Nietypowe użądlenie...
Drogie koleżanki i koledzy,

Przed wczoraj na szybko zaglądałem do uli i jakoś tak wyskoczyła jedna wściekła pani i sieknęła mnie w nadgarstek.
Niby normalnie, wiele razy człowiek był już pożądlony i w zasadzie mój organizm reagował bardzo dobrze - trochę zawsze piekło,obrzęk był niewielki - nawet w o wiele bardziej newralgicznych miejscach.
Tym razem jest zupełnie inaczej. W dzień użądlenia było tak jak zawsze - trochę popiekło i wyglądało to jak po ukąszeniu komara...
No ale wczoraj petarda !!! Łapa mi niebotycznie spuchła - wygląda jak słoniowa noga, przelało się to wszystko także na dłoń, ręka stwardniała i cholernie boli - jak bym młotem dostał albo jak by mnie 100-kilogramowy szerszeń rąbnął. Dodam że opuchlizna objęła obszar od dłoni aż po prawie łokieć a użądlenie było centralnie w nadgarstek.
O co chodzi? Co robić?

dzięki za wskazówki i pozdrawiam
Cytuj ten post
Wymocz rękę w altacecie... i jak najmniej nią ruszaj. Czasami tak bywa że któreś z kolei żądlo przyczyni się do większych reakcji
Cytuj ten post
Okłady z gliny wymiennie z wcieraniem dobrego octu jabłkowego. U mnie przynosiły ulgę.

Po za tym to nic takiego tylko trzeba czekać. Raz miałem spuchniętą przez tydzień.
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
Mnie się wydaje że to zależy od miejsca użądlenia - być może trafiła w naczynie limfatyczne i jad szeroko się rozszedł ? Też byłam ukąszona w nadgarstek przez klecankę i podobnie spuchłam od palców po pół przedramienia.
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
Wrzucił bym zdjęcie jak ostatnio wyglądałem ale chyba by się koledzy posikali ze śmiechu. Dostałem w powiekę jedno oko całkiem bezużyteczne. Bywają takie właśnie ukąszenia bardziej upierdliwe.
Cytuj ten post
Nikt wam nie powiedział, że pszczoły żądlą? Po to wynaleziono ubranie ochronne...

Pszczołowód
Cytuj ten post
Wczoraj przypadkiem pszczoła wleciała mi pod kapelusz. Przycisnąłem ją niechcący i dziabnęła mnie przy skroni. Nie opuchłem, nie bolało nawet jakoś specjalnie, ale po ok 10 min zaczęła boleć mnie głowa i do 2giej w nocy nie mogłem zasnąć... Każde użądlenie jest potencjalnie bardzo niebezpieczne i jeżeli nie mamy powodu, by dać się użądlić to lepiej ich unikać. Ja muszę połatać mój pokaleczony czasem kapelusz Język
Cytuj ten post
(03.07.2016, 21:12)MN napisał(a):  jeżeli nie mamy powodu, by dać się użądlić to lepiej ich unikać.

Profilaktyka może być wystarczającym powodem.
Cytuj ten post
Profilaktyka przed czym? Nie jest powiedziane, że nie mając uczulenia nie nabawisz się go w przyszłości. Mało jest przykładów pszczelarzy, którzy muszą przestać zajmować się pszczołami właśnie z powodu uczulenia się?
Cytuj ten post
no i o to chodzi -profilaktyka to zapobieganie czyli unikanie Uśmiech
Jola
Cytuj ten post
Nie, nie o to mi chodzi. Profilaktyka lecznicza. Profilaktyczne bycie użądlonym. Moim zdaniem zdrowa osoba bez uczulenia minimum kilkanaście razy rocznie powinna być pożądlona. Rzecz jasna nie tylko Pszczołami miodnymi musi być.

Po to trzymam pszczoły między innymi.
Cytuj ten post
(03.07.2016, 21:37)MN napisał(a): Mało jest przykładów pszczelarzy, którzy muszą przestać zajmować się pszczołami właśnie z powodu uczulenia się?

No tak np. przez multum różnych spraw jak choćby alkohol od którego pszczelarze nie stronią chyba często.

Generalnie uważam, że sprawa użądleń jest mocno rozdmuchana prawie do granic paniki w mediach. Coś jak z barszczem Sosnowskiego albo Muchomorem. 
Cytuj ten post
Żeby nie było, że tak sobie piszę.

https://www.amazon.com/Health-Honeybee-Charles-Mraz/dp/0964248506

Z beesource forum:

Cytat:He cautions that people that have alcohol in their bodies when stung have shown anaphylactic reactions and that he saw this. (It seems he is suggesting that alcohol can play a strong part in causing those reactions in some that someone may otherwise not have had.) He suggests avoiding alcohol when getting BVT.

