Gospodarka w stylu Warre
(14.11.2016, 14:06)Krzyżak napisał(a): Mam dużo taniej Uśmiech
https://www.nastavky.cz/akcesoria-ulow/kolka-na-ule.html

Takie metalowe na Ukrainie są po 60 groszy  Niezdecydowany
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post

O dokładnie tu to widziałem. Na każdy korpus to zastosuje raczej tańsze.
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
(14.11.2016, 14:07)flamenco108 napisał(a):

No to przecież można zamówić z Ukrainy. Znasz grażdankę Ukraińską bo ja nie. Może wejdziesz na sklep internetowy i zamawiasz dla siebie i innych. Oczko
ze 50 sztuk wziąłbym
Cytuj ten post
O tak jak u nich:

https://www.nastavky.cz/korpusy-i-zestawy-lanstroth/ul-langstroth-s-nizkym-varroadnem-a-pl-ramky_pl.html

W każdym dziura.

Można tez tak postawić, że mają dziury w różnych kierunkach.
Cytuj ten post
(14.11.2016, 14:10)Borówka napisał(a):
(14.11.2016, 14:07)flamenco108 napisał(a):

No to przecież można zamówić z Ukrainy. Znasz grażdankę Ukraińską bo ja nie. Może wejdziesz na sklep internetowy i zamawiasz dla siebie i innych. Oczko
ze 50 sztuk wziąłbym

Z tym facetem można po angielsku (minąłem się z prawdą - 9hrywien to chyba jest 1,5PLN):
>> ON pasika.lviv.ua <<
On dostarcza jakimś sposobem swoje towary do Polski. Wiem, że na alledrogo i na olx działa Polak, co z nim kooperuje, ale czy robi to dalej, to nie wiem. Najbliżej ma Mariusz do granicy Oczko
Cytuj ten post
(14.11.2016, 14:26)flamenco108 napisał(a): Z tym facetem można po angielsku (minąłem się z prawdą - 9hrywien to chyba jest 1,5PLN):
>> ON pasika.lviv.ua <<
On dostarcza jakimś sposobem swoje towary do Polski. Wiem, że na alledrogo i na olx działa Polak, co z nim kooperuje, ale czy robi to dalej, to nie wiem. Najbliżej ma Mariusz do granicy Oczko

A bez pośrednictwa to co? Prześwietlą nam i dowalą nieziemskie cło?

To już nie można sobie blaszki kupić zagranicą?

Różnica w takim razie z tym czeskim już niewielka.

Zastanówmy się i jakby co ja mogę zebrać kasę i zamówić te czeskie.
Cytuj ten post
W ramach pomocy gospodarce Ukrainy nasz wspaniałomyślny rząd podjął uchwałę i zniósł cło na towary z Ukrainy więc nie ma co się bać.
Cytuj ten post
(14.11.2016, 15:26)Krzyżak napisał(a): W ramach pomocy gospodarce Ukrainy nasz wspaniałomyślny rząd podjął uchwałę i zniósł cło na towary z Ukrainy więc nie ma co się bać.

A koszty przesyłki? Działają jakieś firmy transportowe międzynarodowo?
Cytuj ten post
(14.11.2016, 16:34)flamenco108 napisał(a):
(14.11.2016, 15:26)Krzyżak napisał(a): W ramach pomocy gospodarce Ukrainy nasz wspaniałomyślny rząd podjął uchwałę i zniósł cło na towary z Ukrainy więc nie ma co się bać.

A koszty przesyłki? Działają jakieś firmy transportowe międzynarodowo?

Nie wiem nie interesowałem się tematem.
Cytuj ten post
Droższych nie było? Ja mam otwór lub dwa w każdym korpusie. W polskich sklepach są plastikowe, znajdziecie je głównie w sprzęcie do wychowu matek:
http://www.skleppszczelarski.com.pl/kolko-do-ulika-weselnego-50-mm-p-545.html
http://www.skleppszczelarski.com.pl/kolko-do-ulika-weselnego-80-mm-p-546.html

A zastosowanie bajecznie proste, wiertełko do wycinania + 1 gwoździk z szerszą główką Uśmiech
Cytuj ten post
O widzisz. Dzięki
Cytuj ten post
podoba mi się, że napisali dwukrotnie (jakby ktoś nie załapał po pierwszym razie) Oczko
Cytat:Dzięki 4 możliwym położeniom kółka pozwala na uzyskanie jednej z czterech pozycji:

