Pasieka Warroza
Mam opcje na kolejne pasieczysko. Miejsce odludne raczej. Mógłbym tam trzymać same największe agresory. Nasłonecznione. Widziałem dziś tam jedną pszczołę. Była ciemna. Więc pszczoły są. Jest tylko jedno ale. Bezpośrednio nad pasieczyskiem 10 metrów obok na tym samym terenie miałyby wieżyczkę sieci komórkowej. Mhmm sam nie wiem. Skłaniam się do tego aby je tam trzymać i niech sobie radzą. Jakieś sugestie?
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
nie przejmować się. jak coś będzie nie tak, to za rok czy dwa pszczoły można usunąć.
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Organizuje pasieczysko nr. 3.

Od jakiej ceny zaczynać proponować właścicielowi na spotkaniu za podnajęcie kilku metrów kwadratowych ziemi w środku chaszczowiska na postawienie kilku uli na względnym odludziu.
Miód raczej nie wchodzi w rachubę (choć pytał przez telefon) ale przecież nie wiem czy będę miał nawet dla siebie a co dopiero na barter.

Nie mam doświadczenia w tym temacie więc pytam.

Chyba lepiej się od razu na rok umówić żeby w trakcie nie zrezygnował.
Cytuj ten post
A nie myślałeś o darmowej działce w lesie?
Cytuj ten post
(13.05.2016, 09:25)MN napisał(a): A nie myślałeś o darmowej działce w lesie?

To będzie pasieczysko nr. 4. Las mam kawałek od siebie a szukam też blisko mojego zamieszkania co by mieć lepszy wgląd.
Cytuj ten post
(13.05.2016, 09:13)Borówka napisał(a): Organizuje pasieczysko nr. 3.

Od jakiej ceny zaczynać proponować właścicielowi na spotkaniu za podnajęcie kilku metrów kwadratowych ziemi w środku chaszczowiska na postawienie kilku uli na względnym odludziu.
Miód raczej nie wchodzi w rachubę (choć pytał przez telefon) ale przecież nie wiem czy będę miał nawet dla siebie a co dopiero na barter.

Nie mam doświadczenia w tym temacie więc pytam.

Chyba lepiej się od razu na rok umówić żeby w trakcie nie zrezygnował.

Najlepiej na okres min. 3 latka 
Trzeba by spisać jakąś umowę chodzby prowizoryczna. Nic na gębę nie zalatwiaj. 
Cena symbosymboliczna i lepiej kupić gdzieś miód a rozliczać się w miodzie...
Cytuj ten post
Może jednak przystań na miód - oczywiście jeśli nie przesadzi z ilością. Nie będziesz mieć swojego to kupisz od kogoś znajomego od kogo nie bałbyś się firmować swoją osobą. Chyba się tak przyjęło, że pszczelarz ma miód i w taki sposób się rozlicza Oczko
Cytuj ten post
(13.05.2016, 09:28)pastaga napisał(a): Może jednak przystań na miód - oczywiście jeśli nie przesadzi z ilością. Nie będziesz mieć swojego to kupisz od kogoś znajomego od kogo nie bałbyś się firmować swoją osobą. Chyba się tak przyjęło, że pszczelarz ma miód i w taki sposób się rozlicza Oczko

No w sumie o tym nie pomyślałem cwaniacy. Jestem instynktownie uczciwy ale jak mu kupię dobry miód to chyba mogę to zaakceptować. Duży uśmiech
Cytuj ten post
Kapuję, pytanie ile to kilka uli? Możesz wyjść z założenia, że słoik miodu na miesiąc (co uważam za nadmiar...) lub słoik od ula rocznie, bo pewnie będzie korzystniejsze -12 uli mu nie postawisz jak sądzę?
Cytuj ten post
(13.05.2016, 09:33)MN napisał(a): Kapuję, pytanie ile to kilka uli? Możesz wyjść z założenia, że słoik miodu na miesiąc (co uważam za nadmiar...) lub słoik od ula rocznie, bo pewnie będzie korzystniejsze -12 uli mu nie postawisz jak sądzę?

Od 2 do 5
Cytuj ten post
Rozliczaj się w miodzie wyjdzie Ci taniej. Jak powiesz dziadkowi, że dostanie 5 dużych słojów miodu to będzie zadowolony a jak byś powiedział, ze dostanie 150 zł to Cię pogna Uśmiech
U nas kiedyś był cennik, że jeden słoik za jeden ul. Teraz wygląda to bardzo różnie.
Wielu ludzi nie chce słyszeć w ogóle o pszczołach.
Cytuj ten post
No i Szymon załatwił temat.
Cytuj ten post
(13.05.2016, 09:45)Krzyżak napisał(a): Wielu ludzi nie chce słyszeć w ogóle o pszczołach.

