Trzmiele
Zrobiłem kilka ulików dla trzmieli. W środku jest trochę suchego mchu i siana. Od tyłu deska jest wyjmowana aby można było tam ewentualnie zajrzeć i podebrać trochę jedzenia a po skończonym sezonie wosku. Który ponoć jest twardszy niż pszczoły miodnej.

Załączone pliki Miniatury

Cytuj ten post
U mnie w porabanym drzewie zrobiły gniazdo... widać pasuje im taki rozpierdziel
Cytuj ten post
(21.04.2016, 15:15)bonluk napisał(a): U mnie w porabanym drzewie zrobiły gniazdo... widać pasuje im taki rozpierdziel

No tak może za elegancko zrobiłem. Ale w środku mają bałagan.
Cytuj ten post
Uśmiech, tez zrobiłem 4 sztuki z odpadu z uli (po lekturze M.Bilińskiego), pochwale się jak coś wejdzie, bo obawiam się że jest już za późno
Cytuj ten post
(21.04.2016, 15:27)Popszczelony napisał(a): Uśmiech, tez zrobiłem 4 sztuki z odpadu z uli (po lekturze M.Bilińskiego), pochwale się jak coś wejdzie, bo obawiam się że jest już za późno

Też się tak obawiam. :/
W zeszłym tygodniu jeszcze widziałem jedną dorodną samicę Trzmiela ziemnego jak szukała gniazda przy ziemi ale dopiero teraz miałem czas. Odkryłem nawet jej norkę do zimowli z której wychodziła. Cóż najwyżej będzie na przyszły rok. Tera jej nie widzę więc pewnie już coś znalazła albo padła.
Cytuj ten post
Tu jest fajna stronka do rozpoznawania trzmieli:
http://naturaiczlowiek.org/o-pszczolach/gatunki/trzmiele/rozpoznawanie-trzmieli
Cytuj ten post
Nic się nie zasiedliło w tym roku. Za zrobiłem uliki. W przyszłym roku to poprawię albo będą stały puste i próchniały całą zimę.
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
U mnie trzmiele zawsze co roku gniazdują w kopcu z trocin i robią sobie w nim mieszkania
Ciężko jest dymić pszczoły amitrazą Uśmiech
Cytuj ten post
U mnie tez puste. Za późno postawiłem. Zostawiam na zimę i dorobię nowych. Mam gniazdo w ścianie domu ale to trzmiel ogrodowy albo rudy , ale to się nie liczy.
Cytuj ten post
(29.09.2016, 15:17)Popszczelony napisał(a): U mnie tez puste. Za późno postawiłem. Zostawiam na zimę i dorobię nowych. Mam gniazdo w ścianie domu ale to trzmiel ogrodowy albo rudy , ale to się nie liczy.

Czemu się nie liczy?
Cytuj ten post
Nie zadomowiły się w domkach które zrobiłem. Nie moja w tym zasługa. Uśmiech
Cytuj ten post
(29.09.2016, 15:39)Popszczelony napisał(a): Nie zadomowiły się w domkach które zrobiłem. Nie moja w tym zasługa. Uśmiech

hehe
Cytuj ten post
trzmiele potrzebują raczej dużej "dziury" z niekoniecznie dużym otworem wejściowym do zasiedlenia - wyszukują mysich nor, lub ropuszych, lub zasiedlają domki lęgowe dla ptaków. Trzmiele nie są samotnicami - mają spore gniazdo Uśmiech No i każdy rodzaj szuka innego miejsca - ja mam rok w rok w stercie węgla, w kupie drewna na opał, w mysich norach. Zazwyczaj - jak klecanki - nie zasiedlają drugi raz tej samej "dziury" i trzeba ją oczyścić coby wróciły.
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
(29.09.2016, 17:36)Modliszqa napisał(a): trzmiele potrzebują raczej dużej "dziury" z niekoniecznie dużym otworem wejściowym  do zasiedlenia - wyszukują mysich nor, lub ropuszych, lub  zasiedlają domki lęgowe dla ptaków. Trzmiele nie są samotnicami -  mają spore gniazdo Uśmiech No i każdy rodzaj szuka innego miejsca - ja mam rok w rok w stercie węgla, w kupie drewna na opał, w mysich  norach. Zazwyczaj - jak klecanki - nie zasiedlają drugi raz tej samej "dziury" i trzeba ją oczyścić coby wróciły.

Ja też mam ale chcę mieć też w ulikach do celów przyrodoznawczych. Będę sobie rzadko z tyłu otwierał i obserwował i być może zabiorę trochę trzmielego miodu i czerwiu na spróbowanie. A wraz z nadejście zimy wosk trzmieli. Wosk taki jest jeszcze twardszy i ma dodatkowe ciekawe zastosowania np. w skórnictwie.
Cytuj ten post
Fajny dokument o rodzinie trzmieli ziemnych
https://m.youtube.com/watch?v=5q_DZS4ctEs

Wysłane z mojego GT-P3100 przy użyciu Tapatalka
Cytuj ten post
[attachment=753]
W tym roku przesiedlałem trzmiele z rozbiernej  stodoły u znajomego.niestety przyjechałem za późno i trzy kolonie zostały zalane wodą,zasypane piachem i zadeptane przez miejscowych mędrców od łopaty.
Uratowała tylko jedną. Gniazdo razem z trzmielami domowymi przeżuciłem do na szybko zmontowanego ulika(nazbierałem też materiał na kilka następnych)  
lotne trzmiele prawie trzy godziny próbowały przyzwyczaić się do tego że na miejscu ich kupki próchnicy stoi coś innego.kreciły się wkoło,dopiero po wejściu i wyjściu dwóch osobników, weszły do ulika "sznurkiem". Wieczorem ulik powodował do mojej stodoły.
Cytuj ten post
na dobranoc

Cytuj ten post
piękny film potwierdzam Uśmiech
Jola
Cytuj ten post
Dzięki, super. Nie wiedziałem o tym filmie.
Cytuj ten post
Opisy roznych gatunkow w USA.
http://www.bumblebeewatch.org/app/#/species/profile
Cytuj ten post
Pojawiły się pierwsze matki, ogromne, pewnie po takiej zimie zostały tylko najlepsze.
Cytuj ten post
U mnie jeszcze ani murarek ani trzmieli. Czekam
Cytuj ten post
W koncu widzialem pierwsza matke. Gruba maciora.
Cytuj ten post
(30.03.2017, 15:13)Borówka napisał(a): W koncu widzialem pierwsza matke. Gruba maciora.

Kuba a widziałeś grubą maciorę ?
Ciężko jest dymić pszczoły amitrazą Uśmiech
Cytuj ten post
Uliki były tym razem od początku przedwiośnia tuż przed wylotem matek z zimowych norek i nic się nie zasiedliło niestety.
Cytuj ten post
a u mnie lata taka królowa Uśmiech

Załączone pliki Miniatury

Jola
Cytuj ten post