1) całkowicie zamknięty

2) otwarty jak krata odgrodowa

3) zamknięty z zachowaną wentylacją

4) otwarty

Posiada 4 położenia użytkowanika:

1. Całkowicie zamknięte
2. Element kraty odgrodowej
3. Wentylacja (kratka)
4. Całkowicie otwarte
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(14.11.2016, 18:35)MrDrone napisał(a): podoba mi się, że napisali dwukrotnie (jakby ktoś nie załapał po pierwszym razie) Oczko
Cytat:Dzięki 4 możliwym położeniom kółka pozwala na uzyskanie jednej z czterech pozycji:

1) całkowicie zamknięty

2) otwarty jak krata odgrodowa

3) zamknięty z zachowaną wentylacją

4) otwarty

Posiada 4 położenia użytkowanika:

1. Całkowicie zamknięte
2. Element kraty odgrodowej
3. Wentylacja (kratka)
4. Całkowicie otwarte

a teraz łyżka dziegciu do tej beczki miodziku jaki tu wypisujecie...

Miałem tych kółeczek dość sporo przy ulikach i z czasem stwierdziłem, że wydałem na darmo pieniądze... Mało kiedy były pomocne więc sterczały nie używane a jak chciałem coś przymknąć to okazywało się że albo są za luźne albo odstają albo z mocno przymocowane itd...
Kolejna sprawa... jeżeli rodzinka nie obroni dziurki 20 mm to niech ją piekło pasieczne pochłonie itd.
Strata kasy i kolejny gadżet... no ale warto kupić i się przekonać... Jak ktoś chce to mam chyba tych kółeczek plastikowych gdzieś jeszcze więc odstąpię...
Cytuj ten post
plastik do ula? fuj! Oczko ... poza tym nie będzie mi pasował do mojego OSB Duży uśmiech
(dlatego ja podesłałem z nierdzewki) Oczko

a tak serio to do większości moich górnych wylotków długości 37,5 cm nie będą pasować. do warszawiaków też Oczko
ważne,że interes producenta się kręci!
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Podcinak.

Główka myśli, zakręcona.

Bartek wymyślił sobie taki podcinak.
[Obrazek: Zdj%25C4%2599cie0252.jpg]

Ale ja sobie pomyślałem, że można to zrobić prościej. Naprowadziły mnie dłuta pasieczne autorstwa Łukasza.

Po prostu pasek blachy nierdzewnej, grubości 3mm (może 2mm wystarczy? Ile ma standardowe dłuto?), szerokości 10mm i długości np. 500mm (zgodnie ze standardową formatką blachy). Zamówić pocięcie blachy na takie paski. Każdy bierze, ile chce tych pasków i na własną rękę robi 2 czynności wyginania:
   - z jednej strony pod kątem 90' odcinek długości ok 30mm 
   - z drugiej strony 3 gięcia: 90' jak wyżej, potem trudniejsze, bo 45' wzdłużnie i wreszcie jeszcze 90'.
To mają być ostrza podcinaka. Zatem potem trzeba to jeszcze zaostrzyć.

Nie wiem, czy rysunek dosyć jasno oddaje ideę, ale w sumie każdy może sobie wyobrazić, o co chodzi z wyginaniem paska blachy, jak zwinie kawałek kartki i powygina Oczko
Wygięcie drugie można zrobić jeszcze trudniej - tak, aby ostrze znalazło się ukośnie.
Niebieskim zaznaczyłem miejsca do ostrzenia, czerwone strzałki pokazują kierunki zginania. Pierwszy obiekt od lewej to jeden koniec, pozostałe obiekty to drugi koniec.

Pierwsze ostrze ma służyć do podcinania plastrów od dołu - ale zgodnie z tym, co Bartek mówił, jeszcze nie miał okazji tego użyć, więc będzie pomagać ręce w manipulacjach ostrzem drugim, które ma służyć do odcinania plastra od ścianki. Dlatego ostrze to będzie lepsze, jeżeli będzie ukośnie.

Pasek ma szerokość 1cm, bo to nie powoduje dużych zniszczeń podczas wsuwania go między plastry. Jeżeli blacha będzie miała 3mm, to można ten pasek zrobić węższy, jak sądzę. Tam nie działają duże siły.

