Klub miłośników ramki wąsko-wysokiej - WP i WZ.
Tutaj zadam podobne, pytanie co godzinę temu w innym wątku Uśmiech -jak czerwi matka w kłodzie ? Zakładajc, że potraktuję mój WP jak dwie kłody - podniosę gniazdo do góry i pozwolę pszczołam naturalnie dobudować dołem pod ramką plaster - czy matka pozostanie w górnej części , czy też zejdzie niżej ? Uśmiech
Pytam, bo korci mnie zarówno jedna jak i druga zabudowa - czyli TBH i nie chcę szkodzić pszczołom podbierając troszkę miodu z woskiem do żucia Uśmiech
(Hrabia sobie właśnie przypomniał jak pół wieku temu żuł u dziadków takie plastry i bardzo mu się ten pomysł spodobał ) Duży uśmiech
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
(25.04.2016, 18:06)Modliszqa napisał(a): Tutaj zadam podobne, pytanie co godzinę temu w innym wątku Uśmiech -jak czerwi matka w kłodzie ? Zakładajc, że potraktuję mój WP jak dwie kłody - podniosę gniazdo do góry i pozwolę pszczołam naturalnie dobudować dołem  pod ramką plaster - czy  matka pozostanie w górnej części  , czy też zejdzie niżej ? Uśmiech
Pytam, bo korci mnie zarówno jedna jak i druga zabudowa - czyli TBH i nie chcę szkodzić pszczołom podbierając troszkę miodu z woskiem do żucia Uśmiech
(Hrabia sobie właśnie przypomniał jak pół wieku temu  żuł u dziadków takie plastry i bardzo mu się ten pomysł spodobał ) Duży uśmiech

Szkodzić w jakim sensie?
Cytuj ten post
(25.04.2016, 18:06)Modliszqa napisał(a): Tutaj zadam podobne, pytanie co godzinę temu w innym wątku Uśmiech -jak czerwi matka w kłodzie ? Zakładajc, że potraktuję mój WP jak dwie kłody - podniosę gniazdo do góry i pozwolę pszczołam naturalnie dobudować dołem  pod ramką plaster - czy  matka pozostanie w górnej części  , czy też zejdzie niżej ? Uśmiech
(Hrabia sobie właśnie przypomniał jak pół wieku temu  żuł u dziadków takie plastry i bardzo mu się ten pomysł spodobał ) Duży uśmiech

Ciężko porównać ul do kłody. W kłodzie takiej jak Barć masz oczkas i pszczoły mogą sobie z niego iść bezpośrednio na dowolny plaster ponoć bo sobie wokół niego zostawiają miejsce. Mimo wszystko kłoda stojąca jest bardziej wąsko-wysoka niż połówka WP. A z kolei kłoda leżąca jest bardziej jak KTBH. WP jest leżakiem a jak go przedzielisz na pół to wyjdzie taka kubatura ni to taka ni to taka. Uśmiech Może koledzy bardziej doświadczeni coś podpowiedzą.

Kłoda leżąca z tego co wiem była uważana, za lepszą do miodu.

Choć przy uwzględnieniu, ze wtedy nie znano korpusów. Żaden ul nie będzie tak dobry to podbierania nawet małych ilości miodu, jeśli nie chce mieć plastrów zaczerwionych, jak korpus o ramce szeroko-niskiej lub nadstawka do leżaka. Tyle, że to ogałacanie pszczół z każdych nawet małotowarowych pożytków nie jest dla nich dobre.
Cytuj ten post
chodziło mi o plaster wysoko- wąski - bo w sumie szerokości będzie miał te 28 cm i na wysokośc 57 cm mniej więcej Uśmiech no chyba, że zazyczę sobie wyższy
Jola
Cytuj ten post
Jeśli lubisz kombinować, to kombinuj. Też miałem różne koncepcje, ale za radą kolegów...ograniczyłem się do minimum.

Jeśli chcesz wydłużyć ramke do 57 cm...tylko w jakim celu ?

Ja będę robił gniazdówkę na WP, plus nadstawki na...jeśli nic sie nie zmieni 138 mm. Trzy takie, plus dwie przesztrenie między ramkwe, dają pełny format WP. Masz gniazdówkę, dokładasz nadstawki, i masz miód w plasterkach, który równiez możesz wyciąć, bez bebeszenia gniazda. Po miodobraniu, zabierzasz część nadstawek, i niech sobie pszczoły noszą na zime.

Jeśli myślisz o kłodzie, to wydziergać odpowiedni odtwór, zamontować krzyżaki, i niech sobie robia w takiej kłodzie, co chca i kiedy chcą, bez zbędnych ramek WP, bo to tylko utrudnienia.

Rób ja uważasz.
Cytuj ten post
(25.04.2016, 20:49)markus napisał(a): Jeśli lubisz kombinować, to kombinuj. Też miałem różne koncepcje, ale za radą kolegów...ograniczyłem się do minimum.

Jeśli chcesz wydłużyć ramke do 57 cm...tylko w jakim celu ?

