Pasieka Warroza
(13.06.2016, 15:00)emzarek napisał(a): Zdecydowanie tabliczka jest the best Uśmiech

Pszczołowód

No i nie mam tej tabliczki. Moje przeczucia nie myliły mnie, że nie ma co wieszać tabliczek bo będą bardziej kusiły niż ule. Ta jedna była widoczna z daleka z drogi dawała znać czerwienią. Wandal wszedł za ogrodzenie szkółki, zniszczył tabliczkę i porzucił zniszczoną 100 metrów dalej. Zabrał też butelkę z poidełka i porzucił 15 metrów dalej na drodze powrotu do drogi.
Może go pszczoła użądliła i dlatego pastwił się na tabliczką. Ul był nienaruszony.
Mam nadzieję, że nie wróci i z głupiej złośliwości np. wytruje pszczoły Raidem czy czymkolwiek. Teraz już jakaś lokalna menda zna lokalizację pasieczyska.
Wniosek jeden: nie ma co przesadzać z ostrzeganiem bo to bardziej kusi niż same ule ale nadleśnictwo się uparło.
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
No cóż, trzeba się cieszyć, że ul i pszczoły stoją...
Cytuj ten post
Ja bym pszczoly przewoził i nie kusił losu...
Cytuj ten post
(27.06.2016, 18:35)Naturalny Maniek napisał(a): Ja bym pszczoly przewoził i nie kusił losu...

Na razie to jest jeden ul więc ryzyko niewielkie. Kolejne przewiozę w nowe miejsce. Aczkolwiek żal każdej rodzinki w razie co.

Ciężko wyczuć czy wandal lub wandale wrócą czy nie w takiej sytuacji. Na razie mam tam tylko jeden ul. Resztę pewnie przetransportuje w nowe miejsce, które jest bardziej jeszcze ukryte abo do prywatną działkę gdzie indziej. Aczkolwiek żal każdej rodziny jakby co. Być może zostawię ten jeden ul aby zobaczyć czy do wiosny coś się jeszcze stanie.

Według mnie wiele wskazuje (nie wdając się w szczegóły) na to, że zobaczył z dala tabliczkę (sam ul to trzeba wypatrywać albo wiedzieć czego się szuka między drzewami). Wszedł na ogrodzony teren. Gapił się na pszczoły z bliska i go użądliła. Wkurzony w pośpiechu wracał skąd przyszedł po drodze wziął butelkę z poidełka i wyrzucił za 15 metrów, urwał w pośpiechu tabliczkę i pastwił się nad nią 100 metrów aż porzucił zniszczoną. Pszczół jednak bał się ruszać.

Raczej na pewno nie wróci aby ukraść ul bo to Warre na dziką zabudowę więc nic raczej z nim nie zrobi jeśli nie zna się na temacie. Jeśli wróci to tylko z głupiej złośliwości czy dla zabawy.
Cytuj ten post
Rodzinka kaukaska z tego filmiku:
https://www.youtube.com/watch?v=C8sDkxrSfms

chyba da radę. W tej chwili ponad 2 miesiące po tym filmiku czerw ma już na 5 plastrach z dwóch stron WZ. Ma nowy nakrop i pierzgę. Ma jeszcze ostatnie pozostałości z zeszłego roku zasklepionego. Pszczoły wreszcie widać więcej na wylotkach.
Cieszę się, że twardo nic przy niej nie robiłem dając możliwośc się wykazać. Matka jest cały czas ta sama. Rodzina nie była i nie jest rabowana.
Cytuj ten post
(14.07.2016, 17:16)Borówka napisał(a): Rodzinka kaukaska z tego filmiku:
https://www.youtube.com/watch?v=C8sDkxrSfms

chyba da radę. W tej chwili ponad 2 miesiące po tym filmiku czerw ma już na 5 plastrach z dwóch stron WZ. Ma nowy nakrop i pierzgę. Ma jeszcze ostatnie pozostałości z zeszłego roku zasklepionego. Pszczoły wreszcie widać więcej na wylotkach.
Cieszę się, że twardo nic przy niej nie robiłem dając możliwośc się wykazać. Matka jest cały czas ta sama. Rodzina nie była i nie jest rabowana.

