pszczoły nie znajdują podkarmiaczki...
Powiedzcie mi co robić, bo zgłupiałem.

Kupiłem niedawno paręnaście podkarmiaczek powałkowych (takich jak tu: http://olx.pl/oferta/podkarmiaczka-powalkowa-CID628-IDgVAyx.html#107f3a3440)

no a że nie mam na razie tych "obręczy" to wykorzystuję do podtrzymania moje korpusy (one są wyższe). dodatkowo z racji górnych wylotków ułożyłem te korpusy na powałce.
układ więc był taki: korpusy z gniazem - powałka z otwartymi otworami takimi jak na słoiki - korpus z podkarmiaczką - daszek.
w zeszłym tygodniu nalałem tam trochę syropu (niedziela lub poniedziałek - nie pamiętam) i zostawiłem. wczoraj pojechałem na jedną pasiekę gdzie użyłem ich 4.... z żadnej pokarm nie zniknął - pszczoły ich nie znalazły. No to wyjąłem z 2 powałki i położyłem ten pusty korpus bezpośrednio nad gniazdem. Dziś pojechałem - to samo. znów nie znalazły pokarmu. w jednej z nich wczoraj - choć nie było czuć fermentacji - wylałem i nalałem świeżego syropu (w ramach testu jakby nie chciały brać, bo np. się podpsuł - ale też nie wzięły świeżego)
Na innej pasiece było chyba tych podkarmiaczek 5 czy 6. tylko jedną pszczoły wybrały - w pozostałych nie znalazły.
Dziś usunąłem wszystkie powałki, porobiłem w korpusach otwory, żeby pszczoły miały wylotki (bo wylotki były w powałce) i zostawiłem. trochę nakapałem pokarmem przy otworze licząc że zwabi je zapach, ale po ok godzinie pszczoły nie pobierały pokarmu. boję się że tym razem też nie znajdą....
Na 10 rodzinek tylko jedna znalazła syrop 15 cm nad głową.... Niezdecydowany

mógłbym przyjąć, że po prostu nie chcą pobierać, bo wolą inne pożytki - ale siedzą głodne i mają parę komórek nakropu. do tego tam gdzie dałem pokarm w słoikach albo w podkarmiaczkach ramkowych pięknie wybrane do sucha (niezależnie od siły rodziny).

....więc o co chodzi? co zrobić żeby znalazły? ... bo się wkurzę i zazimuję głodne Duży uśmiech
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
W takich podkarmiaczkach może przeszkadzać odległość ale skoro stawiałeś bezpośrednio to powinny wybrać, tym bardziej że pokapałeś. Spróbuj włożyć wąski pasek/szmatkę np. ze starego prześcieradła tak żeby końcówka była w syropie, a druga strona dotykała ramek tworząc coś w rodzaju sączka. Raz, że będzie wabić dwa ułatwi pszczołom wędrówkę do tego kubeczka. Ten pasek zwilż syropem.
Cytuj ten post
Sznurek z pencelkiem załatwia sprawę...
Cytuj ten post
(20.08.2016, 13:53)bonluk napisał(a): Sznurek z pencelkiem załatwia sprawę...

Co to ten pencelek? Duży uśmiech
Cytuj ten post
Może być supel
Cytuj ten post
(20.08.2016, 13:54)pastaga napisał(a):
(20.08.2016, 13:53)bonluk napisał(a): Sznurek z pencelkiem załatwia sprawę...

Co to ten pencelek? Duży uśmiech

kutas po prostu
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
dzięki za podpowiedzi Oczko całe życie się człowiek uczy Oczko

A niektórym by się przydała lekcja ortografii...
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Widzisz MrDrone, one po prostu myślą że ty je podpuszczaszOczko
Cytuj ten post
objechałem wszystkie ponownie, coby zgodnie z radami wsadzić szmatki, ale wszystkie znalazły pokarm - zakładam, że pomogło pochlapanie otworu syropem. niemniej jednak jak już i tak byłem na miejscu to dostały te szmatki, skoro ma im to dodatkowo pomóc we wchodzeniu... Uśmiech
Cytuj ten post
Oj, oj, Bartek. Czy te podkarmiaczki to lejzy bikipin? Nie prościej by było wydać po 2 zety za naczynie 2litry, wstawić je do pustego korpusu i wrzucić cokolwiek bądź pływającego?
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
mam różne sposoby u siebie - tak jak piszesz też próbowałem - części rodzin np. wstawiam tak słoiki z trawą.
a te podkarmiaczki jak by nie było mają sporo zalet więc uznałem, że kupię paręnaście. i akurat samo korzystanie z nich nie może być bardziej lazy Oczko
przy zimowaniu słabszych rodzin jednym z lepszych patentów wg mnie są podkarmiaczki ramkowe, bo od razu stanowią jakiś tam zatwór i od razu zostają tam na zimę (wiosną oczywiście zlepione propolisem na maxa hehe )
Cytuj ten post
(21.08.2016, 07:37)MrDrone napisał(a): mam różne sposoby u siebie - tak jak piszesz też próbowałem - części rodzin np. wstawiam tak słoiki z trawą.

A wygotowałeś tę trawę porządnie wcześniej co by zdezynfekować przed patogenami?
Jeśli nie to masz już odpowiedź na Twoje tegoroczne niepowodzenia. Oczko
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
(21.08.2016, 07:41)Borówka napisał(a):
(21.08.2016, 07:37)MrDrone napisał(a): mam różne sposoby u siebie - tak jak piszesz też próbowałem - części rodzin np. wstawiam tak słoiki z trawą.

A wygotowałeś tę trawę porządnie wcześniej co by zdezynfekować przed patogenami?
Jeśli nie to masz już odpowiedź na Twoje tegoroczne niepowodzenia. Oczko

Kuba, przecież to była wina tego, że nie wywoziłem na inne pasieczysko Oczko
Cytuj ten post

Oj, widać że miastowy. Trawą to się karmi krowy Oczko Teraz już wiadomo czemu nie chciały brać

Pszczołowód
Cytuj ten post
(21.08.2016, 07:53)emzarek napisał(a):

Oj, widać że miastowy. Trawą to się karmi krowy Oczko Teraz już wiadomo czemu nie chciały brać

Pszczołowód

Marcin, .... dobrze, że jesteś! Duży uśmiech
co ja bym zrobił bez Twych cennych rad Duży uśmiech
Cytuj ten post
(21.08.2016, 07:56)MrDrone napisał(a):
(21.08.2016, 07:53)emzarek napisał(a):

Pszczołowód

Marcin, .... dobrze, że jesteś! Duży uśmiech
co ja bym zrobił bez Twych cennych rad Duży uśmiech

Ehh dać Wam trawę to albo w syropie utopicie albo krowom zeżreć dacie. Trawę to się spala... można w podkurzaczu wtedy i pszczelarz wesoły i pszczółki Oczko

Cytuj ten post
hehe Oczko
to jak z tymi strażakami Oczko
https://www.youtube.com/watch?v=6VyIDIAsCTI

był jeszcze taki jeden "the best fire I have been to" Oczko ale nie mogę namierzyć Oczko
Cytuj ten post