matki rojowe, zapobieganie ucieczkom rojów
Zakładając, że chciałbym pozyskać matki i roje metodą naturalną, rój musi opuścić ul.
Nie zawsze człowiek jest w stanie uchwycić moment wyjścia roju. Nie zawsze ma możliwość zdjąć rój , który wyszedł z ula. Śledząc różne fora natknąłem się na pomysł pszczelarza (nie przytoczę imienia i nazwiska autora, bo nie pamiętam), który zastosował taki sposób, że połączył dennice dwóch sąsiadujących uli rurką o średnicy pozwalającej przechodzić przez nią matce i trutniom, wylot zagrodzony kratą odgrodową. Wychodzący rój zmuszony był przejść przez sąsiedni ul, co za tym idzie mógłby w nim pozostać. Chciałbym spróbować z tą różnicą , że w ulu z którego ma wyjść rój i ulu docelowym otwór usytuowany byłby w jak największej odległości od wylotu. Czy tego typu sposób ma szanse ?

(jeżeli znajdę dopnę fotki)
Cytuj ten post
(19.02.2016, 15:26)grzegor41 napisał(a): Zakładając, że chciałbym pozyskać matki i roje metodą naturalną, rój musi opuścić ul.
Nie zawsze człowiek jest w stanie uchwycić moment wyjścia roju. Nie zawsze ma możliwość zdjąć rój , który wyszedł z ula. Śledząc różne fora natknąłem się na pomysł pszczelarza (nie przytoczę imienia i nazwiska autora, bo nie pamiętam), który zastosował taki sposób, że połączył dennice dwóch sąsiadujących uli rurką o średnicy pozwalającej przechodzić przez nią matce i trutniom, wylot zagrodzony kratą odgrodową. Wychodzący rój zmuszony był przejść przez sąsiedni ul, co za tym idzie mógłby w nim pozostać. Chciałbym spróbować z tą różnicą , że w ulu z którego ma wyjść rój i ulu docelowym otwór usytuowany byłby w jak największej odległości od wylotu. Czy tego typu sposób ma szanse ?

(jeżeli znajdę dopnę fotki)

Na pierwszy rzut oka metoda wydaje się kosmiczna. 
Pierwsze wychodzą robotnice. Matka w drugiej połowie lub końcówce więc robotnice wyjdą przez kratę odgrodową pierwszego ula i powrócą jeśli matka nie wyjdzie. Taki robi sztuczne roje mój znajomy pszczelarz. Co ma matkę i trutnie zmusić do pójścia tą rurką? Nawet jak pójdą to czy uwiązane w gronu rojowym robotnice nie powrócą do ula 1 tylko do ula nowego 2. Wątpię.
Cytuj ten post
Grzegorzu początki stanu rojowego jesteś w stanie zauważyć... ?
Jeżeli tak to zrób zsypańca ze starą matką a resztę rodziny podziel albo zostaw z 1-2 dorodnymi matecznikami.
Będzie na pewno łatwiej...
Szkoda czasu na dodatkowe konstrukcje, przyniosą Ci one dużo frustracji... i ból głowy
Cytuj ten post
(19.02.2016, 16:31)bonluk napisał(a): Grzegorzu początki stanu rojowego jesteś w stanie zauważyć... ?
Jeżeli tak to zrób zsypańca ze starą matką a resztę rodziny podziel albo zostaw z 1-2 dorodnymi matecznikami.
Szkoda czasu na dodatkowe konstrukcje, przyniosą Ci one dużo frustracji... i ból głowy

To radzisz, żeby roje łapać, albo uchwycić kiedy powstają mateczniki rojowe i wtedy odkład. Czytałem wywiad z p. Henrykiem Osiewalskim, ciekawe. Tylko podejrzewam, w jego przypadku ,że 100% siedzi w pasiece. Choć zaznaczył, że wcześniej pracował zawodowo i szło wszystko pogodzić.
Cytuj ten post
Grzegor41, żeby mieć matki rojowe nie trzeba dopuszczać do wyjścia roju.
Cytuj ten post
Grzegorzu przeczytaj mój wpis ze zrozumieniem...
Cytuj ten post
(20.02.2016, 07:10)grzegor41 napisał(a):
(19.02.2016, 16:31)bonluk napisał(a): Grzegorzu początki stanu rojowego jesteś w stanie zauważyć... ?

