Prognoza pogody
(10.05.2016, 13:41)MrDrone napisał(a): Łukasz, sam maj nie jest najgorszy to prawda. Ale ja bardziej piszę o tym, że do końca kwietnia u mnie była totalna bryndza. po takiej bryndzy po prostu chciałbym choć z tydzień stabilnej pogody, a nie 2 dni słońca i dwa dni chłodów i deszczów, kiedy pszczoły latają po godzinie czy dwie w ciągu dnia, a o 18 nawet na wylotek nie wyjdą, bo chłody... fakt, nie miałem silnych pszczół i może to też efekt tego, ale rok temu pszczoły o tej porze wybuchały z rozwojem, a w tym roku dopiero ruszają. u mnie.

Tylko, że rok temu w marcu to one już były w takiej sile jak teraz końcem kwietnia... moim zdaniem wybuchną właśnie teraz na świeżym pyłku i solidnej dawce nektaru...
Cytuj ten post
oby Uśmiech
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Spacerowałem po okolicy w niedzielę, zbieram zioła do ogrodu dla pszczół, na rzepaku i gorczycy (tez jest dużo) pszczoły chodzą mocno, znalazłem tez pięknego dęba tak z 1,5 m średnicy, idealny na skrzynkę.
Cytuj ten post
I z tego co pamiętam w maju nigdy nie było stabilnej pogody czyli 10 dni jest ponad 20 st. C i świeci słońce. Zawsze się przeplatał deszcz ze słońcem a czasami nawet więcej deszczu... Osobiście chciałbym taką pogodę na przemian do końca sierpnia...
Cytuj ten post
(10.05.2016, 13:54)bonluk napisał(a): I z tego co pamiętam w maju nigdy nie było stabilnej pogody czyli 10 dni jest ponad 20 st. C i świeci słońce. Zawsze się przeplatał deszcz ze słońcem a czasami nawet więcej deszczu... Osobiście chciałbym taką pogodę na przemian do końca sierpnia...

Może Ci się ziścić, podobno ma być umiarkowane lato. Dobrze by popadało, po zeszłorocznych suszach to wody jak na lekarstwo.
Cytuj ten post
No jest fajnie, niektóre rodziny jutro dostaną 4 korpus LN.
Ale są i takie na lekko ponad dwóch.
Cytuj ten post
Dla pożytku dla pszczół nie jest zle. W nadstawkach jest sporo w silnych rodzinach.

Dla mnie fee po pracy zawsze deszcz lub zimno.
Cytuj ten post
a ja odszczekuję wszystko co pisałem rano: hau hau hau Oczko

piękna pogoda, słońce, ciepło... pszczoły wciąż latają, niebo prawie czyste nad pasiekami. boję się że wyschły nektarniki w roślinach... Duży uśmiech
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Na FB wyświetla co rok wcześniej się opublikowało, dziś dostałem info jaką fotkę z rójką wstawiłem rok temu. A teraz nic. Zero mateczników. Nie oglądałem każdej ramki tylko spody korpusów. Nie dokończyłem wczoraj co prawda bo mnie pogoniły. Tak więc pogoda nie jest zła, choć w tamtym roku było lepiej.
Cytuj ten post
(11.05.2016, 09:35)Popszczelony napisał(a): Na FB wyświetla co rok wcześniej się opublikowało, dziś dostałem info jaką fotkę z rójką wstawiłem rok temu. A teraz nic. Zero mateczników. Nie oglądałem każdej ramki tylko spody korpusów. Nie dokończyłem wczoraj co prawda bo mnie pogoniły. Tak więc pogoda nie jest zła, choć w tamtym roku było lepiej.
U mnie pogoda je lepsza niż w 2015 jak na razie. 
Cytuj ten post
Udałem się godz wcześniej do pracy,myślałem że teraz coś przy pszczołach a tu  Zły leje i błyskawice Anioł
Cytuj ten post
Według prognoz idzie ochłodzenie...
Cytuj ten post
Paskudnie i leje deszcz. Płacz
Cytuj ten post
(13.05.2016, 16:35)marbert napisał(a): Paskudnie i leje deszcz. Płacz

Ja się cieszę bo własnie łąkę posadziłem. 
Cytuj ten post
(13.05.2016, 16:37)Borówka napisał(a):

Posiałem  Oczko
Cytuj ten post
(13.05.2016, 16:42)marbert napisał(a):
(13.05.2016, 16:37)Borówka napisał(a):

Posiałem  Oczko

To prawda w większości posiałem. Ale było kilka roślin które posadziłem gdyż przesadziłem. 
Cytuj ten post
U mnie słońce i 22 stopnie Uśmiech
Trochę wieje ale znośnie
Cytuj ten post
Nici z robienia odkładów dziś. Padało. W związku z tym odpaliłem pasieczysko nr 3 i ustawiłem tam 2 podwójne dadany odkładowe.
== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post
Pada od rana i zimno.
Cytuj ten post
Arłamów nie jest w Bieszczadach, ale to parę kilometrów i pada , leje Smutny
Cytuj ten post
Piękny spokojny deszcz... tego nam potrzeba
Cytuj ten post
(02.06.2016, 15:44)bonluk napisał(a): Piękny spokojny deszcz... tego nam potrzeba