Ja będę robił gniazdówkę na WP, plus nadstawki na...jeśli nic sie nie zmieni 138 mm. Trzy takie, plus dwie przesztrenie między ramkwe, dają pełny format WP. Masz gniazdówkę, dokładasz nadstawki, i masz miód w plasterkach, który równiez możesz wyciąć, bez bebeszenia gniazda. Po miodobraniu, zabierzasz część nadstawek, i niech sobie pszczoły noszą na zime.

Jeśli myślisz o kłodzie, to wydziergać odpowiedni odtwór, zamontować krzyżaki, i niech sobie robia w takiej kłodzie, co chca i kiedy chcą, bez zbędnych ramek WP, bo to tylko utrudnienia.

Rób ja uważasz.

Markusie i Ty napominasz koleżankę o zapędy kombinatorskie? Przecież większego kombinatora ula warszawskiego nie ma... Co miesiąc pojawia się inna teoria itd.  hehe...

Ja tam lubię jak każdy chce mieć coś swojego a po jakimś czasie i tak wraca do najlepszego ula na świecie...
Cytuj ten post
ja nie kombinuję ino zsumowałam(no moze za dużo dodałam) - podniesiona pod powałkę ramka gniazdowa - 417 mm (bo bez dolnej beleczki) + to co pociągną do w dół czyli około 550 mm Uśmiech w sumie
Jola
Cytuj ten post
Aż takie duże chcesz mieć ramki ? A dlaczego takie duże ? Ile sztuk w części gniazdowej ? W ulu warszawiaku, czy w...?
Cytuj ten post
(26.04.2016, 13:19)markus napisał(a): Aż takie duże chcesz mieć ramki ? A dlaczego takie duże ? Ile sztuk w części gniazdowej ? W ulu warszawiaku, czy w...?

Markusie przecież koleżanka wszystko opisała powyżej i w innych wątkach dlaczego tak chce.
Cytuj ten post
sorki, chyba niedoczytałem. Zaraz zerknę.
Cytuj ten post
Ul odkładowy WZ na 8 ramek na ciepłą zabudowę z bardzo wysoką dennicą coś na około połowę wysokości ramki WZ. Wysoka dennica powoduje, że rój może się uwiązać swobodnie cały pod ramkami WZ na zimę i iśc do góry tylko. Zrobiony z odpadków drewnianych. Nie ocieplany ale bardzo gruby. Ściany od wylotu i od tyłu 3,5 cm. Ściany boczne z 5-7 cm.

Daszek izolowany korpusem z sianem z wywietrznikami. Powałka w postaci grubego płótna.

Wylotek dolny i w 2/3 wysokości od dołu.

W razie bardzo dużej siły odkładu dennica jest rozbieralna jak korpus i można tam wsadzić ramki nadstawkowe lub snozy WZ.
Jak odkład przeżyje daje się go do dużego WZ albo stawiam na moich korpusowych Warre na dziką zabudowę na 2/5 WP i pszczoły zejdą. Te ule są celowo kompatybilne.

Szymon zasłoń oczy Uśmiech

Załączone pliki Miniatury

"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
(22.06.2016, 19:48)Borówka napisał(a): Szymon zasłoń oczy Uśmiech

a myślisz, że Szymon inaczej te LN robi? Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post

Podoba mi się Uśmiech
Cytuj ten post
(22.06.2016, 20:09)MrDrone napisał(a):

a myślisz, że Szymon inaczej te LN robi? Oczko

"Troszkę" inaczej, ten Kuby jest... niepowtarzalny Oczko
Cytuj ten post
(23.06.2016, 05:51)pastaga napisał(a): "Troszkę" inaczej, ten Kuby jest... niepowtarzalny Oczko

Ale od środka standardowy. Uśmiech
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
Nowy filmik o ulu WZ i WP, troche o wentylacji, pszczole środkowoeuropejskiej i rodzinie dwumatecznej:
https://www.youtube.com/watch?v=gEevRXCPlAA
Cytuj ten post
Fajne tylko szkoda, że poskracane. Zwłaszcza ta pierwsza część gdzie tłumaczy dlaczego WZ i Słowian jest najlepszym ulem ramowym na nasze warunki dla pszczół.
Cytuj ten post
Ten Pan jeszcze jest na słynnym filmiku: "Prawo rozwoju rodziny pszczelej" czy coś takiego...
kiedyś to oglądałem a było to dawno i analizowałem jego wykład... później przyszła długa przeciągająca się zima chyba 2013 i według jego wyliczeń pszczoły nie miały szans na rzepak, okazało się, że na rzepak zdążyły bez problemu... hehe... wszystkie wyliczenia i wykresy wzięły w łeb...
Cytuj ten post
(20.01.2017, 18:27)bonluk napisał(a): Ten Pan jeszcze jest na słynnym filmiku: "Prawo rozwoju rodziny pszczelej" czy coś takiego...
kiedyś to oglądałem a było to dawno i analizowałem jego wykład... później przyszła długa przeciągająca się zima chyba 2013 i według jego wyliczeń pszczoły nie miały szans na rzepak, okazało się, że na rzepak zdążyły bez problemu... hehe... wszystkie wyliczenia i wykresy wzięły w łeb...

