Oznaczanie roślin pożytkowych po barwie pyłku
Pszczoły mi zbierają teraz (druga połowa czerwca) ciemno-granatowy prawie ciemno szary pyłek.
Tak wyjątkowo ciemny, że odznacza się na plastrze jak atrament. Próbowałem i to byłem. Ma ktoś pojęcie z jakieś to rośliny może być?
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
Facelia.
Cytuj ten post
Mak polny na 99%
Cytuj ten post
Przychylałbym się do maku jednak bo łączka z prawie samej facelli już przekwita. Teraz mam facelię już tylko jako dodatek w mieszance. I nie zauważyłem wcześniej tak tego pyłku jak teraz kiedy łąką z facelli zasiana przez mnie była w pełni kwitnienia a pszczół tam było mnóstwo. Mak z kolei u mnie w pełni kwitnienia na okolicznych łąkach, nieużytkach, torowiskach, rowach, przychaciach.
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
Pyłek z facelia jest granatowy a z maku grafitowy i nawet czarny...
Cytuj ten post
(24.06.2016, 08:50)bonluk napisał(a): Pyłek z facelia jest granatowy a z maku grafitowy i nawet czarny...

oooo dokładnie taki jest. Uśmiech
Dzięki
Cytuj ten post
Makowy może wydawać się niebieski, zwłaszcza jak niebo bezchmurne.
Przydałby się osobny temat o różnych pyłkach, bo ja mam pytanie o pochodzenie takiego popielato-szarego pyłku. Jest go mnóstwo od tygodnia, a niektóre rodziny zbierają w 90 procentach taki pyłek.

No i trzeba pamiętać, że mężczyźni rozróżniają tylko trzy kolory:
fajny, ch**owy oraz pedalski.
Życie stawia przed pszczelarzami wiele wyzwań ;-)
"Mądry nie jest uczony, uczony nie jest mądry" Lao - Tse
Cytuj ten post
jeszcze żmijowiec daje ciemny granatowy pyłek Uśmiech

tu tabelka z kolorkami http://www.kamianna.pl/pylek.htm
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
Mam do wyboru szarawobiały pyłek z malin oraz szarobiały z bławatka ;-). Jako że malin w lesie jest sporo, a bławatka w okolicy niewiele, to znaczy że to maliny tak obficie pylą. Ciekawe czy nektaru też z maliny trochę będzie, bo na razie dominuje intensywnie żółty nakrop, może z sumaka octowca, a może z lipy?
"Mądry nie jest uczony, uczony nie jest mądry" Lao - Tse
Cytuj ten post
U mnie jeżyny też ostro oblatywane.
Cytuj ten post
Przy ciemnym pułku jeszcze zwróćcie uwagę na grochOczko miodu nie daje Ale czarny pyłek takOczko W tamtym roku miałem 2 hektary grochu 50 metrów od uli i był czarny lub granatowy ciemny pyłek...
Cytuj ten post
[Obrazek: 0175d84193ac2388d43d130c0654d386.jpg]

[Obrazek: 6435b013a26a82d76fa8ebafe9b0d714.jpg]

Pszczołowód
Cytuj ten post
może warto zmienic tytuł wątku na kolory pyłku ?

i z poza listy - dziewannowy pyłek

Załączone pliki Miniatury

Jola
Cytuj ten post
U mnie też kwitnie dziewanna...
Modliszqa dałaś fajne zdjęcie... Warto by było zrobić takich zdjęć z pyłkiem na większości rośli wtedy by było czarno na białym jaki to pyłek
Cytuj ten post
trzykrotka

cykoria podróżnik 

rudbekia 

Jola
Cytuj ten post
No i proponuje założyć odpowiedni temat i tam wklejać tylko zdjęcia z podpisem jaka to roślina tak jak teraz to zrobiłaś. Ja też spróbuje coś popstrykać...
Cytuj ten post
a nie lepiej zmienić tytuł tego wątku ? byłoby wszystko "w kupie" Uśmiech
Jola
Cytuj ten post
(29.06.2016, 08:04)Modliszqa napisał(a): a nie lepiej zmienić tytuł tego wątku ? byłoby wszystko "w kupie" Uśmiech

Klikaj na okienko zgłoś jak chcesz coś od moderatora i tam możesz opisać swoją prośbę.
Cytuj ten post
(29.06.2016, 07:06)Modliszqa napisał(a): może warto zmienic tytuł wątku na kolory pyłku ?

i z poza listy - dziewannowy pyłek

To dziewanna? Jesteś pewna?
Cytuj ten post
A Ty nie ???
Jola
Cytuj ten post
Mam dziewanny u siebie multum i jakoś te kwiatki z Twojego zdjęcia mi jej nie przypominają, ale może to po prostu zdjęcie.
Cytuj ten post
(29.06.2016, 08:04)Modliszqa napisał(a): a nie lepiej zmienić tytuł tego wątku ? byłoby wszystko "w kupie" Uśmiech

Na jaki zmienić ?
Cytuj ten post
(29.06.2016, 10:13)Krzyżak napisał(a):

Na jaki zmienić ?

Oznaczanie roślin pożytkowych po barwie pyłku.
Cytuj ten post
(29.06.2016, 09:38)MN napisał(a): Mam dziewanny u siebie multum i jakoś te kwiatki z Twojego zdjęcia mi jej nie przypominają, ale może to po prostu zdjęcie.

moja dziewanna to d.pospolita Uśmiech 
Jola
Cytuj ten post
Łopian - śmietankowy

Jola
Cytuj ten post
[Obrazek: 13692728_1029872060435830_85655069726224...e=57ECA02C] sadziec konopiasty - śmietankowy Uśmiech
Jola
Cytuj ten post
Karbieniec pospolity - rośnie na mokradłach - pyłek kremowo-żółty

Jola
Cytuj ten post
[attachment=675]     [attachment=673Wrotycz

Cytuj ten post
(17.07.2016, 15:15)Modliszqa napisał(a): [Obrazek: 13692728_1029872060435830_85655069726224...e=57ECA02C] sadziec konopiasty - śmietankowy Uśmiech

To zdjęcie jest super.

Może jakiś temat z takimi zdjęciami do wykorzystania przez Stowarzyszenie w przyszłości.
Cytuj ten post

Właśnie miałem się pytać co to za roślina, pszczoły i nie tylko bardzo lubią po niej latać
Cytuj ten post