Mr. Mraz treated many people for many ailments for over 60 years using BVT. He worked with other medical doctors who were also using BVT on their patients. I highly recommend his book. In addition to bee venom, apitherapists recommend bee pollen, royal jelly and propolis as well as raw honey. Mraz treated arthritis, MS, cancer, auto-immune conditions, asthma, etc.
Cytuj ten post
Immune and clinical response to honeybee venom in beekeepers
Jan Matysiak1
, Joanna Matysiak2
, Anna Bręborowicz3
, Zdzisława Kycler3
, Paweł Dereziński1
Zenon J Kokot1

Cytat:The correlation between clinical manifestation of a sting
and age was additionally examined. It was observed that
clinical symptoms after a bee sting were less severe with the
increasing age of the beekeepers. These results challenge
those reported in the literature, according to which the risk
of severe allergic reaction after a sting increases with age. This
correlation may be due to the fact that older beekeepers have
higher sIgG4 levels that provide better protection. The older
beekeepers have been exposed to bee venom allergens longer
than the younger ones, which causes natural desensitization.
Therefore, the severity of symptoms after a sting may decrease
with the beekeeper’s age. However, the literature reports
involve only the general population, not beekeepers in
particular. In fact, in the control group of people who had
standard contact with bees, a tendency to more severe clinical
symptoms after a bee sting was observed with advancing age.
These observations are consistent with the literature data on
the general population.
Summing up, it should be emphasized that the immune
response to honeybee venom significantly differs between
the bee
keepers and the people with standard exposure to
bees.
Cytuj ten post
ja poproszę po polsku ) (jeśli można o3wiście)
Jola
Cytuj ten post
Optimum Use of Allergen Immunotherapy in Allergic Disease

Takemasa Nakagawa

Załączone pliki Miniatury

Cytuj ten post
(03.07.2016, 22:36)Modliszqa napisał(a): ja poproszę po polsku ) (jeśli można o3wiście)

W skrócie. Pszczelarze nawet jeśli się uczulą mają większe prawdopodobieństwo odczulenia i mniejszych objawów niż osoby unikające całkowicie ekspozycji. Przy czym wiele badań wskazuje, że efektywność terapeutyczna kilkuletniej terapii odczulającej polegającej na ekspozycji na optymalne dawki nawet pośród całego społeczeństwa zachodniego i tak jest duża i wynosi ok. 95%. Pszczelarz jako osoby mające więcej przeciwciał i tak to lepiej przechodzą.

Od siebie: tak jak wspomniałem jest szereg czynników jak choćby alkohol nadużywany ogólnie w Polsce i przez pszczelarzy w Polsce. Według dr. Mraza alkohol mocno może zwiększać ryzyko niepożądanych objawów nawet 24-48 h spożyciu. A wraz ze stałym piciem może być stałe osłabienie. Pacjenci apitoksynoterapii mają stały zakaz alkoholu. Wraz ze starzeniem wytrzymałość organizmu spada. Pszczelarze też często poza zajmowaniem się pszczelarstwem jakoś zdrowo nie muszą żyć ani żywić się optymalnie. Również dobrze wdychanie dymów i oparów kwasów mogłoby też to nasilać poprzez osłabianie organizmu. Nie wiadomo jednak zwykle co jest czynnikiem zwłaszcza, że jak zwykle w takich zjawiskach sprawa jest wieloczynnikowa. Nie można jednak założyć, że pszczelarz jest w gronie ryzyka bo nie ma do tego podstaw. Równie dobrze gdyby ktoś nie został pszczelarzem i skrupulatnie unikał ekspozycji to później na starość jedno użądlenie mogłoby go zabić.
Cytuj ten post
(03.07.2016, 23:07)Borówka napisał(a): Według dr. Mraza 

Charlie Mraz nie był żaden dochtór. To zwykły pszczylorz był. Autorytet w sprawie samowystarczalnej gospodarki pasiecznej, nauczyciel Mike'a Palmera i Kirka Webstera.EDIT: No i oczywiście też jeden z wynalazców apiterapii.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(04.07.2016, 09:29)flamenco108 napisał(a):
(03.07.2016, 23:07)Borówka napisał(a): Według dr. Mraza 

Charlie Mraz nie był żaden dochtór. To zwykły pszczylorz był. Autorytet w sprawie samowystarczalnej gospodarki pasiecznej, nauczyciel Mike'a Palmera i Kirka Webstera.EDIT: No i oczywiście też jeden z wynalazców apiterapii.

W USA dr. nazywa się nie tylko dr n. med. ale choćby chiropraktyków, ortopatów, fitoterapeutów, dietetyków, healerów od terapii naturalnych, apiterapeutów. etc. Mraz należał do American Apitherapy Society

Jak chce się podkreślić doktora nauk medycznych to piszę się tam M.D.
Cytuj ten post
(04.07.2016, 09:44)Borówka napisał(a): W USA dr. nazywa się 

Ale nie u nas. U nas to jest SzP. Mraz.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(04.07.2016, 09:56)flamenco108 napisał(a):
(04.07.2016, 09:44)Borówka napisał(a): W USA dr. nazywa się 

Ale nie u nas. U nas to jest SzP. Mraz.

Ale w USA tak.
Cytuj ten post
Neutralizowanie jadu pszczelego
Zdzisław Gorczyca
Pszczelarstwo 1986 / 06

P.S. Korzeniem pietruszki

Cytuj ten post
o warto wiedziec i spróbować Uśmiech
Jola
Cytuj ten post