Banalne pytania Modliszqowe
(06.09.2016, 10:48)MN napisał(a):
(06.09.2016, 10:35)flamenco108 napisał(a):
(06.09.2016, 10:00)MN napisał(a): Nie wiem. Może dlatego, że wybieranie miodu jest łatwiejsze?

A jest łatwiejsze z suchym zasklepem koloru białego?

Kolor też ma znaczenie? Tutaj mnie zaskoczyłeś Uśmiech

Dronie, nie wiedziałem, że pszczoły są selekcjonowane ze względu na zasklep. Do tej pory myślałem, że to cecha po prostu odpowiednich ras pszczół. Kaukaz na mokro, krainka, włoszka na sucho, ot cała historia... ale spoko Twoja wiedza głębszą jest i przenikającą plany znanych hodowców Oczko Uświadamiać ich powinieneś nie marnować się przed monitorem ;P

Cytuję, jak w innym wątku (str. 87):

Brat Adam napisał(a):6. Sklepienie miodu
W krajach, gdzie popularnością cieszą się miody sekcyjne tak jak w Anglii, sposób zasklepiania komórek miodowych ma znaczenie gospodarcze. (...) Pszczoła angielska tworzyła idealne formy na pograniczu małych dzieł sztuki (...) Selekcja pod kątem zasklepiania komórek okazała się problematyczna. Osiągnęliśmy wprawdzie istotne postępy, ale nie udało nam się jeszcze utrwalić ideału. 

Jest to cecha z działu cech o znaczeniu praktycznym dla pracy w pasiece. Ma miejsce 6., przed zmysłem orientacji - jest przedostatnia. Ale nie ostatnia Oczko
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
widzisz Michale?
jakbyś przeczytał choć 50% tej ilości szkodliwej literatury pszczelarskiej co ja, to też miałbyś o tym zielone pojęcie Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
w krajach, gdzie popularnością cieszą się miody sekcyjne
W Polsce są w mniejszości, może więc stąd nie słyszałem o selekcji "na zasklep". Pisałem Ci już, że powinieneś większych uczyć omniscentny kolego Oczko
Cytuj ten post
Nie lubię tej nazwy "miód sekcyjny" tak BTW. Razi mnie ona jak czytam Wasze posty. Oczko Cóż zrobić.
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
Tadam - kolejne pytanie :
Od czasu do czasu obserwując wylotek widzę pszczoły, które wychodzą z ula - dwie, trzy lub więcej - "czyszczące" jedną z nich. Liżą czy też traktują żuwaczkami całe jej ciało - nóżki, główkę, tułów i odwłok. Jak już ją oczyszczą wracają do ula. Obserwował ktoś u siebie takie zjawisko ? . Dodam iż nie dokarmiam pszczół i nie mogły się usmarować syropem. Nie sypałam im też do ula niczego jadalnego czy też nie. Zakładam, iż nie nurkowała w nektarze aż do żądła ;-).
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
(08.09.2016, 18:32)Modliszqa napisał(a): Tadam - kolejne pytanie :
Od czasu do czasu obserwując wylotek widzę pszczoły, które wychodzą z ula - dwie, trzy lub więcej - "czyszczące" jedną z nich. Liżą czy też traktują  żuwaczkami całe jej ciało - nóżki, główkę, tułów i odwłok. Jak już ją oczyszczą wracają do ula. Obserwował ktoś u siebie takie zjawisko ? . Dodam iż nie dokarmiam pszczół i nie mogły się usmarować syropem. Nie sypałam im też do ula niczego jadalnego czy też nie. Zakładam, iż nie nurkowała w nektarze aż do żądła ;-).

widziałem
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
U mnie takie coś wielokrotnie obserwowałem ale nie wiem co to oznacza.
Cytuj ten post
Pytanie do Borówki - która pszczoła dawniej nosiła nazwę borówka ? AMM, czy też inna Uśmiech ? To nie jest zagadka ino pytanie bo pewnie wie, a ja chciałabym wiedzieć Uśmiech
Jola
Cytuj ten post
ja odpowiem AMM...
Cytuj ten post
dzięki - w takim razie ta druga pszczoła z książki - Ciborowskiego iba - zwyczajna - to która?
Jola
Cytuj ten post
borówka to zgodnie z moją wiedzą była jakaś tam "linia" (z tym że chyba bardziej "naturalna" niż dzisiejsze linie) AMM występująca na obszarach północno wschodnich (+chyba też na litwie). Tak mi się coś kojarzy, że to właśnie pszczołę z tamtych obszarów tak nazywano.
AMM też różniła się w zależności od miejsca występowania, bo też ona miała bardzo rozległe terytoria - od Francji aż daleko na wschód. Więc mogła się lekko różnić w ramach rasy, na różnych obszarach.
W którejś książce (nie pamiętam której) było to ładnie rozpisane i tych linii AMM było opisanych co najmniej kilka.
tu masz mapkę: http://beekeepers.amazingbees.com.au/images/Mellifera_Map.jpg
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
podziękowała Uśmiech
Jola
Cytuj ten post
Kochani! Nie ma działu literatura, więc tymczasowo wrzucam tu - jak będzie taki dział to proszę przenieść
Znalazłam dziś tutaj tekst - Ciborowskiego ??

