Rójki 2016
Tak to można odbudowywać pasiekę... hehe... codziennie rójka...
Moje z dzisiaj jednak wygrały... podobno odleciały w wiadomym dla siebie kierunku...
Cytuj ten post
Nie codziennie Uśmiech dopiero druga zgarnięta Uśmiech
Pójdzie też na uliki weselne. Z tych dwóch rójek powinno być z 20 ulików.
Kolejne jak będą idą na normalne korpusy a potem będę dzielił na "nukelsy".
Cytuj ten post
W Toruniu to nawet pszczoły nie chcą siedzieć w ulach tylko spierdzielają... nie dziwię im się. też bym tak robił Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Tak to jest, że jedni rójki łapią inni wypuszczają... a jeszcze inni wypuszczają i łapią w w jednym czasie Oczko
Wyszła mi dzisiaj rójka, niebo aż pociemniało. Olała moje rojołapki i zaczęła się wiązać u sąsiada na krzaku bzu. Po chwili jednak coraz więcej pszczół zaczęło wracać do ula, który w momencie stał się czarny. Pozbierałem pszczoły z przedniej ścianki te co ociągały się z wejściem, następnie strząsnąłem pszczoły z ramek gniazdowych (mam nadzieję, że z matką - jest nieoznakowana więc nie sposób jak dla mnie ją wypatrzeć). Wsypałem do innego ula na węzę + ramka z otwartym czerwiem, wywiozłem do kolegi i wlałem trzy litry syropu. Do macierzaka zamierzam dołączyć odkład, w którym wczoraj podałem matkę NU jak ta się unasienni. Jutro chyba zrobię podobną akcję z drugim ulem którego stan wskazuje na to, że rójka może wyjść w każdej chwili. Dzień piękny, terapia jadem zaliczona.
Dzięki Szymon za wsparcie duchowe Oczko i fachową poradę.
Cytuj ten post
A ja Adam zamiast dziś być w warsztacie znów musiałem jechać po pszczoły Uśmiech
Ta rójka to chyba Kosza, bo zebrana kawałek od Jego pasieki w Złej Wsi Wielkiej w szkole.
Coś te pszczoły lubią w tym roku szkoły. Zanim dojechałem jakiś miejscowy bamber próbował je podebrać. Ale nie miał o tym pojęcia ani sprzętu. Pszczoły z 5 miejsc zbierałem do skrzynki tak jej rozsypał.
Rójka nr 3 w piwnicy Uśmiech

Cytuj ten post
Dzisiaj nad głowami przeleciała rójka, ale nikt nie wpadł na pomysł, żeby wypróbować starej metody z hałasowaniem, biciem w blachy. Dopiero po fakcie, mądry Polak po szkodzie Smutny
Cytuj ten post
(11.05.2016, 18:24)grzegor41 napisał(a): Dzisiaj nad głowami przeleciała rójka, ale nikt nie wpadł na pomysł, żeby wypróbować starej metody z hałasowaniem, biciem w blachy. Dopiero po fakcie, mądry Polak po szkodzie Smutny
A na czym polega ta metoda?
Cytuj ten post
(11.05.2016, 18:38)emzarek napisał(a):
(11.05.2016, 18:24)grzegor41 napisał(a): Dzisiaj nad głowami przeleciała rójka, ale nikt nie wpadł na pomysł, żeby wypróbować starej metody z hałasowaniem, biciem w blachy. Dopiero po fakcie, mądry Polak po szkodzie Smutny
A na czym polega ta metoda?

Musisz narobić dużo hałasu, podobno trzeba ładować w blachy, podobno ma to przypominać odgłos burzy. Sam jeszcze tego nie praktykowałem, ale wiem, że dawniej coś takiego praktykowano i podobno ze skutkiem. Przy najbliższej rójce trzeba spróbować.

