Trapezowy TBH
Na zdjęciu wielki KTBH z szybką i daszkiem od Przemka oraz najprostszy (w oryginale robi się go z jednej długiej szerokiej dechy) i najlżejszy chyba według instrukcji Les'a Crowder'a z desek od Łukasza. Poszerzyłem do o półtora centymetra aby odpowiadał szerokości tego wielkiego co by można robić odkład.
Dno będzie deską. Góra to po prostu grube snozy z desek przylegające do siebie i na to daszek z postaci jakieś blachy. To chyba najprostszy KTBH jaki jest możliwy.

Dno będzie pełne. Jak się nie sprawdzi wersja jednościenna to go z boku ocieplę a na górę dorobię daszek z poduchą.

p.s. Szymon oszczędź mnie ale są drobne nierówności.

Załączone pliki Miniatury

Cytuj ten post
Niech im te ule służą jak najlepiej...
Cytuj ten post
Chociaż nie. Zamiast zwykłej deski na dnie zrobię taką oto odczepianą eko dennicę z próchnem etc.

https://www.youtube.com/watch?v=SWB-pdlqeFQ
Cytuj ten post
(25.04.2016, 13:49)Borówka napisał(a): p.s. Szymon oszczędź mnie ale są drobne nierówności.

Jest git !!!
W 2018 roku mam mieć dwa dni wolnego, wtedy też sobie taki zrobię.

p.s. Wicher Ci go nie zwali z tych podpórek ?
Cytuj ten post
Kuba ile snoz przewidujesz, że się tam zmieści, liczyłeś jakiej mniej więcej kubaturze odpowiada ten ul (w porównaniu np. do wlkp)?
Cytuj ten post
(25.04.2016, 14:09)Krzyżak napisał(a): p.s. Wicher Ci go nie zwali z tych podpórek ?

Ten wielki nie. Jest mocno ciężki, sam daszek waży tyle co trelinka.

Zresztą to jest tymczasowo bo jak złapie się do niego rójka lub ja tam coś osiedlę to wywiozę go do sadu do Ojca na przyszłe pasieczysko nr. 2.
Cytuj ten post
(25.04.2016, 14:17)pastaga napisał(a): Kuba ile snoz przewidujesz, że się tam zmieści, liczyłeś jakiej mniej więcej kubaturze odpowiada ten ul (w porównaniu np. do wlkp)?

Nie. Nie liczyłem. Jest trochę krótszy niż według założeń Crowdera gdyż takie były deski.
Zawsze można dać nadstawkę ale nie obrażę się jeśli się wyroi z braku miejsca na rozbudowę.
Na razie jeszcze żadna moja rodzina w moim pszczelarzeniu nie zajęła cały WZ więc się nie martwię raczej. 

Tutaj jest instrukcja budowy.

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/600x315/06/d5/7c/06d57c1a8a6e0fcfe21a98bf45f61d3f.jpg

Na oko myślę. że to około połowa WZ 20 ramkowego jeśli chodzi o kubaturę. Nie wiem jak to policzyć bez patrzenia w książki skoro nie ma kątów prostych. Uśmiech A mam co robić.
Dla chcącego mogę jednak podac wymiary:

Długość 80 cm
Wysokość 26 cm
Krótszy bok: 22 cm
Dłuższy bok: 52 cm
kąt: 60 i 120 stopni
Cytuj ten post
Jeżeli dołożyć wylot od dołu , to mamy coś na podobę ula apostolyego Uśmiech
Cytuj ten post
Ok. Jeśli dobrze policzyłem metodą uproszczoną z głowy to ma kubaturę: 0,077 m3

A nie mam pojęcia ile mają inne ule.
Cytuj ten post
(25.04.2016, 14:48)grzegor41 napisał(a): Jeżeli dołożyć wylot od dołu , to mamy coś na podobę ula apostolyego Uśmiech

Bardzo podobny tylko ul Apostolyego ma ramki a ten snozy. Nie wiem po co ramki w tamtym ulu skoro przy trapezowej budowie najlepiej o kącie 120 stopni pszczoły nie lepią do ścianek. Może do wirowania?
Cytuj ten post
(25.04.2016, 14:54)Borówka napisał(a):
(25.04.2016, 14:48)grzegor41 napisał(a): Jeżeli dołożyć wylot od dołu , to mamy coś na podobę ula apostolyego Uśmiech

