Klub miłośników ramki wąsko-wysokiej - WP i WZ.
Myślałem o Szymonie...ale on, chyba zamówiłby napalm z F16 USA, by je spalić do metra w gląb ziemi, gdzie stały, gdybym mu nieoczekiwanie przywiózł. Uśmiech 

No, nie bardzo w to wierzę, byś dał sie przekonać do innej gospodarki. Z mojego punktu widzenia...do Twoich planów, jakoś średnio pasuje korpusowy na WP. W sumie, to raczej kobinowany, nadstawkowy. Uśmiech Dobry masz ul, więc nie ma co kombinować. Lepszy, niż Szymona. Uśmiech Te pare mimimetrów, robi ogromną różnicę. Uśmiech

Ale kto wie. Może kiedyś zmienisz zdanie. Ja już miałem korpus i ramki LN 3/4 zrobione. W orginale - "amerykański" Uśmiech I doszedłem do wniosku, że to ul nie dla mnie. Wybrałem WP - "klasykę". Uśmiech
Cytuj ten post
(18.04.2016, 15:26)markus napisał(a): Myślałem o Szymonie...ale on, chyba zamówiłby napalm z F16 USA, by je spalić do metra w gląb ziemi, gdzie stały, gdybym mu nieoczekiwanie przywiózł. Uśmiech 

No, nie bardzo w to wierzę, byś dał sie przekonać do innej gospodarki. Z mojego punktu widzenia...do Twoich planów, jakoś średnio pasuje korpusowy na WP. W sumie, to raczej kobinowany, nadstawkowy. Uśmiech Dobry masz ul, więc nie ma co kombinować. Lepszy, niż Szymona. Uśmiech Te pare mimimetrów, robi ogromną różnicę. Uśmiech

Ale kto wie. Może kiedyś zmienisz zdanie. Ja już miałem korpus i ramki LN 3/4 zrobione. W orginale - "amerykański" Uśmiech I doszedłem do wniosku, że to ul nie dla mnie. Wybrałem WP - "klasykę". Uśmiech

Wibera czy warszawski po. Bo ten skrót WP myli.
Cytuj ten post
No nie wiem. Dla mnie WP, to warszawski poszerzany, a WZ to warszawski zwykły. Tematu nie czytałeś ? Uśmiech
Cytuj ten post
(18.04.2016, 15:34)markus napisał(a): No nie wiem. Dla mnie WP, to warszawski poszerzany, a WZ to warszawski zwykły. Tematu nie czytałeś ? Uśmiech

Czytałem, dla mnie WP to wielkopolski. Oczko
Cytuj ten post
Aaaa, zapomniałem. Znowu nic nie rozumiesz. Uśmiech
Cytuj ten post
(18.04.2016, 15:41)markus napisał(a): Aaaa, zapomniałem. Znowu nic nie rozumiesz. Uśmiech

Uśmiech
Wielkopolski to WLKP
Cytuj ten post
(18.04.2016, 15:46)Borówka napisał(a):
(18.04.2016, 15:41)markus napisał(a): Aaaa, zapomniałem. Znowu nic nie rozumiesz. Uśmiech

Uśmiech
Wielkopolski to WLKP

I tak na forach piszą heheh
Cytuj ten post
(18.04.2016, 15:14)bonluk napisał(a): Markusie podrzuć do mnie to i może ja przejdę na WP hehe...

Tak na marginesie Bartek nie miał jeszcze LN3/4 a jak wiadomo to... i wtedy by chwalił

dokładnie... Oczko jakbym zobaczył na własnym pasieczysku LN 3/4 to bym nie chciał innego. dlatego nie mam tych uli i tyle Oczko

A tak serio Darku to tylko 1 rodzina. 
za to prawda, że fajnie się z nią pracuje - a w zasadzie nie trzeba nic robić. same sobie radzą - w przeciwieństwie do tych korpusowych gdzie trzeba to jakoś prowadzić i przez cały czas trzymać rękę na pulsie... 
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(18.04.2016, 15:03)markus napisał(a): Bartek, to może zgodzisz się, bym podrzucił do Ciebie do testowania ul mojej konstrukcji - "trzeciej generacji" ? Uśmiech Lepszego już nik nie wymyśli. Uśmiech Uśmiech Uśmiech  Co Ty na to ?

