Rojowabik
Moje rojowabiki gotowe. Dziś dodałem tam tam kilka starych ramek i kawałków plastrów.
W japońcu coś w zeszłym roku zrobiło sobie gniazdo w środku plastrów. Zostało po tym kupa odchodów i nici oraz kokonów w postaci przypominającej mocny jedwab. Teraz już tam widocznego nic nie żyło. Widać, ze zajęło w zeszłym roku. Trochę tylko to poczyściłem w sensie wyrzuciłem gniazdo ale zostawiłem tak jak jest. Zobaczymy czy coś się złapie na coś w stylu dziupli w której coś zeżarło stare plastry. BTW nie był to Barciak bo odróżniam.

Dodatkowo będę robił rojowabiki w stylu Pana Osiewalskiego aby mieć szansę złapać rójkę w postaci tymczasowego grona rojowego.

Mają do wyboru różne kubatury jak widać. Ciekawe czyt coś wybiorą.

Załączone pliki Miniatury

Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
Ta koszka gliniana z miską wymiata... obstawiam, że pierwsza zostanie zasiedlona
Cytuj ten post
Ale nie chodzisz tam często? Fajowskie.
Cytuj ten post
(22.04.2016, 15:49)Popszczelony napisał(a): Ale nie chodzisz tam często? Fajowskie.

Nie. Co też jest zaletą przy moich ciągotach do nadmiernego obserwowania pszczół.
Cytuj ten post
ja obstawiam że pierwszy zostanie zasiedlony ten ceglany warszawiak z tyłu na drugim planie... Duży uśmiech
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(22.04.2016, 17:34)MrDrone napisał(a): ja obstawiam że pierwszy zostanie zasiedlony ten ceglany warszawiak z tyłu na drugim planie... Duży uśmiech
On już zdaje się jest zasiedlony przez jedną królową i trutnia ; )
Cytuj ten post
(22.04.2016, 18:16)emzarek napisał(a):
(22.04.2016, 17:34)MrDrone napisał(a): ja obstawiam że pierwszy zostanie zasiedlony ten ceglany warszawiak z tyłu na drugim planie... Duży uśmiech
On już zdaje się jest zasiedlony przez jedną królową i trutnia ; )

No w sumie. Oczko

Jak się wyrobię to dorobię jeszcze KTBH.
Dodatkowo rozlokuje rojowabiki Pana Osiewalskiego w ilości ok. 10 sztuk i może coś się złapie. Uśmiech
Cytuj ten post
(22.04.2016, 18:58)Borówka napisał(a): Jak się wyrobię to dorobię jeszcze KTBH.

... Kuba, ile razy mamy powtarzać... podstawą sukcesu w pszczelarstwie jest jedna ramka w całej pasiece! Duży uśmiech
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(22.04.2016, 19:01)MrDrone napisał(a):
(22.04.2016, 18:58)Borówka napisał(a): Jak się wyrobię to dorobię jeszcze KTBH.

... Kuba, ile razy mamy powtarzać... podstawą sukcesu w pszczelarstwie jest jedna ramka w całej pasiece! Duży uśmiech

KTBH ma snozy więc się nie liczy. Mam już jedną kolumbrynę z szybką od Przemka. Drugi będzie minimalistyczny. Musze spróbować ten ul aby się przekonać.
Zamierzam jeszcze Warre porobić i spapugować po Koszu i odrobinę go poszerzyć do wymiaru ramki WP choć nie zamierzam tam trzymać ramek.
Cytuj ten post
Skrzynki powieszone.[Obrazek: skrzynki%2Bw%2Blesie.jpg]
Cytuj ten post
Też się pochwalę. To niektóre z powieszonych.
[Obrazek: rojolapki5szt.jpg]
Zgodnie z rozmową sprzed paru tygodni, czekamy na wyniki testu, czy pszczoły oceniają materiał, z którego wykonany jest ich potencjalny dom. Szczególnie chodzi o elewację, bo od środka jest tektura, czyli celuloza drzewna.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(24.04.2016, 20:48)flamenco108 napisał(a): Też się pochwalę. To niektóre z powieszonych.
[Obrazek: rojolapki5szt.jpg]
Zgodnie z rozmową sprzed paru tygodni, czekamy na wyniki testu, czy pszczoły oceniają materiał, z którego wykonany jest ich potencjalny dom. Szczególnie chodzi o elewację, bo od środka jest tektura, czyli celuloza drzewna.

Flamenco nie widać Twojego zdjecia... w dodatku wyskakuje komunikat o podaniu nazwy użytkownika i hasła..?
Cytuj ten post
(25.04.2016, 11:34)bonluk napisał(a): Flamenco nie widać Twojego zdjecia... w dodatku wyskakuje komunikat o podaniu nazwy użytkownika i hasła..?

Hmmm... Przepraszam. Odkładałem to porządkowanie na potem. Ale teraz już chyba widać?
Cytuj ten post
No teraz jest widoczne.