Bardzo podobny tylko ul Apostolyego ma ramki a ten snozy. Nie wiem po co ramki w tamtym ulu skoro przy trapezowej budowie najlepiej o kącie 120 stopni pszczoły nie lepią do ścianek. Może do wirowania?
 Jak dobrze pamiętam są w dwu wersjach Oczko
Cytuj ten post
(25.04.2016, 14:50)Borówka napisał(a): Ok. Jeśli dobrze policzyłem metodą uproszczoną z głowy to ma kubaturę: 0,077 m3

Ok dzięki. Plan może też wykorzystam bo to ciekawy ul i chętnie bym jedną taką sztukę pod domem miał, a przy okazji sąsiedzi będą mogli snuć teorie o tajemniczej trumnie Oczko
Cytuj ten post
(25.04.2016, 15:07)pastaga napisał(a):
(25.04.2016, 14:50)Borówka napisał(a): Ok. Jeśli dobrze policzyłem metodą uproszczoną z głowy to ma kubaturę: 0,077 m3

Ok dzięki. Plan może też wykorzystam bo to ciekawy ul i chętnie bym jedną taką sztukę pod domem miał, a przy okazji sąsiedzi będą mogli snuć teorie o tajemniczej trumnie Oczko

Szczególnie, że będzie stała na dachu. Duży uśmiech

No i jak to się ma w stosunku do WLKP?
Cytuj ten post
(25.04.2016, 15:09)Borówka napisał(a):
(25.04.2016, 15:07)pastaga napisał(a):

Szczególnie, że będzie stała na dachu. Duży uśmiech

No i jak to się ma w stosunku do WLKP?

Wygląda, że mniej więcej jak dwa korpusy wlkp... chyba że się mylę Oczko
Cytuj ten post
(25.04.2016, 14:54)Borówka napisał(a):

Czasem jednak lepią i wtedy trzeba odcinać od ścianek przy przeglądaniu. Kiedyś nie zauważyłem że przykleiły, pociągnąłem mocniej i po tygodniu znalazłem oberwany plaster.
Cytuj ten post
Kuba masz pomysł jak toto zasiedlić? U mnie od roku dwa stoją puste...
Cytuj ten post
(25.04.2016, 15:52)emzarek napisał(a): Kuba masz pomysł jak toto zasiedlić? U mnie od roku dwa stoją puste...

Marcin, przywieź do mnie to zasiedlimy Uśmiech

snoza do jakiegoś ula między ramki, żeby dobudowały na niej plaster. jak go zaczerwią to tą snozę i pakiet z młodą matką do TBH.
można też dać matecznik, ale to się zrobi słabizna i będzie jak rodzinka weselna. 
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Policzyłem to sobie jeszcze na początku zimy... Od razu wyszło z tego, że twórcy uli dysponowali jakąś wspólną wiedzą.

Układ 2x rodnia wspólna powierzchnia ramek:
wielkopolski 16320
stary dadant (leżak 15ramek) 17430
dadant 18,5 27390
wlkp 18 (tomka miodka) 16320
zander 16000
ostrowska 14960
langstroth 17979
ln3/4 14124
warszawski 16268

Pojemność 1 korpusu rodni w litrach
wielkopolski 35,1
stary dadant (leżak 15ramek) 73,41
dadant 18,5 30,18
wlkp 18 (tomka miodka) 24,3
zander 34,65
ostrowska 32,4
langstroth 38,64
ln3/4 31,08
warszawski 68,51
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(25.04.2016, 15:52)emzarek napisał(a): Kuba masz pomysł jak toto zasiedlić? U mnie od roku dwa stoją puste...

Mam kilka snóz z końcówkami plastrów i jeden cały plaster. Tak chyba najlepiej od kogoś wziąć.

