte a w starych podręcznikach tym bardziej...

Przypomniało mi się, że z pół roku temu pokazywali w TV wykopany przez archeologów wibrator a w zasadzie dildo z czasów rzymskich Duży uśmiech
Cytuj ten post
takie zbereźności w tv? to musiało być przed małą ustawą medialną! Oczko
Cytuj ten post
(26.01.2016, 16:19)bonluk napisał(a):

Przemek też się skłaniam do takich działań. Mam stary plaster do przetopu to wycinam od góry pozostawiając rząd 2-3 komórek i pszczoły mają już punkt zaczepienia. Widziałem już gdzieś taką gospodarkę na filmie i tam pszczelarze robili tak w miodni. Wycinali plastry z miodem dość niechlujnie można powiedzieć i zostawiali te górne zaczątki plastra... Było to bardzo proste i szybkie... Kwestia wystartować na początku aby mieć już jakąś pulę plastrów które można wyciąć chodź można by jeden ładniejszy plaster ciąć na takie rzędy i przyklejać od góry i też będzie dobrze. Zachowamy kierunek osiowy a pszczoły zrobią resztę...

Też tak robię. Zero problemów z powykrzywianymi plastrami w WZ. Chociaż fakt, ze może też chodzić o to na co zwrócił uwagę Łukasz. U niego na szerokiej ramce pszczoły zaczynają od 2-3 języków. U mnie od 1. To może robić różnicę. Co mnie jeszcze bardziej przekonuje do WZ jako dobry wybór dla mnie.
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
Pora odświeżyć temat..

Rok minął a ja jestem ciekaw jak wasze doświadczenia z ramkami bez węzy albo z paskami węzy?

Mam nadzieję że pomożecie mi też w takim dylemacie..

Nie mając suszu chcę wprowadzać rójki do ula. Jak waszym zdaniem należało by przygotować ramki?
Dodam że węzę planuję zrobić w komórce 4,9 i mam nadzieję że pszczoły będą chciały współpracować z takim rozmiarem.

1. Wszystkie ramki z węzą.
2. Przeplatać ramki z węzą ramkami pustymi.
3. Wszystkie ramki z paskami węzy (wchodzą w grę różne długości od 2cm do np. 80% długości ramki).
4. Przeplatać ramki z paskami węzy ramkami pustymi.
5. Wszystkie ramki puste nie wchodzą w grę Język

Co chciałbym osiągnąć? Prze wszystkich dość szybko dojść do gospodarki bezwęzowej. Miło by było gdyby pszczoły odbudowały ramki dość prosto.

Jaki ul? Oczywiście najlepszy na świecie Oczko
Cytuj ten post
Ja bym dał wszędzie paski węzy...
Cytuj ten post
a mi by się nie chciało dać wszędzie pasków węzy Oczko
choć na start dla rójki prawdopodobnie byłoby to najlepsze rozwiązanie. Chyba że miałbyś ze 2 ramki z woszczyną, wtedy można już "przepleść" : 2 puste, odbudowana, pusta, odbudowana, puste do końca korpusu.
Cytuj ten post
(28.10.2016, 15:31)bonluk napisał(a): Ja bym dał wszędzie paski węzy...

1. Paski lepiej mocować na drucie pionowym czy poziomym?
2. Jeśli paki będą 4,9 to jaką dalej komórkę pociągną?
Cytuj ten post
(28.10.2016, 17:49)MrDrone napisał(a): a mi by się nie chciało dać wszędzie pasków węzy Oczko
choć na start dla rójki prawdopodobnie byłoby to najlepsze rozwiązanie. Chyba że miałbyś ze 2 ramki z woszczyną, wtedy można już "przepleść" : 2 puste, odbudowana, pusta, odbudowana, puste do końca korpusu.

Woszczyny niet a rójek planowanych jest ok 10.
Cytuj ten post