Banalne pytania Modliszqowe
No właśnie ten odkład miał czerw nie od tej matki - tak mi pszczelarz powiedział. Nie miałam czerwiu trutowego w odkładach, a gucia to prędzej pomyliłabym z muchą niż z pszczołą Duży uśmiech
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
(05.07.2016, 17:09)Modliszqa napisał(a): No właśnie ten odkład miał czerw nie od tej matki - tak mi pszczelarz powiedział. Nie miałam czerwiu trutowego  w odkładach, a gucia to prędzej pomyliłabym z muchą niż z pszczołą Duży uśmiech

truteń nie musiał być z czerwiu trutowego - mógł być razem z pszczołami dorosłymi. Nic nie stoi na przeszkodzie. Raczej bym nie podejrzewał, że masz na tyle szczęścia, że co dzień oglądasz wylatującą matkę Oczko ja chyba nigdy nie widziałem wylatującej (poza sytuacjami jak się matki wygryzały na moich oczach i takie młodzieniaszki od razy się wzbijały w powietrze) a trochę te pszczoły już mam Oczko (już nawet dłużej od Kosza Oczko )
Więc albo był to truteń, albo duża pszczoła, albo rabujący szerszeń Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Ja raz widziałem jak się oblatywała Kampinowska. Uśmiech
Miły widok. Niestety 2-3 miesiące później była już martwa.
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
Mieliście rację - to chłopak  Duży uśmiech Zdybałam go Uśmiech

Załączone pliki Miniatury

Jola
Cytuj ten post
uff... to dobrze, że jednak nie szerszeń Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Czy powinnam się zacząć rozglądać za matką ?
to kolejne pytanie : opiszę sytuację obszernie Duży uśmiech

Jak wiecie mam dwa odklady od 1 lipca - w I matka znakowana z jej czerwiem, w II czerw obcy i matka nieunasieniona. W I noszą masowo pyłek, w II jedna na 20 pszczół - tu mam dwie ramki nakropu częściowo zasklepionego.

Matki w II szukałam ale nie znalazłam. Pszczoła jest spokojna, choć przy dzisiejszych poszukiwaniach ul buczał... Koleżanka pszczelarka telefonicznie poradziła mi, bym poszukała młodego czerwiu - no to sięgnęłam po ramki i wśród krytego mam sporej wielkości larwy nie kryte. Jajeczek nie zauważyłam , młodej larwy też nie, ale ja ślepa z lekka jestem i może to z tej przyczyny. Tak sobie policzyłam, że skoro mam te ramki 12 dni, to gdyby matka nie czerwiła - wszystek czerw obcy powinien być już wygryziony lub zasklepiony ... Prawda?
No ale to buczenie i brak pyłku mnie niepokoją ...
Niedaleko znalazłam producenta matek krainskich. I zastanawiam się, czy nie kupić UN , i podać, ale jeśli mam matulę to po co mam jedną z nich narażać na niepotrzebną śmierć ?
Jola
Cytuj ten post
(13.07.2016, 16:48)Modliszqa napisał(a): Czy powinnam się zacząć rozglądać za matką ?
to kolejne pytanie : opiszę sytuację obszernie Duży uśmiech

Jak wiecie mam dwa odklady od 1 lipca - w I matka znakowana z jej czerwiem, w II czerw obcy i matka nieunasieniona. W I noszą masowo pyłek, w II jedna na 20 pszczół - tu mam dwie ramki nakropu częściowo zasklepionego.

Matki w II szukałam ale nie znalazłam. Pszczoła jest spokojna, choć przy dzisiejszych poszukiwaniach ul buczał... Koleżanka pszczelarka telefonicznie poradziła mi, bym poszukała młodego czerwiu - no to sięgnęłam po ramki i wśród krytego mam  sporej wielkości larwy nie kryte. Jajeczek nie zauważyłam , młodej larwy też nie, ale ja ślepa z lekka jestem i może to z tej przyczyny. Tak sobie policzyłam, że skoro mam te ramki 12 dni, to gdyby matka nie czerwiła - wszystek czerw obcy powinien być już wygryziony lub  zasklepiony ... Prawda?
No ale to buczenie i brak pyłku mnie niepokoją ...
Niedaleko znalazłam producenta matek krainskich. I zastanawiam się, czy nie kupić UN , i podać, ale jeśli mam matulę to po co mam jedną z nich narażać na niepotrzebną śmierć ?

Najlepiej wsadź jajeczka z innego ula na dwie doby do tego to będziesz mieć pewność i wszystko jasne.
Cytuj ten post
Heh, mogę nie znaleźć i boję się w tym drugim ulu grzebać i okradać z jednej z 5 ramek ...
Jola
Cytuj ten post
(13.07.2016, 16:53)Modliszqa napisał(a): Heh, mogę nie znaleźć i boję się w tym drugim ulu grzebać i okradać z jednej z 5 ramek ...