Ostrza nie powinny mieć więcej niż 3cm długości, bo tyle zajmuje plaster+beespace.

Te wymiary oczywiście doświadczeni mogliby trochę poprawić. Np. przeczytałem na francuskich stronach, że pszczoły krzepią plaster do ścian tylko w górnej połowie jego długości, czyli można by całość trochę skrócić.
Cytuj ten post
(15.11.2016, 09:24)flamenco108 napisał(a): Te wymiary oczywiście doświadczeni mogliby trochę poprawić. Np. przeczytałem na francuskich stronach, że pszczoły krzepią plaster do ścian tylko w górnej połowie jego długości, czyli można by całość trochę skrócić.

Bo dążą do trapezu tak jak w TBH. Mechanika i wytrzymałość materiałów się kłania :-)
Cytuj ten post
(15.11.2016, 10:15)Krzyżak napisał(a):
(15.11.2016, 09:24)flamenco108 napisał(a): Te wymiary oczywiście doświadczeni mogliby trochę poprawić. Np. przeczytałem na francuskich stronach, że pszczoły krzepią plaster do ścian tylko w górnej połowie jego długości, czyli można by całość trochę skrócić.

Bo dążą do trapezu tak jak w TBH. Mechanika i wytrzymałość materiałów się kłania :-)

Mechanika mechaniką, materiałówka materiałówką, a pszczoły swoje wiedzą. Oczko Czyli Twoim zdaniem jakiej grubości blacha byłaby git dla takiego narzędzia? 2mm wystarczy?
Na razie dostałem odpowiedź od blacharza, że jeżeli cięta na gilotynie, to przy tak niewielkiej szerokości będzie się paczyć, tj. śmigłować. Ale do tych zastosowań to nie szkodzi.
Cytuj ten post
Ja mam zamiar zrobić to z tego, z akcesoriów grillowych. Końcówkę wygiąć i zeszlifować - gotowe.

[Obrazek: pol_pl_Akcesoria-do-grillowania-MG278-17...5232_7.jpg]
Cytuj ten post
(15.11.2016, 10:21)flamenco108 napisał(a): Czyli Twoim zdaniem jakiej grubości blacha byłaby git dla takiego narzędzia? 2mm wystarczy?

Na razie dostałem odpowiedź od blacharza, że jeżeli cięta na gilotynie, to przy tak niewielkiej szerokości będzie się paczyć, tj. śmigłować. Ale do tych zastosowań to nie szkodzi.

Lepiej wyciąć z płaskownika. On jest walcowany więc sztywniejszy.
Myślę, że 3 mm będzie ok. Samemu  wyciąć szlifierką kątową a potem zaostrzyć i gotowe.
Cytuj ten post
(15.11.2016, 10:44)Popszczelony napisał(a): Ja mam zamiar zrobić to z tego, z akcesoriów grillowych. Końcówkę wygiąć i zeszlifować - gotowe.

Masz rację.
To już lepiej TO
[Obrazek: 341410007_1_1000x700_szpady-do-szaszlyko...olecko.jpg]
Cytuj ten post
Tak - obojętnie , ogólnie chodzi o szpikulce na szaszłyki
Cytuj ten post
Uuuu... dzięki za pomysł Uśmiech tą szpadę wystarczy zagiąć i naostrzyć. A ja już chciałem się bawić w kowala Duży uśmiech Pewnie byłaby frajda, ale czas bym tylko zmarnował.

Aczkolwiek do tej pory przechylałem sobie korpus na kancie i odczepiałem dłutem bo mam takie wielkie. Prosiłem św Mikołaja o jakieś ładne zgrabne, a przyniósł taką kobyłę, że hej Język ale przynajmniej przydaje się w takich sytuacjach.
Cytuj ten post
Takie dłuto to wolałbym mieć zrobione przez kowala albo jakiegoś "nożoroba" albo wykute samemu pod okiem kowala. Oczywiście wyjdzie drożej ale zyska duszę Oczko
Cytuj ten post
(15.11.2016, 12:07)pastaga napisał(a): Takie dłuto to wolałbym mieć zrobione przez kowala albo jakiegoś "nożoroba" albo wykute samemu pod okiem kowala. Oczywiście wyjdzie drożej ale zyska duszę Oczko