Gniazdówka około 12 ramek WP - plus przestrzeń na zatwore i kratę,  nadstawki - jakie chcesz i ile chcesz. No i oczywiście górny wylotek. Z głębszą dennica na próchno, też nie będzie problemu. Uśmiech
Mieszanka sugesti Łukasza, Twoich, nowoczesnych trędów, z dawną"klasyką". Uśmiech

Markus nic nie wymyśliłeś nowego Oczko
Do klasycznego LN na zabudowę ciepłą wchodzi 13 ramek Ostrowskiej. Nadstawki jakie chcesz Uśmiech
Więc chcąc nie chcąc wyszedł Ci Langstroth Oczko
Cytuj ten post
Szymonie, inżynierze ! Jak Ci to z obliczeń wyszło ? Weśno oświeć syna rolnika, bo przeliczając na ary, "za chiny" nie mogę warszawskiego poszerzanego na LN 3/4 przeliczyć. Uśmiech
Cytuj ten post
(18.04.2016, 22:23)markus napisał(a): Szymonie, inżynierze ! Jak Ci to z obliczeń wyszło ? Weśno oświeć syna rolnika, bo przeliczając na ary, "za chiny" nie mogę warszawskiego poszerzanego na LN 3/4 przeliczyć. Uśmiech

Nie LN3/4 tylko zwykłego 448x232 ale masz rację pomyliłem WP z wkpl Oczko
Ale jak byś nie kombinował i jak byś nie ulepszał ula to na końcu zawsze wyjdzie Ci LN Oczko
Cytuj ten post
(18.04.2016, 23:16)Krzyżak napisał(a):
(18.04.2016, 22:23)markus napisał(a): Szymonie, inżynierze ! Jak Ci to z obliczeń wyszło ? Weśno oświeć syna rolnika, bo przeliczając na ary, "za chiny" nie mogę warszawskiego poszerzanego na LN 3/4 przeliczyć. Uśmiech

Nie LN3/4 tylko zwykłego 448x232 ale masz rację pomyliłem WP z wkpl Oczko
Ale jak byś nie kombinował i jak byś nie ulepszał ula to na końcu zawsze wyjdzie Ci LN Oczko

Lub dadant, przewrócony,zwany warszawskim posz. Duży uśmiech Płacz
Cytuj ten post
Chyba zapiszę się do klubu Duży uśmiech
Znalazłam takie uliki - dobra cena do jakości ? Wklejam tu bo nie chcę zakłądać nowego wątku Duży uśmiech , ale jeśli zajdzie taka konieczność to proszę o usunięcie posta Uśmiech
http://olx.pl/oferta/ule-warszawskie-poszerzane-CID757-IDe8Em5.html#392c87521a
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
(19.04.2016, 16:10)Modliszqa napisał(a): Chyba zapiszę się do klubu Duży uśmiech
Znalazłam takie uliki - dobra cena do jakości ? Wklejam tu bo nie chcę zakłądać nowego wątku Duży uśmiech , ale jeśli zajdzie taka konieczność to proszę o usunięcie posta Uśmiech
http://olx.pl/oferta/ule-warszawskie-poszerzane-CID757-IDe8Em5.html#392c87521a

To moim zdaniem zły pomysł. Kup np. dobreule , sułkowski i inni poważni na rynku. I standaryzowane a nie "wymysły" domorosłych stolarzy.
Wybrałem dadanta bo miałem węze Szwecką, kratę odgrodową z Francji i pasuje Oczko

I jak pojadę do Rumuni na wakacje i coś mi w oko wpadnie to pasuje. (przemyśl). Dadant a warszawski posz, to identyczne wymiary tylko odwrócone.
Cytuj ten post
Jeśli masz ochotę bawić się w pszczelarstwo organiczne polecam używane ule takie co to nie były używane od dawna po np. zmarłym pszczelarzu (wtedy nie będzie tam wybitej lekami mikroflory). Koniecznie ocieplone sieczką, słomą, włoknem. W każdym razie czymś naturalnym a nie styropianem.