Może starsi adepci pszczelarstwa nam podpowiedzą, wyklarują Oczko
Cytuj ten post
(11.05.2016, 17:29)Krzyżak napisał(a): A ja Adam zamiast dziś być w warsztacie znów musiałem jechać po pszczoły Uśmiech
Ta rójka to chyba Kosza, bo zebrana kawałek od Jego pasieki w Złej Wsi Wielkiej w szkole.
Coś te pszczoły lubią w tym roku szkoły. Zanim dojechałem jakiś miejscowy bamber próbował je podebrać. Ale nie miał o tym pojęcia ani sprzętu. Pszczoły z 5 miejsc zbierałem do skrzynki tak jej rozsypał.

Ogłaszałeś się gdzieś, dałeś namiary w Straży Ogniowej, że masz takie wzięcie?
Cytuj ten post
(11.05.2016, 18:49)pastaga napisał(a):
(11.05.2016, 17:29)Krzyżak napisał(a): A ja Adam zamiast dziś być w warsztacie znów musiałem jechać po pszczoły Uśmiech

Właśnie. Podziel się sekretem! Sam myślałem, żeby się zgłosić w lokalnej straży i na policji, ale przecież pracuję w innym mieście, więc do akcji mógłbym wkraczać tylko po południu i wieczorem - czy tak się da?
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
U mnie w mieści jest coś takiego jak centrala sytuacji kryzysowych czy coś takiego.
Jest tam Policja, Straż Miejska i Straż Ogniowa. Jak ktoś dzwoni do któryś z tych służb to dodzwania się do tego centrum a tam mnie już znają i albo podają nr albo sami dzwonią.
Drugi namiar to ta strona. Ale w tym roku stamtąd jeszcze nikt nie dzwonił.
Od cała tajemnica Uśmiech
Cytuj ten post
(11.05.2016, 19:12)Krzyżak napisał(a): U mnie w mieści jest coś takiego jak centrala sytuacji kryzysowych czy coś takiego.
Jest tam Policja, Straż Miejska i Straż Ogniowa. Jak ktoś dzwoni do któryś z tych służb to dodzwania się do tego centrum a tam mnie już znają i albo podają nr albo sami dzwonią.
Drugi namiar to ta strona. Ale w tym roku stamtąd jeszcze nikt nie dzwonił.
Od cała tajemnica Uśmiech

Mam znajomego w straży pożarnej i tam widniała lista pszczelarzy , którzy są chętni , żeby zdjąć rójkę. Dopisał mnie do listy i dosyć często do mnie dzwonili.  2 lata wstecz to działało, w zeszłym już nie, pytałem się kolegi co jest grane. Mówił , że straż się już tym nie zajmuje , nie wiem gdzie prawda , muszę jeszcze raz go zapytać.
Cytuj ten post
(11.05.2016, 19:32)grzegor41 napisał(a): Mam znajomego w straży pożarnej i tam widniała lista pszczelarzy , którzy są chętni , żeby zdjąć rójkę. Dopisał mnie do listy i dosyć często do mnie dzwonili.  2 lata wstecz to działało, w zeszłym już nie, pytałem się kolegi co jest grane. Mówił , że straż się już tym nie zajmuje , nie wiem gdzie prawda , muszę jeszcze raz go zapytać.

Prawda.
Strażacy z PSP zdejmują rójki wyjątkowo na terenach instytucji państwowych, szkołach lub przedszkolach.
Jeśli rój jest na prywatnej posesji właściciel musi sam się tym zająć.
Ludzie ciągle dzwonią do straży w tej sprawie gdzie dowiadują się o powyższym.
Myślę że bez względu na to mogą podawać namiar na osobę która pomoże ze zdjęciem roju.. spróbuj jeszcze raz pogadać.
Cytuj ten post
(11.05.2016, 18:49)pastaga napisał(a):

ja typuję, że Szymon chodzi po wywiezionych pasiekach i robi sobie pakiety... Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
    Rójka z przed kilku dni
Cytuj ten post
Piękny rój Uśmiech
Cytuj ten post
Takie zbiera się miotełką czy odkurzaczem?
Cytuj ten post
Ręką a potem miotełką.
Cytuj ten post
Jak zbierasz ręką to pszczoły nie rozlatują się?
A co myślicie o polewaniu roju wodą?
Cytuj ten post
(13.05.2016, 22:05)kubi napisał(a): Jak zbierasz ręką to pszczoły nie rozlatują się?