Kuba ja miałem pdobny stan z rodziną z ulika weselnego... tylko, że ja przeniosłem je do normalnego ula, dołożyłem ramkę czerwiu na wygryzieniu i poszły jak burza... jakiś czas temu podzieliłem je na macierzak i odkład ze starą matką... nawet nanosiły sobie sporo zapasu który im zostawiłem...
Dlatego warto dawać szanse tym słabszym bo widać po takich rodzinkach, że mają bardzo dużą chęć do życia...
Cytuj ten post
ja też miałem kilka takich w tym roku. te rodzinki jak wyjdą z kryzysu to świetnie sobie radzą. Ciekawe jak będzie z nimi w kolejnym roku.
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(14.07.2016, 19:00)MrDrone napisał(a): ja też miałem kilka takich w tym roku. te rodzinki jak wyjdą z kryzysu to świetnie sobie radzą. Ciekawe jak będzie z nimi w kolejnym roku.

U mnie takim przykładem jest rodzinka Car z matką z 2014 roku którą oglądaliśmy na szybko na zjeździe... w 2015 miała załamanie i była to jedna z tej 4 o której wtedy pisałem, że się pozbierała i poszła dalej jak burza... W tym roku jako pierwsza się rozwinęła i weszła w stan rojowy najwcześniej... Szczęście chciało, że udało mi się zrobić 3 młode rodzinki plus odkład ze starą matką... Wszystkie już pięknie zabrane... Wiąże z nimi dużą nadzieje... bo ta matka z 2014 roku jest kundelkiem krainkopodobnym chodź ze skrzydełek wyszło pół na pół car/mel
Cytuj ten post
(14.07.2016, 19:07)bonluk napisał(a):
(14.07.2016, 19:00)MrDrone napisał(a): ja też miałem kilka takich w tym roku. te rodzinki jak wyjdą z kryzysu to świetnie sobie radzą. Ciekawe jak będzie z nimi w kolejnym roku.

U mnie takim przykładem jest rodzinka Car z matką z 2014 roku którą oglądaliśmy na szybko na zjeździe... w 2015 miała załamanie i była to jedna z tej 4 o której wtedy pisałem, że się pozbierała i poszła dalej jak burza... W tym roku jako pierwsza się rozwinęła i weszła w stan rojowy najwcześniej... Szczęście chciało, że udało mi się zrobić 3 młode rodzinki plus odkład ze starą matką... Wszystkie już pięknie zabrane... Wiąże z nimi dużą nadzieje... bo ta matka z 2014 roku jest kundelkiem krainkopodobnym chodź ze skrzydełek wyszło pół na pół car/mel

No to fajnie. Potwierdza się, że w PN TF warto dawać szansę wszystkim pszczołom bez wyjątku.
Cytuj ten post
(14.07.2016, 19:12)Borówka napisał(a):
(14.07.2016, 19:07)bonluk napisał(a):

No to fajnie. Potwierdza się, że w PN TF warto dawać szansę wszystkim pszczołom bez wyjątku.

też jestem tego zdania... bo nie wiadomo kiedy ta rodzina może nam się przydać w tej całej układance
Cytuj ten post
Na pierwszym pasieczysku w lesie (nadałem mu nazwę Truteń) dwie sarny wlazły na ogrodzoną szkółkę. To już kolejny taki przypadek. W jednym miejscu siatka jest uszkodzona przez powalone drzewo. Wchodzą a później długo nie mogą wyleź bo to dość duży teren.
Muszę chyba sam przepiłować to drzewo i postawić siatkę bo Leśniczemu się chyba nie spieszy. Mówiłem mu o tym i miał zrobić. Znaczy nie on a pracownicy.
Boję się, ze uwięzione sarny przewrócą mi ul.

A oto nowe pasieczysko w lesie Barciak.

Cytuj ten post
Taki mam widok z okna z kuchni. Uśmiech

Cytuj ten post
Ja na las
Cytuj ten post
(24.07.2016, 09:40)bonluk napisał(a): Ja na las

Zazdroszczę. 
Cytuj ten post
Ta mała rodzina kaukaska powoli się rozwija. Właśnie od około tygodnia po raz pierwszy wystawiła straże przed wylotem. Dziś mnie nawet próbowała żądlić podczas przegląd. Pierwszy raz w tym roku.
Cytuj ten post
Ostatnia młoda matka zaczęła czerwić.

