Ile już wzieliście ton????
(31.05.2016, 07:42)Krzyżak napisał(a): To nie wina ula tylko braku kolejnej kondygnacji na miód. Zalały całą miodnię i z musu nosiły do gniazda.
Efekt taki, że matka ograniczona w czerwieniu, młodej pszczoły pełno a roboty z karmieniem mało.
Chwilowe załamanie pogody na 4 dni i nastrój rojowy gotowy.
Byłby 4 korpus to ponosiły by sobie do góry i byłby spokój.
Jak bym nie miał pożytku to 3 korpusy i u mnie by pewnie starczyły.

Dokładnie tak samo było u mnie. W wlkp brakło mi korpusów, w LN za długo zwlekałem z podaniem kolejnego korpusu węzy, a potem jak ruszył pożytek to gniazdo w mig zalane.
Cytuj ten post
(31.05.2016, 17:29)pastaga napisał(a):
(31.05.2016, 07:42)Krzyżak napisał(a): To nie wina ula tylko braku kolejnej kondygnacji na miód. Zalały całą miodnię i z musu nosiły do gniazda.
Efekt taki, że matka ograniczona w czerwieniu, młodej pszczoły pełno a roboty z karmieniem mało.

Dokładnie tak samo było u mnie. W wlkp brakło mi korpusów, w LN za długo zwlekałem z podaniem kolejnego korpusu węzy, a potem jak ruszył pożytek to gniazdo w mig zalane.

To nie moja bajka taka gospodarka ale czy nie prościej byłoby trzymać pszczoły cały czasy w dużych ulach i nic im nie zabierać na zimę? Wtedy też nie martwić się o dodawanie?
Cytuj ten post
(31.05.2016, 17:38)Borówka napisał(a):
(31.05.2016, 17:29)pastaga napisał(a): [quote='Krzyżak' pid='20930' dateline='1464676971']
To nie wina ula tylko braku kolejnej kondygnacji na miód. Zalały całą miodnię i z musu nosiły do gniazda.

To nie moja bajka taka gospodarka ale czy nie prościej byłoby trzymać pszczoły cały czasy w dużych ulach i nic im nie zabierać na zimę? Wtedy też nie martwić się o dodawanie?

12 ramkowy dadant to max standart i nie da się nie dodać do zimowli pokarmu w jakieś formie. Chyba że jest spadz.
Mówię o moich warunkach i o pszczole. Tata zabiera wszystko i karmi. Choć ma inne pszczoły.
Cytuj ten post
    Pierwszy miód w tym roku.
Cytuj ten post
(31.05.2016, 17:38)Borówka napisał(a): To nie moja bajka taka gospodarka ale czy nie prościej byłoby trzymać pszczoły cały czasy w dużych ulach i nic im nie zabierać na zimę? Wtedy też nie martwić się o dodawanie?

Generalnie tak robię ale przy rozbudowie pasieki zawsze czegoś brakuje a doba nie da się rozciągać w nieskończoność.
W maju 3kg schudłem od tego biegania Uśmiech
Cytuj ten post
No i mam pierwszy miód w tym roku... Wykrzyknik

byłem u znajomego pszczelarza i gadaliśmy sobie - zapytał czy wziąłem jakiś miód, to zgodnie z prawdą powiedziałem mu, że nie. więc mimo moich oporów wcisnął mi półtora słoika miodu rzepakowego... Duży uśmiech nie dał się przekonać, że też mam pszczoły, bo mówił, że ja to robię swoje eksperymenty, a nie zbieram miodu, więc powiedział, że nie ma dyskusji i zapakował mi do auta... Oczko

może i dobrze, bo jak tak dalej pójdzie to te półtora litra to może być spora część moich tegorocznych "zbiorów" haha Duży uśmiech
dziś leje cały dzień i zapowiadają, że będzie tak lało do poniedziałku więc wizja wzięcia miodu z ula raczej się oddala niż przybliża... Oczko hehe Oczko

