Pasieka nad Łódką
(26.09.2016, 16:38)Akam napisał(a): Ten producent u którego zamawiałaś pisze chyba że jego ule to 20 ramek. Zażyczyłaś sobie więcej czy gęściej upychasz?
hm, tak prawdę mówiąc (pisząc) to na oko mi wyszło i chyba jak z panem gadałam przez telefon to o takie prosiłam, więc nie sprawdziłam. W tej chwili mam zatwór szeroki, zatwór wąski i 8 ramek + 9 beleczek, które zajmują mniej niż połowę ula, więc zakładając, że te dwa zatwory razem = dwie ramki, to do ula wejdzie mi więcej niż 20 Uśmiech  
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
(26.09.2016, 16:38)Borówka napisał(a): Piękny ul
No, piękny, stary i ma dwie zalety : dwa wylotki oraz jest wyższy niż standardowe warszawiaki - pod ramką jest około 6 cm  pustki Uśmiech A i ma trzecią zaletę - dostałam go w prezencie - oskrobany i wymalowany, ino daszek sama regenerowałam Uśmiech  
Jola
Cytuj ten post
Oba ule żyją i się obleciały Uśmiech Co ciekawe - od jesieni obserwuję, że najpierw się oblatuje ul skierowany wylotkiem na pn-zachód, a później ten na pd - zachód - choć w odwrotnej kolejności wpada im słońce przez wylotki i wywietrzniki dachowe... Oba ule stoją w cieniu .
Jola
Cytuj ten post
Melduję że na dziś dzień oba fortowe żyją Uśmiech Czy dożyją do pierwszego nektaru -nie wiem, oby!
Sraczki nie widzę Uśmiech

Załączone pliki Miniatury

Jola
Cytuj ten post
Gratulować i pozazdrościć nieco wypada. Uśmiech
Cytuj ten post
Jeszcze się pochwalę osypami w ulach - podobne są - pod ramkami nie wiem, ale grzebiąc patykiem niczego nie wygarnęłam .

Jola
Cytuj ten post
Bo już wyniosły Uśmiech
Cytuj ten post
No właśnie wyniosły tylko z jednego ula drugie tyle, a pod silniejszym na śniegu 0 - teraz na wylotku widzę jedną martwą pszczołę Uśmiech
Większość zimy miałam zasypane wylotki do pierwszej odwilży - wtedy posprzątały słabszy ul i truchła wciąż pod nim leżą. Silniejszy dopiero zaczynają sprzątać Uśmiech
Jola
Cytuj ten post
Uśmiech noszą radośnie . Pierwsza wierzba zapłotowa obsypała się pyłkiem.

Jola
Cytuj ten post
I jak sprawują się po zimie te 2 zamówione ule?
Cytuj ten post
dobrze
Jola
Cytuj ten post
Taaaaaak
Ul słabszy - pracuje, odbudowuje wciąż jeden plaster zaczęty w sierpniu. W sumie w ulu plastrów 7.
Drugi plaster od zatworomaty - zalany nakropem, Trzeci zaczerwiony i z miodem świeżo zasklepionym. Czwarty - zaczerwiony - j. poprzedni. To chyba pierwszy czerw ( zasklepiony już) bo w miejscu kłębu - znaczy od strony wylotka. Między te dwa udało mi się bez problemu wsunąć 3 ramki z suszem od Bartka.

Ul silniejszy - dramat !!! Pszczoły co najmniej dwa razy tyle co w słabszym, pierwsze trzy plastry z 8miu oberwane, a w ich miejsce nowa zabudowa. Te oberwane z komórką na trutnia. Pszczoła je obsiada na czarno, więc spanikowałam i zadzwoniłam do Bartka Duży uśmiech . Następny plaster zalany miodem - zasklepionym, świeżym. Kolejne - podobnie - nie wiem czy czerw jest bo nie udało mi się wyjąć plastrów z powodu tych oberwanych . Ale udało mi się wsunąć Dronowe trzy. Jutro mnie czeka rozbiórka gniazda w części oberwanej Duży uśmiech Dziś dałam sobie spokój. Pszczoły z tego ula nad wyraz spokojne i nie zainteresowane moim grzebaniem, czego nie mogę powiedzieć o tych ze słabszego .
I pomyśleć, że minął miesiąc z kawałkiem od ostatniego odsuwania zatworomaty - i takie zmiany. Ale coś czułam, że w tym ulu życie kipi, bo pszczoła już dwukrotnie miała przegrę, a w słabszym nie wiem czy raz.
Jola
Cytuj ten post
Na prośbę Bartka wrzucam fotkę - pszczoły wybudowały trzy warstwy plastra poziomo  - na górnym był miód, środkowy - zaczerwiony, dolny był pusty . Zbudowały też plasterek na macie zatworowej i jego nie skasowałam, więc  jest fotka- niżej widać połączenie z  poziomymi plastrami, które usunęłam. Plasterek z czerwiem wsunęłam im do gniazda - bo szkoda mi każdej  robotnicy. Pozostałe zostawiłam za zatworem.

Jola
Cytuj ten post
Myślisz, że budowały w poziomie same z siebie od początku?
Czy może jeden plaster się oderwał i został doklejony do bocznej ściany a później dobudowały resztę?
Cytuj ten post
Oberwał się jeden język na 100 %, , ale nie trzy na kupie + ten język na macie - bo on nie był sklejony z leżącymi pod nim. Tymczasem na ramkach leżała "kanapka" w postaci trzech - połączonych mostkami , a ten język nie byl z nimi połączony nijak. On ma brzegi jak typowy język woszczyny. Zastanawiam się wciąż nad tym czerwiem - ze zdjęcia 3 - część zasklepiły, w reszcie duże larwy robotnic - to jest (ale i było) na szerokości wylotka, ino było pomiędzy plasterkiem miodu a woszczyną - czyli jakoś mu było cieplej niż samotnemu plasterkowi . Boję się zaziębienia tego czerwiu skoro od jutra idzie załamanie pogody ...
Jola
Cytuj ten post
Oba ule żyją, buczy aż miło, ale serce mi się zaczyna kroić gdy widzę, jakie są słabe.
Dziś było prawie bezwietrznie, + 17 , nosiły od rana ale jakieś mikroobnóża i opadały na pobliskie trawy zbierając siły . Pod słabszym ulem naliczyłam dziś 5 ze zdeformowanym jednym skrzydłem (martwych więcej) ... Niby niewiele, ale to niecały rok i wirus je dopadł Smutny a powinien w 2. i 3. roku dopiero . Mniszek w pełni a one noszą biały pyłek - z grusz i wiśni ? Nektar z niezapominajek - bo tam ich najwięcej zaobserwowałam ...
Jola
Cytuj ten post