Stan na 24.07.2016

1. Co najmniej 3 letnia matka skundlona Krainka nieleczona od 2,5 roku w odkładzie ze starą matką. Nie dokarmiana
2. Nowa matka ratunkowa córka skundlonej Krainki w macierzaku po odkładzie nie leczonym ponad 1,5 roku.Nie dokarmiana
3. Rójka z matką Przedwojenną co najmniej roczną nieleczoną niecały rok. Nie dokarmiana.
4. Macierzak po rójce z córką Przedwojennej z matecznika rojowego albo z cichej wymiany. Nieleczony niecały rok. Nie dokarmiany.
5. Odkład z matecznikiem rojowym z córką Przedwojennej z rodziny nieleczonej niecały rok. Nie dokarmiana.
6. Rójka Przedwojenna z matką Przedwojenną. Z rodziny nieleczonej od jesieni. Nie dokarmiana.
7. Rójka Przedwojenna z matką Przedwojenną. Z rodziny nieleczonej od jesieni. Dokarmiana
8. Rodzina z matką ratunkową córką Przedwojennej. Dokarmiana.
9. Rodzina z matką ratunkową córką Przedwojennej albo skundlonej Krainki. Niedokarmiana.
10. Rodzina z ponad roczną matką Kaukaską komercyjną. Nieleczona ponad rok. Niedokarmiana.
11. Rodzina z ponad roczną matką Krainką komercyjną. Nieleczona ponad rok. Niedokarmiana.
12. Rodzina z matką Przedwojenną co najmniej roczną nieleczoną niecały rok. Niedokarmiana.
Cytuj ten post
Złamałem się. Mojej małej rodzinie kaukaskiej 100% TF od wiosny zrobiłem dziś wspomożenie. Smutny
Wcześniej nawet sobie szerszenia zabijały. Ale patrzę od kilku dni sieć pajęcza no dosłownie tuż nad wylotkiem podwiązana do daszku. W niej oczywiście złapane pszczoły. A więc codziennie popołudniu patykiem ją niszczyłem a rano znów była odbudowana. Dziś rano patrzę a tam już 4 pszczoły złapane. W tym 3 żyją a jedna już trawi się w kokonie. Nie wytrzymałem. Zaczaiłem się na dziada i ukatrupiłem pięknego Krzyżaka jak się okazało (wybacz Szymonie). Te 3 pszczoły żywe uratowałem i podłożyłem pod wylotek na lotnisko.
Cytuj ten post
(02.09.2016, 09:01)Borówka napisał(a): Złamałem się. Mojej małej rodzinie kaukaskiej 100% TF od wiosny zrobiłem dziś wspomożenie. Smutny
Wcześniej nawet sobie szerszenia zabijały. Ale patrzę od kilku dni sieć pajęcza no dosłownie tuż nad wylotkiem podwiązana do daszku. W niej oczywiście złapane pszczoły. A więc codziennie popołudniu patykiem ją niszczyłem a rano znów była odbudowana. Dziś rano patrzę a tam już 4 pszczoły złapane. W tym 3 żyją a jedna już trawi się w kokonie. Nie wytrzymałem. Zaczaiłem się na dziada i ukatrupiłem pięknego Krzyżaka jak się okazało (wybacz Szymonie). Te 3 pszczoły żywe uratowałem i podłożyłem pod wylotek na lotnisko.

czyli rodzina już nie jest TF! Oczko haha toż to powód do załamania Oczko (jak moja kłoda, ale akurat ta moja kłoda padła)
Krzyżakom się należy za sam fakt bycia krzyżakiem Oczko prawda Szymon? 
a jak rodzinka oprócz tego? zdrowa?
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(02.09.2016, 09:08)MrDrone napisał(a): a jak rodzinka oprócz tego? zdrowa?