Nie widzę problemu w używaniu uli robionych domowo. Sam mam takie i sobie chwalę i nie zamieniłbym je na Sułkowskiego. Koniecznie trzeba tylko przed zakupem obejrzeć. Jak wszystko mogą być lepsze lub gorsze od znanych producentów. Sam mam 3 stare używane ule podobno robione przez stolarza na zamówienie poprzedniego właściciela. Chwalę je sobie bo są to WZ ale dłuższe niż standard. Czyli można wsadzić dłuższą ramkę, umieścić tam próchno lub mieć zabudowę trutową na dole jak ktoś z węzy korzysta. Tak robi pszczelarz od którego kupiłem a pozbywał się ze względu na wiek.

Fajnie by było jakby ule były gdzieniegdzie podpróchniałe i pogryzione przez barciaki i inne robactwo. Wtedy będą kanaliki i wnęki do rozwoju dobrego ekosystemu a podpróchniałe drewno lepiej utrzyma warunki klimatyczne w środku.

Tylko nie można je zepsuć opalając ul od środka bo to uszkodzi drewno na stałe w tym miejscy według mnie w tej warstwie. Coś jak wędzenie np. słupa drewnianego przed wsadzeniem w ziemie. Chroni to przed rozwojem bakterii i butwieniem wiele lat a nam przecież na tym nie zależy.
Cytuj ten post
Borówka - te ule są ocieplane sieczką ...
Jola
Cytuj ten post
(19.04.2016, 16:57)Borówka napisał(a): Jeśli masz ochotę bawić się w pszczelarstwo organiczne polecam używane ule takie co to nie były używane od dawna po np. zmarłym pszczelarzu (wtedy nie będzie tam wybitej lekami mikroflory). Koniecznie ocieplone sieczką, słomą, włoknem. W każdym razie czymś naturalnym a nie styropianem.

Nie widzę problemu w używaniu uli robionych domowo. Sam mam takie i sobie chwalę i nie zamieniłbym je na Sułkowskiego. Koniecznie trzeba tylko przed zakupem obejrzeć. Jak wszystko mogą być lepsze lub gorsze od znanych producentów. Sam mam 3 stare używane ule podobno robione przez stolarza na zamówienie poprzedniego właściciela. Chwalę je sobie bo są to WZ ale dłuższe niż standard. Czyli można wsadzić dłuższą ramkę, umieścić tam próchno lub mieć zabudowę trutową na dole jak ktoś z węzy korzysta. Tak robi pszczelarz od którego kupiłem a pozbywał się ze względu na wiek.

Fajnie by było jakby ule były gdzieniegdzie podpróchniałe i pogryzione przez barciaki i inne robactwo. Wtedy będą kanaliki i wnęki do rozwoju dobrego ekosystemu a podpróchniałe drewno lepiej utrzyma warunki klimatyczne w środku.
Mam takie u Taty, kurcze 500 zł i Ci dowiozę w cenie i pozbieram w całej okolicy. To może być biznes Duży uśmiech hehehehe
Cytuj ten post
Jeszcze jedno koleżanko Uśmiech. Statystycznie chyba pszczoły wolą ule używane podobnie jak wolą rojowabiki ze starego drewna niż nowego. Wolą w tym sensie, ze częściej je wybierają.
Cytuj ten post
Teleśnica Oszfarowa może 100 takich , gdzie mam zawieść, hm jak się trochę rozsypią ze starości po drodze to do dróg krajowych wnioski . hehehhe
Cytuj ten post
(19.04.2016, 17:11)marbert napisał(a):
(19.04.2016, 16:57)Borówka napisał(a): Jeśli masz ochotę bawić się w pszczelarstwo organiczne polecam używane ule takie co to nie były używane od dawna po np. zmarłym pszczelarzu (wtedy nie będzie tam wybitej lekami mikroflory). Koniecznie ocieplone sieczką, słomą, włoknem. W każdym razie czymś naturalnym a nie styropianem.