Inne metody z tego co wiem teoretycznie to snozy z trójkątnymi końcówkami jakie CMS sprzedawał do ramek. Widziałem na necie, ze ludzie zasiedlają taki nowe / puste zsypańcami. Później trochę muszą prostować pierwsze plastry co jest równoznaczne z częstymi przeglądami a później już leci.

Inni też przylepiają kawałki plastrów pozystkanych z innych uli czy też smarują linie woskiem. W tych metodach też pewno w pierwsze tygodnie trzeba trochę się naprostować. Snozy z przerwami i powałką nad snozami powinny też lepiej zrobić.

Najlepsze jest pewno pozyskanie jednego gotowego plastra od kogoś.

A pisałeś, że oderwałeś plaster a teraz piszesz, że masz puste. To znaczy kiedyś miałeś?
Cytuj ten post
(25.04.2016, 15:58)MrDrone napisał(a):

snoza do jakiegoś ula między ramki, żeby dobudowały na niej plaster. jak go zaczerwią to tą snozę i pakiet z młodą matką do TBH.
można też dać matecznik, ale to się zrobi słabizna i będzie jak rodzinka weselna. 
Bartek do ciebie przyjedzie japończyk i wlkp. Nie mam karawanu żeby wozić trumny... A ze snozą w innym ulu to jest jakiś pomysł tylko wymiary są niekompatybilne i trzeba pokombinować.
Cytuj ten post
no to niech wystaje taka snoza. można też górną belkę ramki z plastrem przybić/przykleić do snozy (bo zakładam, że snoza jest dłuższa niż ta górna belka.
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(25.04.2016, 16:06)emzarek napisał(a):
(25.04.2016, 15:58)MrDrone napisał(a):

Bartek do ciebie przyjedzie japończyk i wlkp. Nie mam karawanu żeby wozić trumny... A ze snozą w innym ulu to jest jakiś pomysł tylko wymiary są niekompatybilne i trzeba pokombinować.

Przytniesz i będzie git. Resztki zjesz skoro chrzest już przeszedłeś. Uśmiech
Cytuj ten post
Tu masz.

Cytuj ten post
Jeszcze widziałem takie kombinacje, ze stawiają korpus na górze i pozwalają pszczołom zabudować snozy na dole. Z tymże wtedy snozy z przerwami na pszczołę. A góra korpusu jak wystaje to przybita deska od spodu.

Korpus japończyk Ci się akurat zmieści.
Cytuj ten post
Nie będę odcinać ramek z plastrami i czerwiem. Raz to robiłem i wystarczy. Straszna babranina. Najlepszy byłby pakiet.
Cytuj ten post
Ja mam w zakładkach taki film - od2,5 minuty - może pomoże Uśmiech

Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
(25.04.2016, 16:19)emzarek napisał(a): Nie będę odcinać ramek z plastrami i czerwiem. Raz to robiłem i wystarczy. Straszna babranina. Najlepszy byłby pakiet.

Najlepsza byłaby rójka Uśmiech
Cytuj ten post
(25.04.2016, 16:19)Modliszqa napisał(a): Ja mam w zakładkach taki film - od2,5 minuty - może pomoże Uśmiech https://www.youtube.com/watch?v=C650he8Jg1g&nohtml5=False
Od tego filmu zaczęła się moja przygoda z pszczołami. I gdzie mnie to zaprowadziło? Jakieś Wolne Pszczoły...
Cytuj ten post
(25.04.2016, 16:21)emzarek napisał(a):
(25.04.2016, 16:19)Modliszqa napisał(a): Ja mam w zakładkach taki film - od2,5 minuty - może pomoże Uśmiech https://www.youtube.com/watch?v=C650he8Jg1g&nohtml5=False
Od tego filmu zaczęła się moja przygoda z pszczołami. I gdzie mnie to zaprowadziło? Jakieś Wolne Pszczoły...

Jeśli chodzi o mnie to pierwszy filmik w duchu PN to był Phil Chandler ale ten zaraz później. Uśmiech
Z tymże, że wtedy już asystowałem u pszczelarza zawodowego.
Cytuj ten post
A powiedzcie mi , proszę, jak matka czerwi w takim ulu - po całości, czy ogranicza się do kilku plastrów a reszta to zapasy z miodem ?
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post