Dobrze by było aby w sezonie każdy kto chce podzielił się jak działają te wabiki i skrzynki.... Będziemy wiedzieć na przyszłość gdzie głównie wieszać, jakie rozmiarowo robić i czym zachęcać.
Cytuj ten post
U mnie rojołapka w postaci korpusu wlkp ze styroduru, z trzema starymi ramkami woszczyny, została przymocowana na jabłonce w miejscu gdzie w zeszłym roku uwiązał się obcy rój.
edit: korpus oczywiście z daszkiem i dennicą
Cytuj ten post
Ja powiesilem 3 kartonowe. Ale nie robiłem zdjęć. Na zachod I północny zachod od dużej pasiekiOczko
To najdalej. Jutro skończę robotę i będę miał weekend od czwartku to się zagesci jeszcze terenUśmiech Chociaż o pudełka jakos ciężko w sklepach:/
Cytuj ten post
(25.04.2016, 14:32)bonluk napisał(a): No teraz jest widoczne.

Dobrze by było aby w sezonie każdy kto chce podzielił się jak działają te wabiki i skrzynki.... Będziemy wiedzieć na przyszłość gdzie głównie wieszać, jakie rozmiarowo robić i czym zachęcać.

Hmm... Podzielę się po sezonie. Toż w sezonie będę łapał!
Cytuj ten post
Rojowabiki Pana Osiewalskiego.

Półkrążek powleczony roztopionym starymi czarnymi plastrami.

Cytuj ten post
c.d.

Cytuj ten post
Jedyny minus, że trzeba być na pasiece jak wyjdzie rój, bo długo tam nie powisi.
Cytuj ten post
(29.04.2016, 18:02)Krzyżak napisał(a): Jedyny minus, że trzeba być na pasiece jak wyjdzie rój, bo długo tam nie powisi.

Wiadomo ale zamierzam być. A jak nie będę miał być a prawdopodobieństwo wyjścia duże: mateczniki, duża siła, wiszące pszczoły, pogoda to wtedy podzielę.

Dodatkowo mam też rojowabiki na stałe w postaci mniejszych uli na dachu i pustego ula z plastrem i zaczątkami w środku oraz z odrobiną miodu. Może się uda. Jeszcze zamontuje tymczasowe skrzynki na drzewach.

Te rojowabiki na grono rojowe mają tę zaletę, że jak się na nich złapie to bardzo prosto jest osadzić i nie tracimy i nie stresujemy żadnych pszczół po drodze. Nie tracimy też ich świeżego potencjału na budowę.
Cytuj ten post
Można ustawić kamerki online na wabiki i podglądać w pracy czy coś wisi Uśmiech
Cytuj ten post
(29.04.2016, 18:08)Krzyżak napisał(a): Można ustawić kamerki online na wabiki i podglądać w pracy czy coś wisi Uśmiech

I wtedy trzeba się urwać szybko z pracy. Duży uśmiech
Cytuj ten post
(29.04.2016, 18:09)Borówka napisał(a):
(29.04.2016, 18:08)Krzyżak napisał(a): Można ustawić kamerki online na wabiki i podglądać w pracy czy coś wisi Uśmiech

I wtedy trzeba się urwać szybko z pracy. Duży uśmiech

Miałem tak rok temu. Telefon od żony, że pszczół w powietrzu tyle aż niebo pociemniało, że są wszędzie, a najwięcej na jabłonceOczko Na szczęście to było te 10% czasu w robocie co siedzę na miejscu. Zebrałem się i mówię do szefa:
-"Spadam na dzień opieki nad dzieckiem czy tam nadgodziny co wolisz"
-"A co ci się dzieje z dzieckiem?"
-"Uwiązało się na jabłonce Duży uśmiech"
Cytuj ten post

Ja myślałem nad mikrostykami, które zwirałbym obwód pod ciężarem około 0,5 kg i załączały brzęczyk. Oczywiście mowa o przydomowej pasiece. Poza domem, to może by coś pomyśleć na wykorzystaniem GSM, zamiast brzęczyka. Uśmiech
Cytuj ten post
A czy taki roj nie trzeba wywozic na inne pasieczysko oddalone te kilka kilometrow?
Cytuj ten post
(30.04.2016, 18:04)kubi napisał(a): A czy taki roj nie trzeba wywozic na inne pasieczysko oddalone te kilka kilometrow?

Czytałeś wywiad z Panem Osiewalskim co łapie po 100 rojów i osadza na tej samej pasiece? Nie trzeba. A to, że mogą uciec to jak wszędzie. Wtedy można robić specjalne zabiegi jak osadzenie pod wieczór czy zatkanie wylotka kratą, jak Pan Osiewalski, do czasu pojawienia się jaj. 
Cytuj ten post
ile postawiłeś na ile uli?
Cytuj ten post
(30.04.2016, 19:15)Popszczelony napisał(a): ile postawiłeś na ile uli?

Na razie 5. Może dorobię jeszcze 5. Na 6 uli zasiedlonych. Nie wiem ile ma Pan Osiewalski ale z filmu wyglądało, że między kilkanaście a dwadzieścia kilka na 100-200 uli więc powinno starczyć. Gdybym zrobił więcej to ogród i pasieka wyglądałby jak stanowisko do ściągnięcia UFO lub tajemnych badań meteorologicznych do manipulowania pogodą. Duży uśmiech
Mam wrażenie, że główna cześć tej sztuki to nie ilość a wiedza gdzie jest postawić.
Cytuj ten post
(30.04.2016, 18:04)kubi napisał(a): A czy taki roj nie trzeba wywozic na inne pasieczysko oddalone te kilka kilometrow?

Rój możesz osadzać nawet obok macierzaka. Żadna pszczoła nie wróci.
Cytuj ten post