Mam takie u Taty, kurcze 500 zł i Ci dowiozę w cenie i pozbieram w całej okolicy. To może być biznes Duży uśmiech hehehehe

Robert, tyle Ci nie dam, ale za grosze parę warszawiaków poszerzanych bym wziął Oczko zwłaszcza takich nie z płyt, ocieplanych naturalnie itp.
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(19.04.2016, 17:21)MrDrone napisał(a):
(19.04.2016, 17:11)marbert napisał(a):

Robert, tyle Ci nie dam, ale za grosze parę warszawiaków poszerzanych bym wziął Oczko zwłaszcza takich nie z płyt, ocieplanych naturalnie itp.

Pełno masz takich ogłoszeń w necie. Zwykle są na WP a WZ rzadziej. Cenę trzeba by tylko potargować ale myślę, że spokojnie da radę. 

EDYTA: przesadziłem z tym pełno. Po prostu są.
Cytuj ten post
Zrobię zdjęcia i dam namiary 10 % moje hej, hehe
Cytuj ten post
Kurcze, zostanę biznesmenem Oczko oj Duży uśmiech
Cytuj ten post
(19.04.2016, 17:09)Modliszqa napisał(a): Borówka - te ule są ocieplane sieczką ...

Kup nie ocieplane , choć na bzykicom
Cytuj ten post
Marbert Wywracanie oczami
Mam wrażenie, że czasem piszesz, żeby psać. Zwróć proszę uwagę, że określiłam jaki ul mnie interesuje i uszanuj mój wybór. Weź też pod uwagę , że jeszcze nie zaczęłam pszczelarzyć i liczę na pomoc a nie na wpisy , które do niczego nie prowadzą Duży uśmiech . Chętnie przeczytam dlaczego ul, który znalazłam jest gorszym pomysłem niż ul Sułkowskiego ? Oba są nowe, ten z mojego linku jest ocieplany sieczką, p. Sułkowskiego - wełną mineralną.

Każdy ul kiedyś był ulem nowym Duży uśmiech . Jeśli to problem to kupię dwa tej wiosny i pozostawię otwarte do zasiedlenia przez organizmy żywe do następnej, a pszczoły wprowadzę latem 2017 ... Tak lepiej ? Nieśmiały
Jola
Cytuj ten post
(19.04.2016, 19:00)Modliszqa napisał(a): Marbert Wywracanie oczami
Mam wrażenie, że czasem piszesz, żeby psać. Zwróć proszę uwagę, że określiłam jaki ul mnie interesuje i uszanuj  mój wybór. Weź też pod uwagę , że jeszcze nie zaczęłam pszczelarzyć  i liczę na pomoc a nie na wpisy , które do niczego nie prowadzą Duży uśmiech . Chętnie przeczytam dlaczego ul, który znalazłam jest gorszym pomysłem niż ul Sułkowskiego ? Oba są nowe, ten z mojego linku jest ocieplany sieczką, p. Sułkowskiego - wełną mineralną.

Każdy ul  kiedyś był ulem nowym Duży uśmiech . Jeśli to problem to kupię dwa tej wiosny i pozostawię otwarte do zasiedlenia przez organizmy żywe  do następnej, a pszczoły wprowadzę latem 2017 ... Tak lepiej ?  Nieśmiały

Bo sułkowskiego to standart. A TEN CO pokazałaś jak moje pierwsze dadanty kombinowane , które po kilku latach oddałem za darmo.

A do czego sieczka Ci jest potrzebna? Nie wystarczy jednościenny?

Wełna mineralna jest lepsza od styropianu. Ale i to i to to bzdury.

Kiedyś Śp. MALON na forum pasieki michałów mnie oświecił. Poczytaj. A wybór jest Twój.

