Leśna Pasieka - Weinar
Pokrzepiony dzisiejszym miodobraniem postanowiłem założyć ten wątek.

Będę tu wrzucał swoje przemyślenia, spostrzeżenia i działania z mojej pasieki.
Postaram się w miarę regularnie uprzyjemniać Wam czas na forum jakimiś fotkami i filmikami.

Dziś wykręciłem swój pierwszy poważny miód - 24kg

Gniazda ustawiłem do zimowli we wszystkich ulach na 8 ramkach + 2 ramki węzy (zabudowa ciepła - ul wielkopolski).
Gniazda pełne miodu nawłociowego więc powinno być OK, choć od jakichś dwóch dni jakieś rabowanie się zaczęło.

Podłożyłem także przed chwilą do uli ramki do obsuszenia i odsklepiny w brytwankach .
Zobaczymy co się jutro będzie działo.

Od przyszłego sezonu przesiadka na własne konstrukcje  Uśmiech
Cytuj ten post
(14.09.2016, 19:10)Weinar napisał(a): Podłożyłem także przed chwilą do uli ramki do obsuszenia i odsklepiny w brytwankach .
Zobaczymy co się jutro będzie działo.

U mnie odsklepiny zmieszane pół na pół z martwymi pszczołami. Pobiły się najwyraźniej. Smutny
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
hmm... no to zobaczę jutro co tam się wydarzy
Cytuj ten post
u mnie też w ulu nr 2 jakieś boje codzienne i średnio 6 martwych pszczół przed ulem, a w ulu obok ( 80 cm w linii prostej do wylotka) spokój. A co najdziwniejsze - wciąż nektaruje nawłoć, topinambur i rdestowiec, i zaczynają marcinki ...
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
(14.09.2016, 19:10)Weinar napisał(a): Od przyszłego sezonu przesiadka na własne konstrukcje  Uśmiech

Własne czyli jakie?
Cytuj ten post
Dobra u mnie rusza jesienne kombinowanie przy ulach bo na wiosnę wszystko musi być cacy.

1. Pasieka na dachu - finalnie zdecydowałem się na budowę jednościennych Dadantów. Stawiam na ten system bo chcę wyraźnie oddzielić gniazdo od miodni no i chodzi żeby było jak najmniej korpusów, ramek, etc. Dennice wysokie, osiatkowane, otwarte cały rok - bez żadnych wkładek.
Jeśli ktoś chce mnie przekonać do WP lub WZ zamiast Dadanta to bardzo chetnie wysłucham.
Bedzie ich 15 bo tylko tyle uli uda się tam zmieścić. Powstaje tylko pytanie czy ule mają mieć 9 czy 10 ramek.
Tu chodzi głównie o to czy przy moich pożytkach 10 ramek na gniazdo to nie za dużo no i wygodę w obsłudze i zwiekszenie choć o te 3,5cm odległości między ulami. Na dachu jest ciasno ;-)
Każde przemyślenia i własne spostrzeżenia w tym temacie mile widziane.

2. Mikro pasieczysko za domem tzn. dwa moje wagony/trumny każdy na 32 ramki w rozmiarze 26cm x 26cm
oraz 3 lub 4 Varre lekko zmodyfikowane żeby pasowała do nich jak by co ramka 26cm x 26cm.

Zacznę od robienia varre.
Z początkiem listopada wrzucę trochę fotek :-)

pozdrosy
Cytuj ten post
jak idziesz w dadanta to albo 10 albo 12... ja miałem 12 i jak był dobrze to robiło się ciasno w gnieździe...
Cytuj ten post
Ja kupiłem ule właśnie 9-ramkowe Dadanty na ramce gniazdowej. Pszczelarz, który je zbudował własnoręcznie, gospodarował na 7-pniowym toczku otoczonym rzepakiem, gorczycą, gryką i facelią. Stawiał z tego 3-korpusowe wieże, a podobno nawet kiedyś mu się udało i 4 korpusy ustawić w pionie i pszczoły to zasiedliły. U nas pszczoły nie chciały przechodzić przez kratę (może to przez kratę?) do górnego korpusu, wolały się roić. Przełożenie ramek z czerwiem sprawiło, że wygrzały czerw, a potem się wyroiły.
Moim zdaniem lepiej się sprawowały leżaki pozyskane od przyszywanego wujka - na 12 i na 16 ramek. W tym roku rodziny nie rozlazły się na taką ilość, bo były te ule obsadzane odkładami (+ jedna rójka). Próba podzielenia jednego 16-ramkowca sprawiła, że oba odkłady szybko zbudowały się na 8 ramkach i wyroiły.

Zatem rozwijając ramkę Dadanta będę celował w korpusy 10-ramkowe i nadstawkę miodni z ramki Zandera, bo w taką idziemy. Gdybym celował w miodnię pół-Dadant, to bym chciał mieć 2szt. na 1 gniazdo w zapasie. Na wszelki wypadek. I z uwzględnieniem faktu, że nie zamierzam w nich używać kraty. A te korpusy 9-ramkowe chcę użyć do odkładów, albo nie wiem co, bo nic się w nich nie zgadza...
Cytuj ten post
(23.10.2016, 09:30)Weinar napisał(a): Jeśli ktoś chce mnie przekonać do WP lub WZ zamiast Dadanta to bardzo chetnie wysłucham.

pewnie nikt Cię nie będzie przekonywał, bo i dadant i WP (i zakładam WZ) to fajne ule. Co nie zrobisz to będzie dobrze. Mi się podobają bardziej WP (bo idea leżaków z wysoką ramką mi leży), ale jak jest duża ramka i obszerne gniazdo to myślę, że to praktycznie to samo. 

co do wielkości (ilości ramek) to wg mnie lepszy byłby większy. 

powodzenia Uśmiech
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Panowie bardzo dziękuję za wszystkie cenne wskazówki.
flamenco108 powiedz proszę czy większa ramka nadstawkowa podyktowana jest jedynie zmniejszeniem ilości ramek i korpusów nadstawkowych?
Nie ukrywam że sam przez chwilę miałem taką wizję troszkę większych nadstawek.
Cytuj ten post
(23.10.2016, 15:30)Weinar napisał(a): Panowie bardzo dziękuję za wszystkie cenne wskazówki.
flamenco108 powiedz proszę czy większa ramka nadstawkowa podyktowana jest jedynie zmniejszeniem ilości ramek i korpusów nadstawkowych?

Nie. Tylko faktem, że takie ramki wprowadzam i nie chcę mieć już kolejnego wymiaru w najbliższych sezonach.
Cytuj ten post
(23.10.2016, 15:30)Weinar napisał(a): Panowie bardzo dziękuję za wszystkie cenne wskazówki.

zwiekszajac nadstawke z 14,5 to wejdziesz w ramke podobną do mojej czyli 18,5 a to już się mija z celecelem... przemyśl tego dadanta dwa razy...
Cytuj ten post