Klub miłośników ramki wąsko-wysokiej - WP i WZ.
(20.04.2016, 12:40)kosz85 napisał(a): Moje Warre są na ramkę WP Uśmiech tylko skróconą do połowy, wiec oczywiście, że się da, wszystko się da. Ale w standardzie to raczej ul do gospodarki stacjonarnej.
Generalnie jakby dodać mocowania do dźwigu, to z Warszawiakami byłoby nawet mniej roboty w gospodarce obwoźnej a i trudniej ukraść taki monolit Duży uśmiech Minus, że zajmują więcej miejsca, ale takie klocki z płaskim daszkiem, można by fajnie  przewozić. Zresztą przecież są barakowozy pszczelarskie na ramce warszawskiej.
Znam pasieki na kilka setek WP i są to pasieki wędrowne Oczko  Trzeba mądrze zbudowac taki ul. Zamiast desek sklejka i jest ok. Praktykuje w takiej pasiece.
'kosz85' Potrzebuje pogadać o tych skróconych, podeślij mi nr tel jesli możesz Oczko
Cytuj ten post
(10.09.2017, 19:42)Majster Mazurski napisał(a): Znam pasieki na kilka setek WP i są to pasieki wędrowne Oczko  Trzeba mądrze zbudowac taki ul. Zamiast desek sklejka i jest ok. Praktykuje w takiej pasiece.
'kosz85' Potrzebuje pogadać o tych skróconych, podeślij mi nr tel jesli możesz Oczko

A o czym tu dywagować? Uśmiech Moje warre są wysokie na 20cm. Są to ramki nadstawkowe 13cm bez dolnej beleczki. Mam też korpusiki na ramki 13cm, obu używam jako nadstawek.
Spotkałem się z ramkami WP skróconymi o 8cm (35,5cm) i skróconymi do 30cm. Takie skracanie ma na celu odbieranie większej ilości miodu, tylko to działa destrukcyjnie na zalety ramki wąsko wysokiej. Jak chcę zimować na miodzie i odbierać tylko niewielką nadwyżkę, to tradycyjna ramka jest bardzo dobra. Skracanie jej zbliża nas do zabaw w korpusowe warszawiaki, a wtedy równie dobrze, można mieć jakiekolwiek inne ule korpusowe.
Cytuj ten post
W nowym sezonie zamierzam kupić nowe ule warszawskie zwykłe. Zaplanowana obsada to mieszanka amm i kaukasek. Mają to być ule bez nadstawek, albowiem postanowiłem oszczędzić swój kręgosłup. Chęci mam na wz 22 ramkowy z dwoma wylotkami na bocznej ścianie. Pytanko czy dla tej obsady 22 to nie za mało czy styknie?
Cytuj ten post
Wanda Ostrowska "Gospodarka pasieczna w ulu warszawskim zwykłym"

"Zapasy powinny być tak ułożone, by w skrajnych plastrach było ich więcej ich więcej, do 2/3 powierzchni ramki, w środkowych mniej - do 1/2 - 1/3 długości plastra, gdyż tu w wolnych od "miodu" komórkach uwiążą się zimujące pszczoły."

"W początku listopada czy końcu października dobrze jest jeszcze zajrzeć ostrożnie, po nocnym przymrozku, do dwu skrajnych uliczek czy nie zaszły jakieś nieprzewidziane zmiany w sile rodzin i gdyby któraś uliczka była bez pszczół należy zabrać zbędną ramkę, dosuwając matę do pozostałych. Korzystne jest również wspomniane przewieszenie mostków wylotowych w położenie zimowe."

W okresie od połowy października do pierwszego oblotu wiosennego pszczół jedna rodzina zużywa około 5-6 kg zapasów. (...) Uzupełniając więc zapasy zwane zimowymi zwiększamy je do 11 kg przy zimowli na 6 ramkach, 12 kg przy 7 ramkach i 13,5 kg przy zimowli rodzin o sile 8 ramek na jesieni. Odkłady zazimowane na 3 czy 4 ramkach powinny mieć po nakarmieniu 6-,7,5 kg zapasów na zimę.

"W ulu warszawskim zwykłym o wąskiej ramce, kłąb zimowy zajmuje całą (lub prawie całą) jej szerokość, a forma kłebu jest zbliżona do kuli. Jest to figura zapewniająca małe straty ciepła na swojej powierzchni., przy dużej proporcjonalnie do powierzchni liczbie pszczół, które to ciepło wytwarzaj Ponadto zapasy zgromadzone są tylko nad kłębem i ruch jego w miarę zużywania pokarmu jest jednokierunkowy, skąd nie ma obawy o rozbicie kłębu zimą, spotykane przy ramkach szeroko-niskich. Ku górze też unosi się ciepło przenikające z kłębu, które stopniowo ogrzewa zapasy, zapobiegające ich cukrzeniu i fermentacji. Wszystko to stwarza bardzo korzystne warunki zimowli pszczół w tym typie ula.
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
590x300 mm

Załączone pliki Miniatury

Cytuj ten post
(22.10.2017, 11:16)Borówka napisał(a): 590x300 mm

WP+ Oczko Warszawski Poszerzony Plus Oczko
Cytuj ten post
(22.10.2017, 11:41)kosz85 napisał(a):

Ano
To jest: Volodymyr Baran, Lwów, nie leczy od 2012
Cytuj ten post
Po uchwytach widać, że przystosowany do gospodarki wędrownej.
Cytuj ten post
(22.10.2017, 12:22)regulus napisał(a): Po uchwytach widać, że przystosowany do gospodarki wędrownej.

Wiesz co jego filmiki widzę zawsze z tego samego pasieczyska i ule też stoją podobnie. Ale jako, że nie rozumiem tego języka to może o tym mówi.
https://www.youtube.com/channel/UCXUuC8p6OcxcvgvwD4MVwaw/videos?pbjreload=10
Cytuj ten post
(22.10.2017, 12:18)Borówka napisał(a):

Ano

Z tego co się zorientowałem to jego metoda na varrozę polega na izolowaniu matki od sierpnia do marca. Przez ten czas zimowa varroza kona ze starości.
Cytuj ten post
(15.11.2017, 13:23)BubuJogi napisał(a):
(22.10.2017, 12:18)Borówka napisał(a):

Ano

Z tego co się zorientowałem to jego metoda na varrozę polega na izolowaniu matki od sierpnia do marca. Przez ten czas zimowa varroza kona ze starości.

Od początku sierpnia czy od końca bo to spora różnica..?
Jeśli od początku to pogłowie zimowej pszczoły będzie dość skąpe..
Cytuj ten post
http://workbees.ru/encyclopedia-of-beekeeping/levitsky-hive
http://v-zzz.ru/kms_prodlog+show+ids-367.html
Cytuj ten post