Gołym okiem nic jej nie dolega. Aktualnie jest na 4-5 ramkach WZ. Przed Nawłocią jako jedyna nic nie miała bo wyżarła zapas z jesieni i nowy do cna. Jakieś półtora tygodnia temu miała świeży nakrop. Zobaczymy czy da radę sama się zakarmić. Jeśli dalej będzie się tak rozwijała to do zimy pójdzie w sile mniej więcej tak jak w rok wcześniej czyli na 6,5 ramkach WZ. Ramki i gniazdo ma dokładnie takie same wymiary i ułożenie jak w zeszłym roku. W zeszłym roku dostała mało syropu chyba 2 litry tylko bo ładnie się zakarmiła Nawłocią a wcześniej też nic nie miała. To jest ta co rzekomo sobie zrobiła post i miała sucho w plastrach półtora miesiąca w zeszłym roku.
Cytuj ten post
(02.09.2016, 09:38)Borówka napisał(a):

Gołym okiem nic jej nie dolega. Aktualnie jest na 4-5 ramkach WZ. Przed Nawłocią jako jedyna nic nie miała bo wyżarła zapas z jesieni i nowy do cna. Jakieś półtora tygodnia temu miała świeży nakrop. Zobaczymy czy da radę sama się zakarmić. Jeśli dalej będzie się tak rozwijała to do zimy pójdzie w sile mniej więcej tak jak w rok wcześniej czyli na 6,5 ramkach WZ. Ramki i gniazdo ma dokładnie takie same wymiary i ułożenie jak w zeszłym roku. W zeszłym roku dostała mało syropu chyba 2 litry tylko bo ładnie się zakarmiła Nawłocią a wcześniej też nic nie miała. To jest ta co rzekomo sobie zrobiła post i miała sucho w plastrach półtora miesiąca w zeszłym roku.

5-6 ramek, ale to te same ramki, czy coś odbudowały sobie?
Cytuj ten post
(02.09.2016, 09:49)MN napisał(a):
(02.09.2016, 09:38)Borówka napisał(a):

5-6 ramek, ale to te same ramki, czy coś odbudowały sobie?

4-5 zajmują a 6,5 ma gniazdo. Nic nie odbudowały ani nie produkowały trutni. Przecież nawet nie doszły do siły jeszcze zajmowanego gniazda przed zimą 2015/1016. Te same ramki częściowo nadtrawione przez Barciaka jak na wiosnę ich nie okupowały to było więcej Barciaka.
Cytuj ten post
A z barciakiem same sobie poradzily czy tez cos pomogles?
Cytuj ten post
(02.09.2016, 20:47)kubi napisał(a): A z barciakiem same sobie poradzily czy tez cos pomogles?

Przecież napisałem, że ten pająk to była pierwsza "pomoc".
Zdrowa rodzina radzi sobie z Barciakiem bez problemu i nie wpuszcza tam gdzie grzeje. Barciak jest stałym elementem ula zdrowej rodziny TF.
Zresztą nie mam wątpliwości, że i pająk by ją nie zabił to tylko moja słabość do tej rodziny.
Cytuj ten post
Po zajrzeniu do odkładów i mojej rójki wydaje mi się, że same się zakarmią na zimę.

Trochę się tylko obawiam o ilość zabudowy o rójki naturalnej TBH. Ale nie chce już budować jest w takiej samej zabudowie od połowy lipca pomimo, że nakropu przybywa teraz. Zobaczymy co będzie. Ewentualnie jakiś zatwór jej zrobię.
Cytuj ten post
Borowka wyczysc prywatna skrzynke bo nie mozna do Ciebie wyslac wiadomosci.
Cytuj ten post
(10.09.2016, 12:05)kubi napisał(a): Borowka wyczysc prywatna skrzynke bo nie mozna do Ciebie wyslac wiadomosci.

już
Cytuj ten post
I jak z kaukaską z filmiku na stan obecny?
Ciężko jest dymić pszczoły amitrazą Uśmiech
Cytuj ten post
Kaukaska żyje. Zazimowała się bardzo podobnie do zeszłego roku jeśli chodzi o ilość zajmowanych plastrów i ilość pokarmu.

Wrzucam uaktualnienia z dnia dzisiejszego i czerwca.

https://www.youtube.com/watch?v=6VcI8lPwQeM

https://www.youtube.com/watch?v=ryg6OMIvhhA
Cytuj ten post
Dziś piękna pogoda.

śmiertelność: 0%
przeżywalność: 100%

Uśmiech
Cytuj ten post
Niebawem powstanie stronka Pasieki Warroza. Na razie tło.

Załączone pliki Miniatury

Cytuj ten post