Ja tylko napisałem nie udolnie co uważam. Oczko
Cytuj ten post
(19.04.2016, 19:00)Modliszqa napisał(a): Marbert Wywracanie oczami
Mam wrażenie, że czasem piszesz, żeby psać. Zwróć proszę uwagę, że określiłam jaki ul mnie interesuje i uszanuj  mój wybór. Weź też pod uwagę , że jeszcze nie zaczęłam pszczelarzyć  i liczę na pomoc a nie na wpisy , które do niczego nie prowadzą Duży uśmiech . Chętnie przeczytam dlaczego ul, który znalazłam jest gorszym pomysłem niż ul Sułkowskiego ? Oba są nowe, ten z mojego linku jest ocieplany sieczką, p. Sułkowskiego - wełną mineralną.

Każdy ul  kiedyś był ulem nowym Duży uśmiech . Jeśli to problem to kupię dwa tej wiosny i pozostawię otwarte do zasiedlenia przez organizmy żywe  do następnej, a pszczoły wprowadzę latem 2017 ... Tak lepiej ?  Nieśmiały

heheOczko

nie dajmy się zwariować. Oczko

ale też ja słyszałem głosy (i moje doświadczenia na swój mało reprezentatywny sposób tego dowodzą), że w "starych" ulach pszczoły częściej przeżywają niż w nowych... i coś może w tym być Oczko
Cytuj ten post
(19.04.2016, 19:23)marbert napisał(a): Wełna mineralna jest lepsza od styropianu. Ale i to i to to bzdury.

no ale tu nie ma mowy o tym, że albo wełna mineralna, albo styropian, tylko jest mowa o sieczce - czyli o naturalnym materiale. takim, który zasiedla życie wspomagające pszczoły. 
Cytuj ten post
(19.04.2016, 19:23)marbert napisał(a): Bo sułkowskiego to standart. A TEN CO pokazałaś jak moje pierwsze dadanty kombinowane , które po kilku latach oddałem za darmo.

A do czego sieczka Ci jest potrzebna? Nie wystarczy jednościenny?

Wełna mineralna jest lepsza od styropianu. Ale i to i to to bzdury.

Kiedyś Śp. MALON na forum pasieki michałów mnie oświecił. Poczytaj. A wybór jest Twój.

Ja tylko napisałem nie udolnie co uważam. Oczko

Na czym polega standard Sułkowskiego ? - Na wymiarach ramki ? Cytat : "Ul warszawski poszerzany leżak produkowany jest z drewna lipowego lub sosnowego. Posiada dwa wylotki oraz daszek kryty blachą. Dno i dwa boki ocieplone są wełną mineralną. Wykonane są drzwiczki do czyszczenia w bocznej ścianie. 

Na zamówienie wykonujemy dodatkowe ocieplenie pozostałych boków, różne ilości wylotków, gniazdo ula na zwiększoną ilość ramek np. 20 lub 22, nadstawkę ula na indywidualny wymiar, dodatkowe rączki, itp. " 

Ten z mojego linku też ma standardową ramkę, drzwiczki, ocieplone boki  
Jola
Cytuj ten post
Jola, ja się tam na ulach nie znam, ale nie słuchaj Marberta, bo on ma tylko korpusy i ramkę szeroko niską w głowie... Oczko
...żeby miał choć LN 3/4, to mógłby powiedzieć, że ma najlepszy ul na świecie, a tak? Duży uśmiech

w każdym razie poszerzany warszawiak to fajny ul i jak Ci w duszy taki gra, to bierz śmiało Uśmiech

a jeżeli mogę coś doradzić to niech będzie największy (np. jak będzie możliwość na 20 ramek to lepiej niż na 16) Ja mam na 16 i myślę, że trochę braknie, a nie chce mi się bawić w nadstawki... (niestety chyba będę musiał o tym za rok czy dwa pomyśleć...)

ps. choć zgadzam się z Marbertem, że izolacja nie jest potrzebna.
Cytuj ten post