Ja powiększyć pasieke?
(17.05.2016, 21:32)Naturalny Maniek napisał(a): (....)
Mam jeden zabytkowy prawie ul z roku 1936. Tak jest na nimnapisaneUśmiech
(....)
Mogę się pochwalić jeszcze tym Iż wiem ze mam Cię w dupieDuży uśmiech

hehe Oczko następny co się chwali hahah Duży uśmiech

Maniek, przyślij zdjęcie tego ula Uśmiech
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Zwykły warszawiakOczko
Zaraz pójdę cykne fotkeDuży uśmiech
Aczkolwiek nie wiem czy data jest prawdziwaJęzyk
Cytuj ten post
Kurze. Nie da się wstawić z telefonu. Za duży plik:/ A laptop w naprawie:/ 

Załączone pliki Miniatury

Cytuj ten post
(18.05.2016, 13:40)Naturalny Maniek napisał(a): Kurze. Nie da się wstawić z telefonu. Za duży plik:/ A laptop w naprawie:/ 

to kiedyś przy okazji Uśmiech
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Udało się jednakJęzyk Na drugim zdjęciu da się dostrzec datyOczko A jest to ten po lewej stronieUśmiech
Cytuj ten post
(18.05.2016, 13:46)Naturalny Maniek napisał(a): Udało się jednakJęzyk Na drugim zdjęciu da się dostrzec datyOczko A jest to ten po lewej stronieUśmiech

Ja osobiście oddał bym w Sanoku do skansenu. Oczko
Cytuj ten post
A ja nie moge oddac z racji tego ze w tym ulu rozwinela sie najmocniejsza rodzinaUśmiech Jzrobilemest stary ale jaryDuży uśmiech  z niej juz 2 odkladziki bo ul byl caly pszczoly. Teraz zostalo tylko tyle ramek ile na zdjeciuDuży uśmiech a odklady tez mocneJęzyk

Poza tym ten ul coraz bardziej mi sie podoba i przez to co się dzieje w tym batyskafie cały czas myślę o budowaniu warszawiaków jako ule dla całej pasieki... I na nich prowadzić gospodarkę.
Cytuj ten post
ja też zaczynam eksperymenty z gospodarowaniem w warszawiakach (poszerzanych) po ładnym przezimowaniu pszczół w tym ulu. jutro (jak pogoda pozwoli) pszczółki wpuszczam do 3 lub 4 kolejnych warszawiaków - zrobię im małe odkłady jedno lub dwuramkowe z matecznikami (zobaczymy ile będzie mateczników, jaka siła w ulu itp).

potem jeszcze 3 warszawiaki pod domem, ale to pewnie z końcem maja lub początkiem czerwca Oczko

a potem to tylko miód miód i miód... klęska urodzaju! Duży uśmiech
Cytuj ten post
(18.05.2016, 14:26)MrDrone napisał(a): ja też zaczynam eksperymenty z gospodarowaniem w warszawiakach (poszerzanych) po ładnym przezimowaniu pszczół w tym ulu. jutro (jak pogoda pozwoli) pszczółki wpuszczam do 3 lub 4 kolejnych warszawiaków - zrobię im małe odkłady jedno lub dwuramkowe z matecznikami (zobaczymy ile będzie mateczników, jaka siła w ulu itp).

potem jeszcze 3 warszawiaki pod domem, ale to pewnie z końcem maja lub początkiem czerwca Oczko

a potem to tylko miód miód i miód... klęska urodzaju! Duży uśmiech

Ooooo , ciekawe, jak rano u mnie śnieg padał Język
Cytuj ten post
no może trochę przesadziłem z tą klęską urodzaju Oczko
Cytuj ten post
A ja znalazłem na olx warszawiaki po 60 złotych całkiem niedalekoDuży uśmiech Może się przejade i je wioze do domuDuży uśmiech Bo mi fajnie się w nich pracuje. Tylko raczej jak bym budował sam to długie na 40 ramek. Takie kolubryny jak tbh wayatta magnumaUśmiech Te zwykle na 20 byly by jako odkladowe i lapacze na rojeUśmiech
I od razu instalowal bym na "wozach" bo te można kupić po 200-300 złotych. Żeby były delikatnie mobilneDuży uśmiech
O takich http://sprzedajemy.pl/woz-konny,36517397

Jednego tbh też zbudowalemDuży uśmiech Tylko odciąć listwy na snozy mi zostaloJęzyk I sprowadzić rojJęzyk
Najmiej podobają mi sie teraz moje ln po zimowli jakos przestają mi sie podobać korpusów o niskiej ramce:/
Cytuj ten post
(18.05.2016, 19:18)Naturalny Maniek napisał(a): A ja znalazłem na olx warszawiaki po 60 złotych całkiem niedalekoDuży uśmiech Może się przejade i je wioze do domuDuży uśmiech Bo mi fajnie się w nich pracuje. Tylko raczej jak bym budował  sam to długie na 40 ramek. 

