Połączenie TBH z ramkami
(29.06.2016, 10:42)bonluk napisał(a): Z resztą miałem też 1/2 D i tam mnogość ramek mnie przytlaczala... jednak wydaje mi się że taki małe ala Warre to albo na snoza chyba albo na dziko. 
 Zresztą Warre to tylko snozy tylko kwestia czy wyjmowane czy w pełni na dziko przybite. Uśmiech
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
(29.06.2016, 11:01)Borówka napisał(a):
(29.06.2016, 10:42)bonluk napisał(a): Z resztą miałem też 1/2 D i tam mnogość ramek mnie przytlaczala... jednak wydaje mi się że taki małe ala Warre to albo na snoza chyba albo na dziko. 

Tu się zgadzam. Zresztą Warre to tylko snozy tylko kwestia czy wyjmowane czy w pełni na dziko.

Albo tak jak Koszu chyba ma czyli ramka z bokami bez dołu i ciągną w dół
Cytuj ten post
(29.06.2016, 10:32)warrozek napisał(a):
(28.06.2016, 21:27)Weinar napisał(a): Dlatego podejmuję rękawicę :-)
A co do ula w stylu Warre to moja docelowa pasieka opierała się będzie właśnie na takich "kominach" 3x po 12 lub 13 ramek 26cm x 26cm. Ul - (32,5 cm krótki bok / i około 50cm długi bok). Nie ukrywam że przewaliłem już tony materiału na temat uli typu Warre i na 99% jestem pewny że będzie hulać :-)

Nie bedzie hulać Język
Najlepszy ul warre to wielkopolski 10 ramkowy 360x260 x 4 z 3 wylotkami w sezonie.Na zimę zmniejsza się do 2 korpusuw. Nieśmiały

Masz taki ul Warre na kubaturę WLKP czy tylko tak znów trollujesz?
Cytuj ten post
(27.06.2016, 22:29)Borówka napisał(a):  
Choćby nie wiem jaki kształt to w snozach nie masz tzw. bee space. Tej pszczelej w sumie sztucznej przestrzeni której nie lepią ani nie kitują. Niektórzy zwolennicy snóz czy dziwnych ramek które pszczoły mogą zakitować całkiem po bokach, uważają, że ten bee space jest niekorzystny dla pszczół. A z całą pewnością nie występuje w naturalnej dziupli.

ja przepraszam, że tak odgrzewam, ale mnie tydzień nie było i powoli nadrabiam Oczko więc może czasem coś z opóźnieniem głupiego napiszę Oczko

Kuba,
"bee space" to nie żadna sztuczna przestrzeń międzyramkowa. To zupełnie naturalna przestrzeń między plastrami jaką tworzą same pszczoły. I w snozach i na ramkach i w kłodach i w TBH i w naturalnej dziupli MUSI być i jest bee space, bo inaczej pszczół nie byłoby w ulu, bo by się nie mieściły między plastrami Oczko tj. raczej nie byłoby przestrzeni międzyplastrowej... Oczko

To że w ramkach możemy łatwo ją poszerzać czy zwężać utrudniając życie pszczołom to już zupełnie inna historia. Przy moich ramkach bezwęzowych jak pszczoły potrzebują większej bee space to oddalają plaster od bocznej ramki (budują jakby z boku, albo nie pionowo tylko "po łuku").

ale to też kwestia nazewnictwa. W każdym razie pojęcie "bee space" nie ma nic wspólnego z gospodarką ramkową czy snozową czy kłodową.
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(03.07.2016, 06:21)MrDrone napisał(a):
(27.06.2016, 22:29)Borówka napisał(a):  
Choćby nie wiem jaki kształt to w snozach nie masz tzw. bee space. Tej pszczelej w sumie sztucznej przestrzeni której nie lepią ani nie kitują. Niektórzy zwolennicy snóz czy dziwnych ramek które pszczoły mogą zakitować całkiem po bokach, uważają, że ten bee space jest niekorzystny dla pszczół. A z całą pewnością nie występuje w naturalnej dziupli.

ja przepraszam, że tak odgrzewam, ale mnie tydzień nie było i powoli nadrabiam Oczko więc może czasem coś z opóźnieniem głupiego napiszę Oczko

Kuba,
"bee space" to nie żadna sztuczna przestrzeń międzyramkowa. To zupełnie naturalna przestrzeń między plastrami jaką tworzą same pszczoły. I w snozach i na ramkach i w kłodach i w TBH i w naturalnej dziupli MUSI być i jest bee space, bo inaczej pszczół nie byłoby w ulu, bo by się nie mieściły między plastrami Oczko tj. raczej nie byłoby przestrzeni międzyplastrowej... Oczko

To że w ramkach możemy łatwo ją poszerzać czy zwężać utrudniając życie pszczołom to już zupełnie inna historia. Przy moich ramkach bezwęzowych jak pszczoły potrzebują większej bee space to oddalają plaster od bocznej ramki (budują jakby z boku, albo nie pionowo tylko "po łuku").

ale to też kwestia nazewnictwa. W każdym razie pojęcie "bee space" nie ma nic wspólnego z gospodarką ramkową czy snozową czy kłodową.
Ok źle użyłem określenia. Pewnie faktycznie dobrze to używać tylko do przestrzeni międzyplastrowej ale niektórzy używają różnie jak widziałem na forach. Napisałem, że chodzi mi o tylko o przestrzeń pomiędzy boczną listewką ramki a ścianą ula. I myślę, że to dobrze zrozumiałeś. Uśmiech Tego w dziupli i na snozach nie ma. A nawet jak jest jakaś to z ich woli.