Mnie nasz prezes koła pszczelarskiego od razu powiedział, żeby obiecywać ludziom miód. A potem wręczać im słoiki mówiąc: "To z pańskiej ziemi!" - podobno od razu zamieniają się w zwolenników pszczelarstwa.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(13.05.2016, 09:45)Krzyżak napisał(a): Rozliczaj się w miodzie wyjdzie Ci taniej. Jak powiesz dziadkowi, że dostanie 5 dużych słojów miodu to będzie zadowolony a jak byś powiedział, ze dostanie 150 zł to Cię pogna Uśmiech
U nas kiedyś był cennik, że jeden słoik za jeden ul. Teraz wygląda to bardzo różnie.

Dzięki wszystkim

p.s. To nie jest dziadek ale właściciel kilku hal na obrzeżach mojego miasteczka. Ale ma też na terenie totalnie zarośnięty trzcinami i chwastami staw i tam chciałbym trzymać pszczoły.
Cytuj ten post
(13.05.2016, 10:42)Borówka napisał(a):
(13.05.2016, 09:45)Krzyżak napisał(a): Rozliczaj się w miodzie wyjdzie Ci taniej. Jak powiesz dziadkowi, że dostanie 5 dużych słojów miodu to będzie zadowolony a jak byś powiedział, ze dostanie 150 zł to Cię pogna Uśmiech

Dzięki wszystkim

p.s. To nie jest dziadek ale właściciel kilku hal na obrzeżach mojego miasteczka. Ale ma też totalnie zasrośnięty trzcinami i chwastami staw i tam chciałbym trzymać pszczoły.

Kuba o wodnych pszczołach nie słyszałem... w stawie to ryby... chyba?
Cytuj ten post
(13.05.2016, 10:52)bonluk napisał(a):
(13.05.2016, 10:42)Borówka napisał(a):

Dzięki wszystkim

p.s. To nie jest dziadek ale właściciel kilku hal na obrzeżach mojego miasteczka. Ale ma też totalnie zasrośnięty trzcinami i chwastami staw i tam chciałbym trzymać pszczoły.

Kuba o wodnych pszczołach nie słyszałem... w stawie to ryby... chyba?

Na gruncie zarośniętym już ale blisko stawu. Uśmiech
Cytuj ten post
To może z trzcin jeszcze Ci spadzi natargają Uśmiech
Cytuj ten post
(13.05.2016, 10:00)flamenco108 napisał(a):
(13.05.2016, 09:45)Krzyżak napisał(a): Wielu ludzi nie chce słyszeć w ogóle o pszczołach.

Mnie nasz prezes koła pszczelarskiego od razu powiedział, żeby obiecywać ludziom miód. A potem wręczać im słoiki mówiąc: "To z pańskiej ziemi!" - podobno od razu zamieniają się w zwolenników pszczelarstwa.

To fakt, jest w tym zdaniu coś magicznego... i piękny marketing. Właściciel ziemi dostaje miód ale zazwyczaj dokupuje jeszcze 3x tyle dla siebie i znajomych... znam to dobrze.
Cytuj ten post
Panie, z mojej ziemi? Weź mi daj jakiś inny, ja tam do tego stawu odpady poprodukcyjne wylewam! Duży uśmiech
Cytuj ten post
Transport pierwszego ula przedwojennego do lasu na nowe pasieczysko Barciak.

Transport nietypowy bo piechotą 8 km.

Miałem małą awarię. Ule robię nieprecyzyjne aby byłą wentylacja a ponieważ był to nowy ul to był niepokitowany i jakąś pszczoły się przecisnęły chyba przez dennicę w której celowo deski nie przylegają do siebie. Całe szczęście wolno im to szło i przez półtorej godziny ze 25 pszczół dało dyla. Oczko Z tego powodu się trochę denerwowałem. Nie było już sensu zawracać.

W linii prostej pszczoły mają 5 km do miejsca bazowego. Myślicie, że mogą wrócić lotne? Wsadziłem im trochę trawy w wylotek aby czuły zmianę i się oblatywały.

W miejsce pierwotne wstawiłem korpus. Zobaczymy czy te ok. 25 usiekinierek po drodze wróci.

