Snozy pionowo
Hm, w sumie pierwszy raz widze ale pomysł mi się podoba, bo niejako narzuca pszczołom prosty plaster bardziej, niż snozy  poziome Uśmiech

Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
Podejrzewam ,że w klasycznych korpusach też dałoby tak gospodarzyć. Zmienić wręgi na ramki w korpusie, albo zrobić na końcach listewek wcięcia. Ewentualnie grzebień do ustawiania odstępów miedzy snozowych Duży uśmiech
Cytuj ten post
Super sprawa.
Cytuj ten post
Idąc tym tropem można stworzyć coś ala ramkę , z tą różnicą , że górna belaczka zamiast w poziomie , to postawiona w pion.

Mój nieudolny rysunek Duży uśmiech

Załączone pliki Miniatury

Cytuj ten post
Dokładnie Duży uśmiech
Jola
Cytuj ten post
(27.04.2016, 12:29)grzegor41 napisał(a): Idąc tym tropem można stworzyć coś ala ramkę , z tą różnicą , że górna belaczka zamiast w poziomie , to postawiona w pion.

Mój nieudolny rysunek Duży uśmiech

No i to by było chyba to czego większość szuka...
Oczywiście bez dolnej beleczki..
Widzę dwie główne zalety. Budowanie na środku i praktycznie brak przerwy między korpusami bo nadbuduja na takiej ramce.
Cytuj ten post
Pytanie tylko jaka będzie wytrzymałość wąsów tej przerobionej górnej beleczki. Jeżeli zwężone zostaną na samych końcówkach to nie powinno być chyba aż tak tragicznie
Cytuj ten post
Chyba, że coś takiego, zamiast wąsów gwoździe, czy wkręty. podejrzewam, że wieksza prostota wykonania . Myślę, że przewężone boczne beleczki hoffmanowskie też nadawałyby się  Duży uśmiech

Załączone pliki Miniatury

Cytuj ten post
Już kiedyś taką ramkę pokazywałem:
http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=383

I ta ramka jest lepsza niż snoza z filmu, bo snoza z filmu (i jak każda snoza) ma tą wadę, że plaster będzie przyklejony również po bokach.
Cytuj ten post
(27.04.2016, 13:24)kosz85 napisał(a): Już kiedyś taką ramkę pokazywałem:

I ta ramka jest  lepsza niż snoza z filmu, bo snoza z filmu (i jak każda snoza) ma tą wadę, że plaster będzie przyklejony również po bokach.

Koszu podobna ale nie taka jak wyrysowal Grzegorz...
Cytuj ten post
Ale pomysł pionowej listewki zamiast poziomej w miejsce budowy plastra jest ten sam Łukaszu Uśmiech A temat jest zatytułowany snozy pionowo. Grzegorz wyrysował coś bardzo podobnego, różni się brakiem dolnej listewki i nieco innym sposobem zawieszenia, ale pionowa snoza na naturalny plaster zostaje taka sama.
W rozwiązaniu z linka ta ramka jest jeszcze dodatkowo lekko asymetryczna, ale za to stabilniejsza.
Cytuj ten post
(27.04.2016, 13:39)kosz85 napisał(a): Ale pomysł pionowej listewki zamiast poziomej w miejsce budowy plastra jest ten sam Łukaszu Uśmiech A temat jest zatytułowany snozy pionowo. Grzegorz wyrysował coś bardzo podobnego, różni się brakiem dolnej listewki i nieco innym sposobem zawieszenia, ale pionowa snoza na naturalny plaster zostaje taka sama.
W rozwiązaniu z linka ta ramka jest jeszcze dodatkowo lekko asymetryczna, ale za to stabilniejsza.

Nie pozostaje nic innego jak wypróbować oba warianty Oczko
W mojej propozycji jest większa  prostota wykonania, Trzy listwy przybite do siebie i dwa większe gwoździe zamiast wąsów Oczko
Cytuj ten post
pszczelarze to ciekawy typ człowieka Oczko wszystko potrafią skomplikować i zamotać... a zwłaszcza ci naturalni haha Duży uśmiech
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Gwoździe zamiast wasow to zły pomysł... mi chodzi o pierwszy rysunek i spróbuję takie ramki wprowadzić w tym roku...
Cytuj ten post
no kto wie, może to i dobry pomysł jest?... tylko ciekawe na ile przez takie ramki będą mostkować do górnego korpusu w przypadku ula korpusowego...