I mam pytanie

Co to za pszczoła zwyczajna polska ??? Borówka jest jej odmianą, krainka też, a sama zwyczajna? Jej było najwięcej, więc może w tym kierunku warto pójść też ?
Jola
Cytuj ten post
(07.11.2016, 11:56)Modliszqa napisał(a): Co to za pszczoła zwyczajna polska ??? Borówka jest jej odmianą, krainka też, a sama zwyczajna?

Obecnie to zdaje się B34223xB289373 /strona ojcowska/ Oczko
Cytuj ten post
(07.11.2016, 11:56)Modliszqa napisał(a): Kochani! Nie ma działu literatura, więc  tymczasowo wrzucam tu - jak będzie taki dział to proszę przenieść
Znalazłam  dziś tutaj tekst - Ciborowskiego ??

I mam pytanie

Co to za pszczoła zwyczajna polska ??? Borówka jest jej odmianą, krainka też, a sama zwyczajna? Jej było najwięcej, więc może w tym kierunku warto pójść też ?

zwyczajna inaczej krajowa czyli to co na danym terenie występowało i sobie bytowało... przeważnie w tamtych latach była to AMM i nic innego... 
Cytuj ten post
(07.11.2016, 12:12)Krzyżak napisał(a):
(07.11.2016, 11:56)Modliszqa napisał(a): Co to za pszczoła zwyczajna polska ??? Borówka jest jej odmianą, krainka też, a sama zwyczajna?

Obecnie to zdaje się B34223xB289373 /strona ojcowska/ Oczko

to tylko u Ciebie.
u mnie dominuje "witamina"i C Oczko
Cytuj ten post
Hm, z tekstu wyczytamy że :
" Są różne rodzaje pszczół: pszczoła zwyczajna, włoska, cypryjska, azyatycka i japońska. U nas najwięcej hodowaną jest pszczoła zwyczajna, średniej wielkości, okryta włoskami koloru szarego, po wytarciu których na starość przebija prawie czarne okrycie ciała, tak zwana rogówka. Pszczoły zwyczajne są skrzętne i pracowite, za łagodne obchodzenie się z niemi płacą łagodnością, za brutalne i niedbałe żądłem. Są to pszczoły nasze" polskie, dostosowane do naszego klimatu i naszych warunków i dlatego w pasiekach wiodą" się dobrze. Odmianą pszczoły zwyczajnej są pszczoły borówki" i kraińskie. Borówki, pszczoły maluśkie, czarne, więcej złośliwe, ale za to bardzo skrzętne i wskutek tego ogromnie miodne. Tę odmianę pszczół należałoby w pasiekach naszych rozmnożyć. Drugą odmianą pszczoły zwyczajnej jest pszczoła kraińska, podobna do naszej tylko więcej siwawa; ma być łagodniejszą od zwyczajnej czego jednak w praktyce nie mogłem zauważyć. Co do miodności stoi na równi z naszą. "

jak wcześniej ustaliliśmy - borówka to AMM, krainka zaś to AMC a one obie z naszej zwyczajnej ... Będę drążyć Duży uśmiech
Jola
Cytuj ten post
to takie uproszczenie autora myślę.

zwyczajna, czyli powszechna i lokalna - tak bym to czytał.

AMM i AMC to są odrębne rasy w obrębie gatunku AM.

AMC była dość powszechna na południu Polski (obręb karpat), a w pozostałych regionach endemiczną rasą była AMM - potem wypierana systematycznie przez AMCarnica, a obecnie przez AMBuckfast.
Cytuj ten post
(16.06.2016, 13:46)Modliszqa napisał(a): 1 lipca dostanę ule WP i kilka dni później odkłady krainki na ramce ostrowskiej...
rodzi się więc pytanie drugie Duży uśmiech
Czy mogę włożyć kilka snóz do rodni , na to zrzucić matkę i pszczoły, z ramek z pokarmem wyciąć plastry i wmontować do rodni, później krata odgrodowa i  czerw ?
A może ktoś ma lepszy pomysł jak przejść z ramki na ramkę ?Uśmiech

Trochę po ptakach, ale może przyda się komuś innemu.
Plastry można bez wycinania jeżeli się mieszczą ułożyć na płasko,lub nawet pod skosem do górnego korpusu, matkę zgonic pod kratę, ważne jest żeby użyć kraty,ponieważ zdarzył mi się raz na nie wiem ile takich przekładek że matka nie przeniosła się do Dolnego korpusu, i nie przerwała czerwienia,mimo że ramki leżały płasko przełożone llstewkami.warto też zabrać te ramki zaraz po wygryzieniu się czerwiu, albo poczekać trochę i wirować Uśmiech
Cytuj ten post
mnie też się może przydać jakbym miała brać odkłady od Kolegów Uśmiech na innej ramce niż mam
Jola
Cytuj ten post
(09.11.2016, 19:22)Modliszqa napisał(a): mnie też się może przydać jakbym miała brać odkłady od Kolegów Uśmiech na innej ramce niż mam