Załączone pliki Miniatury

Cytuj ten post
Jesteś hardkorem Uśmiech Nie powinny wrócić.
Cytuj ten post
(13.06.2016, 12:47)Borówka napisał(a): Miałem małą awarię. Ule robię nieprecyzyjne aby byłą wentylacja a ponieważ był to nowy ul to był niepokitowany i jakąś pszczoły się przecisnęły chyba przez dennicę w której celowo deski nie przylegają do siebie. Całe szczęście wolno im to szło i przez półtorej godziny ze 25 pszczół dało dyla. Oczko Z tego powodu się trochę denerwowałem. Nie było już sensu zawracać.

Nigdy nie ruszaj się z domu bez szarej wzmacnianej taśmy. Każdy podróżnik Ci to powie Oczko
Cytuj ten post
(13.06.2016, 13:03)Krzyżak napisał(a): Nigdy nie ruszaj się z domu bez szarej wzmacnianej taśmy. Każdy podróżnik Ci to powie Oczko

Oj tak... A ostatnio to nawet czytałem o metodzie Palmera zapobiegania wychodzeniu pszczół po ściankach z pudełka: podobno nie lubią tej szarej taśmy i się do niej nie zbliżają.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(13.06.2016, 13:05)flamenco108 napisał(a):  podobno nie lubią tej szarej taśmy i się do niej nie zbliżają.

Tak czułem i też dlatego jej nie stosuje.
Spokojnie ok. 25 pszczół to nie dramat. Oczko By było więcej to bym przytkał jakąś próchnicą, liścmi znalezionymi po drodze etc. Ale, że jedna wylatywała średnio raz na 10 minut nie było co się zatrzymywać.
Cytuj ten post
Jak ostatnio wywiozłem około godziny 21, pszczoły na rzepak jakieś 5 km, to w następnych 3 dniach na ich poprzednim stanowisku krążyło około 50 pszczół, a obok innych uli nie było.
Widzę że też masz ostrzeżenie dla pszczół ;-)
Ja kiedyś wydrukowałem sobie takie kartki A4 z treścią:
"UWAGA
PSZCZOŁY!
Groźba pożądlenia
I tak sobie pomyślałem po polsku, że to jest ostrzeżenie skierowane do pszczół, jak dla ludzi to powinien być po "uwaga" przecinek.
Choć to kwestia raczej purystyki językowej, to jednak zabawna.
"Mądry nie jest uczony, uczony nie jest mądry" Lao - Tse
Cytuj ten post
Zdecydowanie tabliczka jest the best Uśmiech

Pszczołowód
Cytuj ten post
no Kuba... taka wywózka ręcznie ... i nożnie... to jest coś Oczko
gratulacje Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(13.06.2016, 15:00)emzarek napisał(a): Zdecydowanie tabliczka jest the best Uśmiech

Pszczołowód

Nadleśniczy sobie zażyczył. W sumie słusznie bo jeszcze jakiś grybiarz chciałby odszkodowanie, że wszedł na ul i go przewrócił. Oczko Tabliczki są na 4 strony świata a całe pasieczysko na ogrodzonym terenie eksperymantalnej dużej szkółki dębowej z żołędzi. Pasieczysko jest na takiej enklawie szkółki gdzie nie ma szkółki a są drzewa starsze.

Wieć jeśli ktoś tam wejdzie to na własne życzenie raczej.
Cytuj ten post
(13.06.2016, 14:31)Czarek napisał(a): Jak ostatnio wywiozłem około godziny 21, pszczoły na rzepak jakieś 5 km, to w następnych 3 dniach na ich poprzednim stanowisku krążyło około 50 pszczół, a obok innych uli nie było.

Na razie nie ma nic a podłożyłem korpus bo jak by były to jutro je tam przewiozę w słoiku. Tym razem na rowerze. Oczko
Jakby wróciły drugi raz to już trudno.

Ponoć wsadzenie w coś w wylotek właśnie pomaga bo pszczoła widzi, że się zmieniło gniazdo i chce się oblecieć. Najlepiej pewnie byłoby zamontować jakąś listewkę przykrywającą wylotek od frontu a umożliwiającą chodzenie / latanie na boki.
Cytuj ten post
Kuba, zwariowałeś jeżeli planujesz dowozić Oczko
pokrążą, pokrążą i wrócą do swojego ula, albo rozlecą się do innych. Weź się nie przejmuj 50 pszczołami, bo one sobie dadzą radę.
na rowerze jedź pooglądać jak sobie latają Oczko
Cytuj ten post