Na dwie doby! I oddasz z powrotem
Cytuj ten post
(13.07.2016, 16:53)Modliszqa napisał(a): Heh, mogę nie znaleźć i boję się w tym drugim ulu grzebać i okradać z jednej z 5 ramek ...

okradanie z jajek to najmniejszy problem, bo jajka są najmniejszą inwestycją pszczół (matka czerwić może sporo, a najczęściej ogranicza ją ilość miejsca na plastrze lub ilość pszczoły wychowującej, a nie możliwość składania jajek) - zdecydowanie większą inwestycją jest wykarmienie larw, wygrzanie czerwiu czy wybudowanie plastra (wosk). A więc możesz śmiało bez większego narażenia rodziny ukraść ramkę z jajkami. Im młodszy czerw tym mniejsza inwestycja rodziny i tym mniej ją osłabisz. Dla równowagi oddajesz pusty plaster z ula obok. Tym samym rodzina okradana ma tyle samo plastrów, a straciła tylko parę dni rozwoju (powiedzmy 1 - 3 dni składania jajek przez matkę). 

Więc otwierasz ul z matką i jajkami, wyjmujesz plaster z jak najmłodszym czerwiem, przekładasz do ula gdzie podejrzewasz bezmateczność w miejsce plastra, który usuwasz, a ten z kolei idzie do ula pierwszego.

Tą metodą emzarek w zeszłym roku ratował rodzinę w której straciła się matka w sierpniu (co parę dni robił taki zabieg zamieniając ramki). Przez cały czas w obu ulach dzięki temu pojawiał się czerw i obie rodziny nadmiernie nie osłabły. 
poczytaj ten wątek, opisuje całą sytuację: http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=307

możesz też przy okazji rodzinie z matką podać 1 czy 2 puste plastry z tamtej rodziny i po tygodniu przenieść je zaczerwione z powrotem. Ale najpierw wsadź ten plaster z jajkami, bo jak nie ma matki to trzeba to wiedzieć i zacząć rodzinę ratować.
Cytuj ten post
Wybierz taką porę aby plaster był dobrze oświetlony przez Słońce przy przeglądzie a powinnaś znaleźć jajka. W każdym razie to sztuka którą i tak powinnaś się raczej nauczyć. Lepszego momentu nie będzie.
Cytuj ten post

Z tego co piszesz masz tam matkę...
Czerw otwarty więc ma góra 7-8 dni. Odkład masz od 12 dni więc ktoś musiał zaczerwic na ten czerw otwarty..? No chyba że te jajka sobie czekały na do grzanie?
Cytuj ten post
No dobra - jutro działam Uśmiech Trzymajcie kciuki ! i Dziękuję za podpowiedzi Uśmiech
Jola
Cytuj ten post
Moi Drodzy Uśmiech

Przybył dziś do mnie pszczelarz "Założyciel" odkładów i zaglądnął do uli - Matki są ! (widziałam !!!)
Skrawki węzy od Łukasza - wisza jak wisiały,obwąchują je tylko . Pozostałe ramki nabite czerwiem i nakropem. Jak je pszczelarz wyjmował to nakrop się lał (no pokapało)
I Człowiek mi mówi - pszczoły są głodne ...
Ja mu - Panie kochany, trzy dni temu dałam im cukru (jak koledzy czynią - pudru zbrylonego i popsikanego wodą ) i dupa - nie były zainteresowane ...
A On - Kobieto - nie cukier, a syrop - koniecznie, bo głodne ...
Ja mu - Przeca noszą (mimo deszczu) cosik poza widocznym pyłkiem i kapie !!!
- Pani się nie zna - usłyszałam ...
"Założyciel" pojechał a ja, skruszona, pomaszerowałam do kuchni i zmajstrowałam syropek z kilograma cukru i 0,9 l wody i rozlałam w naczynia ceramiczne, napchałam w to sieczki i wstawiłam do ula w część wolną .
I do tej pory - ani pszczoły w obu ulach na tym syropku !
A mają dziury i dziureczki - bo ule jakieś niewymiarowe i spokojnie pod matą zatworową i obok się przeciskają... Mija 9ta godzina ....
I chyba muszę wylać i odkupić ten kilogram cukru com go miała na wino porzeczkowe odłożonego a w syropek poszedł Uśmiech bo zauważyłam mróweczki , którym syropek pasuje.