nie ma co, niezły ze mnie pszczelarz Duży uśmiech
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
spoko loko do jesieni daleko... na nawłoci się odbijesz... od dna... haha a deszcz jest potrzebny bo bez deszczu to będzie powtórka z 2015 słabe rodziny do zimowli.
Cytuj ten post
no jak cukier do zakarmienia będzie tani to "na nawłoci" przynajmniej nie zbankrutuję zupełnie... Duży uśmiech
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(02.06.2016, 19:15)MrDrone napisał(a): No i mam pierwszy miód w tym roku... Wykrzyknik

byłem u znajomego pszczelarza i gadaliśmy sobie - zapytał czy wziąłem jakiś miód, to zgodnie z prawdą powiedziałem mu, że nie. więc mimo moich oporów wcisnął mi półtora słoika miodu rzepakowego... Duży uśmiech nie dał się przekonać, że też mam pszczoły, bo mówił, że ja to robię swoje eksperymenty, a nie zbieram miodu, więc powiedział, że nie ma dyskusji i zapakował mi do auta... Oczko

może i dobrze, bo jak tak dalej pójdzie to te półtora litra to może być spora część moich tegorocznych "zbiorów" haha Duży uśmiech
dziś leje cały dzień i zapowiadają, że będzie tak lało do poniedziałku więc wizja wzięcia miodu z ula raczej się oddala niż przybliża... Oczko hehe Oczko

nie ma co, niezły ze mnie pszczelarz Duży uśmiech

Daj namiar to też podeślę (albo podrzucę będąc przejazdem w robocie) słoik mniszkowo-rzepakowego, robisz eksperymenty z których ja korzystam więc cieszyłbym się gdybyś zechciał posmakować... albo dać pszczołom Oczko
Cytuj ten post
Adam, dzięki, ale jakiś miodek będzie Uśmiech ... może... Oczko

napisałem to tylko żeby się z siebie pośmiać, a nie żeby zbierać miodki Uśmiech

W każdym razie przyznać muszę, że od około 2 lat mam cały czas pytania znajomych czy mam jakiś miodek na sprzedaż itp. a ja kombinuję, dzielę/mnożę, mając pełną świadomość od początku do końca, że to co robię miodu nie przynosi... co zresztą widać w moich wynikach z pasieki haha... i męczące jest to ciągłe tłumaczenie im dlaczego miodu nie mam i że robię to mając świadomość efektów swoich działań. Oczko

Mój brat zapowiedział jakiś czas temu (na razie nie realizuje, chyba nie ma czasu), że założy pasiekę - jestem głęboko przekonany, że chce mi udowodnić, że będzie zbierał więcej miodu niż ja Duży uśmiech ja sam jestem przekonany, że miałby więcej. w każdym razie z całą resztą rodziny ze mnie ironizują non stop. hehe. no cóż. a ja przesuwam termin osiągnięcia wyniku 1 kg z pnia na kolejny sezon Oczko
Cytuj ten post
Przez chwilę nie przyszło mi do głowy, że napisałeś to w celu zbierania miodu po znajomych.
Ale faktycznie mając pszczoły warto mieć miód przynajmniej dla siebie i rodziny więc albo poświęć jakiś pień jako "miodowy" albo przyjmij miód od znajomych Oczko
Cytuj ten post
hehe Oczko
no nie wiem, czy przeznaczenie jakiejś rodziny na miód nie byłoby zbyt wielkim poświęceniem Duży uśmiech
Cytuj ten post
A ja dziś rozlałem trochę rzepaku do słoików. To moje ulubione zajęcie poza pasieką Uśmiech

Cytuj ten post
(02.06.2016, 21:02)Krzyżak napisał(a): A ja dziś rozlałem trochę rzepaku do słoików. To moje ulubione zajęcie poza pasieką Uśmiech

Też chyba trochę pomieszany z wiosennymi kwiatami. Odebrałem część takiego (może jeszcze ciemniejszy), a część ledwo słomkowego (raczej czysty rzepak).
Cytuj ten post
Takie zdjęcie do dupy wyszło moim telefonem.
Jest sam rzepak, pojechały na pożytek z węzą na głowie więc nic innego nie może być Uśmiech
Cytuj ten post
Ok, czasem kolory na zdjęciu nic wspólnego z rzeczywistością nie mają. Te moje też jeszcze jaśniejsze niż na zdjęciu poniżej.