To radzisz, żeby roje łapać, albo uchwycić kiedy powstają mateczniki rojowe i wtedy odkład. Czytałem wywiad z p. Henrykiem Osiewalskim, ciekawe. Tylko podejrzewam, w jego przypadku ,że 100% siedzi w pasiece. Choć zaznaczył, że wcześniej pracował zawodowo i szło wszystko pogodzić.

Siedzi w pasiece na czas rojenia szczególnie, że łapie do 100% rojów a łapie / łapał ich kilkaset.
Cytuj ten post
(20.02.2016, 08:47)bonluk napisał(a): Grzegorzu przeczytaj mój wpis ze zrozumieniem...
Rozumiem matka do roju zsypańca Oczko
Łukasz , jakie masz sposoby, żeby przytrzymać pszczoły w ulu, bo nie zawsze będzie możliwość wyjechać na drugą pasiekę. Młoda pszczoła zostanie, a reszta może powrócić do macierzakówSmutny
Cytuj ten post
jeżeli to będzie "sztuczna rójka", a nie naturalna, to zawsze trochę starej pszczoły wróci. ale żeby nie uciekły wszystkie to najpewniejszym sposobem jest ramka z czerwiem.
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(20.02.2016, 13:52)MrDrone napisał(a): jeżeli to będzie "sztuczna rójka", a nie naturalna, to zawsze trochę starej pszczoły wróci. ale żeby nie uciekły wszystkie to najpewniejszym sposobem jest ramka z czerwiem.
Próbowałem w ten sposób i raz poniosłem porażkę zostawiły ramkę, może dlatego , że w większości był to czerw kryty
Cytuj ten post
(20.02.2016, 14:07)grzegor41 napisał(a):
(20.02.2016, 13:52)MrDrone napisał(a): jeżeli to będzie "sztuczna rójka", a nie naturalna, to zawsze trochę starej pszczoły wróci. ale żeby nie uciekły wszystkie to najpewniejszym sposobem jest ramka z czerwiem.
Próbowałem w ten sposób i raz poniosłem porażkę zostawiły ramkę, może dlatego , że w większości był to czerw kryty

poważnie?... no to nie ma już świętości na tym świecie... Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Jeszcze wiosny nie maDuży uśmiech A wy już o rojach Duży uśmiech
Jak nie chcecie tracić pszczoly to odklady i tyleJęzyk
A jak rój ucieknie to czy przejdzie przez drugi ul czy przez wylotek to jeden ciortDuży uśmiech
Cytuj ten post
(20.02.2016, 14:46)Naturalny Maniek napisał(a): Jeszcze wiosny nie maDuży uśmiech A wy już o rojach Duży uśmiech
Jak nie chcecie tracić pszczoly to odklady i tyleJęzyk
A jak rój ucieknie to czy przejdzie przez drugi ul czy przez wylotek to jeden ciortDuży uśmiech

My już o rojach, bo chcemy się przygotować Oczko

a tak serio to ja nie mam nic przeciwko jak mi trochę rójek zwieje. załamywać rąk nie będę - niech lecą i dobrze się mają. no ale pszczelarze mają tak wbite, że to ich porażka, że trzeba z tym stanem walczyć na całego Oczko 
Cytuj ten post
Może dlatego, ze kryty. Jeden z moich nauczycieli praktyków twierdził, że najlepsze zawsze są jajeczka lub wczesne larwy. Jajeczka zawsze zaakceptują i nie opuszczą. Taki instynkt. Ponoć. Tak mi mówił.
Cytuj ten post
Fakt. Przygotować. I ja juz bym chętnie pogrzebal w ulu. Otworzył zobaczył. Szczególnie tych 2 których nie miałem okazji otworzyć bo kupiłem zazimowaneDuży uśmiech
A tu cały czas pogoda słaba. I nawet oblotu nie było. Ale trzeba uzbroić się w cierpliwość. 
Cytuj ten post
(20.02.2016, 15:07)Borówka napisał(a): Może dlatego, ze kryty. Jeden z moich nauczycieli praktyków twierdził, że najlepsze zawsze są jajeczka lub wczesne larwy. Jajeczka zawsze zaakceptują i nie opuszczą. Taki instynkt. Ponoć. Tak mi mówił.
Przetestuję , zobaczę Oczko
Nie ma to jak porady praktykówOczko
Cytuj ten post
(20.02.2016, 13:23)grzegor41 napisał(a):
(20.02.2016, 08:47)bonluk napisał(a): Grzegorzu przeczytaj mój wpis ze zrozumieniem...
Rozumiem matka do roju zsypańca Oczko
Łukasz , jakie masz sposoby, żeby przytrzymać pszczoły w ulu, bo nie zawsze będzie możliwość wyjechać na drugą pasiekę. Młoda pszczoła zostanie, a reszta może powrócić do macierzakówSmutny

Grzegorzu szczerze to nigdy nie stosowałem celowych zabiegów aby zamknąć matkę w ulu czy przyciąć jej skrzydełko bo raz, że jest to mało pomocne, dwa pracochłonne a trzy robimy krzywdę samym pszczołom...