Mam też w jednym z uli piękną motylicę ... Miałam skorki - ale pszczoły je wybiły - a motylica owa panoszy się, fruwa radośnie i czeka aż ja ją wybiję Smutny
Jola
Cytuj ten post
No rozpuścił ci pszczołyUśmiech Numer z "leci samolocik" chyba odpadaUśmiech
Cytuj ten post
ja do jednego głodnego ula pod domem podałem też syrop wczoraj. też w ogóle nie są zainteresowane.
Cytuj ten post
Jaki sprzęt dokupiłaś na początek Modliszqa?
Cytuj ten post
bluzę+ kapelusik z woalką Oczko , dłuto z krzywym końcem do podnoszenia ramek, podkurzacz i 20 ramek no i paliwo w formie wiórów z melisą i innymi ziołami ...mam piórko bażancie i srocze do omiatania Duży uśmiech , a i oczywiście zatwory sklejkowe i słomiane na zimę Uśmiech
Ale dzisiaj przy poszukiwaniach matki polazłam w euforii bez bluzy i pszczoły mi nawłaziły w rękawy, i wyszły bez kąsania Język
Jola
Cytuj ten post
(17.07.2016, 18:00)Akam napisał(a): No rozpuścił ci pszczołyUśmiech Numer z "leci samolocik" chyba odpadaUśmiech

Miał zamiar rozpuścić -  ale nie dajemy się Duży uśmiech 
Jola
Cytuj ten post
Rozglądam się za bluzą z kapeluszem ale nie bardzo widzę w swoim rozmiarzeUśmiech Jedyny który oferował na olx taka większą nie odzywa sięUśmiech Człowiek z pasieki w Sejnach powiedział że może mi sprzedać warszawski na 2 rodziny. Poprosiłem o zdjęcia ula i o informacje na temat rodzin i ceny. Zobaczymy co napisze. Popatrzycie na zdjęcia i na to co napisał o rodzinach to może doradzicie czy braćUśmiech
Cytuj ten post
A mogę spytać jaki rozmiar masz? Podpowiem jaka bluzę mozesz sobie kupić Duży uśmiech i gdzie też podpowiem Duży uśmiech Ja myslałam, że mam rozmiar XXXL, ale okazało się ze w xl wchodzę na luzie Duży uśmiech
Jola
Cytuj ten post
W sumie to 3XL byłoby chyba dobrze ale w związku z tym że nie miałem takiej bluzy szukam większej. Rozmiarówki są różne. Niektóre koszulki 3XL są ok a od niektórych producentów potrzebuję 4XL. Tak więc lepiej chyba trochę większą zamówić. W okolicy raczej nie ma sklepu z takim sprzętem więc muszę zamówić wysyłkowo.
Cytuj ten post
Firma adamek... W miarę solidnie
Cytuj ten post
No właśnie ja mam od Adamka i śmiało kupisz na siebie Uśmiech
Ale podaj mi na priw jeśli się wstydzisz swoje obwody i Ci podpowiem Duży uśmiech
Tu kupisz - http://www.pszczelarstwo-lodz.pl/pl/p/Bluza-pszczelarska-rozpinana-z-kapeluszem-S%2CM%2CL%2CXL%2C2XL%2C3XL/47
Jola
Cytuj ten post
(17.07.2016, 18:36)Akam napisał(a): W sumie to 3XL byłoby chyba dobrze ale w związku z tym że nie miałem takiej bluzy szukam większej. Rozmiarówki są różne. Niektóre koszulki 3XL są ok a od niektórych producentów potrzebuję 4XL. Tak więc lepiej chyba trochę większą zamówić. W okolicy raczej nie ma sklepu z takim sprzętem więc muszę zamówić wysyłkowo.

to wielki z Ciebie chłop.... Oczko
Cytuj ten post
(17.07.2016, 18:46)MrDrone napisał(a): to wielki z Ciebie chłop.... Oczko
no to chyba dobrze, gorzej, że ja wielka baba Duży uśmiech aokazało się, że nie aż tak wielka Język 
Jola
Cytuj ten post
(17.07.2016, 18:49)Modliszqa napisał(a):
no to chyba dobrze, gorzej, że ja wielka baba Duży uśmiech aokazało się, że nie aż tak wielka Język 

Uśmiech
widzisz jak to pszczelarstwo otwiera oczy? Oczko
Cytuj ten post
.... już doczytałem... kasuje hahaah Oczko
Cytuj ten post

No nie najmniejszyUśmiech

Dobrze że Adamek podaje rozmiarówkęUśmiech http://www.adamek.net.pl/rozm.html
Wygląda na to że XL będzie odrobinę ciasnyUśmiech Więc 2XL
Cytuj ten post
Swoją drogą to chyba nigdy nie użądliła mnie pszczoła. Muszę przejechać się do jakiejś pasieki i dać się dziabnąć żeby się nie okazało że kupię pszczoły i się przekręcęDuży uśmiech
Cytuj ten post