hehe też widziałem ale tamten jakoś do mnie nie przemówił. Zresztą w tym nie mówi nic odkrywczego ale gdyby ktoś nie wiedział i się zastanawiał dlaczego WZ wygląda jak wygląda to się czegoś dowie. Plus ciekawostka z tymi dwoma matkami.
Cytuj ten post
Też oglądałem, jeden i drugi.
Na dzień dzisiejszy, uważam, że ramki wąsko-wysokie są bardzo dobre wtedy, kiedy ul jest dwuścienny, wenątrz z miekkiej deski lub boazeri i "wypchany" czymś naturalnym - słoma, sieczka, plewy, mech, paproć....Jeżeli ul jest wykonany z pateiałów nie-naturalnych, np. sklejka, płyta OSB, lub inny, podobny materiał, ocieplony styropianem, to w tej kombinacji ramka wąsko-wysoka nie spełnia swej funkcji. Wtedy zdecydowanie wolałbym ul, np taki, jaki ma Łukasz.
Cytuj ten post
(20.01.2017, 20:20)markus napisał(a): Też oglądałem, jeden i drugi.
Na dzień dzisiejszy, uważam, że ramki wąsko-wysokie są bardzo dobre wtedy, kiedy ul jest dwuścienny, wenątrz z miekkiej deski lub boazeri i "wypchany" czymś naturalnym - słoma, sieczka, plewy, mech, paproć....Jeżeli ul jest wykonany z pateiałów nie-naturalnych, np. sklejka, płyta OSB, lub inny, podobny materiał, ocieplony styropianem, to w tej kombinacji ramka wąsko-wysoka nie spełnia swej funkcji. Wtedy zdecydowanie wolałbym ul, np taki, jaki ma Łukasz.

Markusie tu już nie chodzi o ul... jeden ma więcej plusów dla pszczelarza drugi ma więcej plusów dla pszczół...
W ogólnym rozrachunku jest to mało istotne i nie oszukujmy się, że ul odpowiada za życie naszych pszczół jak to już tu niedawno czytałem... ul jaki by nie był jest tylko kloszem, skorupą itd. Pszczoły muszą się do niego dostosować i tyle... pewnie wolałyby coś innego no ale jest jak jest...
Cytuj ten post
Ale jeżeli w jakimś ulu pszczoły będą w warunkach TF lepiej przeżywały niż w innym to dlaczego z tego nie skorzystać (o ile jest to prawdą) np. na etapie dochodzenia do TF kiedy pszczoły są najważniejsze.
Cytuj ten post
 Łukaszu, zdecydowanie się z Tobą zgadzam. Pszczoły mogą żyć nawet w "betonowym" ulu. Ale, czy o to w tym wszystkim chodzi ? Jesli byśmy ich z miodu nie ograbiali, wszystko byłoby OK. Jednak, kiedy częstujemy się ich owocem pracy, czy nie powinniśmy im zapewnić optymalnych warunków do egzystencji ?

Kiedy pojawiła się pszczoła wysokoplenna i "moda" z nią związana, plus chemizacja, zmieniła się cała gosodarka pasieczna, która w mojej ocenie, nie ma wiekszej przyszłości. Ale to moje zdanie.

Ja skupiam się na tym, co przez setki lat było stosowane. Nic poza tym. Dlatego ramka wąsko-wysoka, ul z naturalnych materiałów, i dawna rasa pszczół, czyli AMM.
Cytuj ten post
(20.01.2017, 20:58)Borówka napisał(a): Ale jeżeli w jakimś ulu pszczoły będą w warunkach TF lepiej przeżywały niż w innym to dlaczego z tego nie skorzystać (o ile jest to prawdą) jeśli np. na etapie dochodzenia do TF kiedy pszczoły są najważniejsze.

heheh i pewnie masz nadzieje, że będzie to jeden z uli używanych przez Ciebie Uśmiech
Cytuj ten post
(20.01.2017, 21:07)Krzyżak napisał(a):
(20.01.2017, 20:58)Borówka napisał(a): Ale jeżeli w jakimś ulu pszczoły będą w warunkach TF lepiej przeżywały niż w innym to dlaczego z tego nie skorzystać (o ile jest to prawdą) jeśli np. na etapie dochodzenia do TF kiedy pszczoły są najważniejsze.

heheh i pewnie masz nadzieje, że będzie to jeden z uli używanych przez Ciebie Uśmiech

Wiadoma sprawa. Vide ostatni tekst Busha. Duży uśmiech
Cytuj ten post
Jeśli byś miał dokonać wyboru, między ramką WP a WZ, to dlaczego wybrałbyś jedną z nich, a dlaczego nie wybrałbyś drugiej ?
Cytuj ten post
WZ
Głównie dlatego, że takie ule już mam i takie dostałem za darmo na początku
Cytuj ten post
(09.02.2017, 18:19)Borówka napisał(a): WZ
Głównie dlatego, że takie ule już mam i takie dostałem za darmo na początku

Argument tygodnia. Uśmiech Ale, można i tak.
Cytuj ten post
Też wybrał bym wz bo mniejszaDuży uśmiech
Cytuj ten post