Gospodarka w stylu Warre
Moje warre są ramkowe wysokie na 20 i 14cm, są też ciut szersze i mieszczą ramkę WP, jak pewnie miałeś okazję przeczytać w kliku miejscach. Korpus mieści 9 ramek przy zwężonej przestrzeni między ramkowej. Pszczoły nie protestują Oczko A według światłych głów, ma to niby stymulować budowę mniejszej komórki. Jeśli pracujesz na szerokości 30cm (standardowej) to u ciebie jest ta przestrzeń bardziej zwężona o ten milimetr czy dwa.
Jako, że pracuje na ramkach i tych samych korpusów używałem w tym sezonie do miodni w Warszawiaku, to tam daję 8-7 ramek, zależy jak odciągnięte.

Po co Ci w Warre kraty odgrodowe? Miód zawsze jest na górze, nie dajesz pustych nadstawek to nie ma matka w co czerwić. Chyba, że ule Warre, a gospodatka tradycyjna?
Cytuj ten post
Jeśli chodzi o energie , to wszystko jest energią a materia to jedynie jedna z jej form .

Słoneczne światło to dużo więcej , niż tylko pasmo widzialne . Tak samo centralne słońce naszej galaktyki .

Wpływ energii kosmicznych czy pochodzących z Ziemi jest bardzo ważny dla wszystkich istot żywych . Nasze współczesne domy , to takie ule kryte blachą . Z pokolenia na pokolenia ludzie stają się coraz większymi kosmitami na Matce Ziemi . Dawniej wszyscy czuli ,  znali te energie i ich zbawienny wpływ .

Kraty odgrodowe , bo ule Warre ale gospodarka korpusowa , w moim przypadku .
Cytuj ten post
Aha tak więc jeśli chodzi o różne energie to mamy nawet wątki dedykowane. Duży uśmiech
http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=634&highlight=magiczne+energie
http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=633&highlight=energetyczne

Rzecz jasna jak każde wątki kontrowersyjne mogą być naszpikowane offtopami. hehe

Ale kontynuując tę blachę i promieniowanie słoneczne. Blacha chyba nie jest całkiem lustrem dla energii słonecznej. W końcu cześć promieniowania niewidzialnego w części spektralnej IR pochłania i myślę, że oddaje ulowi w jakieś części. Nawet czysto w obrębie Newtonowskiej fizyki.
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
Myślę, że takie najważniejsze punkty gospodarki w stylu Warre to:

- snozy i zabudowa naturalna tak więc także pełna dowolność w zakresie czerwienia na trutnie
- wkładanie korpusu pod spód
- z czym się łączy brak kraty odgrodowej
- miodobranie jak rodzina ma odpowiedni magazyn i zejdzie odpowiednio nisko tak aby odebrać korpus

Odchodzenie od tego to odstępstwa od gosp. klasycznej Warre.

Zgadzacie się?
Tak tylko dla ciekawości chciałem poznać opinię innych.
Cytuj ten post
Energie to temat rzeka i nie wiemy wszystkiego - nawet mi się nie chce wnikać w szczegóły .

Wszelkie odstępstwa od tego co napisał Warre robię świadomie w celu osiągnięcia konkretnych efektów .

Pszczelarstwo , metody gospodarki , ule , to nie jest religia , a ja rozmawiam z Bogiem bez pośredników .

Prowadzę pasiekę , która już nie jest mała i  ma być dochodowa  a to oznacza jak najmniej rójek naturalnych , czyli wiosną górny korpus bez matki idzie nad kratę a wśrodek pusty . Przewietrzamy gniazdo i wśrodku są lepsze warunki termiczne do budowy plastrów . Oczywiście to wszystko gdy rodzina silna a wiosna ciepła . Gdy wiosna chłodniejsza lub rodzina słabsza to pusty korpus po bożemu na sam dół , ale na samej górze nie chcę mieć pod koniec rzepaku miodu z czerwiem .
jak na razie słyszałem tylko o jednym pszczelarzu , który prowadził dużą pasiekę stacjonarną i skutecznie wykorzystywał naturalne rójki .
Warunek - trzeba siedzieć w pasiece cały dzień przez cały okres rojowy
.

Interesuje mnie ta deska odgrodowa Lazutina , ktoś próbował ? Oczywiście nie tylko w ulach Warre ?
Cytuj ten post
A czym leczysz, bo przegapiłem?
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
Cytat:jak na razie słyszałem tylko o jednym pszczelarzu , który prowadził dużą pasiekę stacjonarną i skutecznie wykorzystywał naturalne rójki
Pan Henryk Osiewalski?
http://wolnepszczoly.org/wywiad-z-panem-herykiem-osiewalskim-wlascicielem-pasieki-roj-opartej-o-gospodarke-rojowa/
Cytuj ten post
Właśnie , pan Osiewalski .

Co do leczenia to tak jak już wspomniałem , rodzin z matkami reprodukcyjnymi od Polbarta nie leczę już drugi sezon .

Primorski sobie radzi ładnie , natomiast VR pod koniec poprzedniej zimy zaczęła się w szybkim tempie osypywać - zostało ich do wiosny bardzo niewiele ale dały radę dojść do siły bez mojego udziału - zobaczymy co będzie tej zimy .

