Ankieta: Czy mam dalej prowadzić notatnik pasieczny tutaj? Czy aktualizować regularnie stan rodzin?
Ankieta jest zamknięta.
TAK
100.00%
15 100.00%
OBOJĘTNE MI
0%
0 0%
NIE
0%
0 0%
Razem 15 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Pasieka Warroza
(04.12.2017, 17:28)Borówka napisał(a): 7. Kampinoska od Lutza 02 - 4 ramki WZ zimna zabudowa w ulu dwurodzinnym, siedzą wysoko pod beleczkami. Z boku nna  widziałem jeszcze pokarm. 

o 7 mi chodziło a nie 6 za szybko przeczytałem i mi się zbiły w całość. 
A gdzie tak słyszałeś? 
Cytuj ten post
Domyśliłem się, że o tę chodzi. Na bazarze od lokalnych pszczelarzy.
Cytuj ten post
7. rodzina dostała dziś też cegły cukrowe jako druga rodzina.
Cytuj ten post
Czyli z tego co czytam widok pszczół wysoko oznacza brak pokarmu?
Cytuj ten post
(09.12.2017, 21:11)bonluk napisał(a): Czyli z tego co czytam widok pszczół wysoko oznacza brak pokarmu?

NIe wiem czy oznacza ale istnieje większe prawdopodobieństwo, że tak jest niż wtedy kiedy siedzą nisko i widzę, że mają jeszcze drogę pokarmową do góry. Zgodzisz się z tym stwierdzeniem?

A jeżeli możliwa jest sytuacja, że wszystkie rodziny hipotetycznie mają proporcjonalnie takie same ilości pokarmu ale jedne uwiązane są nisko a drugie są już na szczycie ramek to jak sądzisz dlaczego?
Cytuj ten post
(09.12.2017, 21:16)Borówka napisał(a):
(09.12.2017, 21:11)bonluk napisał(a): Czyli z tego co czytam widok pszczół wysoko oznacza brak pokarmu?

NIe wiem czy oznacza ale istnieje większe prawdopodobieństwo, że tak jest niż wtedy kiedy siedzą nisko i widzę, że mają jeszcze drogę pokarmową do góry. Zgodzisz się z tym stwierdzeniem?

A jeżeli możliwa jest sytuacja, że wszystkie rodziny hipotetycznie mają proporcjonalnie takie same ilości pokarmu ale jedne uwiązane są nisko a drugie są już na szczycie ramek to jak sądzisz dlaczego?

Dlaczego się tak uwiązały? a kto to wie... powodów może być bardzo dużo.
Czy mają żarcie o to jest pytanie? i teraz trzeba się zastanowić ile im dałeś i czemu miałyby mieć mało żarcia?
Cytuj ten post
(09.12.2017, 21:16)Borówka napisał(a):

U mnie wiążą/wiązały się różnie, u góry najczęściej je widziałem jak zimowałem na jednym korpusie wlkp. Nigdy nie padły mi z głodu, na wiosnę zdarzyło się podawać ciasto ale jak później się okazywało, raczej niepotrzebnie.
Cytuj ten post
(04.12.2017, 17:28)Borówka napisał(a): 03.12.2017, stan rodzin pod kątem umiejscowienia kłębu i zapasów pokarmu.
(...)
12. Surwiwalowa przedwojenna AMM w lesie, prawdopodobnie stara matka, 7 uliczek na dwóch korpusach Warre, nie wiem

Uzupełnienie 01.01.2017

Już wiem. Zajmuje 5 uliczek. Pokarmu było już niewiele. Dostała cegły cukrowe jako ratunek. W filmiku wyjaśniam po co i dlaczego. Odnoszę się też do kontrowersji związanej z cegłami. Zapraszam.

Cytuj ten post
(02.01.2018, 10:16)Borówka napisał(a): Odnoszę się też do kontrowersji związanej z cegłami. Zapraszam.

Film jest niedostępny.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(02.01.2018, 10:32)flamenco108 napisał(a):
(02.01.2018, 10:16)Borówka napisał(a): Odnoszę się też do kontrowersji związanej z cegłami. Zapraszam.

Film jest niedostępny.

Przepraszam. Już jest. Spróbuj jeszcze raz. Dziękuję za zwrócenie uwagi.
Cytuj ten post
"Na moje oko" rodzina jest zbyt cenna, by stosować takie metody podkarmiania. Dla tej rodziny, powinieneś mieć zachomikowany korpus ramek z naturalnym pokarmem "w razie WU" i właśnie w takich okolicznościach powinny ten korpus naturalnego pokarmu otrzymać. Ale jak wiadomo, stosujemy to, co mamy.

