Badanie skrzydełek
Zbadałem dziś 9 skrzydełek i wyszło mi że mam BF :p, a miały być krainki miejscowe, jutro zbadam resztę
[Obrazek: ul1.jpg]
Cytuj ten post
Raczej mieszance miejscowe... hehe
Cytuj ten post
Skanowanie jednak jest do d... żoncia robi fotki - żyletka.
Cytuj ten post
(14.05.2016, 18:44)Popszczelony napisał(a): Skanowanie jednak jest do d... żoncia robi fotki -  żyletka.

taka żona to skarb Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(14.05.2016, 18:39)bonluk napisał(a): Raczej mieszance miejscowe... hehe

Dokładnie, można założyć że baza genetyczna jest bogata jeśli w jednym ulu są tak różne pszczoły z różnych trutni.
Cytuj ten post
Może się jakieś obce zaplątały.
Cytuj ten post
Łapałem strażniczki z wylotka, jak radził Łukasz.
Cytuj ten post
(14.05.2016, 21:09)Popszczelony napisał(a): Łapałem strażniczki z wylotka, jak radził Łukasz.

To trzeba je zabić? Ja myślałem, że to się z osypu robi
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
W osypie mogą być ofiary strażniczek
Cytuj ten post
Mario, to masz nową fuchę dla ślubnej. Zamiast jeździć po weselach teraz może po pasiekach Oczko
Cytuj ten post
Najpewniej byłoby izolować plaster z wygryzającymi się młodymi pszczołami i je wyłapywać ale Panowie to jest zabawa która tylko ma nam przybliżyć to co mamy w ulach...
Strażniczki też raczej są pewne o ile są to strażniczki a nie pszczoły wracające z pola bo wtedy może być różnie. Pszczoły z osypu będę też pewne ale tuż po zimie jeszcze przed oblotami rodzin i intensywnymi lotami na pożytek.
Tak czy inaczej da nam to jakiś obraz pszczół w pasiece... czy to w czymś pomoże? To już pytanie otwarte..
Cytuj ten post
(15.05.2016, 07:57)Popszczelony napisał(a): W osypie mogą być ofiary strażniczek

Czyli zabijałeś te strażniczki? Czy jak to się robi?
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
Wyrwal im skrzydelka i oddal wolnoscDuży uśmiech
Pewnie ze zabijalJęzyk Mi to w sumie różnicy nie robi aby przeżywamy. A co mają na skrzydrlkach już jest Najmiej wazneJęzyk
Cytuj ten post
W tym jednym ulu wydaje mi się, ze mam jeszcze osyp zimowy w zakamarkach dennicy z próchnem.

Chociaż 9 to nie jest jeszcze tak dużo ale jak bym miał zebrać 50 tak jak najlepiej (jak to opisywał Łukasz) to nie wiem czy chciałbym bić taką ilość tylko dla badań

A mogą być te co użądliły? W końcu to strażniczki. Może kiedyś użądli mnie ok. 10 sztuk.
Cytuj ten post
YT daje gotowe rozwiązanie jak podglądać skrzydełka Uśmiech

Cytuj ten post
Pszczoły powinny być z ula, a najpewniejsze są strażniczki, z osypy wziąłem 4 pszczoły bo więcej nie było - posprzątane - zabiłem więc 9 pszczół, będę się smażył w piekle ale zamierzam zabić jeszcze kilka.
Te kropki na wykresie to 1 skrzydełko, nałożyłem na siebie wszystkie wykresy żeby lepiej zobaczyć średnią.
Moje rodziny (te co przeżyły) wszystkie są nieleczone i niekarmione (karmione nie przeżyły) warto więc wiedzieć jaka odmiana tego dokonała. Tym bardziej że byłem przekonany że to krainki a to jakieś mieszańce wielorasowe.
Cytuj ten post
Mariusz może jeszcze tak jakby zobaczyć średnią dla wszystkich skrzydełek czyli będzie jedna kropka ale pewnie wiesz że tak się da. "Classify directory"
Cytuj ten post
Nie wiedziałem, dzięki. Pewnie trzeba by przebadać ze 100 żeby takie zagęszczenie kropek wskazało bardziej konkretne miejsce.
Cytuj ten post
Wydaje mi się, że 10-30 pszczół wystarczy w tej metodzie. Jest tam tak dużo punktów które dają dane jako współrzędne, że nie ma mowy o pomyłce itd.
Kwestia pobrania pszczół do badań.
Cytuj ten post
(16.05.2016, 12:55)bonluk napisał(a): Kwestia pobrania pszczół do badań.

Czyli dla podsumowania:
  - 10 - 30 pszczół z jednego ula
  - złapanych najlepiej żywcem
  - najlepiej strażniczek (czy mogą być te cholery, co się wyżądliły i znalazłem je w transportówce, jak przyjechałem do domu? Jak wkładałem do butelki jeszcze ledwo żyły...)

Dobrze zrozumiałem?

Znalazłem w necie ten program i nawet zainstalowałem. Teraz chyba muszę znaleźć chwilę na urywanie skrzydełek i ćwiczenia ze skanerem - konkretny niedoczas!
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
Ze skanerem najwięcej zabawy. Wytnij sobie ze sztywnej folii np. teczki foliowej dwa kawałki np. 10 x 10 cm i narysuj tam kratkę z numerkami. Mi do zdjęć to pomogło bo w kadrze mieściło sie 3 -4 skrzydełka a zdjęć kilka i nie wiedziałem czy juz to robiłem czy nie. Ważne jest otworzyć sobie gdzieś obok prototyp z zaznaczonymi numerkami na skrzydle od 1 do 19 i na naszym skrzydełku numerki maja być w takiej samej kolejności. Generalnie od prawej pionowo w dół.
Cytuj ten post
(16.05.2016, 13:12)Popszczelony napisał(a): Ze skanerem najwięcej zabawy. Wytnij sobie ze sztywnej folii np. teczki foliowej dwa kawałki np. 10 x 10 cm i narysuj tam kratkę z numerkami. Mi do zdjęć to pomogło bo w kadrze mieściło sie 3 -4 skrzydełka a zdjęć kilka i nie wiedziałem czy juz to robiłem czy nie. Ważne jest otworzyć sobie gdzieś obok prototyp z zaznaczonymi numerkami na skrzydle od 1 do 19  i na naszym skrzydełku numerki maja być w takiej samej kolejności. Generalnie od prawej pionowo w dół.

Git. A które skrzydełka trzeba obrywać?
A jeżeli prawe, to czy prawe patrząc na "plecy" pszczoły leżące po prawej?
A tak w ogóle to ona ma 4 skrzydełka...
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
Na stronie jest pełny opis pomocy. Które skrzydełko to bez znaczenia, tzn. tylko dwa duże wchodzą w grę. Pisze tam że narazie nie ma możliwości analizy małych. Program ma funkcje odbijania zdjęć więc możesz sobie obrócić w programie skrzydełko.

Zawsze możesz zadzwonić jak Łukasz do pana Teofilskiego i dostaniesz wyczerpującą pomoc.
Cytuj ten post
Do badań ja zawsze biorę prawe przednie skrzydelko o którym jest mowa w każdym opracowaniu do robienia analiz...
Cytuj ten post