Chyba spryskiwaniu / zraszaniu bardziej. Oczko
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
(13.05.2016, 22:05)kubi napisał(a): Jak zbierasz ręką to pszczoły nie rozlatują się?

Spryskuje się delikatnie, bez przesady.
Przy zbieraniu ręką trochę oczywiście się rozlatuje ale jak się to robi delikatnie to da się pościągać większość.
Oczywiście lepiej założyć worek i zamknąć rój ale często się tak nie daje.
Cytuj ten post
(13.05.2016, 23:19)Krzyżak napisał(a):

Spryskuje się delikatnie, bez przesady.
Przy zbieraniu ręką trochę oczywiście się rozlatuje ale jak się to robi delikatnie to da się pościągać większość.
Oczywiście lepiej założyć worek i zamknąć rój ale często się tak nie daje.

Z tym rojem to dokładnie było tak: około godziny 12 zauważyłem na pasiece wiszący rój jakieś 3 metry nad ziemią, pokropiłem pszczoły wodą aby nie dały dyla, przystawiłem drabinę rojnicę przymocowałem pod rojem energicznie potrzepałem gałęzią co wpadło do rojnicy to wpadło zamknąłem górę otwarłem wlotek w rojnicy i ... pojechałem do pracy wcześniej upewniwszy się, że pszczoły wchodzą do środka czyli, że matka jest w pudle. Po południu gdy wróciłem z pracy, akurat ta się złożyło, że się zachmurało i zaczęło kropić rojnicę zamknąłem i zdjąłem z drzewa zawiozłem na inne pasieczysko gdzie wieczorem rój został osadzony.
Cytuj ten post
Zapowiadają parę dni ochłodzenia więc za dobry tydzień można się spodziewać wysypu rójek.
Zachować czujność Uśmiech
Cytuj ten post
Pewnie tak będzie... Podobno w środę ma być już cieplej tak koło 15 st. C i słońce więc pewnie się zacznie powolutku coś ruszać...
Cytuj ten post
(15.05.2016, 07:53)Krzyżak napisał(a): Zapowiadają parę dni ochłodzenia więc za dobry tydzień można się spodziewać wysypu rójek.
Zachować czujność Uśmiech

No ja się nie mogę doczekać:
1. Objechałem rojołapki i cicho tam.
2. Jako początkujący zapewne sam zasilę powietrze rójkami, więc warto by trochę odzyskać.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
No Panowie... telefony w dłoń, szykować rojnice... Dziś świeci słońce i ma być 20 st. C więc obstawiam, że roje będą szły...
Cytuj ten post
Stawiam, że od soboty Oczko
Cytuj ten post
(19.05.2016, 07:40)Krzyżak napisał(a): Stawiam, że od soboty Oczko

Nie mogą od soboty bo dzisiaj mam wolne
Cytuj ten post
Przygotować też:
- wydezynfekowane ule do osadzenia
- tony węzy
- środki warroabójcze i dezynfekcyjne do pszczół
- dużo cukru do karmienia
- matki nierojliwe na wymianę
... czy o czymś zapomniałem? Oczko
Cytuj ten post
(19.05.2016, 07:41)bonluk napisał(a):
(19.05.2016, 07:40)Krzyżak napisał(a): Stawiam, że od soboty Oczko

Nie mogą od soboty bo dzisiaj mam wolne

hehe Oczko
mnie nie ma cały weekend - od pt do nd.
w moim terenie musza im wystarczyć: 5 sztucznych barci i 7 czy 8 rozłożonych skrzynek (już nawet nie pamiętam ile rozłożyłem Oczko)
Cytuj ten post