Rojowabik
Stary plaster od Przemka. Posmarowanie nalewką z propolisu. Kilka kropel olejku z trawy cytrynowej i zobaczymy czy coś skusi taka nówka sztuka.

BTW ktoś pytał wcześniej. Snóz wyszło 23 sztuki.

Załączone pliki Miniatury

"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
(06.05.2016, 19:30)Borówka napisał(a): Stary plaster od Przemka. Posmarowanie nalewką z propolisu. Kilka kropel olejku z trawy cytrynowej i zobaczymy czy coś skusi taka nówka sztuka.

Ja dzisiaj moje rojołapki ze starymi plastrami dodatkowo natarłem w okolicy wylotka świeżą melisą - ktoś mi kiedyś powiedział, że to działa.
Cytuj ten post
Olejek z trawy cytrynowej działa. Wczoraj po 2-3 krople do każdego ula przy wylotku dzisiaj cała plejada ulików-rojowabików cieszy się zainteresowaniem i jest oblatywana. Wcześniej była cisza.

"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
Już wcześniej o tym myślałem ale wczorajszy wpis emrazka zmobilizował mnie do pisania.

Skoro mało łapie się rójek w terenie otwartym (lasy, małe miejscowości) to być może trzeba rojowabiki umieszczać w miastach?
Wskazują na to tegoroczne doświadczenie Łukasza czy alientresora.
Zwłaszcza że te rójki są z pszczół środkowoeuropejskich, na których nam tak zależy.

A może ktoś już próbował?
Cytuj ten post
Próbowałem i działają.
Ale podstawowa zasada. Rojołapki stawiamy tam gdzie są pszczoły a pszczoły są głównie w pasiekach.
Jak znasz pasieki w mieście to stawiasz w mieście jak znasz na wsiach to na wsiach.
W maju warto stawiać koło pożytków gdzie zjeżdżają się pszczelarze np. pola rzepaku czy zagajniki akacjowe.
Cytuj ten post
Ja w tym roku złapałem 9 roi w ule drewniane pokryke propolisem i ze starymi ramkami sztuk 5 i wcale nie stały te ule blisko pasieki a tam gdzie nie było żywej duszy najlepiej wchodziły i nie musiałem wchodzić po żadne roje na drzewo wszystkie roje i tak cudze lub dzikie niewiadomo
Ciężko jest dymić pszczoły amitrazą Uśmiech
Cytuj ten post
(27.10.2016, 17:37)myku napisał(a): Ja w tym roku złapałem 9 roi w ule drewniane pokryke propolisem i ze starymi ramkami sztuk 5 i wcale nie stały te ule blisko pasieki a tam gdzie nie było żywej duszy najlepiej wchodziły i nie musiałem wchodzić po żadne roje na drzewo wszystkie roje i tak cudze lub dzikie niewiadomo

No i myku tu możesz podzielić się swoimi obserwacjami dość obszernie... zapraszam do dzielenia się wiedzą. Opisz co i jak, nawet błahe i mało ważne dla Ciebie sprawy. Czasami to właśnie jedna rzecz powoduje, że rójka lubi przyjść...
Cytuj ten post
(27.10.2016, 16:54)Krzyżak napisał(a): Próbowałem i działają.
Ale podstawowa zasada. Rojołapki stawiamy tam gdzie są pszczoły a pszczoły są głównie w pasiekach.
Jak znasz pasieki w mieście to stawiasz w mieście jak znasz na wsiach to na wsiach.
W maju warto stawiać koło pożytków gdzie zjeżdżają się pszczelarze np. pola rzepaku czy zagajniki akacjowe.

To jedno z zagadnień, które mam jeszcze nie opracowane w artykule: co to znaczy stawiać w pobliżu pasiek - ile metrów od skupisk pszczun? A może kilometrów?

Z jednej strony mojemu mentoru zdarzyło się, że rójka się wyroiła, by się wroić do stojącego kilkanaście metrów dalej starego ula. Z drugiej strony mamy informację, że mogą polecieć nawet parę kilometrów. Gdzie jest optymalny perymetr ustawienia rojołapek w pobliżu pasiek?
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
Myślę, że optymalnie jest kilkaset metrów od pasieki. Pszczoły muszą ją wcześniej znaleźć. Bardzo ważne jest ukształtowanie terenu. Jeżeli np. pasieka jest na otwartym polu a w stronę południową jest las to prawdopodobnie polecą na południe. I tam trzeba stawiać. Wszystko to jednak tylko nasze gdybania, przypuszczenia. Może one kierują się jakąś inną logiką.
Cytuj ten post
(27.10.2016, 19:40)Krzyżak napisał(a): Myślę, że optymalnie jest kilkaset metrów od pasieki. Pszczoły muszą ją wcześniej znaleźć. Bardzo ważne jest ukształtowanie terenu. Jeżeli np. pasieka jest na otwartym polu a w stronę południową jest las to prawdopodobnie polecą na południe. I tam trzeba stawiać. Wszystko to jednak tylko nasze gdybania, przypuszczenia. Może one kierują się jakąś inną logiką.

