Pasieka Pszczołowód
(23.08.2016, 12:32)emzarek napisał(a): Niestety matka od Pastagi nie została przyjęta. Może gdybym nie wyjeżdżał i się z tym bardziej pobawił to by było inaczej. 

Widzisz Marcinie - może to wysypanie/strzepnięcie pszczół przed ul by pomogło. ale teraz to gdybanie... przy niewielkiej rodzinie można było się tak pobawić... Szkoda, bo mogła mieć potencjał Smutny
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Jak rodzina słaba to i matka z potencjałem nie pomoże... trzeba by ocenić jak te rodziny wyglądają aby racjonalnie podejść do możliwości zazimowania...
Cytuj ten post
(23.08.2016, 12:32)emzarek napisał(a): Niestety matka od Pastagi nie została przyjęta. Może gdybym nie wyjeżdżał i się z tym bardziej pobawił to by było inaczej. 

Myślę, że pobawienie by się pomogło. Ja jeszcze nie miałem porażki w przyjęciu obcej genetycznie matki w klateczce ale bawiłem się ostrożnie. Szkoda. :/ ale siła wyższa. Myślę, ze czas na zabawę gdyby PP dostarczyła w terminie byłby akurat.
W zasadzie nie stosujemy innych metod niż spotykane w naturze - ergo działamy zgodnie z naturą.
Cytuj ten post
Obie rodziny są słabiutkie , obie walczyły z rabunkami. W tej z matką jest trochę nakropu i widać pszczółki uwalane pyłkiem. Na moje oko pojedynczo bez szans żeby poszły do zimy. Dzisiaj wieczorem je połączę i zobaczę co się będzie działo. Może się matka jeszcze obudzi. Więc na razie dzięki za wiadomość o potencjalnych matkach na wymianę ale dam jej jej jeszcze szansę. Mateczniki w tej łączonej pozrywać czy zostawić?

Pszczołowód
Cytuj ten post
Trudno, na przyszły rok jeśli moja "Harnasiowa reproduktorka" przeżyje, to w odpowiedniejszym okresie postaram się coś odchować i jeśli będziesz chętny to podeślę.
Cytuj ten post
(23.08.2016, 15:10)emzarek napisał(a): Obie rodziny są słabiutkie , obie walczyły z rabunkami. W tej z matką jest trochę nakropu i widać pszczółki uwalane pyłkiem.  Na moje oko pojedynczo bez szans żeby poszły do zimy. Dzisiaj wieczorem je połączę i zobaczę co się będzie działo. Może się matka jeszcze obudzi. Więc na razie dzięki za wiadomość o potencjalnych matkach na wymianę ale dam jej jej jeszcze szansę. Mateczniki w tej łączonej pozrywać czy zostawić?

Pszczołowód

ja bym bezwzględnie zostawił - nawet jak ruszy. Bo może być jednak coś nie tak z matką - jak będą chciały wymienić tą, to i tak poczekają na unasiennienie młodej. Więc zostaw jak są.

Przy czym jak do paru dni nie ruszy i będzie tak skąpo czerwiu to wg mnie trzeba działać, a nie czekać na młodą, bo czas nagli, a zima tuż... i wówczas pisz śmiało o te mateczki czy tu czy tu. 
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(23.08.2016, 16:43)pastaga napisał(a): Trudno, na przyszły rok jeśli moja "Harnasiowa reproduktorka" przeżyje, to w odpowiedniejszym okresie postaram się coś odchować i jeśli będziesz chętny to podeślę.
Dzięki. Na pewno będę zainteresowany o ile tylko będę miał z czego zrobić odkład.

Pszczołowód
Cytuj ten post
Stan an 1.09.2016
Rodzina z matką od Bartka i bezmatek z padniętą matką od Adama połączyły sie ładnie. Tworzą teraz jedną rodzinę i sytuacja chyba wychodzi na prostą. Co ciekawe w rodzinie z matką od Bartka był matecznik (na chichą wymianę) który usunąłem. W bezmatku z kolei były 3 mateczniki ratunkowe które zostawiłem. Teraz po połączeniu nie ma śladu po żadnych matecznikach i matka wzięła się do czerwienia.
Pozostałe 3 rodziny są stabilne.
Cytuj ten post
(01.09.2016, 19:20)emzarek napisał(a): Stan an 1.09.2016
Rodzina z matką od Bartka i bezmatek z padniętą matką od Adama połączyły sie ładnie. Tworzą teraz jedną rodzinę i sytuacja chyba wychodzi na prostą. Co ciekawe w rodzinie z matką od Bartka był matecznik (na chichą wymianę) który usunąłem. W bezmatku z kolei były 3 mateczniki ratunkowe które zostawiłem. Teraz po połączeniu nie ma śladu po żadnych matecznikach i matka wzięła się do czerwienia.
Pozostałe 3 rodziny są stabilne.

No i tak ma być... siła rodziny rządzi... (żartowałem).
Jednak dopływ pszczoły pomógł.
Cytuj ten post
(01.09.2016, 19:27)bonluk napisał(a): No i tak ma być... siła rodziny rządzi... (żartowałem).
Jednak dopływ pszczoły pomógł.
O tym przekonamy się wiosną Uśmiech
Cytuj ten post
Zajrzałem dziś po raz ostatni przed zimą. Przedwojenne rójki ok, dennice puste. Odkłady wygląda dużo gorzej. Są małe 3-5 ramkowe i nadal na dennicę sypią się bezskrzydłe osobniki oraz zakłute osy. O ile rójki powinny sobie poradzić bez problemu przez zimę to z tymi odkładami może być bardzo różnie. Jeszcze jutro podmiana daszków na obite blachą od Szymona i wymiana zamokniętych liści z ocieplaczy na suche. I przerwa do marca...