ja mam ramki z dość wąską górną beleczką - nie kojarzę, ale chyba to jest wymiar poniżej 2 cm - może nawet 1,5? (musiałbym zmierzyć). i efekt jest taki, że pszczoły dobudowują po bokach te plasterki i wypuszczają mostki do góry znad woszczyny. Coś takiego nie występuje u mnie w tych ramkach, które mają szerszą górną beleczkę (2,5cm) - jeżeli tam jest mostek to jest to dobudowa do beleczki, a nie niejako przedłużenie plastra.
w związku z tym myślę, że to może być dobry patent np. do ula warszawskiego. 
w przypadku tego pnia on ma jakąś tam "szmatkę" jako powałkę i pszczoły idą tylko w dół, ale jak ktoś ma sztywną powałkę czy da korpus na górę to myślę, że prawie na pewno połączą plaster do góry mostkami. 

kto będzie testował to dajcie znać jak testy wychodzą. 
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(27.04.2016, 13:52)bonluk napisał(a): Gwoździe zamiast wasow to zły pomysł... mi chodzi o pierwszy rysunek i spróbuję takie ramki wprowadzić w tym roku...

Łukasz może masz i rację, tylko kwestia jakie masz duże ramki. Przy większej końcówki zwężone do 10mm x 10mm mogą nie wytrzymać ciężaru, chyba , że jestem w błędzie.
Gospodaruję na 1/2 wlkp i u tu może być mniejszy problem i obciążenie Oczko
Cytuj ten post
(27.04.2016, 14:05)MrDrone napisał(a): no kto wie, może to i dobry pomysł jest?... tylko ciekawe na ile przez takie ramki będą mostkować do górnego korpusu w przypadku ula korpusowego...

ja mam ramki z dość wąską górną beleczką - nie kojarzę, ale chyba to jest wymiar poniżej 2 cm - może nawet 1,5? (musiałbym zmierzyć). i efekt jest taki, że pszczoły dobudowują po bokach te plasterki i wypuszczają mostki do góry znad woszczyny. Coś takiego nie występuje u mnie w tych ramkach, które mają szerszą górną beleczkę (2,5cm) - jeżeli tam jest mostek to jest to dobudowa do beleczki, a nie niejako przedłużenie plastra.
w związku z tym myślę, że to może być dobry patent np. do ula warszawskiego. 
w przypadku tego pnia on ma jakąś tam "szmatkę" jako powałkę i pszczoły idą tylko w dół, ale jak ktoś ma sztywną powałkę czy da korpus na górę to myślę, że prawie na pewno połączą plaster do góry mostkami. 

kto będzie testował to dajcie znać jak testy wychodzą. 

Podejrzewam, że to będzie jeden wielki ciąg mostków, od góry, do dołu. Na zimę może być dobre.
Cytuj ten post
Wyjdzie w praniu na etapie zbijania. Jak będzie lecieć w rękach to strach do ula wkładać
Cytuj ten post
eno nie ma co lecieć. zawsze można skleić zamiast zbić gwoździem.

no na zimę to będzie dobre, ale przy pracy z ulem korpusowym może być utrapieniem...
Cytuj ten post
(27.04.2016, 14:13)MrDrone napisał(a): eno nie ma co lecieć. zawsze można skleić zamiast zbić gwoździem.

no na zimę to będzie dobre, ale przy pracy z ulem korpusowym może być utrapieniem...

nie pozostaje nic innego jak tylko zaopatrzyć się w dodatkowe pojemniki na zrywany wosk z miodem podczas przeglądów Oczko
Cytuj ten post
Na którymś z filmów dziś przeze mnie ogladanych pan mówił, że korpusy z miodnią odcina drutem... Jak znajdę to podrzucę Duży uśmiech
Warunkiem jest oczywiście brak wręgów

znalazłam -po 2 minucie ...  

:) 
Jola
Cytuj ten post
znamy tą metodę. ale ideą ula ramkowego jest, żeby tak nie było Oczko
Cytuj ten post
(27.04.2016, 13:24)kosz85 napisał(a): Już kiedyś taką ramkę pokazywałem:

I ta ramka jest  lepsza niż snoza z filmu, bo snoza z filmu (i jak każda snoza) ma tą wadę, że plaster będzie przyklejony również po bokach.

Zależy z jakiego punktu widzenia. Zaletą jest to, ze pszczoły nie mają nienaturalnej sztucznej przerwy i jak twierdzi Pan z Rosji lepiej zimują i regenerują się dzięki temu. To znaczy normalnie a pszczoły w ramkach z przeciągiem na boku gorzej. A wadę można zlikwidować tak jak Smolik obcinając plaster nożykiem na długim uchwycie.
Cytuj ten post
Pomysł ciekawy. A co ja zrobię z beleczkami? Będzie trzeba użyć listewki górnej od ramki jako beleczki odstępnikowej. Duży uśmiech
Cytuj ten post