Właśnie dlatego pytam, żeby uzupełniać dane, które mozolnie wrzucam do artykułu Oczko
EDIT: napiszę, że w gruncie rzeczy wszystko jedno gdzie postawić, bo wszędzie są jakieś pasieki.
Cytuj ten post
Ja się długo zastanawiałam nad trajektorią lotu rójek jeszcze zanim miałam pszczoły. Obserwowałam tylko jedną - uwiesiła się na gruszy sąsiadki i wisiała tam od wieczora do rana, rano zerwała się do lotu i pomknęła na wschód. A teraz skąd wyleciała ?W mojej okolicy do 3 km są dwa ule na południowy wschód od tego drzewa a następny toczek 12 ulowy jest około 5 km od mojego domu w stronę północno -zachodnią - pod lasem łagiewnickim. Tyle z mojej wiedzy, która do niczego mnie nie przybliżyła - bo zakładając, że pszczoły z jednej albo drugiej strony przyleciały, to na tej gruszy zmieniły kierunek lotu o +45 lub -135 stopni .
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
(27.10.2016, 16:36)kubi napisał(a): Już wcześniej o tym myślałem ale wczorajszy wpis emrazka zmobilizował mnie do pisania.

Skoro mało łapie się rójek w terenie otwartym (lasy, małe miejscowości) to być może trzeba rojowabiki umieszczać w miastach?
Zwłaszcza że te rójki są z pszczół środkowoeuropejskich, na których nam tak zależy.

Żebyśmy mieli jasność, tu jest mapka, to duże to jednostka, to małe czerwone to nie warroza ale miejsce mego stacjonowania.
Tak więc u mnie to takie trochę nie bardzo miasto, prawa miejskie może i ma, ale po mojej stronie to są już tylko łąki i lasy.

Jeszcze uzupełniając, obok mnie są 2 pasieki z 20 pniami każda, ale jak ta rójka się pojawiła to poszedłem do jednego i drugiego spytać czy to nie ich, co by oddać i tak dalej. Nikt się nie przyznał, a znając ich (przeglądy w sezonie co 7 dni) nie dopuszczają do rojenia.
Take a time to waste a moment
Cytuj ten post
(27.10.2016, 22:47)alientresor napisał(a):
(27.10.2016, 16:36)kubi napisał(a): Już wcześniej o tym myślałem ale wczorajszy wpis emrazka zmobilizował mnie do pisania.

Żebyśmy mieli jasność, tu jest mapka, to duże to jednostka, to małe czerwone to nie warroza ale miejsce mego stacjonowania.
Tak więc u mnie to takie trochę nie bardzo miasto, prawa miejskie może i ma, ale po mojej stronie to są już tylko łąki i lasy.

Jeszcze uzupełniając, obok mnie są 2 pasieki z 20 pniami każda, ale jak ta rójka się pojawiła to poszedłem do jednego i drugiego spytać czy to nie ich, co by oddać i tak dalej. Nikt się nie przyznał, a znając ich (przeglądy w sezonie co 7 dni) nie dopuszczają do rojenia.

To Ty się rządzisz obok tego gościa, co wyhodował Luboszankę?
Cytuj ten post
(28.10.2016, 05:38)flamenco108 napisał(a):
(27.10.2016, 22:47)alientresor napisał(a):

To Ty się rządzisz obok tego gościa, co wyhodował Luboszankę?

Nie znam sprawy, co to jest?
Cytuj ten post
(28.10.2016, 07:04)alientresor napisał(a):
(28.10.2016, 05:38)flamenco108 napisał(a): To Ty się rządzisz obok tego gościa, co wyhodował Luboszankę?

At, żeby daleko nie szukać, przeczytaj TO
Edit: oraz TO
Cytuj ten post
(28.10.2016, 07:55)flamenco108 napisał(a):
(28.10.2016, 05:38)flamenco108 napisał(a): To Ty się rządzisz obok tego gościa, co wyhodował Luboszankę?

Krzyśku, czy Ty przeczytałeś już absolutnie WSZYSTKO??? Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(28.10.2016, 08:00)MrDrone napisał(a):
(28.10.2016, 07:55)flamenco108 napisał(a): At, żeby daleko nie szukać, przeczytaj TO

Krzyśku, czy Ty przeczytałeś już absolutnie WSZYSTKO??? Oczko

Stary, ja to jestem amator, dyletant. Wejdź na inne pole tematyczne (fantastyka) i zobacz tam paru wyjadaczy. Oni przeczytali wszystko, jak ślizgam się po powierzchni... Oczko
Cytuj ten post

Zawstydziłeś mnie Smutny
Cytuj ten post

Mam do nich jakieś 80km, ale do Świętoszowa się w tym roku wybieram na wrzosy, więc będzie po drodze Duży uśmiech
Cytuj ten post
(27.10.2016, 17:37)myku napisał(a): Ja w tym roku złapałem 9 roi w ule drewniane pokryke propolisem i ze starymi ramkami sztuk 5 i wcale nie stały te ule blisko pasieki a tam gdzie nie było żywej duszy najlepiej wchodziły i nie musiałem wchodzić po żadne roje na drzewo wszystkie roje i tak cudze lub dzikie niewiadomo