Jak trwa sezon i trafie akurat na rodzinę po której widać, że szykuje się do rójki to wtedy robię z nią to co mogę czyli albo dzielę na 2 rodziny albo robię zsypańca ze starą matką a do macierzaka podaje matecznik na wygryzieniu....
Takie rodziny łatwo wyłapać jeśli trwa pożytek a wszystkie w koło zasuwają bo ona jedna będzie się obijać, marne loty.. pszczoły kręcące się bez celu po wylotku... itd.
Wystarczy wpadać na pasiekę raz na 7-10 dni i nie trzeba w cale grzebać w ulach... a jeżeli coś przeoczymy to trudno w tamtym roku poszły mi 3-4 roje tak sądzę o których wiem a mogło pójść więcej bo do niektórych rodzin to zaglądałem raz na 2 miesiące...
Cytuj ten post
Łukasz 3 roje na 3 rodziny to trochę dużo, lepiej chyba zrobić odkład, może uda mi się w końcu powiekszyć ilość.
Cytuj ten post
(21.02.2016, 18:54)grzegor41 napisał(a): Łukasz 3 roje na 3 rodziny to trochę dużo, lepiej chyba zrobić odkład, może uda mi się w końcu powiekszyć ilość.

Przy takiej ilości to dasz radę ogarnąć to na spokojnie robiąc odkład czy co tam zechcesz...
Cytuj ten post
Mam nadzieję, jeszcze do końca nie nabrałem wprawy, wszystkie jeszcze nie ogarniam Smutny
Cytuj ten post
(21.02.2016, 19:04)grzegor41 napisał(a): Mam nadzieję, jeszcze do końca nie nabrałem wprawy, wszystkie jeszcze nie ogarniam Smutny

Grzesiek, nie traktuj tego jak swoją porażkę jak Ci rójka zwieje. tak się działo, dzieje i miejmy nadzieję, że będzie działo (o ile w przyszłości nie będzie mechanicznych pszczół nierojących się, bo już jesteśmy na "dobrej" drodze), że rójki będą czasem zwiewać. Każdemu. Rozumiem potrzebę i chęć powiększania pasieki i to, że rój który zwiał to nie jest krok do przodu, ale to nie tragedia. 
Wg mnie w tym właśnie cały problem pszczelarstwa. każdy musi kontrolować wszystko. i skutki mamy. najpierw robimy wszystko żeby rójka nie zwiała (bo to strata), potem "tylko delikatna pomoc", żeby przetrwała do wiosny i ani się nie spostrzeżesz jak dymisz 9-ty raz walcząc z reinwazją Oczko wiem, może daleka analogia. ale podejdź do tematu na luzie. uczysz się. wkalkuluj "straty" i tyle. życz im powodzenia i trzymaj za nie kciuki Uśmiech

Ja myślę, że celowo puszczę w tym roku parę rójek (a przynajmniej nie zamierzam jakoś szczególnie tego pilnować) w ramach rozwoju lokalnej populacji. niech idą w świat. 
Cytuj ten post
A ja bym ta lokalna populacje inaczej wspierał. (Gdybym mial czas) Tak jak pokazuje pilasiewicz. Dziac barcie. To ciekawe zajecie. Bo rojke z regoly i tak zbierze pszczelarz albo ktos wytruje. A robiac barcie chyba wiecej mozna zrobic niz rozdajac roje po okolicy. Ale. Trzeba miec mase czasu. Bo taka barc tego wymaga... i miec klody. Potem zamontowac te klody. Albo ublagac kogos by pozwolil w swoim lesie taka barc wyprodukowac w jakims grubym drzewie... a to nie jest takie proste niestetyJęzyk Tam te roje maja szanse na przezycieOczko
Cytuj ten post
Znalazłam super filmik Uśmiech na powyższy temat uprzedzić rójkę
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post