Pszczołowód
Cytuj ten post
Ostanie prace w sezonie. Kraty założone

[Obrazek: 2b70a96f514d282011ed7c21a4979b17.jpg]

Na starych ramkach po padłych rodzinach królują barciaki

[Obrazek: 0ade379ddb4e1b0f5ebf0eecdd9b5075.jpg]

Ostatnie lęgi barciaków

[Obrazek: 0320700683bffce371eb603f45adfc2e.jpg]

Pasieka po wymianie daszków z drewnianych na obite blachą straciła nieco charakter, ale zyskała poprawę warunków bytowania - już nie powinno zaciekać.

[Obrazek: e4880295619d63de65d1758c8beb2319.jpg]

Pszczołowód
Cytuj ten post
A na wlotku TBH ruch jak co dzień

https://youtu.be/ckFoUQYwCdc

Pszczołowód
Cytuj ten post
Zrób później zdjęcie jak kolonia wymrze suszu gniazda szerszeni. Bo nowa matka leci zimować gdzie jeśli dobrze kojarzę tak?
W zasadzie nie stosujemy innych metod niż spotykane w naturze - ergo działamy zgodnie z naturą.
Cytuj ten post
(01.10.2016, 16:21)Borówka napisał(a): Zrób później zdjęcie jak kolonia wymrze suszu gniazda szerszeni. Bo nowa matka leci zimować gdzie jeśli dobrze kojarzę tak?
Do środka zajrzę na wiosnę albo w zimie jeżeli warunki pozwolą. Jestem ciekawy ile zbudowały w sezonie.

Pszczołowód
Cytuj ten post
(01.10.2016, 16:28)emzarek napisał(a):
(01.10.2016, 16:21)Borówka napisał(a): Zrób później zdjęcie jak kolonia wymrze suszu gniazda szerszeni. Bo nowa matka leci zimować gdzie jeśli dobrze kojarzę tak?
Do środka zajrzę na wiosnę albo w zimie jeżeli warunki pozwolą.  Jestem ciekawy ile zbudowały w sezonie.

Pszczołowód

A czemu mają nie pozwolić?
Cytuj ten post
(01.10.2016, 16:39)Borówka napisał(a):
Do środka zajrzę na wiosnę albo w zimie jeżeli warunki pozwolą.  Jestem ciekawy ile zbudowały w sezonie.

Pszczołowód

Wiesz, z warunkami różnie bywa...
== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post

Pszczołowód

Jak będą zaspy po 2m to się nie będę dokopywał Oczko

Pszczołowód
Cytuj ten post
(01.10.2016, 17:49)emzarek napisał(a):

Pszczołowód

Jak będą zaspy po 2m to się nie będę dokopywał Oczko

Pszczołowód

NO tak jeśli. Ostatnie zimy na to nie wskazują. Zobaczymy.
Cytuj ten post
(01.10.2016, 16:21)Borówka napisał(a): Zrób później zdjęcie jak kolonia wymrze suszu gniazda szerszeni. Bo nowa matka leci zimować gdzie jeśli dobrze kojarzę tak?
tak - zimuje pod ziemią jakiejś mysiej norce albo innej dziurze ;-)A plastry robia wrażenie Uśmiech 
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
(01.10.2016, 18:29)Modliszqa napisał(a):
(01.10.2016, 16:21)Borówka napisał(a): Zrób później zdjęcie jak kolonia wymrze suszu gniazda szerszeni. Bo nowa matka leci zimować gdzie jeśli dobrze kojarzę tak?
tak - zimuje pod ziemią jakiejś mysiej norce albo innej dziurze ;-)A plastry robia wrażenie Uśmiech 
Specjalnie dla was nagram unboxing tbh Uśmiech

Pszczołowód
Cytuj ten post
(01.10.2016, 19:51)emzarek napisał(a):
(01.10.2016, 18:29)Modliszqa napisał(a):
Specjalnie dla was nagram unboxing tbh Uśmiech

Pszczołowód

czekam z niecierpliwością! Oczko
Cytuj ten post
[Obrazek: 9da3960d6668de1ccfb2e3b92eaddb22.jpg]

Cisza zimowa Uśmiech

Pszczołowód
Cytuj ten post
Silne masz rodziny Oczko
Cytuj ten post
(17.01.2017, 10:57)Krzyżak napisał(a): Silne masz rodziny Oczko

co nie Uśmiech

Nie oceniaj książki po okładce Oczko
Cytuj ten post
Za silne. hehe Duży uśmiech
Nie to co moje słabiaczki i zdechlaczki.
Cytuj ten post
Super pomysł. Ech ja chyba nigdy nie założe swojej pasieki Smutny
Cytuj ten post
(27.01.2017, 10:36)issono napisał(a): Super pomysł. Ech ja chyba nigdy nie założe swojej pasieki Smutny
Niby czemu nie? Chcieć to móc Uśmiech

Pszczołowód
Cytuj ten post
Jak chcesz naprawdę to założysz a jak nie chcesz to znajdziesz milion wymówek.
Cytuj ten post
(01.10.2016, 19:51)emzarek napisał(a): Specjalnie dla was nagram unboxing tbh Uśmiech

Pszczołowód

Zima ma się ku końcowi. Nagrasz? Oczko
== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post