Ja obstukałem pręta... przy okazji palenie ogniska... nagrzewałem i tłukłem młotkiem aż uzyskałem zadowalający kształt. Następnie szlifowałem i mam taki dwustronny na pionowe cięcie i poziomy na podcięcia... używałem go może ze 3 razy... no ale ja nie mam warre... Przydał się do naprawiania dzikich plastrów.
Cytuj ten post
No i super Łukasz, o takie coś mi mniej więcej chodziło.
Cytuj ten post
(15.11.2016, 12:12)bonluk napisał(a):
(15.11.2016, 12:07)pastaga napisał(a): Takie dłuto to wolałbym mieć zrobione przez kowala albo jakiegoś "nożoroba" albo wykute samemu pod okiem kowala. Oczywiście wyjdzie drożej ale zyska duszę Oczko

Ja obstukałem pręta... przy okazji palenie ogniska... nagrzewałem i tłukłem młotkiem aż uzyskałem zadowalający kształt. Następnie szlifowałem i mam taki dwustronny na pionowe cięcie i poziomy na podcięcia... używałem go może ze 3 razy... no ale ja nie mam warre... Przydał się do naprawiania dzikich plastrów.

Czyli zrobiłeś taki, że z jednej strony pręta masz podcinak dołów plastrów, a z drugiej dla ścianek?

Blacharz próbuje się targować. Na razie wiem, że to chyba nie ma sensu, bo standardowa blacha ma 2,5x1m, więc wyszłoby ok. 400 elementów. A na razie nie planuję zakładać sklepu z akcesoriami do uli Warre...
Cytuj ten post
Idź na złom wyszukaj co potrzebujesz, obrób w garażu a nie jakiś blacharzy w to wplątujesz. DIY !!! Uśmiech
Cytuj ten post
(15.11.2016, 13:04)Krzyżak napisał(a): Idź na złom wyszukaj co potrzebujesz, obrób w garażu a nie jakiś blacharzy w to wplątujesz. DIY !!! Uśmiech

Ja wiem o jednym złomowisku w mojej okolicy, widziałem drugie. Ale przez korki mam do nich pół godziny drogi. Odczuwam fizyczny ból na myśl, że miałbym tam pojechać, i to w godzinach pracy, bo czynne jest od 7:00 do 15:00. Chyba rozbiorę starą pralkę...
Cytuj ten post
(15.11.2016, 13:17)flamenco108 napisał(a):
(15.11.2016, 13:04)Krzyżak napisał(a): Idź na złom wyszukaj co potrzebujesz, obrób w garażu a nie jakiś blacharzy w to wplątujesz. DIY !!! Uśmiech

Ja wiem o jednym złomowisku w mojej okolicy, widziałem drugie. Ale przez korki mam do nich pół godziny drogi. Odczuwam fizyczny ból na myśl, że miałbym tam pojechać, i to w godzinach pracy, bo czynne jest od 7:00 do 15:00. Chyba rozbiorę starą pralkę...

Poszukaj może masz coś w swoim garażu... ?
Nie ma sensu tego zlecać komuś do wycięcia bo po co... jak to tylko kawałek wygiętego i rozklepanego pręta..
Cytuj ten post

3 czy 4 lata temu dostałem miodarkę starą ocynk (trochę pordzewiałą itp - już poszła do kolegi Oczko) i w niej było stare dłuto nieżyjącego pszczelarza. Od razu się na nie przerzuciłem, a swoje nowe wożę i bardzo sporadycznie używam. To narzędzie z historią - kto wie, może pamięta pszczoły bez warrozy? Oczko W każdym razie w niejednym ulu było i mi się to w nim podoba Uśmiech

co do podcinaka - ja kombinowałem trochę, dziś bym zrobił inaczej, bo te "łezki" zrobiłbym mniejsze (węższe) i prawdopodobnie właśnie jako takie płaskie blaszki, a nie "łezki". Z tym, że to sobie już obrobię we własnym zakresie jak mi się będzie chciało. ja chciałem z nierdzewki i nie miałem pomysłu na przerobienie innego narzędzia. Generalnie to jest bardzo fajne urządzenie i ja nie żałuję, że go zrobiłem tak a nie inaczej Uśmiech ale jak zawsze można zrobić taniej. z tym, że to jest jednorazowa sprawa i na lata. Nie ma co 10 zł oszczędzać jeżeli miałoby być poręczniejsze, lepsze itp. A jeżeli chodzi o blachę to można to z byle pręta zrobić. 
Cytuj ten post