Zabić czy nie zabić, oto jest pytanie.
Na dzień dzisiejszy zostało mi 6 rodzinek. Tylko jedna z nich to obsiada 1 ramke 18 i nie ma czerwiu, jest to matka od Adama, wcześniej czerwiła. Połączyć ją z inną, czy dać szansę? Matka jest bardzo mała z porównaniem do innych moich matek.

Załączone pliki Miniatury

Cytuj ten post
(26.08.2016, 06:18)Pieteros623 napisał(a): Na dzień dzisiejszy zostało mi 6 rodzinek. Tylko jedna z nich to obsiada 1 ramke 18 i nie ma czerwiu, jest to matka od Adama, wcześniej czerwiła. Połączyć ją z inną, czy dać szansę? Matka jest bardzo mała z porównaniem do innych moich matek.

Adam, mnie nie oznakowałeś matki opalitkiem! Zmieniłeś politykę? Oczko
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
jak jest 1 ramka to jest ok w maju, czerwcu, a nawet i do 5 lipca - można zasilać, bawić się, czekać jak się rozwinie itp.
Dziś to jest rodzina bez szans na zimowlę. Skoro nie czerwi to raczej dla mnie znaczy, że nie ma po co zasilać itp.

Możesz zostawić i sama się dokończy, albo możesz zabić/łączyć i przegonić pszczoły do którejś rodziny. To drugie rozwiązanie jest o tyle niebezpieczne, że skoro ta rodzina miała się źle to może być nosicielem czegoś co zainfekuje inne. Ja takie maluchy u mnie rozganiam pomimo tego (raczej nie łączę, tylko właśnie strzepuję pszczołę i zabieram ul - pszczoła się rozlatuje po innych).
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Hmm dostałeś ode mnie dwie matki ale żadna z nich nie miała opalitka. Jedna to córka po GZ, a druga to była matka ratunkowa z ulika weselnego, którą dostałeś żeby tymczasowo z braku laku podać do bezmatka i ewentualnie wymienić jak dostaniesz coś lepszego. Jeśli to ta i sam nakleiłeś jej opalitek to pewnie licho się unasieniła i może już się wyprztykała. Zabierz i połącz.

edit: ta ratunkowa miała pójść w miejsce po Elgonie od Bartka, który to (Elgon nie Bartek) zwiał Ci przy przeglądzie Oczko
Cytuj ten post
Adam, widzę, że zostałeś producentem matek Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(26.08.2016, 07:59)MrDrone napisał(a): Adam, widzę, że zostałeś producentem matek Oczko

Eee to nie tak. Chcę się nauczyć żeby móc spokojnie, bez spiny hodować na własne potrzeby. Ucząc się, chcąc nie chcąc, produkuje się określoną ilość matek, których nie jest się w stanie zagospodarować. Matki mogą być lepsze i gorsze jak to przy nauce. Mając nadmiar szkoda po prostu zadeptać, jeśli komuś może się przydać to zawsze to lepsze.
Jak sami wiecie sporo perypetii było z przesyłką i przyjęciami, do Piotrka tak się złożyło, że miałem robotę na Cieszynie i udało się dostarczyć osobiście "świeżutkie". Na przyszły rok chyba po prostu będę nadmiar topić w spirytusie i będę mieć nalewkę na zimowe wieczory Duży uśmiech
Cytuj ten post
Ja sobie matki oznakowałem, mam ten sprzęt od łysienia za 5 tych i robi siè to tym bardzo łatwo i fajnie, polecam.
To jest ta matka pierwsza unasieniona, druga rodzinka z drugą matką jak przyjechałem z obozu leżała sobie na dennicy
( najprawdopodobniej padła z głodu).

Adam, źle mnie zrozumiałeś, od Bartka zwiała mi cała rodzinka . Więc z innych uli wyjalem trochę pszczoły i czerwiu i i to padło.
Cytuj ten post
(26.08.2016, 12:16)Pieteros623 napisał(a): Adam, źle mnie zrozumiałeś, od Bartka zwiała mi cała rodzinka .

Bartek, weźże te rodziny jakoś przywiązuj. Tylko od ciebie zwiewają Oczko

Pszczołowód
Cytuj ten post
(26.08.2016, 13:06)emzarek napisał(a):
(26.08.2016, 12:16)Pieteros623 napisał(a): Adam, źle mnie zrozumiałeś, od Bartka zwiała mi cała rodzinka .

Bartek, weźże te rodziny jakoś przywiązuj.  Tylko od ciebie zwiewają Oczko

Pszczołowód

bo Wy wyrywacie pszczołom skrzydełka, a ja nie! Oczko
Cytuj ten post
To mam jeszcze jedno pytanko, chcę tą matkę przed egzekucją pokazać na biologii, tylko niewiem czy matka wytrzyma w klateczce 2 tygodnie.
Cytuj ten post
(26.08.2016, 19:10)Pieteros623 napisał(a): To mam jeszcze jedno pytanko, chcę tą matkę przed egzekucją pokazać na biologii, tylko niewiem czy matka wytrzyma w klateczce 2 tygodnie.

Wytrzyma jeśli dasz jej tam więcej pszczół i pokarm, najlepiej ciasto miodowe...
Możesz wsadzić matkę do klateczki + 6-8 pszczół. Klateczkę z matką wsadź do innego pojemnika w którym będzie też jedzenie, może być miód, gąbka nasączona wodą i kolejna grupa pszczół około 20-50...
Cytuj ten post