Żeby tak innym też rójki same wchodziły do uli Duży uśmiech

A powiedz ule postawiłeś z myślą o rójkach czy najzwyklej stały sobie tak o na podwórku?
No i jeszcze jakie było usytuowanie tych uli. Tzn. blisko Twoich pozostałych uli z pszczołami czy gdzieś je rozmieszczałeś?
Cytuj ten post
Jason Bruns napisał ciekawe spostrzeżenie. Myślałem jakiś czas temu o tym, a jego tekst potwierdza moją intuicję: w procesie następnego kroku selekcji, kiedy będziemy wzmacniać cechy przetrwania rodzin, rodziny dające się rabować oczywiście są bezwartościowe. Ale właśnie te rabujące wykażą się największą zdolnością do przetrwania i witalnością.

Czyli należy dopisać punkt: nie dają się rabować, same rabują.
Cytuj ten post
(28.10.2016, 17:45)flamenco108 napisał(a): Jason Bruns napisał ciekawe spostrzeżenie. Myślałem jakiś czas temu o tym, a jego tekst potwierdza moją intuicję: w procesie następnego kroku selekcji, kiedy będziemy wzmacniać cechy przetrwania rodzin, rodziny dające się rabować oczywiście są bezwartościowe. Ale właśnie te rabujące wykażą się największą zdolnością do przetrwania i witalnością.

Czyli należy dopisać punkt: nie dają się rabować, same rabują.

Chcesz powiedzieć że jeśli będziesz miał takie rodziny to wyrabują sąsiednią pasiekę? Język
Cytuj ten post
i rabujące i rabowane rozprzestrzeniają potencjalnie warrozę. Wg mnie najlepiej byłoby mieć pszczoły nie rabujące, dobrze broniące ula i nie błądzące. Myślę, że taka pszczoła ma szanse być efektem wielopokoleniowej selekcji naturalnej.
Pszczoły selekcjonowane na wybitną miodność szukają gdzie mogą - jak nie ma w polu to jest w innych ulach. Potem jak to mówił kiedyś czy pisał Polbart (chyba że coś przekręciłem), mają w miodzie jesiennym połowę syropu cukrowego z pasiek już zakarmianych, od tych którzy odpuścili pożytek jesienny i tego maksa roztoczy jakie to ponoć pszczoła może przynieść dziennie w ramach reinwazji. (oczywiście to ostatnie z winy nieleczących Oczko)
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Miodna pszczoła będzie rabować i nic na to nie poradzisz.
Nie miodnych nie ma co trzymać docelowo /po procesie selekcji/.
Cytuj ten post
(28.10.2016, 18:35)Krzyżak napisał(a): Miodna pszczoła będzie rabować i nic na to nie poradzisz.
Nie miodnych nie ma co trzymać docelowo /po procesie selekcji/.

ja trzymam tylko pszczoły miodne. nie zrobiłem ulików na samotnice. choć rozważam wystawienie pudełeczek na trzmiele Oczko

a tak serio: gdzieś jest jakiś złoty środek. pytanie co znaczy "miodne" i ile Ci tego miodu trzeba i pytanie też czy każda musi zawsze miód przynieść. 
Cytuj ten post
ja wszystkie moje rojołapki ze starych drewnianych uli i ze starymi czarnymi plastrami miałem zawsze skierowane na południe i przez cały dzień przednią ścianę grzało słońce poza tym za 5 ramkami był drewniany zatwór ale pozwalający za nim pszczołom wyjść obecnie te pszczoły na tych starych ramkach i nie wiadomo jakiej rasy chociaż każdy może się domyślić najbardziej obronne i najliczniejsze w ulach
Ciężko jest dymić pszczoły amitrazą Uśmiech
Cytuj ten post
Zebrane do kupy porady od Dr Leo Sharashkin'a jak zrobić i umiejscowić najlepszą (według niego) rojołapkę:
http://www.horizontalhive.com/honeybee-swarm-trap/bait-hive-how-to-catch.shtml
Cytuj ten post
Cechy optymalnej rojołapki dla pszczół według autorów:

Cytuj ten post
(23.02.2017, 15:36)Borówka napisał(a): Cechy optymalnej rojołapki dla pszczół według autorów:

W książce Davida Heaf'a też był o tym fragment, jak chcesz tak zbierać Uśmiech
Cytuj ten post
(24.02.2017, 11:11)kosz85 napisał(a):
(23.02.2017, 15:36)Borówka napisał(a): Cechy optymalnej rojołapki dla pszczół według autorów:

W książce Davida Heaf'a też był o tym fragment, jak chcesz tak zbierać Uśmiech

Wiem. Przecież mam Twoją książkę i Ty już to wrzucałeś na forum .Uśmiech
Cytuj ten post