Według mnie bez sensu. KTB to co innego bo tam przestrzeń ogranicza zwężenie i też raczej się robi na mniejszą liczbę snów. Les Crowder prekursor KTBH pisał, że przez lata dopracował się optimum a za długi miał pusty częściowo. Zależy od lokalnych warunków ale w Polsce chyba nigdy nie zapełnią 40 ramek leżaka WZ czy WP
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
Młodzi ludzie a ciemnogród w głowach Oczko
Warszawiaki chcą kupować, za dopłatą bym nie wziął Oczko
Cytuj ten post
(18.05.2016, 19:58)Krzyżak napisał(a): Młodzi ludzie a ciemnogród w głowach Oczko
Warszawiaki chcą kupować, za dopłatą bym nie wziął Oczko

wydawałoby się, że inżynier, a taki ciemnogród!
Szymon, dopłatę bierzesz, a potem wystawiasz warszawiaka za 60 zł na olx... łapiesz? Oczko
Cytuj ten post
Wstyd by mi było przez swoje ręce taki chłam przepuścić Oczko
Cytuj ten post
(18.05.2016, 20:54)Krzyżak napisał(a): Wstyd by mi było przez swoje ręce taki chłam przepuścić Oczko

ech... Oczko
ciemnogród w tym Toruniu, choć ojciec R. tam uczelnię prowadzi Oczko

Warszawiak to fajny ul Oczko przynajmniej ten poszerzany Oczko
Cytuj ten post
(18.05.2016, 21:02)MrDrone napisał(a): ech... Oczko

ciemnogród w tym Toruniu, choć ojciec R. tam uczelnię prowadzi Oczko

A dziś otworzył własny kościół, teraz to mu nikt nie skoczy Oczko
Cytuj ten post
(18.05.2016, 21:02)MrDrone napisał(a): Warszawiak to fajny ul Oczko przynajmniej ten poszerzany Oczko

A masz coś do zwykłego? Język
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
nie mam. tylko nigdy nie widziałem na własne oczy tego ula (w środku) i pszczół w nim Oczko
Widziałem LN, Dadanta, Wlkp, WP. Nawet japończyka (jak mi pszczoły z niego zwiewały hehe). Ale WZ nie widziałem Oczko
Cytuj ten post
(18.05.2016, 21:25)MrDrone napisał(a): nie mam. tylko nigdy nie widziałem na własne oczy tego ula (w środku) i pszczół w nim Oczko
Widziałem LN, Dadanta, Wlkp, WP. Nawet japończyka (jak mi pszczoły z niego zwiewały hehe). Ale WZ nie widziałem Oczko

Jak wiesz różnica tylko taka, że ramka węższa. Po za tym chyba nie ma żadnej.

Edyta: no ja mam jeden WP ale przerobiony na WZ dobitymi solidnie deskami przez poprzedniego właściciela. Dlatego to mój najgrubszy ul. bo plus jeszcze pierwotne ocieplenie. Duży uśmiech. Podczas przeglądu mieści się na boku poducha, podkurzacz i wszystkie inne pierdoły a na półce można trzymać dodatkowy magazyn beleczek odstępnikowych. A taki Szymon powie, że to szajs. Ech. Żałość.
Cytuj ten post
to można powiedzieć o każdym ulu Oczko
Cytuj ten post
Ciemnogród i nie ciemnogrodUśmiech Myślę ze dac matce bez kraty zaszaleć i postawić kilka takich uli na kilku hektarach Facelii i można by było myśleć o calosci zagospodarowanejDuży uśmiech Oczywiście najpierw musiał bym wypróbować tego rozwiązania na jednym- dwóch ulachUśmiech
Ale warszawski z nadstawka ma pojemnosc około 30 ramekUśmiech A ten byłby bez nadstawkiUśmiech Bo po co dźwigać nadstawki?
W zawodzie jako budowlaniec sie nadzwigamJęzyk Wiec polubiłem dlatego warszawiakiJęzyk
Myślę ze takie ocieplenie jakie maja warszawskie daje jednak lepsze warunki mini odkładam. Wiec i produkcyjnym jest w nich lepiej moim zdaniem.
W jednosciennych pszczoly żyją, ale czy jest im lepiej?Uśmiech Można polemizować by na ten temat przez kilkanaście albo i kilkaset stron A i tak zdania będą podzieloneJęzyk
Jak myślał bym o pszczelarstwo jako typowo przemysłowo zarobkowej pasiece to prawdopodobnie k orpusowe lepsze dla pszczelarza. Ale dla pszczol jednak chyba nieOczko
Cytuj ten post
(18.05.2016, 22:01)Naturalny Maniek napisał(a): Ciemnogród i nie ciemnogrodUśmiech Myślę ze dac matce bez kraty zaszaleć i postawić kilka takich uli na kilku hektarach Facelii i można by było myśleć o calosci zagospodarowanejDuży uśmiech Oczywiście najpierw musiał bym wypróbować tego rozwiązania na jednym- dwóch ulachUśmiech
Ale warszawski z nadstawka ma pojemnosc około 30 ramekUśmiech A ten byłby bez nadstawkiUśmiech Bo po co dźwigać nadstawki?
W zawodzie jako budowlaniec sie nadzwigamJęzyk Wiec polubiłem dlatego warszawiakiJęzyk
Myślę ze takie ocieplenie jakie maja warszawskie   daje jednak lepsze warunki mini odkładam. Wiec i produkcyjnym jest w nich lepiej moim zdaniem.
W jednosciennych pszczoly żyją, ale czy jest im lepiej?Uśmiech Można polemizować by na ten temat przez kilkanaście albo i kilkaset stron A i tak zdania będą podzieloneJęzyk
Jak myślał bym o pszczelarstwo jako typowo przemysłowo zarobkowej pasiece to prawdopodobnie k orpusowe lepsze dla pszczelarza. Ale dla pszczol jednak chyba nieOczko