[Obrazek: 2016-06-02%2B22.17.06.png]
Cytuj ten post
(02.06.2016, 19:39)MrDrone napisał(a): Adam, dzięki, ale jakiś miodek będzie Uśmiech ... może... Oczko

napisałem to tylko żeby się z siebie pośmiać, a nie żeby zbierać miodki Uśmiech

W każdym razie przyznać muszę, że od około 2 lat mam cały czas pytania znajomych czy mam jakiś miodek na sprzedaż itp. a ja kombinuję, dzielę/mnożę, mając pełną świadomość od początku do końca, że to co robię miodu nie przynosi... co zresztą widać w moich wynikach z pasieki haha... i męczące jest to ciągłe tłumaczenie im dlaczego miodu nie mam i że robię to mając świadomość efektów swoich działań. Oczko

Mój brat zapowiedział jakiś czas temu (na razie nie realizuje, chyba nie ma czasu), że założy pasiekę - jestem głęboko przekonany, że chce mi udowodnić, że będzie zbierał więcej miodu niż ja Duży uśmiech ja sam jestem przekonany, że miałby więcej. w każdym razie z całą resztą rodziny ze mnie ironizują non stop. hehe. no cóż. a ja przesuwam termin osiągnięcia wyniku 1 kg z pnia na kolejny sezon Oczko

Mam podobnie więc już mi się znudziło odpowiadania dlaczego nie mam a jak mam to w plastrach jakoś tak dziwnie. Więc mówię, że trzymam pszczoły dla trzymania a nie dla miodu i jest spokój choć zdziwienie duże.
Cytuj ten post
Zaczynają ostręzyny i za chwile malina ,a na spadź za zimne noce Ściana i dopiero moze za 2 tygodnie ruszy w Bieszczadach ,a pszczoły dostały po 4 korpusie wielkopolskim to tak jak wasze 5,5 Langstrotha niby bezobsługowe i bezrojkowe,ale to juz szczegół i nie zagłebiam sie w temat!!!!! Jest moc i beda kolejne tony Duży uśmiech
Cytuj ten post
(07.06.2016, 22:16)warrozek napisał(a): Zaczynają ostręzyny i za chwile malina  ,a na spadź za zimne noce  Ściana  i dopiero moze za 2 tygodnie ruszy w Bieszczadach ,a pszczoły dostały po 4 korpusie wielkopolskim to tak jak wasze 5,5 Langstrotha niby bezobsługowe i bezrojkowe,ale to juz szczegół i nie zagłebiam sie w temat!!!!! Jest moc i beda kolejne tony Duży uśmiech

Kolego coś z matematyką słabo u Ciebie Uśmiech
11 ramek LN 3/4 to 4,28*1,65*11 = 77,68 dm2
10 ramek Wkpl to 3,40*2,40 * 10 = 81,16 dm2

Więc powierzchnia plastrów w obu korpusach praktycznie taka sama.
Cytuj ten post
A czemu liczysz Szymon w jednym przypadku 10 ramek a w drugim 11? Oczko
a co to do WLKP nie zmieści się 11 ramek czy co???... muszę w takim razie wszędzie powyjmować tą jedenastą, bo nie wiedziałem, że się nie mieści! Oczko

a to że kolega warrozek opowiada bzdury to już zupełnie inna historia...
Cytuj ten post
(08.06.2016, 07:55)MrDrone napisał(a): A czemu liczysz Szymon w jednym przypadku 10 ramek a w drugim 11? Oczko
a co to do WLKP nie zmieści się 11 ramek czy co???... muszę w takim razie wszędzie powyjmować tą jedenastą, bo nie wiedziałem, że się nie mieści! Oczko

Ale wtedy pewno nie wydłużą tak komórek miodowych z braku miejsca więc różnie to może być.
Cytuj ten post
Kolega warrozek porównywał swoje WKLP do m.in. moich LN.
U niego jest 10 ramek a u mnie 11 więc stąd te wyliczenia.
Cytuj ten post
(08.06.2016, 08:03)Krzyżak napisał(a): Kolega warrozek porównywał swoje WKLP do m.in. moich LN.

U niego jest co najmniej 64 ramki w korpusie.
== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post
(08.06.2016, 10:35)flamenco108 napisał(a):
(08.06.2016, 08:03)Krzyżak napisał(a): Kolega warrozek porównywał swoje WKLP do m.in. moich LN.

