Bez węzy, na dziko
Ramka do ula Einraumbeute, który przypomina warszawiaka poszerzanego. To mogłoby pomóc do bezwęzowej gospodarki w WZ tak sobie myślę. Modyfikacja znaleziona w zasobach Davida Heaf'a

[Obrazek: erb_nest_060815.jpg]
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
W tym roku taka obserwacja. Rodziny chętniej zalewają komórki pszczele niż trutowe. Mają trutowe na ramkach bezwęzowych jako dodatek i jednak rodzina dostała cały susz trutowy jako ramkę skrajną. Wszystkie rodziny zostały w większości susz po rodzinach w krainie wiecznych pożytków. Regułą jest, że nie chcą na razie zalewać trutowych. Jak mają całą ramkę trutową a tylko niewielki fragment trutowych to zalane są tylko komórki pszczele. Pierwszy raz coś takiego obserwuje. Może dlatego, że nie na swoim suszu rodziny się rozwijają.
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
Praktyczne pszczelnictwo : opis gospodarki w ulach warszawskich i kószkach z nadstawkami
Stanisław Brzósko
Warszawa 1922

Zostawianie czy doklejanie pasków z suszem.

Cytuj ten post
(12.08.2017, 18:34)Borówka napisał(a): W tym roku taka obserwacja. Rodziny chętniej zalewają komórki pszczele niż trutowe. Mają trutowe na ramkach bezwęzowych jako dodatek i jednak rodzina dostała cały susz trutowy jako ramkę skrajną. Wszystkie rodziny zostały w większości susz po rodzinach w krainie wiecznych pożytków. Regułą jest, że nie chcą na razie zalewać trutowych. Jak mają całą ramkę trutową a tylko niewielki fragment trutowych to zalane są tylko komórki pszczele. Pierwszy raz coś takiego obserwuje. Może dlatego, że nie na swoim suszu rodziny się rozwijają.

Pisałem o tym już dawno... Przychodzi mi już własne posty cytować Język
(21.03.2016, 12:58)MN napisał(a): Pszczoły bardzo niechętnie gromadzą miód w komórkach trutowych. Poza tym te komórki z miodu są później opróżniane najszybciej. Innymi słowy pszczoły nie lubią gromadzić i przechowywać miodu w komórkach trutowych. Ale to może tylko moje tak mają...
Cytuj ten post
( 6 godzin(y) temu)MN napisał(a):
(12.08.2017, 18:34)Borówka napisał(a): W tym roku taka obserwacja. Rodziny chętniej zalewają komórki pszczele niż trutowe. Mają trutowe na ramkach bezwęzowych jako dodatek i jednak rodzina dostała cały susz trutowy jako ramkę skrajną. Wszystkie rodziny zostały w większości susz po rodzinach w krainie wiecznych pożytków. Regułą jest, że nie chcą na razie zalewać trutowych. Jak mają całą ramkę trutową a tylko niewielki fragment trutowych to zalane są tylko komórki pszczele. Pierwszy raz coś takiego obserwuje. Może dlatego, że nie na swoim suszu rodziny się rozwijają.

Pisałem o tym już dawno... Przychodzi mi już własne posty cytować Język
(21.03.2016, 12:58)MN napisał(a): Pszczoły bardzo niechętnie gromadzą miód w komórkach trutowych. Poza tym te komórki z miodu są później opróżniane najszybciej. Innymi słowy pszczoły nie lubią gromadzić i przechowywać miodu w komórkach trutowych. Ale to może tylko moje tak mają...

To, że są opróżniane najszybciej mi nie przeszkadza skoro potrzebują. Dokarmiam cały czas Panoramiksem małymi dawkami. Zobaczymy czy w końcu zaleją te komórki. Zwłaszcza jak im się zacznie kończyć miejsce. Pytanie czy wybiorą zalanie komórek trutowych czy ograniczanie matki w czerwieniu. Zwłaszcza jedna rodzina która ma cały plaster trutowy jako skrajny plaster. Inna sprawa co sądzisz o zostawieniu zalanej trutowej ramki jako skrajna ramka w zacieśnionym gnieździe wąsko-wysokim na WZ.
Cytuj ten post