Poidło
Chcę zrobić poidło dla pszczół. W okresach suszy odległość do zbiornika wody to mniej więcej 2 km. Wybrałem już zbiornik na wodę i chcę napełniać go deszczówką oraz wodą z wodociągów. Pytania mam dwa. Czy deszczówka z dachu krytego eternitem nie zaszkodzi pszczołom? Jak wykonać poidło aby grawitacyjnie ze zbiornika kapało ok 0.5 -1 l/h?
Cytuj ten post
Wykop dół, wyłóż folią, zalej wodą, wrzuć jakieś pływaki.
Nic więcej nie trzeba.
Poza tym poidło nie jest do niczego potrzebne. Pszczoły sobie wodę znajdą.
Cytuj ten post
(31.07.2016, 23:09)Krzyżak napisał(a): Wykop dół, wyłóż folią,  zalej wodą, wrzuć jakieś pływaki.
Nic więcej nie trzeba.
Poza tym poidło nie jest do niczego potrzebne. Pszczoły sobie wodę znajdą.

Wiosną się przydaje.

A i widać na poidle czy jest pożytek.

O przyjemności patrzenia nie wspomnę Oczko
Cytuj ten post
Mam oponę od ciągnika przeciętą w pół po bieżniku , na kilku palikach , { 30 cm wysokości } w środku mech ,wody starczy na kilka dni .A widok bajka  .
Cytuj ten post
Ja swoje skasowałem, takie poidło to centrum zakaźne. Pszczoły wodę znajdą. Ostatnio czyściłem rynny a tam na przegniłych liściach pełno pszczół pije.
Cytuj ten post
(01.08.2016, 11:57)Popszczelony napisał(a): Ja swoje skasowałem, takie poidło to centrum zakaźne. Pszczoły wodę znajdą. Ostatnio czyściłem rynny a tam na przegniłych liściach pełno pszczół pije.

....centrum zakaźne.

Jest wszędzie tam gdzie nie ma przepływu a na pasiece można to kontrolować.

Wiosną jak masz czarny baniak (woda nagrzewa się do słoneczka) i woda kapie na deskę pszczoły piją cieplejszą wodę i nie zastygają w bezruchu z zimna. I do ula blisko.
Potem jak już pogoda się ustabilizuje to bez znaczenia bo znajdą " jakieś" swoje poidło. Więc można sobie odpuścić poidło do następnej wiosny.
Cytuj ten post
Przepraszam ale centrum zakazne czego?
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
Mogą się zatruć monotlenkiem diwodoru
Cytuj ten post
U mnie co ciekawe cały czas trwa oblężenie wystawionych doniczek z bazylią. Siedzą na doniczkach i piją wodę z ziemi. Innych doniczek raczej nie ruszają. Może zapach bazylii je wabi?
Cytuj ten post
Poidło będzie. Zbiornik 1000 l.
Wiecie jak z tym eternitem i prędkością kapania?
Cytuj ten post
(01.08.2016, 14:45)Akam napisał(a): Poidło będzie. Zbiornik 1000 l.
Wiecie jak z tym eternitem i prędkością kapania?

Wystarczy mały zbiornik aby woda była świeża, a kapanie tak aby deska była wilgotna a nie lało się, to trzeba kontrolować bo i zaworek się zatka a i słoneczko wilgoć pochłonie itp, to dla entuzjastów, patrzenia na pszczoły.

Eternit ? pojęcia nie mam.
Cytuj ten post
Zbiornik musi być na tyle duży aby wody starczyło na miesiąc lub dwa nawet podczas suszy. Dodatkowo planuję zasilać zbiornik deszczówką. Tak jak mówiłem wcześniej pracuję poza miejscem zamieszkania i nie będę mógł często uzupełniać wody. Zbiornik postawię gdzieś na wysokości metra lub trochę więcej na paletach i dam deskę z nabitymi listewkami w jodełkę. (w "gospodarce pasiecznej" Ostrowskiej było pokazane takie poidło). Znalazłem w sieci kroplowniki z regulacją przepływu wody ale nie wiem jak będzie się takie gizmo zachowywało wraz ze zmianą wysokości słupa wody w zbiorniku.
Cytuj ten post
(01.08.2016, 15:09)Akam napisał(a): Zbiornik musi być na tyle duży aby wody starczyło na miesiąc lub dwa nawet podczas suszy. Dodatkowo planuję zasilać zbiornik deszczówką. Tak jak mówiłem wcześniej pracuję poza miejscem zamieszkania i nie będę mógł często uzupełniać wody. Zbiornik postawię gdzieś na wysokości metra lub trochę więcej na paletach i dam deskę z nabitymi listewkami w jodełkę. (w "gospodarce pasiecznej" Ostrowskiej było pokazane takie poidło). Znalazłem w sieci kroplowniki z regulacją przepływu wody ale nie wiem jak będzie się takie gizmo zachowywało wraz ze zmianą wysokości słupa wody w zbiorniku.

To poukładaj mech na desce aby pszczół nie topić z 2 cm od końca "jodełek" i będzie OK
Cytuj ten post
(01.08.2016, 14:27)Akam napisał(a): Mogą się zatruć monotlenkiem diwodoru

Hehe
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
(01.08.2016, 15:09)Akam napisał(a): Zbiornik musi być na tyle duży aby wody starczyło na miesiąc lub dwa nawet podczas suszy. Dodatkowo planuję zasilać zbiornik deszczówką. Tak jak mówiłem wcześniej pracuję poza miejscem zamieszkania i nie będę mógł często uzupełniać wody. Zbiornik postawię gdzieś na wysokości metra lub trochę więcej na paletach i dam deskę z nabitymi listewkami w jodełkę. (w "gospodarce pasiecznej" Ostrowskiej było pokazane takie poidło). Znalazłem w sieci kroplowniki z regulacją przepływu wody ale nie wiem jak będzie się takie gizmo zachowywało wraz ze zmianą wysokości słupa wody w zbiorniku.

po 30 dniach woda jest zepsuta, smierdzi
Cytuj ten post
Ja swoim pszczółkom nakazałem pić wodę z tego mojego patentu a zakazałem pić z gnojowników i kompostownika bo tam jest woda BE.
Cytuj ten post
(01.08.2016, 17:39)zdzich123 napisał(a): Ja swoim pszczółkom nakazałem pić wodę z tego mojego patentu a zakazałem pić z gnojowników i kompostownika bo tam jest woda BE.

A jakim sposobem zakazales?
Cytuj ten post
To był żart , nie mam takiej władzy nad nimi ,odbicie piłeczki , że woda zepsuta w takich poidłach po kilku dniach . Po kilku dniach to nalewam następną , przy okazji podlewania ogródka , co wypiją to ich , resztę wypali słońce . Dla mnie ważne , że już wiosną mają ciepłą wodę przy minimalnym słońcu .   Pozdrawiam .
Cytuj ten post
(01.08.2016, 17:54)zdzich123 napisał(a): To był żart , nie mam takiej władzy nad nimi ,odbicie piłeczki , że woda zepsuta w takich poidłach po kilku dniach . Po kilku dniach to nalewam następną , przy okazji podlewania ogródka , co wypiją to ich , resztę wypali słońce . Dla mnie ważne , że już wiosną mają ciepłą wodę przy minimalnym słońcu .   Pozdrawiam .

Aaaa chyba, ze tak. Ja tez uwazam, ze to smieszne. Ja im sie zbiornik zepsuje to nie beda na niego lataly. Patrzac z ich punktu widzenia a nie ulomnego pszczelarsko mizoobicznego.
Cytuj ten post