Natomiast reszta dostaje jesienią ambrozol , żebym mógł spać w zimie Uśmiech

Badanie osypu , odymianie wrotyczem a jak jakaś wygląda kiepsko po lipie lub w sierpniu to kwas mrówkowy i wymiana matki w następnym sezonie . Jeszcze mam mało rodzin i nie stać mnie na utratę wszystkiego ( choć ludzie potracili w tym roku całe pasieki , pomimo leczenia - zna ktoś powód ? NOsema Cerana się mówi ... , czy raczej TO Coś , co spowodowało wystąpienie warunków dogodnych dla namnożenia się Nosemy w organizmach pszczół ??? Na podobnej zasadzie jak ta , że grzyby rosną na kwaśnej glebie a candida albicans tworzy grzybnię w zakwaszonym organizmie człowieka . Czyli przyczyną choroby nie jest candida , tylko zakwaszenie ... ) ale planuję pozostawić część bez leczenia i obserwować . I to nie na bezludnej wyspie gdzie nie ma reinfekcji tylko normalnie na pasieczyskach .
W tym roku warrozy było mało , tylko w kilku rodzinych produkcyjnych - zastosowałem rosyjskie paski ekopol , które dostałem od kolegi . Jest to na bazie olejków eterycznych i dennice były czerwone . Działa to to i można zostawić w ulu od 7 do 30 dni , czyli dobra alternatywa dla kwasu mrówkowego .
Cytuj ten post
(20.10.2017, 16:00)Borówka napisał(a):
Cytat:jak na razie słyszałem tylko o jednym pszczelarzu , który prowadził dużą pasiekę stacjonarną i skutecznie wykorzystywał naturalne rójki
Pan Henryk Osiewalski?
http://wolnepszczoly.org/wywiad-z-panem-herykiem-osiewalskim-wlascicielem-pasieki-roj-opartej-o-gospodarke-rojowa/

(21.10.2017, 10:27)bieszczad napisał(a): Właśnie , pan Osiewalski .

To w Polsce bo na świecie to nie jest pewnie jedyny. Oczko

Ale masz rację: warunkiem jest przebywanie na pasiece w ładne dni w okresie rojowym. Myślę, że deszczowe i mocno wietrzne dni można sobie odpuścić. Z tymże na dużych pasiekach produkcyjnych i tak pewnie w te dni zawsze jest coś do roboty.
Cytuj ten post
Jedna , duża stacjonarna pasieka w terenie bogatym w pożytki albo jeszcze i koło domu i jestem za .
Natomiast ja mam już 4 pasieczyska ...i lubię robić jeszcze inne rzeczy oprócz pszczelarstwa .

Ale generalnie szkoda się rozwodzić nad tym co kto lubi , i co kto może a czego nie może .
Cytuj ten post
Dodam , że cały czas poszukuję takiego miejsca na stacjonarną pasiekę , minimum na 30 rodzin i 3 pożytki , tak by zawsze choć jeden wypalił bardzo dobrze .

Proszę Was o podpowiedzi , jak się takie miejsca najłatwiej wynajduje .
Cytuj ten post
(20.10.2017, 15:21)bieszczad napisał(a): Energie to temat rzeka i nie wiemy wszystkiego - nawet mi się nie chce wnikać w szczegóły .

Tak odnośnie energii, o których niewiele wiemy: http://www.polskieradio.pl/7/5196/Artykul/1897105,Ziemia-skurczyla-sie-w-wyniku-zderzenia-dwoch-gwiazd
Krótka zajawka a daje do myślenia.
Cytuj ten post
(24.10.2017, 11:49)MN napisał(a):
(20.10.2017, 15:21)bieszczad napisał(a): Energie to temat rzeka i nie wiemy wszystkiego - nawet mi się nie chce wnikać w szczegóły .

Tak odnośnie energii, o których niewiele wiemy: http://www.polskieradio.pl/7/5196/Artykul/1897105,Ziemia-skurczyla-sie-w-wyniku-zderzenia-dwoch-gwiazd

Kurczę bladę, kiedy się skurczyła? Nie zauważyłem?
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(24.10.2017, 13:43)flamenco108 napisał(a):
(24.10.2017, 11:49)MN napisał(a):

Kurczę bladę, kiedy się skurczyła? Nie zauważyłem?

A ja zauważyłem.... Bo logicznie rzecz biorąc to skurczyły się tez wszystkie rzeczy materialne na ziemi.
Zauważyłem po portfelu - skurczył się!!! znacznie....
Uzależniony od zapachu z ula...
Cytuj ten post
(24.10.2017, 14:10)Adam1969 napisał(a): Zauważyłem po portfelu - skurczył się!!! znacznie....

A cały czas wciskają kit, że to "dobra zmiana".
Cytuj ten post
Mnie się też skurczył ..... portfel .

Mówisz , że ... wszystko ?
Cytuj ten post
To stąd ta mniejsza węza, wszystko jasne ;-)

Miło, że jest jeszcze ktoś, kto wie że wszystkiego nie wiemy.

Jakiś czas temu trafiłem "przypadkowo" na taki tekst:
http://krysztalowywszechswiat.blogspot.com/2017/03/nowe-aspekty-wymierania-pszczo.html

Naszpikowany "wiedzą" tak inną od mi znanej, że wymagało trochę wysiłku umysłowego i "wiary", jego zrozumienie. Zresztą chyba już jest temat o Jurgenie Tautz`u i tle grawitacyjnym. Mało popularny ;-)
"Mądry nie jest uczony, uczony nie jest mądry" Lao - Tse
Cytuj ten post
Szybki wywiad z Tomaszem Seeleyem o Warre z kuluarów świeżej konferencji pszczelarskiej z UK.

Generalnie: bardzo dobry pomysł na ul zbliżający pszczoły do naturalnego bytowania ale sugeruje dodanie izolacji.

Cytuj ten post