My dziś z Koszem braliśmy zsypańce od Pana Jana i robiliśmy to do pustych transportówek w deszczu. Kosz twierdzi, że przez moment nawet była ulewa. Duży uśmiech Ja nie czułem bo cały kapelusz już miałem mokry i lało mi się przez siatkę czasem. Wszystko z przedwojennymi niezadowolonymi z masakry ich mieszkaniem i to podczas deszczu. Generalnie miałby być rójki w naszych rojnicach dowiezionych na gotowe ale wyszły zsypańce i przesypywanie podczas konkretnego deszczu. Wszystko odwrotnie do planu. Bajka. Zobaczymy czy matki przeżyły we wszystkich rodzinach.
Szkoda, że część pszczół przez deszcz padła czy nie weszła do rojnic. Życie.
Cytuj ten post
Zapomniałeś napisać, że przetestowaliśmy obronność przedwojennych Duży uśmiech
Ładnie się dziady w deszczu rzucają, ale ta ich "obronność" jest mocno przesadzona Uśmiech Fakt odprowadzały nas i wypryskiwały przy przesypywaniu, ale tragedii nie było, za to ja zaliczyłem pierwsze 2 żądła już jako pszczelarz.
Cytuj ten post
jeżeli tylko 2 żądła to nie wiem co one Wam robiły, ale to nie była "obronność przedwojennych" Duży uśmiech Pamiętacie taki film o pszczelarzach w afryce? to przedwojenne potrafią jakoś tak podobnie jak są wk...ne Duży uśmiech (no może ciut przesadzam Oczko)

to ile już macie tych przedwojennych? bo rozumiem, że to już druga wizyta "u źródła"?
Cytuj ten post
Ja tam nie uważam, że one były "złe". Po prostu były niezadowolone i nie ma się co dziwić ale nawet nie obsiadały chmarami ubrania i rękawic ani nie goniły ponad 10 metrów od ula. Zresztą być może deszcz im to utrudniał. Nie wiem czy można o tej "obronności przedwojennych" tej co była u Ciebie jako o standardowej bo na razie wydarzała się ona (o ile wiem) tylko u Ciebie. Raczej o potencjalnych możliwościach.

Ja mam 6 rodzin przedwojennych ze źródła w tej chwili ale jedna jak pisałem przyjechała osierocona więc matkę zrobiły sobie z jajeczka przedwojennych ale czym się unasienniła u mnie to nie wiem.
Kosz ma jedną. Jeszcze jedną bierze jutro Piotrek do osiedlenia w Słonecznym Ulu podwieszonym na drzewie. To będzie dopiero jazda. Ale jak będzie spontaniczna rójka na drzewie (czego nie wiadomo bo Pan Jan z dnia na dzień zmienia zdanie o 180 stopni) to będę miał jeszcze jedną.

p.s. Jakby ktoś chciał wozić rojnicę niepełną gotowego suszu to pamiętajcie że Pan Jan tam nie osadzi pszczół pomimo takiego umówienia się. Duży uśmiech Więc lepiej to od razu brać to pod uwagę i nie jeździć bezsensownie.

p.s. 2. Kosz napisałem przecież, że były niezadowolone. Jednak kunę czy niedźwiedzia by takie niezadowolenie nie powstrzymało więc to taka lekka pokazówka według mnie. Uśmiech
Cytuj ten post
no to Kuba idziesz w siłę.

Będzie to już trzecie "Wojewódzkie Centrum Unasienniania Pszczołą Przedwojenną" (w skrócie WCUPP) Duży uśmiech
A w zasadzie to czwarte, tylko u Łukasza jest świętokrzyskie z siedzibą zamiejscową... Duży uśmiech

u mnie w tym roku pszczoły bardzo łagodne - w zasadzie wszystkie. Córka przedwojennych jest zupełnie nieobronna. o wiele bardziej obronne są elgony niż tegoroczne przedwojenne.... może się zepsuły?? Oczko
Cytuj ten post
(03.06.2016, 07:18)MrDrone napisał(a): no to Kuba idziesz w siłę.

Będzie to już trzecie "Wojewódzkie Centrum Unasienniania Pszczołą Przedwojenną" (w skrócie WCUPP) Duży uśmiech
A w zasadzie to czwarte, tylko u Łukasza jest świętokrzyskie z siedzibą zamiejscową... Duży uśmiech

u mnie w tym roku pszczoły bardzo łagodne - w zasadzie wszystkie. Córka przedwojennych jest zupełnie nieobronna. o wiele bardziej obronne są elgony niż tegoroczne przedwojenne.... może się zepsuły?? Oczko

Ważne żeby przeżywały. Nad wzrostem agresywności popracujemy w drugim etapie Oczko
Cytuj ten post
hehehehe Duży uśmiech

wzrost agresywności można osiągnąć "metodami gospodarki pasiecznej" (co już udowodniłem u siebie ponad wszelką wątpliwość), więc specjalistyczna selekcja być może nie będzie potrzebna Duży uśmiech
Cytuj ten post
(03.06.2016, 07:43)MrDrone napisał(a): hehehehe Duży uśmiech

wzrost agresywności można osiągnąć "metodami gospodarki pasiecznej" (co już udowodniłem u siebie ponad wszelką wątpliwość), więc specjalistyczna selekcja być może nie będzie potrzebna Duży uśmiech

W końcu to są polskie pszczoły, a gdy Polak głodny, to zły Oczko
== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post
Eh, ja chyba każdą swoją wypowiedź muszę pisać z przypisami Duży uśmiech Napisałem "obronność przedwojennych" w cudzysłowie, bo właśnie tak wszyscy straszyli, a to generalnie łagodne pszczółki. Złe to moim zdaniem one akurat były i miały powody, co nie znaczy że okazywały to jakoś specjalnie.

Bartek, ja sądzę, że to tamta pojedyncza rodzina u Ciebie była tylko taka wkurzona, a ta córka pokazuje dopiero jaka powinna być ta pszczoła. U Dziadka się chodzi i nic się na Ciebie nie rzuca, wczoraj była naprawdę mocno niekorzystna pogoda, rzucały się, ale to chyba każda porządna pszczoła w taką pogodę by się rzucała odrobinę do żądlenia, oprócz tych sztucznych po lobotomi.
Cytuj ten post