A w jakich pojemniczkach przygotowywałeś te "cukrowe cegły" ? W aluminiowych ? Jeśli tak, to niezbyt dobry pomysł w/g mnie, bo na 100% w pokarmie masz tlenki aluminium, które są bardzo silną neurotoksyną.

Mimo wszystko, trzymam kciuki za Surviwalówkę. Oby dotrwała do następnej zimy !
Cytuj ten post
(02.01.2018, 21:10)markus napisał(a): "Na moje oko" rodzina jest zbyt cenna, by stosować takie metody podkarmiania. Dla tej rodziny, powinieneś mieć zachomikowany korpus ramek z naturalnym pokarmem "w razie WU" i właśnie w takich okolicznościach powinny ten korpus naturalnego pokarmu otrzymać. Ale jak wiadomo, stosujemy to, co mamy.

To ulik Warre z dziką zabudową Markusie.

Ale i tak nie mógłbym mieć takiej ramki bo sezon był tak tragiczny, że u mnie pszczoły i tak jechały w większości na cieście oraz syropie czy raczej Panoramiksie więc co najwyżej byłby to przerobiony syrop z jakąś małą mieszanką miodu bo Nawłoci było tyle co nic.

Do Warre musiałbym mieć więc cały dodatkowy korpus, który postawiłbym jej na głowę. A to niewykonalne było bowiem mam tylko jedną tę rodzinę w tym ulu a ona i tak musiała być sezon pędzona na cieście z cukru. Pomimo to i tak nie miała prawie nic w połowie września.

Skąd miałbym brać ten zachomikowany korpus?

Nie wspomnę już o czymś dla siebie czego nie ma nic z tego roku

Cytat:...i jeszcze. Uważam, że płutno którym przykryłeś "cegły cukrowe" nie powinno wystawać poza korpus. Kiedy będzie padał na nie deszcz, lub śnieg a potem stopnieje, woda "popełza" do wewnątrz korpusu, i będzie na cukrze, a to może się źle skończyć.

Później je przyciąłem nożyczkami.

Dzięki za kciuki. Uśmiech
Cytuj ten post
Moim zdaniem, powinieneś popytać znajomych, czy nawet na forum, czy ktoś nie ma ramek z naturalnym pokarmem, bez względy na format ramki, kupić 5 - 7, dociąć do korpusu, lub zrobić korpus do ramek i dołożyć nad gniazdo.
Wiadomo, że to problem i koszty, ale moim zdaniem, warto. Ta rodzina jest zbyt cenna ! Twoja rodzina - Twoja decyzja !
Cytuj ten post
(05.01.2018, 13:56)kubi napisał(a):
(02.01.2018, 21:14)markus napisał(a): ...i jeszcze. Uważam, że płutno którym przykryłeś "cegły cukrowe" nie powinno wystawać poza korpus. Kiedy będzie padał na nie deszcz, lub śnieg a potem stopnieje, woda "popełza" do wewnątrz korpusu, i będzie na cukrze, a to może się źle skończyć.

Dopytam czy w normalnych rodzinach (bez cegieł cukrowych) płótno może wystawać czy nie ma znaczenia?

Płótno w tym ulu jest normalnie bez cegieł oraz z cegłami. W tym ulu jest klasyczny układ Warre: górny korpus, snozy, płótno, korpusik z wypełnieniem wciągającym wilgoć i izolującym leżącym na przybitym drugim płótno, wentylcja. Włożenie cegły modyfikuje ten układ tak: górny korpus, snozy, cegły, dodatkowe płótno które leży na cegłach, korpus zwykły pusty, izolacja oddychająca, która leży na płótnie, korpusik z wypełnieniem wciągającym wilgoć i izolującym.

Czyli płótno jest w tym ulu od lipca 2016. Cały czas to samo. Teraz po prosto doszło kolejne. Czyli normalnie są 2 płótna a teraz 3.

Cytuj ten post
Obserwuję pasieczysko sobie koło domu.
Pogoda jest różna ale często na granicy oblotów.
Zauważam tej zimy powtarzające się zjawisko.
Geny jakie posiadam na pasieczysku tej zimy: typ AMM córki dziczki surwiwalowej, AMM Kampinowska Lutza, AMM Augustowska, AMM Asta, AMC Dobra, córki surwiwalowych od Łukasza w typie AMM.

Najwcześniej wylatuje Kampinowska. Lekko wylatuje od 8 stopni przy pogodzie bezwietrznej oraz zachmurzeniu z uli izolowanych stojących w cieniu. Ponieważ często są takie okoliczności to obserwuję lekko latające Kampinosy (2 rodziny na 11). Lutz potwierdził temperaturę 8 stopni.
Cytuj ten post
Jakubie, czy na tych obecnych rodzinach stosowałeś jakieś kwasy, olejki czy inne cukry pudry?
Nie pamiętam czy już o tym wspominałeś.
Cytuj ten post
(12.01.2018, 14:51)kubi napisał(a): Jakubie, czy na tych obecnych rodzinach stosowałeś jakieś kwasy, olejki czy inne cukry pudry?
Nie pamiętam czy już o tym wspominałeś.