U niego jest co najmniej 64 ramki w korpusie.

Słoików gdyż pszczoły ładują odraz nektar i spadź w słoiki i odparowują u kolegi.
Cytuj ten post
(08.06.2016, 07:37)Krzyżak napisał(a): Kolego coś z matematyką słabo u Ciebie Uśmiech
11 ramek LN 3/4 to 4,28*1,65*11 = 77,68 dm2
10 ramek Wkpl to 3,40*2,40 * 10 = 81,16 dm2

Więc powierzchnia plastrów w obu korpusach praktycznie taka sama.

No i Krzyżak ma chyba niekanonicznego Langsztrota:

[Obrazek: 200701062041_lagstr6.jpg]

Dlatego właśnie nie wybrałem Langów. Langstroth to w reszcie świata poza Europą chyba po prostu nazwa ula korpusowego - wymiarów jest bliżej nieskończoności.

Cytuj ten post
Zdaje się że Szymon policzył powierzchnie plastra bez ramki Uśmiech
Cytuj ten post
(08.06.2016, 11:13)Popszczelony napisał(a): Zdaje się że Szymon policzył powierzchnie plastra bez ramki Uśmiech

A to mi się pozajączkowało Oczko

Cytuj ten post
Kiedyś wydawało mi się, że tylko w Polsce jest taki misz-masz z różnymi ramkami.
Ale Lebieg piszę, że w Niemczech czy Austrii jest taki sam bałagan.
W innych krajach podobnie. Ludzie lubią po prostu kombinować i zmieniać.
W Ameryce oryginalny Langstroth to ramka 448x232mm ale są i inne ramki. Wyższe lub niższe.
Do nadstawek dają bardzo często Medium czyli europejski LN2/3 czyli ramka 448x159.

Oczywiście w Europie pozmieniano jeszcze szerokość ramki i zamiast 448 używają często 435 mm.
Ujednolicenia ramek nigdy nie będzie. Jak komunie się nie udało to już nikt nie da rady Oczko
Cytuj ten post
(08.06.2016, 12:13)Krzyżak napisał(a): Kiedyś wydawało mi się, że tylko w Polsce jest taki misz-masz z różnymi ramkami.
Ale Lebieg piszę, że w Niemczech czy Austrii jest taki sam bałagan.
W innych krajach podobnie. Ludzie lubią po prostu kombinować i zmieniać.
W Ameryce oryginalny Langstroth to ramka 448x232mm ale są i inne ramki. Wyższe lub niższe.
Do nadstawek dają bardzo często Medium czyli europejski LN2/3 czyli ramka 448x159.

Oczywiście w Europie pozmieniano jeszcze szerokość ramki i zamiast 448 używają często 435 mm.
Ujednolicenia ramek nigdy nie będzie. Jak komunie się nie udało to już nikt nie da rady Oczko

Choć czasami się udaje to nawet w wielkim biznesie. Podam przykład. Procesy C-41 i E-6 do tradycyjnych filmów barwnych fotograficznych. Przed standaryzacją i dogadaniem się dużych producentów było tak, że różnych producentów filmy trzeba było wołać w różnych zakładach na różnej chemii.
Cytuj ten post
Chłopcy Smutny trzeba liczyć rzeczywistą pojemność ula ,którą pszczoły obsiadają i która jest zagospodarowana.
W 10 wielkopolskich nie ma problemu wszystkie 10 ramek w danym korpusie jest zagospodarowane

26 x 4 = 104
18,5 x 5,5 = 101,75
Policzyłem z pamięci te 5,5 oraz 11 ramke słabo obsiadaną i słabo nabitą miodem bo tak sie trafia w 11 ramkowych. To niech bedzie 5 korpusuwLG=4 wielkopolskie .Jak kiedys bedziecie mieli siłe 4 korpusów wielkopolskich to sie zgłoscie i tu napiszcie swoja matematyke ,która kączyłem 20 lat temu, jest prosta i czytelna i do tego potwierdzona praktykom. Nigdy 4 korpusy Lg nie jest równe 4 korpusów wielkopolskich chyba nie macie tego ula i bredzicie.
Cytuj ten post