Pszczoły w kościele
W miejscowości Orchowo w jednej z wieżyczek ceglanych na dachu kościoła jest pszczele gniazdo. Wczoraj miałem okazję obserwować ich pracę, niesłychana siła. Nie byłem oczywiście w stanie ocenić wielkości gniazda, ale powinno być spore, bo wieżyczka jest wysoka na 2-2.5m średnica coś około 0.5m. Pszczoły znalazły tam dom po tym jak coś zmiotło betonową czapkę z owej wieżyczki. Wieczorem wrzucę fotki.
Nie bywam zbyt często w Orchowie, ale przy każdej okazji postaram się zerknąć na nie ponownie.
Cytuj ten post
No i ładnie. Ponownie ukazuje sie, że rodziny pszczele, jak zwykle, umieją pokazać siłe w rozwoju, kiedy mają do tego warunki.
Cytuj ten post
Obiecane fotki. Pszczoły są w wieży bez "czapki". Niestety mój komórkowy aparat nie ogarnął zbyt dobrze.

Załączone pliki Miniatury

Cytuj ten post
Nic tylko w kościele pod wierzą misę postawić a miodek sam będzie spływał Oczko
Cytuj ten post
Miesiąc temu miałem okazję znowu zerknąć na wieżyczkę. Pszczoły dalej tam latają.
Cytuj ten post
No i proszę. Uśmiech Ciekawe jaka ciągłość zasiedlenia.
Zastanawiam się na ile dziura na głową i wylotek w jednym przeszkadza.
To chyba nie jest tak prosto, że to gniazdo będzie zalewane wodą, czy się mylę?
Ostatnio nie ma śniegów, ale jeżeli najpierw spadnie śnieg puszysty to ma szanse chyba się ubić i pod taką czapą z wymianą powietrza rodzina mogła by przetrwać coś jak w igloo?
W zasadzie nie stosujemy innych metod niż spotykane w naturze - ergo działamy zgodnie z naturą.
Cytuj ten post
Zakładam, że przeżywają. Nie wiem, czy co roku, bo nie obserwuję regularnie wiosną, ale w maju co roku tam latają. W tym roku zamiast w maju byłem w sierpniu i chodziły aż miło.
Może od góry mają tylko wejście a gdzieś z boku, w bezpieczniejszym miejscu jest gniazdo... Wzrok mój tam nie sięga.
Cytuj ten post