Nie. Do tej pory nic ze środków parazytobójczych i biobójczych. W każdym razie nie zwalczałem pasożyta ani patogenów.
Wszystkie ważne kroki staram się tu opisywać i podawać stan pasieki. Zawsze można je prześledzić.

Uprzejmie proszę brać pod uwagę tylko mój "własnoręczny" opis metod i stanu mojej pasieki a nie opinie innych na ten temat. Nawet jeśli są podawane, jako rzekomo, coś więcej jak opinie.

A kolega coś stosował?

EDYTA.

Aha miałem zamiar przetestować robaczka Hypoaspis Miles ale kolega mi przywiózł resztkę i chyba nie dotrwał. Ostatecznie nic z tego nie wyszło.
Cytuj ten post
Również nic nie stosowałem.
Jedynie podawałem do syropu wywary z ziół + kwas askorbinowy.
Moje rodzinki to zeszłoroczne rójki.
Cytuj ten post
Zapraszam na bloga Pasieki Warroza
Dziś: Wprowadzenie do bloga i krótka historia pasieki.
Pozdrawiam.

https://warroza.blogspot.com/2018/01/wprowadzenie-do-bloga-i-krotka-historia.html
Cytuj ten post
(13.01.2018, 19:02)Borówka napisał(a): Zapraszam na bloga Pasieki Warroza
Pozdrawiam.

https://warroza.blogspot.com/2018/01/wprowadzenie-do-bloga-i-krotka-historia.html

Zaprenumerowane Oczko
Cytuj ten post
(13.01.2018, 19:02)Borówka napisał(a): Zapraszam na bloga Pasieki Warroza
Pozdrawiam.

Kuba a kiedy następny wpis...? 
Cytuj ten post
(10.01.2018, 16:38)Borówka napisał(a): Ile tekstu.
Bądź dobrym kolegą i streść w kilku punktach. Oczko

Też w prenumeracie. 
Cytuj ten post
W tym roku podejmujemy się selekcji na naturalnie duże rozmiary matek.  Szczerbol

Cytuj ten post
(15.01.2018, 10:40)Borówka napisał(a): W tym roku podejmujemy się selekcji na naturalnie duże rozmiary matek.  Szczerbol 

No no... robotnice z takich matek, to będą chyba porywać lizaki dzieciom, razem z dziećmi Duży uśmiech

Normalnie Megafauna Duży uśmiech
Cytuj ten post
Zapraszam na drugi wpis na blogu Pasieki Warroza: Korespondencja z Panem Davidem Heaf'em
https://warroza.blogspot.com/2018/01/korespondencja-z-panem-davidem-heafem.html
Cytuj ten post
Stan na 01.03.2018

Wszystkie rodziny od 1 do 11 na pasiece bazowej żyją. Zarówno te co jedzą cegły cukrowe i te co nie.
Żyje także rodzina nr. 1, która dostała cegłę najwcześniej czyli 03.12.2018. Czyli 3 miesiące temu (jak ten czas leci). Wyżarła około 3/4 cukru, który dostała. Niektórzy koledzy wieszczyli tej rodzinie koniec z tego powodu. Zobaczymy jak eksperyment potoczy się dalej.

Nie wiem czy żyje rodzina nr. 12, surwiwalowa z lasu, ale ostatnio jak sprawdzałem to żyła, czyli ok. miesiąc temu.
Cytuj ten post
no to gratulejszyn
Cytuj ten post
(02.03.2018, 10:32)Weinar napisał(a): no to gratulejszyn

Absolutnie nie ma czego. Nauczony doświadczeniem zeszłorocznym (tu Łukasz miał świętą rację), sezon zacznę podsumowywać na przełomie kwietnia i maja. 
Cytuj ten post
Kuba mówisz że te niektóre małe rodziny przetrwały te mrozy? To kurczę dobra wiadomość muszą być w dobrej kondycji.
Cytuj ten post
(02.03.2018, 10:47)bonluk napisał(a): Kuba mówisz że te niektóre małe rodziny przetrwały te mrozy? To kurczę dobra wiadomość muszą być w dobrej kondycji.

W mojej okolicy tylko Weinar ma słabo. Zebrane przeze mnie relacje pokazują, że dotychczasowa przeżywalność wynosi 100% lub koło tego (moje straty wynikły z działań złodziei, poza tym wszystko na razie żyje). Zakładam, że walnie po okolicy w następnej zimie...
Cytuj ten post