Ok. Daj znać jak zagospodaruje Ci rodzina. 40 ramek WP leżakowych. Porób też foty
Cytuj ten post
Jak zbuduje to dam znakaOczko
Cytuj ten post
Podepnę się pod temat. Czy można słaby odkład zasilić przez strząśnięcie pszczół z kilku ramek z innego ula? Czy będzie konflikt?
Cytuj ten post
(25.05.2016, 07:11)emzarek napisał(a): Podepnę  się pod temat. Czy można słaby odkład zasilić przez strząśnięcie pszczół z kilku ramek z innego ula? Czy będzie konflikt?

Można przy robieniu zsypańca pakietu więc pewnie i tak też.  Trzeba wtedy solidnie spryskać pszczoły olejkami typu mięta która zabija częściowo ich instynkty. Byłem kiedyś przy zsypywaniu 3 różnych robotnic i wychodziło. Aczkolwiek nie pochwalam takich metod.
Cytuj ten post
Marcin, trochę inaczej jest jak zsypujesz do skrzynki pszczoły z kilku uli, a trochę inaczej jak potrzebujesz zasilić jakąś rodzinę, która ma już swoje gniazdo, matkę itp. W tym pierwszym przypadku pszczoły ogólnie są w stresie i raczej łączą się bez problemu. w tym drugim przypadku na 99.999 odezwie się instynkt obrony gniazda przed obcymi.

Jeżeli potrzebujesz zasilić to ja proponowałbym Ci następujące metody:
- nalot (czyli zamianę uli miejscami - jak ustawisz ul w miejscu silnego to ładnie się zasili w pszczołę lotną)
- dołożenie ramki z czerwiem na wygryzieniu - ale takim faktycznie gdzie się już wygryzają pszczoły, a nie świeżo zasklepionym, bo świeżo zasklepiony to jeszcze będzie wymagał grzania i ostatecznie może rodzinę wręcz osłabić
- strzepnięcie tak jak piszesz i z olejkami itp (żeby wyrównać zapachy), ale na gazetę do górnego korpusu. Czyli tak jak się łączy pszczoły z dwóch rodzin, żeby poznawały swój zapach i powoli się łączyły.
Cytuj ten post
(25.05.2016, 07:11)emzarek napisał(a): Podepnę  się pod temat. Czy można słaby odkład zasilić przez strząśnięcie pszczół z kilku ramek z innego ula? Czy będzie konflikt?

Marcin można tylko staraj się zsypywać młodą pszczołę a znajdziesz ją w miodni... tam składuje miodek...
Zsyp najpierw do jakiegoś pojemnika a później do docelowego ula.
Cytuj ten post
Ok, dzięki za rady. Rozpatrzę się na pasiece jakie będą możliwości .
Cytuj ten post
Dziś burzowo i za bardzo grzebać w ulach się nie da. Zajrzałem na szybko i w 3 odkładach w ktorych byly mateczniki rojowe sytuacja wygląda następująco. W 1 matecznik jeszcze nie otwarty. W 2 chodzi matka i jest jeszcze jeden matecznik który zabrałem i podałem do 4 odkładu który nie miał wogóle mateczników. W 3, tym w którym matka wygryzła się już poprzednio, nie udało mi się jej zlokalizować. Pszczoły tam brzęczą i machają kuperkami . To coś znaczy? Jest szansa że ta matka gdzieś się błąka i jeszcze wróci czy trzeba zacząć kombinować od nowa?
Cytuj ten post