Po pierwszym sezonie, z porażką w przesiadce z ramki na ramkę mogę Ci powiedzieć, że to kupa zabawy Oczko Przesiadka z małej ramki na większą, to betka. Polecam na początek przesiadkę z WL na D albo WP. Ale w drugą stronę już nietęgo.
Cytuj ten post
(09.11.2016, 19:29)flamenco108 napisał(a):
(09.11.2016, 19:22)Modliszqa napisał(a): mnie też się może przydać jakbym miała brać odkłady od Kolegów Uśmiech na innej ramce niż mam

Po pierwszym sezonie, z porażką w przesiadce z ramki na ramkę mogę Ci powiedzieć, że to kupa zabawy Oczko Przesiadka z małej ramki na większą, to betka. Polecam na początek przesiadkę z WL na D albo WP. Ale w drugą stronę już nietęgo.

No właśnie czeka mnie na wiosne przesiadka z jednego warszawiaka zdobycznego na Dadanta, i tak dumam jak to zrobić. Na teraz mam koncepcję, żeby po prostu obrócić o 90 stopni, bo to mniej więcej tak wyjdzie, ale nie wiem czy to dobry pomysł
Take a time to waste a moment
Cytuj ten post
(09.11.2016, 21:26)alientresor napisał(a): No właśnie czeka mnie na wiosne przesiadka z jednego warszawiaka zdobycznego na Dadanta, i tak dumam jak to zrobić. Na teraz mam koncepcję, żeby po prostu obrócić o 90 stopni, bo to mniej więcej tak wyjdzie, ale nie wiem czy to dobry pomysł

ramka pasuje (o ile to w. poszerzany). Ciekawy jestem tego eksperymentu, bo jednak komórki ustawione są lekko w górę - czy pszczoły będą to przebudowywać czy tak zostawią?
... warszawiak, taki piękny ul... Oczko
Cytuj ten post
(09.11.2016, 21:26)alientresor napisał(a):

No właśnie czeka mnie na wiosne przesiadka z jednego warszawiaka zdobycznego na Dadanta, i tak dumam jak to zrobić. Na teraz mam koncepcję, żeby po prostu obrócić o 90 stopni, bo to mniej więcej tak wyjdzie, ale nie wiem czy to dobry pomysł
Nie mniej więcej, tylko dokładnie ten sam rozmiar. Jeżeli babcia Ostrowska tak robiła, dlaczego Ty nie możesz?
Cytuj ten post
(09.11.2016, 21:33)MrDrone napisał(a):
(09.11.2016, 21:26)alientresor napisał(a): No właśnie czeka mnie na wiosne przesiadka z jednego warszawiaka zdobycznego na Dadanta, i tak dumam jak to zrobić. Na teraz mam koncepcję, żeby po prostu obrócić o 90 stopni, bo to mniej więcej tak wyjdzie, ale nie wiem czy to dobry pomysł

ramka pasuje (o ile to w. poszerzany). Ciekawy jestem tego eksperymentu, bo jednak komórki ustawione są lekko w górę - czy pszczoły będą to przebudowywać czy tak zostawią?
... warszawiak, taki piękny ul... Oczko

(09.11.2016, 21:33)flamenco108 napisał(a):
(09.11.2016, 21:26)alientresor napisał(a):

Nie mniej więcej, tylko dokładnie ten sam rozmiar. Jeżeli babcia Ostrowska tak robiła, dlaczego Ty nie możesz?

Chce go zostawić, ale... kupiłem go za 50 zł z pszczołami od starszego Pana, nie zaglądając do środka. Okazało, się że po pierwsze ul waży jakieś 70kg, we dwójkę ledwo go podnieśliśmy, a po przewiezieniu na nawłoć już tam został, bo okazało się, że jest lekko zdezelowany i nigdzie dalej nie pojedzie.
Ramki są jakieś kombinowane, pełna ramka składa się z dwóch sklejonych ramek mniej więcej w stosunku 1/3 + 2/3.
Dlatego myślę, że to będzie jakaś jazda bez trzymanki.

Więc najpierw pszczoły stamtąd zgonie na coś w miarę ogarniętego, zrobię porządek z ulem i ramkami i wówczas z powrotem go zasiedlę.
Cytuj ten post
(09.11.2016, 21:43)alientresor napisał(a): Chce go zostawić, ale... kupiłem go za 50 zł z pszczołami od starszego Pana, nie zaglądając do środka. 

Kurczę, czy ja kiedyś też będę miał takie znajomości?
Cytuj ten post
(09.11.2016, 21:46)flamenco108 napisał(a):
(09.11.2016, 21:43)alientresor napisał(a): Chce go zostawić, ale... kupiłem go za 50 zł z pszczołami od starszego Pana, nie zaglądając do środka. 

Kurczę, czy ja kiedyś też będę miał takie znajomości?

Trzeba dużo o tym gadać wśród znajomych, ten namiar dostałem od redaktora z lokalnej gazety, który tydzień wcześniej brał ode mnie miodek Język
Cytuj ten post