Cytat:The term "bee space" was coined later than Langstroth's 1852 patent. Occasionally incorrect definitions are ascribed to "bee space". Term easily confused with "bee space" include: inter-comb space, 12 inch (13 mm); the distance from frame to hive wall, 1/4 to 3/8 inch (6.35 to 9.53 mm); and even the distance from frame to hive bottom, which can be as little as 1/4 inch but ranges to as much as 3/4 inch (6.35 to 19.05 mm).
https://en.wikipedia.org/wiki/Langstroth_hive
Cytuj ten post
(29.06.2016, 11:00)bonluk napisał(a):
(29.06.2016, 10:48)flamenco108 napisał(a):

Rozważając wybór ramki na poważnie brałem Twój projekt Dadant 3/4, jak go nazywam. Nie doszedłem jednak do żadnych sensownych wniosków względem, dlaczego nie wybrałeś gotowego rozmiaru, który w Polszcze nazywa się Langstroth (435x230), a w Rosji Root. Oczywiście wiem, że to nie LN, ale np. Łysoń żeni takie ramki. Różnica tylko 4,5cm, a dostęp do morza produktów zza wschodniej granicy, a i ramka nie taka znowu niska...

Miałem pełne, później 1/2 D a docelowo chciałem LN3/4 tylko, że mając wszystko na dadancie nie chciało mi się już zmieniać ula. O ile 1/2 D nie były złe to w sezonie trzeba było mieć 5 korpusów czyli jakieś 60 ramek. Spora ilość korpusów przy zmianie na LN 3/4 by się zmarnowała. Przy moim ulu na 12-13 ramek niestety dodatkowa wysokość powoduje zwiększenie znowu kubatury... Zapełnienie takie przestrzeni miodem przy moich słabych i średnich pożytkach trochę by zeszło... tak więc wyszedł kwadratowy dadant 3/4 który pszczołom z tego co widzę pasuje... na moim terenie
Gdybym zaczynał od teraz wybrałbym LN3/4 na 100%...

O ile na początku można kombinować to później już się nie chce nic zmieniać. Przy najmniej ja tak mam... a argument z mnogością i dostępnością produktów na jakiś standard to żaden argument. Tera wszystko można zrobić albo samemu albo na zamówienie itd. Podkarmiaczki, kraty 50x50 są bez problemu dostępne. Więcej mi nic nie potrzeba z gotowych akcesoriów...

Wytlumacz mi Łukasz w czym Twoim zdaniem ln 3/4 jest lepszy od dd 18. Oczywiscie w aspekcie gdybys mial zaczynac od poczatku.
Cytuj ten post
W niczym... poprostu jakbym zaczynał poszedłbym w gotowy standard i tyle...
Cytuj ten post
W przypadku ln w polszy "standard" to duze naduzycie.. Jak szukać w necie gotowego ln do kupienia to wiekszosc na dlugosc ramki 435..
W przyszlosci gdybys odklady sprzedawal to na dd prędzej sprzedasz niz ln.
Cytuj ten post
(06.11.2016, 12:19)kubi napisał(a): W przypadku ln w polszy "standard" to duze naduzycie.. Jak szukać w necie gotowego ln do kupienia to wiekszosc na dlugosc ramki 435..
W przyszlosci gdybys odklady sprzedawal to na dd prędzej sprzedasz niz ln.

hehe... to jest najmniejszy problem. powiedzialbym że nie istotny... a druga sprawa nie oplaca się sprzedawać odkładów...
Cytuj ten post
Trochę to trwało ale "trumna" skończona  Oczko

Co prawda wczoraj zaczęło padać i klej na daszku nie dosechł - obawiam się że będzie do wyskrobania...

W czerwcu osadzimy w nim jakiś rój lub zrobię sobie pakiecik.

pozdrosy

[Obrazek: DSC_1107_zpsxwkavzx2.jpg]

[Obrazek: DSC_1108_zps6l2qbvlz.jpg]

[Obrazek: DSC_1109_zpscd1nioc0.jpg]

[Obrazek: DSC_1110_zpscg6jzman.jpg]

[Obrazek: DSC_1113_zpsuxugx19r.jpg]

[Obrazek: DSC_1114_zpshzyciav0.jpg]
Cytuj ten post
Piękna robota, podziwiam Twoje uliki. Ale mam wątpliwości co do ramki Oczko
Cytuj ten post
Ja trochę też ale myślę że się uda.
W wielkopolskich zimowały u mnie pszczoły na jednym segmencie na 7 ramkach i wszystko było OK a to ta sama wysokość ramki więc mam nadzieję że będzie git.

zobaczymy co powiedzą pszczoły ;-)
Cytuj ten post
Ul łady meblowaty... ale jak widzę takie stojaczki to mam duże obawy czy to się nie rozejdzie... i ciągle ten widok moich uli na rzepaku...
Cytuj ten post
Cytat:ale jak widzę takie stojaczki to mam duże obawy czy to się nie rozejdzie.

na tym stojaczku to mogły by słonie zamieszkać - zapewniam że to solidna dębowa konstrukcja
Cytuj ten post
Weiner a gdzie podziały się Twoje zdjęcia?
Cytuj ten post